Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem DPČ

Dobrý den, pracuji na DPČ (směny do půlnoci). Oznámila jsem zaměstnavateli, že jsem těhotná a nutí mě k lékařské prohlídce u firemního lékaře, vč. výpisu karty obvodního lékaře a zároveň požaduje, abych podepsala prohlášení, že pracuji dobrovolně a na vlastní zodpovědnost, z odůvodněním že se jedná o noční směny. Přestože, se cítím v pořádku, zkrácené směny snáším dobře a žádné rizika nepodstupuji. Zdůrazňuji, že směny jsou pouze do půlnoci. Potřebuji ověřit, zda jsou požadavky zaměstnavatele relevantní, ev. o jaký paragraf/zákon se opírá a jaké jsou konkrétní práva zaměstnance v tomto případě? Dále mě zajímá, jaká je přesná ochranná lhůta těhotných na DPČ. Předem velmi děkuji za ověřené a odborné rady.

Pracovní podmínky zaměstnanců i těhotných žen najdete mj.
v zákoníku práce.

Zaměstnavatel nesmí těhotné zaměstnankyně zaměstnávat prací v noci.
Za práci v noci se podle zákoníku práce považuje práce od 22.00 do 6.00 hodin.

Požadavek zaměstnavatele ohledně zdravotní prohlídky může být v pořádku
(nepíšete, o jaký druh práce ani v jakém prostředí jde).

Požadavek, abyste napsala, že v noci pracujete dobrovolně, je podle mne „přes čáru“.
Zaměstnavateli by v případě problému takový „úpis“ stejně nepomohl.
__

Co míníte obratem „přesná ochranná lhůta těhotných na DPČ“?

Domnívám se, že práce v noci není těhotným ženám (muže zatím ZP neřeší) explicitně zakázána. Zaměstnavatel má pouze povinnost převést těhotnou, která pracuje v noci na jinou práci, pokud o to sama požádá nebo na základě lékařského posudku.
zdroj

Tady tvrdí bojovnice za práva těhotných něco jiného, tady to zase vyvracejí.

Děkuji za reakce. Bohužel názory se liší. Jedná se o specifický případ a to pouze o 2h. z noční směny. Pracuji dobrovolně. Jedná se o recepční, tudíž nerizikové a bezproblémové prostředí. Ochrannou lhůtu mám na mysli, zda může zaměstnavatel těhotnou na DPČ vyhodit bez nároku mateřskou či nemocenskou, ev. jak je přesně dlouhá.