Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odstupné

Dobrý den, moc prosím o radu. Organizace (o.p.s.) je v likvidaci, takže nám zaměstnancům náleží tři odstupné platy (. § 52 písm. a). Nástupnická organizace (příspěvková org.) chce převzít část lidí, ale POUZE za podmínky že:1) vzdají se těchto tří platů jako odstupného a podepíší smlouvu na dobu určitou 1 rok nebo 2) vzdají se těchto tří platů jako odstupného a podepíší smlouvu na dobu neurčitou se zkušební dobou 3 měsíce. Je to, prosím, v souladu se zákonem? Jak máme případně postupovat? Děkuji I

Dobrý den, omlouvám se, že jsem se dlouho neozvala a nepoděkovala za odpovědi, ale situace nadále trvá. Stalo se to, že pár zaměstnanců omylemů dostalo výpověď z důvodu likvidace společnosti, jim náleží odstupné platy, ale zároveň probíhá převod zbytku zaměstanců podle § 338 ZP. Je převod reálný? Mají možnost se ti zaměstnanci, co dostali výpověď před převodem v budoucnu nějak bránit? Děkuji

Nevím co myslíte pojmem "reálný", ale samozřejmě reálný je, vždyť sama píšete, že probíhá. Pokud zaměstnanci dostali výpověď a odstupné, které jim ze zákona náleží, proti čemu chcete aby se bránili? Pracovní místo jako takové přece nemáte nárokované do kdy byste si přála, pokud se s někým chce zaměstnavatel rozloučit, má na to právo, ale musí dodržet náležitosti dané zákonem... Pokud myslíte, zda se můžete domoci toho, aby vás zaměstnavatel zaměstnával proti jeho vůli, tak bohužel (bohudík) se tohoto nelze nijak domoci...

No ono to je tak trochu zamotané. Ty naše výpovědi brání převodu zaměstnanců podle paragrafu 338 (protože byly dány jen pár zaměstnancům, ostatním ne a ti teď musejí přejít , i když nechtějí). Byly dány v rozporu se zákonem. Snad by tomu rozuměla ivzez...

Podle mne výpovědi přechodu práv a povinností bránit nemusí.
Převádějící zaměstnavatel může na nastupujícího převést část
své činnosti (zbytek zanikne) a části zaměstnanců dát výpověď.

Považuje-li některý zaměstnanec výpověď za neplatnou, musí zaměstnavateli
bez zbytečnoho odkladu písemně sdělit, že je výpověď neplatná, a že trvá na dalším
zaměstnávání. Do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit, musí
neplatnou výpověď napadnout soudně (viz ZP, § 69 a § 72).

Zaměstnanci, kteří s přechodem k nastupujícímu zaměstnavateli nesouhlasí,
mohou postupovat podle zákoníku práce – před přechodem práv – podle § 51a
nebo – po přechodu práv a povinností – podle § 339a.

Děkuji za odpověď. Abych to ještě více zkomplikovala, tak principielně jde o to, že ti zaměstnanci jsou rádi, že mají výpověď, ale zaměstnavatel po nich chce, aby ji stáhli. Asi proto, že činnost nástupnické společnosti zůstává do budoucna nezměněna, a oni se bojí, že je to chybně podaná výpověď, což je trestním deliktem a za to je pokuta od IBP až 2 mil Kč. Fakt nevím.