Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nájemník porušil vše co mohl, přesto nechce odejít

Dobrý den, obracím se s dotazem, jak mohu postupovat při zbavení se nájemníka, který za 1) již 3x v řadě za sebou nezaplatil nájemné, za 2) vyprší mu nájemní smlouva nyní k 31.1.2017, a za 3) poškodil majetek, který mu byl pronajat (rozbitá okna, interiérové dveře a nábytek úplně rozštípaný - doslova). Tento nájemník odmítá opustit pronajaté prostory, s tím, že nemá kam jít, a ať to řeším soudně. Nechci se dostat do problému, aby mě neosočil např. z porušování domovní svobody atd. Existuje možnost, jak takového člověka dostat okamžitě pryč? Smím ho vyhodit ze dne na den, a vyměnint zámky? Jeho jednáním mi vznikla, a stále tedy nárůstá finanční újma, ať na dlužném nájemném, tak na poškození nemovitosti.
Děkuji za rady Láďa.
Ještě abych dodal, nájemník má trvalé bydliště na adrese pronajaté nemovitosti.

Dobrý večer, můžu mít k tématu dotaz z druhé strany? Jsem samoživitelka s 3 letým dítětem. Nájemní smlouvu máme do konce února, bydlíme tady dva roky. Při nastěhování nám tvrdili, že je smlouva na rok, ale bude se obnovovat. Stěhování pro nás znamenalo výdaje cca 50 000, naštěstí mi část dal ex, něco rodiče, jinak bychom byli v azylovém domě. Po roce přišli s tím, že byt budou chtít pro dceru. Šok. Po měsíci naštěstí napsali, že nám to prodlouží, protože dcera jede na studijní pobyt. Teď se vrátila a byt chtějí. Naše situace je taková, že žijeme z životního minima. Syn sice od listopadu mohl chodit do školky, ale kvůli stěhování jsem ho tam ani nezačala dávat. Stejně tak jsem si nehledala práci, když nevím, kde byt seženeme...Všichni požadují minimálně jednu kauci, provizi realitce, nájem. Za poslední dva roky se navíc nájmy neskutečně zdražily. Za 1+1 co máme teď dáváme 11 tisíc, za takovou cenu už není ani 1kk nebo v hrozném stavu či lokalitě. Budu si an to muset půjčit a nevím z čeho budu splácet. Je hrozně těžké najít něco tak, abychom to finančně zvládli (max. těch 11 - 12 tis.) a aby to nebylo v tak hrozném místě, abychom tam mohli být déle...(hodně levných bytů je poblíž dálnice, rušných silnic, tramvají atd. nebo jsou zařízené - máme svůj nábytek - náš jediný majetek...) nebo v přízemí (s dítětem o strach). Podotýkám, že se to týká Prahy. Šly bychom jinam, ale nestojím o střídavou péči a bohužel soudci v dnešní době ji jsou schopni dát i u rodičů bydlících ve středních Ćechách a na Moravě a u tříletých - horor...). Navíc jako samoživitelka potřebuji příjem a práci nejlíp seženu tady. Máme na sehnání bytu tři týdny, to je lidově řečeno o prsa. navíc jsem se setkala s dikriminací, kdy nám z důvodu, že mám jen rodičák byt nepronajali. Zároveň je těchto malých bytů te´d kritický nedostatek. A co dělat, pokud to nestihneme? Rada pana Karla "1. února vykopat z bytu" mě upřímně děsí. Můžou něco takového udělat? Nájemné platíme, žádný dluh nemáme, nic jsme nezničili. Já věřím, že to stihneme, ale co když ne? Chtějí tady dělat rekonstrukci, mají to domluvené, chápu, že chtějí mít byt volný, ale přece nedám tak pro mě nepředstavitelné peníze rychle jen aby nám nepršelo na hlavu a budu vědět, že na trvalé bydlení to není?

Moc nechápu, jak může přestěhování stát 50 tis, když celodenní pronájem stěhovací dodávky stojí řádově jednotky tisíc, ale to je jedno.
NENÍ povinností pronajímatelů řešit problémy matek samoživitelek. Opravdu není. Třebaže se vám to může zdát nespravedlivé, je to tak. Sama konstatujete, že většina pronajímatelů vás raději ani nechce, takže je potřeba pořádně "vytrestat" toho stávajícího za to, že vám byt pronajal... ? :))

Rada pana Karla "1. února vykopat z bytu" mě upřímně děsí. Můžou něco takového udělat?

NOZ §14 odst 1: "Každý si může přiměřeným způsobem ke svému právu pomoci sám, je-li jeho právo ohroženo a je-li zřejmé, že zásah veřejné moci by přišel pozdě."

Ano, přesně tak. Pokud je náš čistý měsíční příjem 4550 Kč a to včetně dávek hmotné nouze, pak si asi umíte představit, že když po odstěhování dostaneme 7000 Kč, což byla kauce původního bytu a v tom nové jsou požadovány třeba dvě po 10 000 + provize RK 10000, je to navíc 23 000. Ušetřit je z 4550 Kč je nemyslitelné. Pokud by to tak dělal každý pronajímatel, že se tam nastěhujeme s tím, že nám smlouvu bude prodlužovat a po roce si usmyslí, že to neudělá, jsme opravdu nahraní...Zadlužit se každý rok takovou částkou...Tím odpovídám příspěvku nahoře, že pronajímatelé nemusí zajímat, že jsem samoživitelka. A lhát a tím nás dostat do kritické situace už je v pořádku? Kdybych věděla, že je to n rok (resp. nakonec dva), tak bych si našla něco jiného...

Jenže prý je normální, že se vždy podepisuje na rok, pro jistotu, kdyby byli nájemníci neplatiči, výtržníci atd. To chápu. Ale pokud slíbí, že se to pak prodlouží a i když je vše v pořádku, neudělají to, protože si vzpomenou že vlastně ten byt potřebují, je to dost nefér. Kdybych si neměla kde půjčit a nespoléhala zčásti na pomoc rodičů, skončíme kvůli jejich přístupu v azylovém domě. A víte, co to znamená? Opět mít 50 000 Kč. A z čeho je samoživitelka našetří, i když bude pracovat? Resp. za jak dlouho? A proč 50 000Kč? protože systém je nastavený tak, že když se najednou ocitnete sama s dítětem bez prostředků a jdete na úřad, jestli by vám dali příspěvek na bydlení, řeknou vám, ať donesete potvrzení, že někde 3 měsíce bydlíte, platíte nájem a oni vám ten čtvrtý měsíc z toho, kolik jste za ty předchozí 3 měsíce za nájem dali dají příspěvek na ten čtvrtý. Když jsem jim řekla, že ale potřebuji bydlet teď a potřebuji na první nájem a ne čtvrtý, tak mi řekli, že to jinak nejde, že musí vědět z čeho to vypočítat...Takže je potřeba mít na úvod CELÉ TŘI NÁJMY + kauci + provizi RK. 50 000Kč je minimum. Kdybychom se dostali do azyláku, tento řetěz se přeruší a jsme na začátku...je to šílené, ale je to tak...Doteď nechápu, že nepotkávám matky pod mostem...Asi je dost azyláků nebo jako my měly štěstí, že když je protějšek opustil, alespoň na tohle jim dal...Případně se zadluží nebo pomůže rodina. Státu je to fuk...

Dobrý den, Lucie,

nemůžete se spoléhat na nějaké „prý“. Není „normální, že se vždy podepisuje na rok
a potom dále prodlužuje“. Často se to tak dělá, ale to neznamená, že „je to normální“
a že s podobným postupem můžete automaticky počítat.

Během roku se může situace změnit a i ten majitel, který původně na prodloužení nájemní
smlouvy pomýšlel, má právo změnit názor. Změna názoru ani změna situace není nefér, je
nutné s tím počítat a i podle toho vybírat, s kým nájemní smlouvu uzavřete. [Při uzavírání
smlouvy na dobu určitou je nutné počítat i s tím, že k prodloužení smlouvy z nejrůznějších
důvodů dojít nemusí.]

Jestli „skončíte v azylovém domě“, nebude to „kvůli jejich přístupu“, nýbrž kvůli Vaší volbě.
Vy jste se svobodně rozhodla takovou smlouvu uzavřít, přestože jste musela/měla vědět, že
není povinností majitele smlouvu prodloužit.
_________

O příspěvek na bydlení jste mohla požádat už v době bydlení v tomto bytě. Začal by
se sice vyplácet až po třech měsících bydlení (až byste mohla doložit náklady na bydlení),
ale zase má „doběh“ tři měsíce. Po přestěhování tedy pořád máte z čeho bydlení hradit.
Po prvních třech měsících v novém bytě už doložíte náklady na bydlení v novém bytě.

Dále je možné je požádat o příspěvek na živobytí a/nebo o doplatek na bydlení → ty se
vyplácejí na aktuální měsíc, ne až po třech měsících.

Další možnost je požádat o pomoc otce svého dítěte
(otec má vůči dítěti povinnosti i po rozchodu nebo rozvodu).

Vím, že to pro Vás není snadná situace, ale není možné ji dávat za vinu majiteli bytu,
nebo od něj očekávat, že Vaši situaci pomůže řešit.

O příspěvek na bydlení jste mohla požádat už v době bydlení v tomto bytě. Začal by
se sice vyplácet až po třech měsících bydlení (až byste mohla doložit náklady na bydlení),
ale zase má „doběh“ tři měsíce. Po přestěhování tedy pořád máte z čeho bydlení hradit.
Po prvních třech měsících v novém bytě už doložíte náklady na bydlení v novém bytě.

- nemohla, protože předtím jsme bydleli u přítele v atelieru, kde jsme ani jeden neměli trvalé bydliště a žádný příspěvek neměli.

Jestli „skončíte v azylovém domě“, nebude to „kvůli jejich přístupu“, nýbrž kvůli Vaší volbě.
Vy jste se svobodně rozhodla takovou smlouvu uzavřít, přestože jste musela/měla vědět, že
není povinností majitele smlouvu prodloužit.

- smluv na dobu určitou - většinou 1 rok je valná většina. i bez toho teď je velký problém sehnat i jen 1kk za přijatelnou cenu ( do 11 tis.), spíš se to jeví skoro jako nemožné..Další věc je ta, že jsem třeba byla odmítnuta právě kvůli tomu, že jsem samoživitelka. Když ještě z toho vyloučím smlouvy na dobu neurčitou, zbývá opravdu asi jen azylový dům...

Nebo jí úplně do jiného města, což znamená zpřetrhat dítěti vazby k otci nebo je významně ztížit. Na druhou stranu i když zaplatil počáteční výdaje, teď nám kromě 2000 Kč alimentů a zaplacení internetu odmítá dát cokoliv navíc. Kdybychom měli nějakou finanční podporu na byt, zase by byla větší šance něco najít..

Řešení podobného případu znám z doslechu.V nepřítomnosti ex nájemníka byla s asistencí policajtů vyměněná fabka a věci vystěhované ven.Po příchodu dotyčného byl tento poučen policajtem,že pokud se pokusí vniknout do bytu,jedná se o trestný čin "ten a ten,dle paragrafu toho a toho".Fakt to chce pokecat s policajtama a právníkem.Chápu,že ho má člověk chut chytnout za dršku,ale můžeš to celé dost pohnojit.Žijeme holt v právním státě.

Tak to jsme se take snazili v ansem pripade udelat. Nas spravce a jeho kolega, po domluve s policii do naseho domu sel. (NAjemnikum skoncila smlouva na 1 rok, o vsem vedei, souhlasili, podepsali pri uzavirani smlouvy, dostali upozornen, ze smlouva opravdu konci. Nejenze devastuji dum, ale nepustili spravce, vyhrozovali likvidaci, zamezovali vstupu do dalsich 2 domu na pozemku atd..vycet je metrovy...). Policie temto lidem i rekla tyden pred ikoncenim smlouvy, kdy si sami policii zavolal na ochranu (poruseni osobni svobody), ale police dala za pravdu spravci, kontrola byla domluvena, mel byt dohodnut cas predani nemovitosi. Policie jim jasne rekla, ze msu dum predat, nemaji na nej od 1.8. splatnou smlpuvu. Pri predani policie asistovala, ale odmitla vyvedeni najemniku a vymenu zamku..atd...."okupanti" se sparvci jeste za pritomnosti policie vysmali, navic na nej okamzite podali trestni oznameni, ze jim zmizeli z domu penize(sca 50 tisic)...pritom jsou neplaticema...lhari po cely rok...a spravce pouze poridil foto z domu pro nas jakozto vyhradni majitele. Policie pritom jeste rano tvrdila, ze je vyvedou a vymeni se zamek. Nakone nic, jeste je podporila. Takze zakon nejen neochranuje majitele nemovitosti, ale ani policie neochranuje ty slusne. Nase nemovitosi znicili a ted nas ceka soudni maraton na nekonecno a nemuzme se ani do sveho domu vratit, budeme zrejme muset zit na hotelu nebo na ulici. Pravnic rikaji pokazde neco jineho. Takze nas okradaji nejen smejdi, ale i pravnici. Zakon vubec nehaji pravo majetlku atd. Navic nam je denne vyhrozovano.

Opakuji ti znění zákona:
NOZ §14 odst 1: "Každý si může přiměřeným způsobem ke svému právu pomoci sám, je-li jeho právo ohroženo a je-li zřejmé, že zásah veřejné moci by přišel pozdě."

Takže si zaplať pár ukrajinců ve 3 ráno tam vlítni, popadněte je a vyhažte na ulici, jejich věci s nima a vyměňte zámky. Hotovo.