Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výpověď za půjčování peněz v práci

Hezký den,chci se zeptat ,může mi dát zaměstnavatel výpověď za půjčování peněz třem kolegyním z práce?Přeci svoje peníze můžu půjčit komu chci nebo ne?Je to snad trestné? Půjčila jsem 50,20 a 10 tisíc na běžný úrok,které poskytuji banky a nebankovní instituce 20% za rok.
Upravena velikost písmen. (karel)

Pravidelné půjčování by v pořádku nebylo, ale pokud jde o pár jednorázových půjček, tak by neměl být problém. Určitě bych se ale s někým poradil, jestli nebude nutné ty úroky zdanit.
Pokud jim žádná banka nepůjčí, tak asi dobře ví proč. Ty peníze by se jim nejspíš nevrátily.

Jedné kolegyni jsem půjčila v jednom roce 3x a zbylým oboum jen jednou.Ale originál smluv mám jen já,kopie jsem vůbec nedávala a taky ani potvrzení o přijatých splátkách.Myslím,že pokud by se měli zdanit uroky ,tak spiš až po zaplacení celého dluhu ne?Co když mi ho nesplati,tak bych zbytečně zaplatila daň z úroku a ještě bych přišla o půjčené peníze.

hele jednoduchost Wikane. půjčíš mi 100000,- peníze jsme známí ne-li kámoši. splatíš to za 2 roky dáš mi Masaryka navíc já za to koupim prase=grilovačka a sud piva. Nula od nuly pojde ale aspoň něco, tímhle proslovem jsem chtěl říct že já už cizím nepučim ani vagla a pro aspoň pro trochu známý se dá s nějakým rizikem obětovat

zamestnávatel by mohol dať výpoveď pokial by sa požičiavalo z peňazí zamestnávatela alebo by si sa miesto roboty venovala prevádzkovaniu svojich kšeftov v pracovnom čase,tam môže zamestnávatel uplatniť výpoveď z dôvodu opakovaného nezávažného porušovania pracovnej disciplíny,za to môže zamstnávatel rozviazať pracovný pomer rovnako rýchlo,ako za jednorazové hrubé porušenie pracovnej disciplíny.....

Jak se to zaměstnavatel dozvěděl? Pokud jsi jim půjčovala v zaměstnání a v pracovní době, nemuselo se mu líbit, že se v čase co ti platí zabýváš něčím jiným. Případně to půjčování mohlo vést k něčemu dalšímu, třeba k rozepřím mezi zaměstnanci. Taky jde o to, jestli ti to už dřív nevytýkal. Pokud jsi jim půjčila mimo zaměstnání a pracovní dobu, tak kdo by mu to mohl vyslepičit, předpokládám, že ty ani ony jste se tím nikde nechlubily.

Bylo to vždy před začátkem pracovní doby nebo o přestávce,ale dělám v kolektivu ,kdy jeden druhému závidí a lidi hodně donáší.Ne,nikdy mě zatím na toto zaměstnavatel neupozornil.Všechny peníze jsou mé osobní našetřené.

Zaměstnanec nesmí zařízení zaměstnavatele bez souhlasu
zaměstnavatele využívat k soukromým účelům.

Na mne to působí dojmem, že jste v prostorách zaměstnavatele
bez souhlasu majitele nekorektně podnikala (k půjčování peněz
nemáte oprávnění, nevydávala jste stejnopis smlouvy ani potvrzení
o splátkách a vybírala nepřiměřený úrok).

Podle mne zaměstnavatel může pracovní poměr ukončit.

Ne, je to naprosto v pořádku,penize se předavali mimo budovu zaměstnavatele.Jen před začátkem směny a v době přestavky se domlouvali schuzky,uroky si sami určovali dlužníci a k pujcovaní penez mě vyloženě prosili na kolenou,takže půjčku jsem nenabizela.Pravni zástupce mi sdělil,že nemusím mít žádne obavy,protože žádny postih mi z tohoto důvodu nehrozi,tudiž i žádná výpověď či krácení mzdy.Své peníze si můžu půjčovat komu chci a jak chci.Takže jsem v úplném klidu a můžu púokračovat dále :)

Dotaz nebyl zbytečný,pro jistotu jsem byla v pátek za právnikem a ten mi to potvrdil,že pokud půjčuji penize svým přátelům a známým není problém,ale nesmí to být pravidelně.Taktéž,kdy peníze se předávali mimo pracoviště je vše OK.A v době přestavky na pracovišti se můžem bavit o čem chcem,to nám nikdo nemůže nařizovat,že se nesmíme bavit o tom a támhle zas o tomhle,to už by bylo omezování lidských práv a svobod a trest by hrozil spíše zaměstnavateli.Ale jinak jsem moc ráda za prvotní pomoc a informace zde na poradně,děkuji mnohokrát všem

no že si přece o pauze v demokratické zemi můžem mluvit o čem chcem,tak kdyby toto zaměstnavatel zakazal,že se bavíme ve svém volnu a svých soukromých věcech jako zapůjčení a tak,tak z toho by měl zaměstnavatel velké problémy jako omezování svobody slova

Znovu upozorňuji,kdo si pořádně nečte mé příspěvky,že peníze se nepředávali na pracovišti,že penize nepůjčuji pravidelně,ale jen jednorazově rodině a pár dobrým přátelům,půjčku jsem nikomu nenabízela a výše uroku si zvolili sami dlužníci,tím je věc pro mě scela v pořádku.Se svými penězi si můžu dělat co chci o tom přece nikdo nerozhoduje jen já :)

To je sice asi pravda (pokud tedy nepracuješ v bance nebo ve firmě co sama poskytuje úvěry a ty jí lezeš do zelí), jde o to, jestli je to skutečný a jediný důvod k výpovědi nebo to posloužilo jako záminka a zaměstnavatel se tě (buď něco proti tobě má, zpytuj svědomí nebo se firma potřebuje zeštíhlit a padlo to náhodou na tebe) chce zbavit, aby to pro něj bylo co nejjednodušší.
BTW: Jak se to zaměstnavatel dozvěděl? Třeba tě prásknul někdo, kdo se cpe na tvé místo. Nemůžeš to popřít?

Přesně tak,spíš to slouží jako záminka.O mé místo má zájem více zájemců,tak asi v tomto bude problém a né v půjčování.Asi se zaměstnavateli znelíbilo,že upozorňuji na každodenní porušování zákoniku práce a o zájmu založit odborovou organizaci ve firmě.Každý kdo se o to pokoušel,dostal okamžitě výpověď.

Prosim tě,podívej se o co vše se soudí v americe a tady lze ze zaměstnavatelů vystřískat miliardy jen musí někdo první začít :)) Jen Češi mají strach a jsou podělaní ,ale už nastává doba,kdy to brzy přijde a zaměstnavatelé už si nebudou dovolovat to co teď,že z lidí dělají poslušné beránky a novodobé otroky.To už se brzy změní,počkej pár let a uvidíš :)

To už se brzy změní,počkej pár let a uvidíš :)

A to je jako správně? Můj dobrý kamarád má bratra v Americe. Už je tam asi 15 let, má stavební firmu a docela se mu daří, ale právě kvůli té pokřivené ( nebo jak to napsat slušně ) mentalitě amíků zaměstnává hlavně kluky s Čech a Slovenska. Podle jeho mínění 90% amíků jdou do práce jen s tím,aby si co nejrychleji udělali pracovní úraz a vytřískali z něho odškodné .. A to má být ta správná cesta i pro nás?? Za mě fakt nééé ..

Ano,je to ta správná cesta celá desetiletí nas zaměstnavatelé vykořišťují a po revoluci dokonce zotročují.pracovní podmínky jsou čím dál horší a chování nadřizených katastrofální ani nedokážou pozdravit,přitom díky nám se firmě daří a díky nám mají platy takové jaké mají,pokud by jsme se konečně všichni domluvili a zastavili výrobu a stavkovali na pár týdnů do té doby,aby si konečně uvědomili kdo jim vydělává peníze a aby se konečně začali k zaměstnancům chovat slušně a s úctou nebo nebudou mit k výplatě ani korunu pokud si to neuvědomí včas.

Je trochu rozdíl jít do práce se snažit něco podvodem z ní vytěžit a požadovat dodržování zákona a využívat zákonných práv včetně práva na vznik odborů, díky jehož využívání platy na západě jsou tam, kde platy v ČR ještě hodně dlouho nebudou, z čehož z velké části těží mimo nadnárodních montoven samozřejmě i podnikatelé, díky lepší kupní síle na nižších patrech ekonomiky.