Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nárok na odstupné při prodeji firmy

Dobrý den,potřebovala bych poradit ohledně odstupného.Náš zaměstnavatel nám oznámil,že pobočku ve které pracujeme a máme smlouvu na dobu neurčitou,prodal.Od 1.května bude nový majitel.Převezme firmu se všemi stávajícími smluvními podmínkami,tudíž i se stávajícími zaměstnanci.Pravděpodobně budeme podepisovat nové prac.smlouvy,popřípadě dodatky ke smlouvám.Stávající firma má ještě i jiné pobočky,tak by mě zajímalo zda(za předpokladu,že odmítnu nabídnutou práci u nového zaměstnavatele)mi musí nabídnout práci v té jiné pobočně,případně pokud by nebylo volné prac.místo,tak mám nárok na odstupné a v jaké výši.Děkuji mnohokrát za odpovědˇ.

Nárok na odstupné přímo ze zákona má ten zaměstnanec, který dostal výpověď nebo končí pracovní poměr dohodou z takzvaných organizačních důvodů, tedy:
- ruší se zaměstnavatel nebo jeho část,
- přemísťuje se zaměstnavatel nebo jeho část,
- stane se nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách.

Minimální výše odstupného je stanovena podle počtu odpracovaných let u stejného zaměstnavatele.

Lidé, jejichž pracovní poměr trval přes dva roky, mají nárok na odstupné ve výši trojnásobku svého průměrného výdělku za předchozí měsíce.

Lidé, kteří u stejného zaměstnavatele pracovali méně než dva roky, ale alespoň rok, dostávají dvojnásobek průměrného výdělku.

Kdo je u firmy méně než rok, dostane odstupné jen ve výši jednoho měsíčního výdělku.

Při přechodu práv a povinností se pro zaměstnance nic nezmění,
dále platí původní pracovní smlouvy (nedoporučuji podepisovat
nové smlouvy ani dodatky – zaměstnanci nejsou povinni přistoupit
na návrh nového majitele). Změní se jen majitel (části) firmy.

Na ty nové smlouvy si dejte pozor » nový majitel by do nich mohl
dát "novou zkušební dobu".

A určitě nepodepisujte nic, s čím nebudete souhlasit.

Na odstupné by mohl vzniknout nárok jenom
v případě ukončení zaměstnání uvedeném v § 339a

Viz Přechod práv a povinností