Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pronajímatel má ve smlouvě, že si tam nesmím dát trvalé bydliště

Dobrý den, pronajímatel má ve smlouvě, že nechce, aby si tam nájemce dal trvalé bydliště. Pro příspěvek na bydlení ho ale potřebujeme. Nově se prý nemusí nájemce dotazovat, ale může si ho tam dát. Ale když to je ve smlouvě takto uvedeno? Je tam, že mi pak může pronájem ukončit. Z jejich věcí tam bude jen pračka a lednice, jinak nábytek žádný, když nepočítám vestavěnou skříň a kuchyňskou linku. Proč to nechtějí dát? Exekutor přece tohle vystěhovat nemůže. Navíc kauce je docela vysoká, skoro 30 tisíc...Tak i kdyby skříň s lednicí a pračkou odnesli, plus mínus se to pokryje. (čistě teoreticky, doufám, že se mě to nikdy týkat nebude).

"Dobrý den, pronajímatel má ve smlouvě, že nechce, aby si tam nájemce dal trvalé bydliště. Pro příspěvek na bydlení ho ale potřebujeme. "

Jak ti napsali jiní. Hledej si pronajímatele, kterému nebude vadit, když tam budeš mít trvalé bydliště. Pronajímatel ti jasně řekl, za jakých podmínek ti chce byt pronajímat. Pokud ti ty podmínky nevyhovují, tak hledej JINDE.
Vůbec není třeba rozebírat proč si to asi nepřeje. Prostě nepřeje, tečka.

Právě tahle vlastnost některých lidí, kterým zřejmě nefunguje správně mozek, vede pak v reálu k tomu, že na sebevětší hovadinu musí být zákon...
Pronajímatel nabízí byt za jasně definovaných podmínek. Na tobě je pouze říct: ano, beru nebo ne, neberu, eventuelně se s pronajímatelem nějak dohodnout. Takto by to mělo mezi normálními lidmi fungovat.

Ani pronajímatel nemůže postupovat protizákonně.

A v kterém zákoně je uvedeno, že pronajímatel je POVINNEN umožnit trvalé bydliště nájemci?

Prostě trvalý pobyt lze zařídit i bez vědomí a souhlasu majitele.

Pokud jako nájemce porušíš něco, co sis dohodl se mnou jako pronajímatelem v nájemní smlouvě, tak se nediv, když ti nájem ukončím.

Jak píše Araneus - dva lidi se dohodnou, uzavřou smlouvu.

A je slušnost tu smlouvu dodržet. Kdo nedodrží, je hajzl a ať táhne jinam, třeba na ulici...

Pronajímateli nic nebrání, aby kromě nájemní smlouvy uzavřel se zájemcem občanskoprávní smlouvu, ve které se dotyčný zaváže, že si nikdy nezřídí trvalé bydliště na adrese té a té.
Danou smlouvou není pronajímána žádná nemovitost a tím pádem to není smlouva nájemní a jako taková není v rozporu se zákonem. Až po uzavření této smlouvy uzavře s dotyčným smlouvu nájemní.

Každý kdo si myslí, že si může díky nesmyslnému zákonu vytřít p*del s obsahem smlouvy, kterou právě sám ze svobodné vůle podepsal, je třeba ukázat, že takto vyjebávat je možné oboustranně, když teda dotyčný bude tak moc trvat na dodržení zákona.

Kromě toho je nerozumné pronajmout byt někomu, kdo na placení nájmu bude potřebovat dávky od státu... Osobně bych od zájemce o pronájem vyžadoval například potvrzení o výši příjmu.

Také je možné pronajímat vždy na dobu určitou například jen na 1 měsíc. A prodlužovat podle toho, jak se dotyčný nájemce chová.

Tady se celá ta debata točí o tom, jak vyjebat s majitelem nemovitosti.

Pronajímatel a nájemce se sejdou, řeknou si své podmínky. Protože souhlasí, tak to hodí na papír a podepíší.

Uzavřená smlouva se má dodržovat. Pokud jsem chtěl něco jinak, měl jsem si to dohodnout před podpisem nebo se hold dohadovat s jiným majitelem jiné nemovitosti, který na mé požadavky přistoupí.

A kdyby mezi lidmi nebyly takové svině, které hned po podpisu smlouvy přemýšlí, jak ochcat druhou stranu, tak by se ulevilo všem a nebylo by potřeba na každý prd písemná smlouva...

A vůbec nezáleží na tom, jestli něco má nebo nemá oporu v zákoně.

To, že jeden má nějaké právo ale neznamená, že druhý má povinnost mu vyhovět.

Znovu opakuji - pokud se dva lidé dohodnou na nějaké podmínce, tak se MUSÍ dodržet. Je přeci běžné, že se ve smlouvách domlouvají detaily/podmínky nad rámec právních předpisů. Pak by žádné smlouvy neměly smysl...

Nehledě na to, že tazatelka Lucie uzavřela smlouvu a již při uzavírání věděla, že jí to tak nebude vyhovovat...

Takové problémy samozřejmě mohou být jen dočasné - stačí si najít normálního partnera, oba budou chodit do práce a časem se vyškrábou...

Spíš jde o to, že když je nyní ve špatné situaci, tak se podle toho musí chovat. Je závislá na příspěvku na bydlení? Tak musí hledat takový pronájem, kde s tím majitel nebude mít problém. A bylo by fér mu to říct na rovinu předem.

Nebo se holt smířit s tím, že nemám na to, pronajmout si byt a poohlédnout se po nějaké ubytovně nebo azylu pro svobodné matky apod. Je mi jasné, že to není žádná sláva, ale dalo by se tak přečkat nějaké období, zkusit vytvořit nějakou finanční rezervu a pak by se podnájem hledal mnohem lépe...

To jste fakt hodnej, to byste nejen důchodce, samoživitelky, ale i většinu jednotlivců poslal někam do azylových domů, ubytoven atd. Na příspěvek má nárok ten, jehož nájem (nebo všech členů domácnosti) tvoří víc než 35% příjmu. Takže když je někdo sám, i když má 20 000 čistého a nájem 12 000, má na příspěvek nárok. Má na něj nárok, i když by bral 30 000.....A kolik takových výdělečných lidí je? Ne náhodou někde psali, že na příspěvcích stát loni dal zase významně víc než předloni. Bere ho skoro každý. Resp. mohl by, ale ti co mají nad 20 000 a jsou sami si berou raději hypotéku. No opravdu jste mě pobavil. Navíc, pokud byste byl informován, pro to, aby člověk příspěvek dostal, musí každé 3 měsíce na úřad doložit, že ty předchozí řádně zaplatil. A to si každý rozmyslí, jestli zaplatí a potvrzení dostane nebo ne...

Pane jo, vy máte dost! Samoživitelka je třeba matka žijící s dítětem sama, normálně vydělávající a pracující. Kde vidíte, že ji živíte ze svých daní?? Už to tu raději nebudu číst, otvírá se mi z některých komentářů kudla v kapse

On je asi problém v tom, že bydlet na ubytovně nebo v azyláku je bráno jako "prohra". Možná by to chtělo na chvíli zahodit tu rádoby hrdost. Protože by to dost pomohlo vyřešit tvojí situaci...

A házení nějakých čísel, průměrů, procent vůbec nemá cenu. Zkrátka chceš bydlet v podnájmu, na který nemáš. Buď si někde seženeš víc peněz nebo levnější bydlení. To jsou jediné dvě normální možnosti.

Třetí možnost zmínil Karel - parazitování na systému, na ostatních, vyjebávání s majiteli apod.

Děláte si srandu že? Tak třeba Já jsem ráda že konečně bydlím v bytě, kde poprvé v životě, jelikož jsem na rodičovské dovolené, mám nárok na příspěvek na bydlení. Majitelce jsem raději dopředu oznámia, že chci TP, a neměla problém. Protože je normální!!!! A já bez problémů platím již dva roky pravidelně nájem. Nechápu že si někdo trvalý pobyt nepřeje. Exekutor tam může přijít i tak. Jednou mám řádnou nájemní smlouvu a práva z toho vyplývající - možnost TP. A nájemce do toho nemá co kecat. Určuje to zákon, ne on! Taky by mi do smlouvy mohl napsat že nesmím v bytě spát, nebo jíst, a podobně nesmysly. Jestli si chci jako nájemce udělat na základě nájemní smlouvy TP, je to čistě moje věc, jde jen o administrativní úkony, a nájemce do toho nemá co kecat, tečka.

Jedině snad pokud je ta podmínka nezákonná, pak je možné napadnout její platnost nebo platnost celé smlouvy, ale to je asi jako totéž jako rovnou hledat jinde. Pokud nenabídne jinou smlouvu, asi by bylo nutné jít jinam, protože co jiného člověk zmůže.

Lucie.

Jsou tu dosti protichůzné názory, dokonce ze Slovenska, kde je jiný předpis.
Pronajímatel nemá právo omezovat nájemníka nad občanský zákoník. V tomto případě je neplatná smlouva jen v části jednající o nesouhlasu podnájmu. Dále je neplatná i v bodě "Je tam, že mi pak může pronájem ukončit"
Nájemník má právo na trvalý pobyt, pokud je řádně smlouva uzavřena. Pronajímatel nemá právo ukončit smlouvu, kvůli porušení smlouvy z důvodu přihlášení k trválému pobytu. Má ale právo neprodloužit nájemní smlouvu.
Exekuce nejde po trvalém pobytu, to by měl někdo pronajímateli vysvětlit. Páč pronajímatel může být zblblý z internetu, kde mu lidi přitakávají, že může dát do smlouvy nedovoluji trvalý pobyt.

Pokud bude řádný předávací protokol, kde bude uvedeno co je v nájmu, tak to exekuce neolepí.

Sice pronajímatel nemá právo ukončit smlouvu, kvůli porušení smlouvy z důvodu přihlášení k trvalému pobytu, ale jde o to si to s pronajímatelem zbytečně "nerozházet".

Modelová situace - rodinný barák, kde je volné patro a pronajímatel nesouhlasí s trvalým pobytem. Já se tam nastěhuju po dohodě a bez jeho vědomí přihlásím jako trvalý pobyt. Pronajímatel se to dozví a tedy nemá právo smlouvu zrušit, ale bude dělat schválnosti. Nejdříve mě vyzve, at vypadnu, že s pobytem nesouhlasil. Jak nebudu reagovat, třeba mi zastaví vodu, topení, elektřinu, jen aby mě vystrnadil. Tím mě nakonec dostane pryč i bez času uvedeném na smlouvě.

Jak bylo výše napsáno - raději si to s pronajímatelem nerozházet a mrknout se po jiném, kde pobyt problém nebude - situaci v SR neřeším - zákony tam jsou irelevantní k ČR. 8-)

Už jste s ním smlouvu uzavřeli?

Pronajímatel "nemá ve smlouvě", ale nájemník s pronajímatelem smlouvu uzavírá, sjednává.
Pokud nájemce s něčím ve smlouvě nesouhlasí, nemá ji uzavřít (podepsat).

V tomto případě by to zdánlivě mohlo být jedno, protože ujednání zakazující
přihlášení k trvalému pobytu je podle občanského zákoníku neplatné.
A podle mne i následná "sankce" (podle mne nelze postihovat nedodržení nezákonného požadavku).

Ale je jasné, že pokud se přihlásíte k trvalému pobytu přes nesouhlas majitele,
nebudou Vaše vztahy po celou dobu nájmu zvlášť dobré.

_______

V ČR musí každý být někde přihlášen k trvalému pobytu (zákon o evidenci obyvatel),
zpravdla tam, kde skutečně bydlí. Od trvalého pobytu se odvíjejí další věci
a podle mne je správné, že majitel bytu nemá právo nájemcům ztéžovat život.
Bez trvalého pobytu v místě bydliště často nelze v tomto místě získat místo ve školce, …

Bude-li proti nájemníkovi vedena exekuce, bude úplně jedno, kde má přihlášen trvalý pobyt.
V ČR může exekutor vstoupit kamkoliv, kde se domnívá, že má povinný nějaký majetek,
bez ohledu na to, kde je přihlášen k trvalému pobytu.
Podle mne jako první půjde do bytu, kde povinný skutečně bydlí…

Chce-li majitel ochránit svůj majetek, nedocílí toho zákazem trvalého pobytu.
Měl by v nájemní smlouvě uvést veškeré vybavení bytu a byt včetně vybavení
by měl předat předávacím protokolem (ideálně s fotkami vybavení.

Lucie,
pokuste se majiteli situaci vysvětlit (ani když v bytě nebudete přihlášena nemůže
majitel zabránit návštěvě exekutora a Vám tím zbytečně „hází klacky pod nohy").
A pokud neuspějete, poohlédněte se radši po rozumnějším majiteli.