Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jak a kde v praxi uplatnit právo na prohlédnutí stavu/obsahu zásilky

Ahoj, pokud si objednávám přes eshop nebo na inzerát nějakou věc, rád bych si zkontroloval zásilku. jsou 2 věci:
1. Kontrola nepoškození balíku: všude možně slyším od expertů, abychom při přebírání zkontrolovali, zda není porušená (díra v krabici, kde je drahá kniha, rozbitý procelán), nebo přetrhlá páska (potají pošťák mohl zkoumat, jak si přilepšit). Jak to udělat, když si objednám, a nevím, zda to přiveze ČP, geis, DHL, g4s, DPD, PPD, PPL, zavezu atd. Ani řidiči dodávek asi nejsou nakloněni dlouhému prohlížení balíku,... Jak tedy efektivně tohle udělat

2. Kontrola obsahu Platí, pokud si objednávám na inzerát a nechci, aby mi místo notebooku za 30 000 na dobírku přišla střešní taška (to zveličuji). Jak tohle taky vynutit? většinou přijde sms avízo a nebo nebo když je to na č.p. ,tak to mohu "nechat propadnout" na vyzvedutí na poště, kde si budu moci i před svědky to rozbalit. Ale co když prostě zjistím, že třeba přišlo něco jiného (ne vyloženě podvod, ale třeba místo 10 ks drahých fotoparátů přišly 4), jak to zaprotokoluji?

Předmět Autor Datum
Netuším, také by mě to zajímalo :-) Je docela možné, že to ani nejde. Netuším, jak bys měl donutil…
L-Core 15.11.2017 04:50
L-Core
Nejsem expert na tyhle otázky. IMHO buď zásilku převezmeš nebo ne. Domnívám se, že asi těžko ti někd…
Yarda 15.11.2017 09:00
Yarda
- poškození zásilky, balíku řešíš ihned s přepravcem, poškození přepravou je jeho problém - obsah zá…
Prasak 15.11.2017 11:33
Prasak
Jedine tvoje riziko. kupovať od nejakého šmejda či zlodeja zabalený tovar bez možnosti kontroly a od…
Nuda 15.11.2017 22:42
Nuda
Tento tupý národ je nepoučiteľný. Možná myslíš sebe a okolí,ale my a tazatel jsme v Česku.
Karel04 16.11.2017 09:07
Karel04
Obsah zásilky si můžeš prohlédnout kde chceš, poté co si ji převezmeš. Přepravce určitě nemá povinno…
osobne 17.11.2017 00:37
osobne
právo na posúdenie stavu/neporušenosti zásielky máš vždy pri preberaní zásielky,právo na prehliadnut…
audax 17.11.2017 10:23
audax
Bod 1. Při přebírání zásilky je pouze rozhodování přijmu to nebo nepřijmu to. Nepřijmutí musí vycház… poslední
TNT 19.11.2017 21:55
TNT

Netuším, také by mě to zajímalo :-)

Je docela možné, že to ani nejde. Netuším, jak bys měl donutil dopravce, aby třeba s tebou zkontroloval, že kupovaný NB je funkční, zda v něm třeba nechybí HDD či má méně RAM.

U té pošty je to teoreticky schůdnější, ale praktickou stránku, skutečné provedení kontroly, také hledám marně.

Jediné 100% řešení je touhle formou nenakupovat. Případně, pokud není zásilka v pořádku, řešit to pak s prodávajícím. Větší šanci budeš mít se zavedeným obchodem než s Frantou Vopršálkem z aukra. Několikrát jsem zásilku reklamoval (nefunkční přístroj, poškozená součástka) a vždy jsem uspěl. Buď mi poslali další funkční díl (přihrádka do myčky) nebo mi celý přístroj vyměnili (na jejich náklady přijel dopravce a starý si odvezl). Od občanů ale nic nekupuji. Ani neprodávám.

Nejsem expert na tyhle otázky. IMHO buď zásilku převezmeš nebo ne. Domnívám se, že asi těžko ti někdo dovolí rozbalovat nepřevzatou zásilku. Maximálně pak požádat někoho, aby ti dělal svědka, když rozbalíš balík a bude tam něco jiného než sis objednal. A pak se případně soudit.

...Jak to udělat, když si objednám, a nevím, zda to přiveze ČP, geis, DHL, g4s, DPD, PPD, PPL, zavezu atd....

Předpokládám, že solidní ešop ti nabídne, jak to chceš poslat. Někdo to nechce posílat poštou na dobírku. Mně už se dvakrát stalo, že mi zavolal řidič ze zásilkové služby, že za čtvrt hodiny se u mne staví a já jsem zrovna byl v jiném městě, naštěstí byl k dosažení bratr, tak jsem se s ním domluvil, ať to převezme a zaplatí, že vím, o co jde.
A pokud jde o peníze co bych nebyl ochoten oželet, kdyby mi přišla v balíku cihla, tak trvám na osobním převzetí. Ono tady to není nikam tak daleko, abych se tam a zpátky nemohl přepravit za jeden den.
BTW: Některé ešopy mají zásilkovny. Nevím, jak to chodí tam.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1silkovna

- poškození zásilky, balíku řešíš ihned s přepravcem, poškození přepravou je jeho problém
- obsah zásilky řešíš s prodejcem. Narovinu - žádnej přepravce, či donašeč (PPL a spol) nemají čas na vybalování tvýho balíku. Bez podpisu o převzetí (případně zaplacení) ti to nedovolí otevřít.
Když bude v balíku něco jinýho, než jsi čekal, kontaktuj okamžitě prodece. Když bude v balíku místo notebooku cihla, kontaktuj prodejce a policii, tohle je trestný čin podvodu. Holt, riziko nákupu na inzerát bez osobního převzetí.

Pokud jde o elektroniku, upřednostňuji nákup přes obchody, který mají blízkou výdejnu, např. CZC, TS Bohemia. Tam si zboží v klidu prohlídnu, případně není problém zásilku prostě nepřevzít, oni ji vrátí zpět. Taky se zboží snadněji reklamuje, či vrací v 14 denní lhůtě, nemusím nic posílat poštou, jen jim to odnesu na pult.

Jedine tvoje riziko. kupovať od nejakého šmejda či zlodeja zabalený tovar bez možnosti kontroly a odskúšania funkčnosti, bez riadnej záruky, dokazovania pravosti adresy odosielateľa apod., slabého ducha značí.

Jedine, že mi mi poslal tovar bezplatne, ako charitu. Aj v hodnote melóna za tovar s briliantovými gombíkmi v obale utkaného z priadze jasného svitu lúča luny prechádzajúceho cez oblôčik komnaty smutnej princeznej.

Tento tupý národ je nepoučiteľný.

Obsah zásilky si můžeš prohlédnout kde chceš, poté co si ji převezmeš. Přepravce určitě nemá povinnost být tomu přítomen. V dnešní době má každý mobil s možností fotit a točit video, tak snad není problém si rozbalování zásilky natočit, když máš strach. :-)

právo na posúdenie stavu/neporušenosti zásielky máš vždy pri preberaní zásielky,právo na prehliadnutie obsahu zásielky pred prevzatím nebolo nikdy,pošta a doručovateliské spoločnosti zodpovedajú za to,že zásielku dopravia nepoškodenú adresátovi,pošta a doručovatelské firmy nezodpovedajú za obsah zásielky,-t,j.nezodpovedajú za to ,že ti miesto notebooku príde tehla,len za to,že to doručia nepoškodené,pokial ti dojde miesto objednaného notebooku tehla,to si musíš riešiť individuálne/pomocou polície etc/s odosielatelom,za to pošta ani doručovatelské firmy nenesú zodpovednosť,pokial balík nejaví žiadne známky poškodenia alebo nejakej inej manipulácie,z ktorej by mohlo vyplývať,že niekto počas doručenia manipuloval s obsahom balíku,zodpovedajú aj za stratu zásielky,ale to už rieši odosielatel....

Bod 1. Při přebírání zásilky je pouze rozhodování přijmu to nebo nepřijmu to. Nepřijmutí musí vycházet z nějaké skutečnosti vizuálního charakteru nebo akustického např. kdyby tam něco uvnitř volně lítalo a nemělo by to. :-) Při problému následuje reklamace, je rozumné hned volat do firmy a zeptat se co dělat, ideálně když tato komunikace je dohledatelná a sepsat si skutečnosti s kým se volalo, kdy čas a co bylo obsahem konverzace. Je tu velmi tenká linie mezi vrácením bez udání důvodu a reklamací, to člověk zjistí jen dotazem na firmu. Tvorba fotodokumentace a reklamační protokol bude nejspíš nutnost, tady platí zlaté pravidlo to udělat tak kvalitně, aby to bylo neprůstřelné vůči vohnoutům v reklamačním oddělení firmy (aby se nemohli odvolávat na průsery způsobené v celém procesu reklamace a nehodili problém ve finále zpět na zákazníka, že si za to může sám). Jestli nevěříte, mrkněte co jiný nakrnutí zákazníci řešili za situace www.vasestiznosti.cz
Bod 2. To je na podání trestního oznámení, je na stránkách PČR. Zásilky jsou obvykle váženy, takže je velký rozdíl mezi situací záměny stejně vážícího notebooku a cihel, a situace 10 foťáků vs. jen 4 foťáky tady bude váhový rozdíl hodně markantní. PČR protistranu vyzve k podání vysvětlení..... nepočítej se svědky pracovníky pošty, to si tam spíš někoho s sebou přiveď.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru