Pronajímatel má ve smlouvě, že si tam nesmím dát trvalé bydliště
Dobrý den, pronajímatel má ve smlouvě, že nechce, aby si tam nájemce dal trvalé bydliště. Pro příspěvek na bydlení ho ale potřebujeme. Nově se prý nemusí nájemce dotazovat, ale může si ho tam dát. Ale když to je ve smlouvě takto uvedeno? Je tam, že mi pak může pronájem ukončit. Z jejich věcí tam bude jen pračka a lednice, jinak nábytek žádný, když nepočítám vestavěnou skříň a kuchyňskou linku. Proč to nechtějí dát? Exekutor přece tohle vystěhovat nemůže. Navíc kauce je docela vysoká, skoro 30 tisíc...Tak i kdyby skříň s lednicí a pračkou odnesli, plus mínus se to pokryje. (čistě teoreticky, doufám, že se mě to nikdy týkat nebude).
Stačí dojít s nájemní smlouvou za úřednicí a nechat si ho tam dát bez jeho souhlasu. Lepší je najít si bydlení jinde. Taková řešení, kde si obě strany od začátku dělají naschvály nedopadají dobře. S exekucí to nijak nesouvisí, zcela stačí, když se v tom bytě nachází majetek povinného, trvalý pobyt tam mít nemusí.
Karel odpovídá rozumně a zodpovědně - jsme v podobné situaci, kdy se nechá nahlásit trvalé bydliště i bez souhlasu pronajímatele, ikdyž o tom pronajímatel neví, že tam mít trvalé bydliště budu. Jak se to ale dozví, dají se z jeho strany čekat nepříjemnosti - a to nestojí za problémy a raději si skutečně najít cosi jiného, kde s přihlášením mít potíže nebudou.
Samé hovadiny. Exekútor nemôže(!) exekuovať majetok vlastníkovi nehnuteľnosti bez jeho vedomia a súhlasu na základe svojvôle pokiaľ nemá v rukách vykonateľný exekučný titul. Dokonca exekuovať hnuteľný majetok v nehnuteľnosti, v ktorej má či nemá nájomca trvalý pobyt, ale iba vlastní nájomnú zmluvu uzatvorenú na dobu určitú.
Ak je nájomná zmluva precízne ošetrená s opisom a stavom hnuteľného zariadenia, ktorý sa nachádza v prenajatej nehnuteľnosti vo vlastníctve prenajímateľa, potom by žiaden súd nevydal exekučný titul do rúk vykonávačovi-exekútorovi.
Ak je v nájomnej zmluve uvedené (pred notárom verifikované v.r. podpismi), že v prípade porušenia konkrétneho článku v ktorom sa explicitne zakazuje nájomcovi prihlásiť sa k trvalému pobytu, je možné takéhoto nájomcu vyraziť "na hodinu" z prenájmu bez náhrady či kompenzácie "za neodbývané".
Trvalý pobyt prijatý ohlasovňou bez súhlasu prenajímateľa iba na základe nájomnej zmluvy je protizákonný a protiprávny úkon aj v prípade, ak má trvalý pobyt iba evidenčný charakter a k "ničomu" nezaväzuje. Teraz pozor!!! Len v prípade exekúcie voči nájomcovi drzo exekútor vtrhne do vlastnej nehnuteľnosti kde vybieli byt s príslušenstvom so zariadením v držbe prenajímateľa z prostého dôvodu: "Lebo tam mal trvalý pobyt nejaký odkundes-nájomca".
Ale ako vidieť, v ČR vládne fest boľševická, zločinecká lúza, ktorá nerešpektuje nájomné zmluvy vlastnícke práva zakotvené v ústave.
Týmto sme si na SR už prešli, po roku 2010 sa zmenili zákony a pomery, aby nekolidovali s platnou ústavou
Trvalý pobyt môže na príslušnej ohlasovni nahlásiť výhradne majiteľ nehnuteľnosti zapísaný 1/1-na za celku v LV. Nikto iný. Ak je viac podielových spoluvlastníkov, potom musia všetci súhlasiť s trvalým pobytom, vzájomne.
Nájomca sa môže so zmluvou bodnúť aj v prípade, ak by mal v nájomnej zmluve trvalý pobyt dovolený. Žiaden úradník na ohlasovni (fízli alebo obec) ho na základe nájomnej zmluvy bez osobného súhlasu legitímneho majiteľa s verifikovaním jeho nacionálií a dokladov viažucich sa k nehnuteľnosti k trvalému pobytu, neprihlási. Capíšto?
-------------------
To máte v ČR takto debilne koncipované zákony, že sa k trvalému pobytu nahlási hocikto z ulice bez súhlasu prípadne vedomostí majiteľa (prenajímateľa) iba na základe nejakého hajzlového vlajstra?????
Však nájomnú zmluvu aj s notárskym podpisom sfalšuje bárskto kto ovláda základy práce s PC mašinou a nejakého obslužného SW (grafika+textový editor).
V Česku to je jinak : http://socialni-davky-2014.eu/trvale-bydliste-naje m-podnajem-i-bez-souhlasu-majitele/
Pekná pakáreň. K tomuto úkonu by stačil prechodný pobyt, ktorého lehota je zákonom limitovaná, cca na dobu 24 mesiacov. Trvalý pobyt nech si evidujú na obecnom úrade.
Osobne by ma zaujímalo (modelová situácia), akým spôsobom je možné zrušiť v ČR trvalý pobyt.
Na SR sa nedá napríklad zrušiť trvalý pobyt cudzej osobe na ohlasovni, úradnou cestou, iba jedným zo spolumajiteľov nehnuteľnosti. Jedine súdnou žalobou, aj to sakra fest zdôvodnenou.
Tiež nie je možné v prípade viacerých spoluvlastníkov prihlásiť k trvalému pobytu cudziu, tretiu osobu. Dokonca sa nemôže prihlásiť k trvalému pobytu ani sám podielový spoluvlastník aj keby bol majoritným spoluvlastníkom (vlastnil by podiel 99,9% z celku). Vždy je nutný k prihláseniu na trvalý pobyt súhlas(-y) vlastníkov 1/1-na z celku.
Zrušiť trvalý pobyt je možné zase iba majiteľom 1/1-ny z celku. Takže aj s odhlásením (zrušením tr.pobytu) je to na SR pôrod.
V deväťdesiatych rokoch vznikali na SR ešte bizarnejšie situácie, boľševická lúza ochraňovala cudzie osoby napelešené v bytoch s trvalým pobytom viac, než samotných vlastníkov, (ako chránená zver pred vykapaním). Tam mi pomohla hrubá sila, traja najatí "bezkrkí", ktorí cvičili a mávali v jednej haxni so 60kg jednorúčkami činkami, bicepsy 90cm. Fízli so mnou spísali zápisnicu, žiaden súd si nepomohol, ani neprdol, ústava je procesne nadradená.
V česku je trvalý pobyt v podstatě formalita,která nic nemění na podmínkách podnájmu. Nic nezaručuje,jak třeba kolují fámy o nemožnosti dát výpověď a podobně. Zejména je třeba mít trvalý pobyt pro možnost brát příspěvek na bydlení,prostě pro úřady. Kdo má u nás trvalý pobyt na magistrátu (úřadě) v podstatě nemá na nic nárok. Trvalý pobyt lze tady zřídit aniž informuješ majitele nemovitosti.
Píšem vyššie, takýto zákon je zmrd, protiústavný nepodarok ak nerešpektuje vymienený text zakotvený v nájomnej zmluve dobrovoľne podpísaný pred úradnou osobou oboma zúčastnenými stranami.
Ak sa nejedná o cudzinca, každý štátny občan sa niekde "vyskytol", niekomu vypadol z urodzených blahorodidiel, kde mal svoj trvalý pobyt. Tam nech ho má hlásený až do jeho smrti. Tam môže preberať poštu alebo si zariadiť na pošte službu "doposielanie".
Prenajímateľ nesupluje a ani nemôže nahradiť štátne orgány ani obce "trvalými pobytmi" aj keď majú iba evidenčný charakter, pričom sa údajne neviažu k iným právam. Túdle. Tento právny status sa môže v prípade právnej väzby (kľučky) zvrtnúť v neprospech samotného vlastníka-prenajímateľa, ako hore uvádzam v prípade exekúcie, ktorá svojou pohľadávkou nakoniec prevýši celkový majetok nespratného nájomcu napr.gamblera či podvodníka.
Prenajímateľ má "s krížikom po funuse" na roky vláčenia sa po súdoch a dokazovania, vystaráno.
No v tomto jsou dost značné rozdíly mezi Českem a Slovenskem. Pokud je tady někdo třeba bezdomovec,tak má trvalý pobyt hlášen na úřadě. Hlavně pro korespondenci.
"Dobrý den, pronajímatel má ve smlouvě, že nechce, aby si tam nájemce dal trvalé bydliště. Pro příspěvek na bydlení ho ale potřebujeme. "
Jak ti napsali jiní. Hledej si pronajímatele, kterému nebude vadit, když tam budeš mít trvalé bydliště. Pronajímatel ti jasně řekl, za jakých podmínek ti chce byt pronajímat. Pokud ti ty podmínky nevyhovují, tak hledej JINDE.
Vůbec není třeba rozebírat proč si to asi nepřeje. Prostě nepřeje, tečka.
Právě tahle vlastnost některých lidí, kterým zřejmě nefunguje správně mozek, vede pak v reálu k tomu, že na sebevětší hovadinu musí být zákon...
Pronajímatel nabízí byt za jasně definovaných podmínek. Na tobě je pouze říct: ano, beru nebo ne, neberu, eventuelně se s pronajímatelem nějak dohodnout. Takto by to mělo mezi normálními lidmi fungovat.
amen
Ani pronajímatel nemůže postupovat protizákonně. Potom je taková smlouva neplatná. Prostě trvalý pobyt lze zařídit i bez vědomí a souhlasu majitele.
A v kterém zákoně je uvedeno, že pronajímatel je POVINNEN umožnit trvalé bydliště nájemci?
Pokud jako nájemce porušíš něco, co sis dohodl se mnou jako pronajímatelem v nájemní smlouvě, tak se nediv, když ti nájem ukončím.
Jak píše Araneus - dva lidi se dohodnou, uzavřou smlouvu.
A je slušnost tu smlouvu dodržet. Kdo nedodrží, je hajzl a ať táhne jinam, třeba na ulici...
Mám dojem, že je to jinak. Trvalé bydliště je chápáno jako čistě administrativně-správní údaj, kde člověk bydlí. Nemá to žádnou vazbu na nějaké potenciální (majetkoprávní) nároky nájemce k místu pobytu. Mám dojem, že ke zřízení místa trvalého pobytu není potřeba souhlasu pronajímatele.
Nejsem právník, nelíbí se mi to, ale je mi to vlastně jedno. Byty/baráky nepronajímám.
To je jen administrativní záležitost. Protože pokud podnájemník nemá trvalé bydliště,tak nedostane příslušnou případnou dávku ze sociálky. Dále to rozebírat nemá cenu.
V žádném,trvalé bydliště si zařídí podnájemník i bez souhlasu majitele nemovitosti. Pokud nevěříš,ověř si to. Nájemní smlouva nesmí odporovat platným zákonům,potom je neplatná. Toť vše.
Pronajímateli nic nebrání, aby kromě nájemní smlouvy uzavřel se zájemcem občanskoprávní smlouvu, ve které se dotyčný zaváže, že si nikdy nezřídí trvalé bydliště na adrese té a té.
Danou smlouvou není pronajímána žádná nemovitost a tím pádem to není smlouva nájemní a jako taková není v rozporu se zákonem. Až po uzavření této smlouvy uzavře s dotyčným smlouvu nájemní.
Každý kdo si myslí, že si může díky nesmyslnému zákonu vytřít p*del s obsahem smlouvy, kterou právě sám ze svobodné vůle podepsal, je třeba ukázat, že takto vyjebávat je možné oboustranně, když teda dotyčný bude tak moc trvat na dodržení zákona.
Kromě toho je nerozumné pronajmout byt někomu, kdo na placení nájmu bude potřebovat dávky od státu... Osobně bych od zájemce o pronájem vyžadoval například potvrzení o výši příjmu.
Také je možné pronajímat vždy na dobu určitou například jen na 1 měsíc. A prodlužovat podle toho, jak se dotyčný nájemce chová.
Docela by mne zajímala právní vymahatelnost sankcí takových smluv, podle mne by to neprošlo.
Tady se celá ta debata točí o tom, jak vyjebat s majitelem nemovitosti.
Pronajímatel a nájemce se sejdou, řeknou si své podmínky. Protože souhlasí, tak to hodí na papír a podepíší.
Uzavřená smlouva se má dodržovat. Pokud jsem chtěl něco jinak, měl jsem si to dohodnout před podpisem nebo se hold dohadovat s jiným majitelem jiné nemovitosti, který na mé požadavky přistoupí.
A kdyby mezi lidmi nebyly takové svině, které hned po podpisu smlouvy přemýšlí, jak ochcat druhou stranu, tak by se ulevilo všem a nebylo by potřeba na každý prd písemná smlouva...
A vůbec nezáleží na tom, jestli něco má nebo nemá oporu v zákoně.
Musíš být konkrétní,pokud narážíš na právo jakéhokoliv člověka,že třeba mu někdo protiprávně nedovolí volbu trvalého pobytu (která nemá na pronajímatele žádný dopad) ,tak se dopouští diskriminace. To v pořádku není.
To, že jeden má nějaké právo ale neznamená, že druhý má povinnost mu vyhovět.
Znovu opakuji - pokud se dva lidé dohodnou na nějaké podmínce, tak se MUSÍ dodržet. Je přeci běžné, že se ve smlouvách domlouvají detaily/podmínky nad rámec právních předpisů. Pak by žádné smlouvy neměly smysl...
Nehledě na to, že tazatelka Lucie uzavřela smlouvu a již při uzavírání věděla, že jí to tak nebude vyhovovat...
Tazatelka Lucie bude řešit podobné problémy celý život, to je prosté konstatování faktu
Takové problémy samozřejmě mohou být jen dočasné - stačí si najít normálního partnera, oba budou chodit do práce a časem se vyškrábou...
Spíš jde o to, že když je nyní ve špatné situaci, tak se podle toho musí chovat. Je závislá na příspěvku na bydlení? Tak musí hledat takový pronájem, kde s tím majitel nebude mít problém. A bylo by fér mu to říct na rovinu předem.
Nebo se holt smířit s tím, že nemám na to, pronajmout si byt a poohlédnout se po nějaké ubytovně nebo azylu pro svobodné matky apod. Je mi jasné, že to není žádná sláva, ale dalo by se tak přečkat nějaké období, zkusit vytvořit nějakou finanční rezervu a pak by se podnájem hledal mnohem lépe...
No to se Lucii nedivte,už snad konečně začíná být trochu podezíravá.I když to řeší zase trochu pozdě.
http://pravo.poradna.net/q/view/16764-jak-muze-byt -pronajem-zneuzitelny
Do toho vyjebávání jsem se vůbec nechtěl přimíchat, reagoval jsem na zajímavý nápad, jak obejít zákon. To jestli je špatný/dobrý nekomentuji.
To jste fakt hodnej, to byste nejen důchodce, samoživitelky, ale i většinu jednotlivců poslal někam do azylových domů, ubytoven atd. Na příspěvek má nárok ten, jehož nájem (nebo všech členů domácnosti) tvoří víc než 35% příjmu. Takže když je někdo sám, i když má 20 000 čistého a nájem 12 000, má na příspěvek nárok. Má na něj nárok, i když by bral 30 000.....A kolik takových výdělečných lidí je? Ne náhodou někde psali, že na příspěvcích stát loni dal zase významně víc než předloni. Bere ho skoro každý. Resp. mohl by, ale ti co mají nad 20 000 a jsou sami si berou raději hypotéku. No opravdu jste mě pobavil. Navíc, pokud byste byl informován, pro to, aby člověk příspěvek dostal, musí každé 3 měsíce na úřad doložit, že ty předchozí řádně zaplatil. A to si každý rozmyslí, jestli zaplatí a potvrzení dostane nebo ne...
Nikdy jsem nepochopil, proč se těm lidem říká samoživitelé, když je musí živit ti ostatní ze svých daní. To je obyčejné parazitování, podporované státem. Kdybych neměl 12000,- na nájem, bylo by normální sehnat si něco levnějšího.
Pane jo, vy máte dost! Samoživitelka je třeba matka žijící s dítětem sama, normálně vydělávající a pracující. Kde vidíte, že ji živíte ze svých daní?? Už to tu raději nebudu číst, otvírá se mi z některých komentářů kudla v kapse
On je asi problém v tom, že bydlet na ubytovně nebo v azyláku je bráno jako "prohra". Možná by to chtělo na chvíli zahodit tu rádoby hrdost. Protože by to dost pomohlo vyřešit tvojí situaci...
A házení nějakých čísel, průměrů, procent vůbec nemá cenu. Zkrátka chceš bydlet v podnájmu, na který nemáš. Buď si někde seženeš víc peněz nebo levnější bydlení. To jsou jediné dvě normální možnosti.
Třetí možnost zmínil Karel - parazitování na systému, na ostatních, vyjebávání s majiteli apod.
Děláte si srandu že? Tak třeba Já jsem ráda že konečně bydlím v bytě, kde poprvé v životě, jelikož jsem na rodičovské dovolené, mám nárok na příspěvek na bydlení. Majitelce jsem raději dopředu oznámia, že chci TP, a neměla problém. Protože je normální!!!! A já bez problémů platím již dva roky pravidelně nájem. Nechápu že si někdo trvalý pobyt nepřeje. Exekutor tam může přijít i tak. Jednou mám řádnou nájemní smlouvu a práva z toho vyplývající - možnost TP. A nájemce do toho nemá co kecat. Určuje to zákon, ne on! Taky by mi do smlouvy mohl napsat že nesmím v bytě spát, nebo jíst, a podobně nesmysly. Jestli si chci jako nájemce udělat na základě nájemní smlouvy TP, je to čistě moje věc, jde jen o administrativní úkony, a nájemce do toho nemá co kecat, tečka.
..takového nájemníka musí všichni majitelé nemovitostí přímo zbožňovat
Tahle je dobrá. Prý tyhle nikdo z daní neživí.
Trvalý pobyt si může přihlásit nájemník.
Podnájemník je osoba, které nájemce přenechá část bytu nebo byt do podnájmu.
Je k tomu potřebný souhlas majitele.
S podnájemní smlouvou úřad trvalý pobyt nepřihlásí.
(A nezíská se ani příspěvek na bydlení.)
A přesně tak je dnes nejlépe nemovitost pronajímat.
Mám byt, pronajmu jen synovi a teprve on pronajme skutečnému zájemci, "nájemníkovi", tedy právně podnájemníkovi. Problém a možné konflikty briskně vyřešeny. Bohužel pro podnájemníka, bohudík pro majitele.
Jedině snad pokud je ta podmínka nezákonná, pak je možné napadnout její platnost nebo platnost celé smlouvy, ale to je asi jako totéž jako rovnou hledat jinde. Pokud nenabídne jinou smlouvu, asi by bylo nutné jít jinam, protože co jiného člověk zmůže.
Lucie.
Jsou tu dosti protichůzné názory, dokonce ze Slovenska, kde je jiný předpis.
Pronajímatel nemá právo omezovat nájemníka nad občanský zákoník. V tomto případě je neplatná smlouva jen v části jednající o nesouhlasu podnájmu. Dále je neplatná i v bodě "Je tam, že mi pak může pronájem ukončit"
Nájemník má právo na trvalý pobyt, pokud je řádně smlouva uzavřena. Pronajímatel nemá právo ukončit smlouvu, kvůli porušení smlouvy z důvodu přihlášení k trválému pobytu. Má ale právo neprodloužit nájemní smlouvu.
Exekuce nejde po trvalém pobytu, to by měl někdo pronajímateli vysvětlit. Páč pronajímatel může být zblblý z internetu, kde mu lidi přitakávají, že může dát do smlouvy nedovoluji trvalý pobyt.
Pokud bude řádný předávací protokol, kde bude uvedeno co je v nájmu, tak to exekuce neolepí.
Sice pronajímatel nemá právo ukončit smlouvu, kvůli porušení smlouvy z důvodu přihlášení k trvalému pobytu, ale jde o to si to s pronajímatelem zbytečně "nerozházet".
Modelová situace - rodinný barák, kde je volné patro a pronajímatel nesouhlasí s trvalým pobytem. Já se tam nastěhuju po dohodě a bez jeho vědomí přihlásím jako trvalý pobyt. Pronajímatel se to dozví a tedy nemá právo smlouvu zrušit, ale bude dělat schválnosti. Nejdříve mě vyzve, at vypadnu, že s pobytem nesouhlasil. Jak nebudu reagovat, třeba mi zastaví vodu, topení, elektřinu, jen aby mě vystrnadil. Tím mě nakonec dostane pryč i bez času uvedeném na smlouvě.
Jak bylo výše napsáno - raději si to s pronajímatelem nerozházet a mrknout se po jiném, kde pobyt problém nebude - situaci v SR neřeším - zákony tam jsou irelevantní k ČR.
zdenku, a nebylo by lepší se s pronajímatelem dohodnout a vysvětlim mu, že mu trvalým pobytem nic nehrozí?
Zjistit proč to nechce
Taková smlouva je neplatná, jelikož je v rozporu se zákonem. Na nahlášení trvalého bydliště nepotřebujete souhlas, pouze platnou nájemní smlouvu.
Další nepochopil...
A co jsem jako nepochopil ?
Nájemní smlouva je platná, neplatné je jenom ujednání ohledně trvalého pobytu.
Už jste s ním smlouvu uzavřeli?
Pronajímatel "nemá ve smlouvě", ale nájemník s pronajímatelem smlouvu uzavírá, sjednává.
Pokud nájemce s něčím ve smlouvě nesouhlasí, nemá ji uzavřít (podepsat).
V tomto případě by to zdánlivě mohlo být jedno, protože ujednání zakazující
přihlášení k trvalému pobytu je podle občanského zákoníku neplatné.
A podle mne i následná "sankce" (podle mne nelze postihovat nedodržení nezákonného požadavku).
Ale je jasné, že pokud se přihlásíte k trvalému pobytu přes nesouhlas majitele,
nebudou Vaše vztahy po celou dobu nájmu zvlášť dobré.
_______
V ČR musí každý být někde přihlášen k trvalému pobytu (zákon o evidenci obyvatel),
zpravdla tam, kde skutečně bydlí. Od trvalého pobytu se odvíjejí další věci
a podle mne je správné, že majitel bytu nemá právo nájemcům ztéžovat život.
Bez trvalého pobytu v místě bydliště často nelze v tomto místě získat místo ve školce, …
Bude-li proti nájemníkovi vedena exekuce, bude úplně jedno, kde má přihlášen trvalý pobyt.
V ČR může exekutor vstoupit kamkoliv, kde se domnívá, že má povinný nějaký majetek,
bez ohledu na to, kde je přihlášen k trvalému pobytu.
Podle mne jako první půjde do bytu, kde povinný skutečně bydlí…
Chce-li majitel ochránit svůj majetek, nedocílí toho zákazem trvalého pobytu.
Měl by v nájemní smlouvě uvést veškeré vybavení bytu a byt včetně vybavení
by měl předat předávacím protokolem (ideálně s fotkami vybavení.
Lucie,
pokuste se majiteli situaci vysvětlit (ani když v bytě nebudete přihlášena nemůže
majitel zabránit návštěvě exekutora a Vám tím zbytečně „hází klacky pod nohy").
A pokud neuspějete, poohlédněte se radši po rozumnějším majiteli.