Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Parkování na údajném chodníku

Dobrý den, koupili jsme od příbuzných asi před pěti lety dům u silnice. Pozemek je jakoby rozdělen plotem, za kterým je pruh(lemuje celou délku pozemku) -vydlážděný kus chodníku, vrata a pak místo kde parkujeme - dá se říct nezpevněná plocha, sem tam nějaká dlaždice . Pozemek je v kuse i s tímto celým pruhem vedený v KN jako zastavěná plocha a nádvoří. Chci vědět, jestli je možné, aby mi někdo mohl zakázat na tom nezpevněném prostoru parkovat,a říct že je to třeba chodník? Podotýkám, že to nezpevněné místo je v takovém stavu minimálně 20 let-mám foto. A ještě mě zajímá, jestli toto místo mohu upravit třeba zatravňovací dlažbou bez nějakého povolení. Moc děkuji

Z té fotky se pozná velké kulové. Jde taky o to, jestli dům je někde odděleně nebo jestli je to řadová zástavba a lidi tam potřebují chodit.
Asi bych se poptal na obecním ouřadě, jak se na to dívají oni, případně co mi nabídnou, když svůj pozemek zpřístupním, pak bych zašel za nějakým právníkem co se v těch věcech vyzná a jeho názor bych bral za rozhodující.
A asi nic nezkazíš, když tam hned dáš ceduli s nápisem: "Vstoupili jste na soukromý pozemek" (nebo nějakým podobným).

Ještě mne napadlo, přímo v hlavě: Máš nějaké sousedy? Jak to řeší oni?
[82215-img-20180507-151501-jpg]

BTW: Já bych se rozhodně s nějakým advokátem poradil. Vzpomínám si na soudruha Bartáka blahé paměti. Když nás o čemsi školil, tak nám povídal: "Paragraf je klikatej, soudruzi. Kdyby bylo všechno jasný, na co bysme měli právníci."
Pokud je pravda co tu cituje Wiklan (nemám důvod o tom pochybovat), tak pokud bych to neměl právně ošetřené, zježily by se mi z toho i chlupy na (_!_)

Obec nic vyhlašovat nemusí, vyplývá to ze zákona o obcích:

§ 34
Veřejným prostranstvím jsou všechna náměstí, ulice, tržiště, chodníky, veřejná zeleň, parky a další prostory přístupné každému bez omezení, tedy sloužící obecnému užívání, a to bez ohledu na vlastnictví k tomuto prostoru.

Musí, a to ještě velmi přesně. Viz stanovisko nejvyššího soudu, které ale trochu koliduje s ústavním soudem. Konkrétně u poplatků z veřejného prostranství, které je v majetku poplatníka. Dále by měla obec prokázat, že se jedná o obecný zájem, samozřejmě se toto rozhodnutí dá přezkoumat soudně. Konkrétně ústavní soud stanovil, že nelze automaticky považovat za veřejné prostranství cokoliv, a to i v případě, že pozemek není oplocen, oplocení je právo, nikoli povinnost vlastníka. Dále nelze automaticky na takovýchto pozemcích vynucovat právo průchodu, to má také svá pravidla.

To je přesně to o čem jsem psala. Pokud by to měl být chodník, tudíž veřejné prostranství, sloužilo by to obecnímu (nebo veřejnému?) zájmu. Proto by se mnou měla mít obec uzavřenou nájemní smlouvu, protože je to můj pozemek, ne? Ale žádná taková smlouva neexistuje a ani nebyla s předchozím majitelem

Pokud schody zasahují až k silnici a přerušují rovinu pruhu kolem plotu,nemůže to snad nikdo považovat za nějaký chodník.Tak to neřešte a kdyby někdo něco namítal,parkujete přeci na svém pozemku a že je o kus dál plot je vedlejší,oplocení není povinné a už vůbec nemusí být přímo na hranici pozemku.Prostě k silnici je to vaše.

Pokud je to tvůj pozemek, tak tam normálně v klidu parkuj. Tím spíš, když na něm není žádné věcné břemeno.
Pokud ti tam dá měšťák lísteček, tak kolem celého svého pozemku zapíchej kůly, natáhni ostnatý drát, nechej si branku pro vjezd auta a dej si tam ceduli soukromý pozemek, měšťákům vstup zakázán.
Nechápu, co řešíš.

Mně šlo o to, že tazatelka řeší, že obec (nebo kdo) chce (nebo by mohla chtít), aby kolem jejich baráku mohli chodit lidi. Tak jsem jí jen chtěl ukázat, že někde to obec neřeší i když by asi mohla, když pozemek je obecní.
BTW: Z toho co tazatelka prozradila stejně víme kulové, jak to tam u ní vypadá.