Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zplnoletnění

Dobrý den, mám přítele kterému je 16 let, a je sirotek. Zemřela mu i babička po které zdělil nemovitost v hodnotě 1 500 000, nemá už nikoho kromě strýce kterého doposud neznal. Žije u něho cca 8 měsíců ale necítí se tam dobře, je psychicky týrán a také se bojí o nemovitost je zřejmé že si ho strýc k sobě vzal pouze kvůli nemovitosti už podal návrh o prodeji domu a přítel by z toho neviděl ani korunu. Chce na soudě návrh o prodeji zamítnout ale také by si chtěl dům sám prodat, po smrti babičky byl u dědy který fetoval a byl také psychicky týrán chtěl by už svůj klid a dům si prodat sám. Chtěla jsem se zeptat jestli je možné se zploletnit a jestli stačí to že je sirotek? a popřípadě jestli by jsme mohli uzavřít manželství za účelem zploletnění. Mě je taky 16 souhlas rodičů by nebyl problém a snad by mu dal souhlas i jeho strýc. Jinak chodím na brigádu a měsíčně si vydělám cca. 9 tis. a přítel by bral sirotčí po zploletnění má možnost že by mohl i jít pracovat po škole. Kdyby to bylo možné tak kam se obrátit? Děkuji za odpověd.

Předmět Autor Datum
Trochu jsem pogooglil a našel: dle ust. § 37 NOZ může soud na návrh nezletilého, který není plně sv…
tojezdenek 03.01.2018 09:46
tojezdenek
"Dále s návrhem musí souhlasit zákonný zástupce nezletilého. " Jojo, Tak to zaručeně projde ;) Zje…
Araneus84 03.01.2018 09:49
Araneus84
Moc děkuji:)
mayova 03.01.2018 12:11
mayova
To, že chce sdědit dům soud jako validní argument pro zplnoletnění neuzná. Více než pravděpodobně ne…
Araneus84 03.01.2018 09:48
Araneus84
A myslíte že by mohl uznat ten argument že je sirotek? popřípadě by jsme to zkusili s tím manželství…
mayova 03.01.2018 12:08
mayova
Na tohle bych asi opravdu raději investoval pár tisíc za radu právníka. myslíte že by mohl prodat…
Karel04 03.01.2018 15:14
Karel04
I v Čechách platí, že poručník/opatrovateľ môže nakladať s majetkom neplnoletého v záujme neplnoleté…
yYy 12.01.2018 11:01
yYy
Dobrý den, děkuji za odpoved. Jeho strýc dostal na opatrovnickým soudě souhlas na prodej domu, příte… poslední
mayova.n 14.01.2018 02:02
mayova.n
Před 18 rokem lze plné svéprávnosti dosáhnout např. uzavřením manželství. :-) § 30 občanského záko…
osobne 06.01.2018 16:11
osobne

Trochu jsem pogooglil a našel:

dle ust. § 37 NOZ může soud na návrh nezletilého, který není plně svéprávný, svéprávnost přiznat a to za podmínek, že nezletilý dosáhl věku šestnácti let a je osvědčena jeho schopnost sám se živit a obstarat si své záležitosti. Dále s návrhem musí souhlasit zákonný zástupce nezletilého. V ostatních případech soud návrhu vyhoví, je-li to z vážných důvodů v zájmu nezletilého.
Za návrh na zahájení řízení o přiznání svéprávnosti se neplatí žádný soudní poplatek. Při sepsání návrhu se můžete inspirovat v již zveřejněných vzorech návrhu a podání, které naleznete zde: https://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/vzory-zdarma/vzory-zdarma/102-vzory-zdarma-smlouvy-zaloby-zadosti-dohody-podani-stiznosti-zaveti-oznameni.html nebo o pomoc se sepsáním požádat občanskou poradnu, která působí v každém větším městě.

Jako základ bych se obrátil na bezplatnou právní poradnu - třeba tady: https://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/ .

Hodně štěstí do života! 8-)

To, že chce sdědit dům soud jako validní argument pro zplnoletnění neuzná. Více než pravděpodobně nebude jako argument ke zplnoletnění uznáno ani vaše odhodlání k manželství.
Něco jiného by bylo, kdyby jsi s ním byla těhotná a chtěli jste se vzít. Pak to u soudu zřejmě projde.

Strýc může jako váš opatrovník nakládat s vaším majetkem tak, jak uzná za vhodné "ve vašem zájmu". Pokud peníze z prodané nemovistosti použije pro sebe, můžete se s ním poté v 18ti soudit. I kdyby se soud nakrásně vysmál tomu. že mu jen "nevyšel podnikatelský plán" s daným majetkem, když nic mít nebude, tak si na něm nikdo nic nevezme....

Tím k ničemu nenavádím, pouze sděluji, jaká je situace v českém právu.
Ve vašem případě se rozhodně vyplatí zajít za schopným právníkem.

A myslíte že by mohl uznat ten argument že je sirotek? popřípadě by jsme to zkusili s tím manželstvím ale nevím co by mělo větší šanci.. Ke strýci se chodí vlastně jen vyspat, vím že by měl být vděčný že ho někdo k sobě vzal ale jejich vztah není dobrý. nedostává od něho žádné kapesné a jeho strejda si ho k sobě vzal taky z důvodu že na něho bere docela velké peníze. Ano určitě budeme muset sehnat dobrého právníka, a myslíte že by mohl prodat jeho barák i bez souhlasu nezletilého?

Na tohle bych asi opravdu raději investoval pár tisíc za radu právníka.

myslíte že by mohl prodat jeho barák i bez souhlasu nezletilého

- na tohle by mohli a měli odpovědět rovnou na katastru nemovitostí,záleží,kdo je psaný jako majitel a zda zákonný zástupce může dělat nějaké převody i bez souhlasu nezletilého.

I v Čechách platí, že poručník/opatrovateľ môže nakladať s majetkom neplnoletého v záujme neplnoletého a v prípade väčších právnych úkonov (do tých sa počíta i predaj nehnuteľnosti vo výlučnom vlastníctve neplnoletého) musí na tento úkon žiadať o povolenie súd. Súd však sa môže pri riešení obrátiť i na skutočného vlastníka nehnuteľnosti (neplnoletého) s tým, či ON súhlasí s tým, aby sa nehnuteľnosť predala.
Pokiaľ by sa ten strýko predsa len rozhodol to predať bez súhlasu skutočného majiteľa (neplnoletého) - tento má možnosť cez centrum právnej pomoci (máte to i v Čechách) toto zastaviť a prípadne podať na strýka TO pre tr.čin 206 (zpronevěra), §207 (Neoprávněné užívání cizí věci), §209 (Podvod) - a strýko by mohol bručať i 5 rokov na Pankráci.....

Dobrý den, děkuji za odpoved. Jeho strýc dostal na opatrovnickým soudě souhlas na prodej domu, přítel se ani nezučastnil soudu žádný souhlas po něm nechtěli. Přítel mu ale řekl že dům prodat nechce takže mu je ten souhlas docela k ničemu řekl že ho tedy neprodá že je to na něm. jen jevím jestli se mu dá věřit

Před 18 rokem lze plné svéprávnosti dosáhnout např. uzavřením manželství. :-)

§ 30 občanského zákoníku
Zletilost
(1) Plně svéprávným se člověk stává zletilostí. Zletilosti se nabývá dovršením osmnáctého roku věku.
(2) Před nabytím zletilosti se plné svéprávnosti nabývá přiznáním svéprávnosti, nebo uzavřením manželství. Svéprávnost nabytá uzavřením manželství se neztrácí ani zánikem manželství, ani prohlášením manželství za neplatné.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru