Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hrozí nějaký postih za publikaci vtipných obrázků s obličeji lidí na FB?

Dobrý den, mám takové menší dilema.
Chodil jsem cca před dvěma měsíci na brigádu do nejmenované firmy. Z důvodů neproplácení výplat a špatného chování proti mně jsem odešel.
Firmu jsem nějak neřešil, jen jsem řekl, že už nepříjdu, tak se rušila smlouva a konec. Samozřejmě, že se to dozvěděli i kamarádi a tak. No a jednoho kamaráda napadlo vytvořit na FB stránku "Děláme si srandu z (název firmy)", do které dával vtipně upravené obrázky vedoucích a zaměstnanců firmy, které našel na google obrázkách nebo Facebooku. Dnes ráno mi psala mamka, že jí přišel od firmy email, ve kterém vyhrožovali, že na nás pošlou právníky a dají nás k soudu pokud ihned tu stránku nesmažeme. Mamka jim teda napsala, že my s tou stránkou nemáme nic společného a tak. Z firmy odepsali, že je to nezajímá, že nás dají k soudu a vyhrožovali.
Chci se tedy zeptat, jak se proti tomuto bránit, když my s tou stránkou nemáme nic společného. Jsem typ člověka, který se vyhýbá problémům, nerozumím ani moc zákonům, takže by mě i zajímalo, jaký by byl případný postih pro kamaráda.
Nechci takhle před Vánoci řešit "kraviny", za které nemohu.

Ještě se omlouvám, pokud jsem zařadil téma do špatné sekce. Díky předem za odpovědi.

Ten, kdo chce zveřejnit cizí fotografie, potřebuje souhlas jejich autora.
Postahovat fotky z Google, Facebooku, firemního webu, … a zveřejnit je jinde není legální.

Dále je potřebný souhlas všech osob na fotografiích. Ten, kdo fotografie zveřejňuje,
musí být schopen po celou dobu tento souhlas prokázat.

„Vtipně upravenými obrázky“ zaměstnanců firmy porušujete hned několik zákonů.
(Firma podle mne ještě postupuje velmi mírně → mohla rovnou sáhnout k jiným krokům.)

Dlužnou mzdu je potřeba řešit podle zákona (napřed písemnou výzvou, poté žalobou,
lze dát i podnět ke kontrole inspektorátu práce).

Porušováním dalších zákonů situaci s bývalým zaměstnavatelem nevyřešíte.

__

K odpovědi Nudy: Nevím, jaká je situace na Slovensku.
V ČR existují autorský zákon a zákon o ochraně osobních údajů…

Otazka...oni zverejnuju uz verejne fotky, takze tento suhlas podla mna nepotrebuju. Mozu argumentovat na sude, ze sa domnievali, ze suhlas uz bol dany, kedze fotky si stiahli z verejne dostupnych zdrojov.
Navyse ako (vynimocne dobre) napisal Nuda firma musi preukazat, ze dotycny ma nieco s tou strankou spolocne. Dotycny predsa mailom jasne deklaroval, ze uvedenu stranku nevytvoril a nema s nou nic spolocne, takze nevidim dovod preco by sa mal bat nejakeho firemneho pravnika.
Ak sa firma domnieva, ze dotycny je tvorcom a spolu autorom FB stranky musi to na sude najprv preukazat.

(Firma podle mne ještě postupuje velmi mírně → mohla rovnou sáhnout k jiným krokům.)

To by ma zaujimalo k akym. Neviem ako v CZ, ale napriklad u nas na SK nie su pravnicke osoby chranene zakonom tak ako fyzicke, a preto nie je mozne poskodit dobre meno firmy porusenim zakona.
Ono by bolo dobre vidiet, co zosmolil ten ich pravnik, ja sa stretavam pomerne casto v praxi, ze pravnici si obcas vytvaraju vlastne neexistujuce zakony.