Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vrácení TV ve lhůtě 14-ti dní.

Zdravím, kolega z práce koupil přes internet Tv. Není sní spokojeb, tak chtěl tv vrátit. Je to do 14 dnů od koupě, tak by neměl být problém, max kontrola na poškození. V obchodě mu řekli že mu automaticky nevrátí 100% ceny tv, ale že si strhnou nějakou část. Prý ta to že byl výrobek už rozbalen a používán. Prý to tak dělají běžné a za manipulaci tv považují i přidělání stojanu. Odvolavaji6se na zákon. Mají na to nárok?

d) Může mi podnikatel vrátit jen část zaplacené ceny?

V podstatě ano. Podnikatel je povinen vám v důsledku odstoupení vrátit veškeré peněžní prostředky, které od vás obdržel. Jestliže ale část služby už byla s vaším výslovným souhlasem poskytnuta, je třeba počítat s tím, že budete hradit poměrnou část ceny služby. Podnikatel je povinen vás o tomto před dokončením závazné objednávky informovat. Pokud tak neučiní nebo začne poskytovat službu bez vašeho výslovného souhlasu, poměrnou část ceny služby platit nemusíte.

Kde je to upraveno: § 1820 odst. 1 písm. f) a h), § 1823, § 1832 odst. 1, § 1834 a § 1836 písm. a) zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

https://www.coi.cz/faq/4-odstoupeni-od-smlouvy-do-14-dnu-u-zbozi/

Tím jsou myšlena omezení ve smyslu, že by to vůbec nechtěli přijmout zpět. Ale určitě mají právo na úhradu nákladu v případě, že vrácená věc vykazuje známky používání přesahující běžné vyzkoušení.
Takže určité snížení ceny možné je, pokud ji ale snižují vždy, tak to v pořádku není.

Vy píšete když je zboží poškozené. Ale kolega jim jen napsal do obchodu že tv bude vracet a chtěl se domluvit na termínu. Obchod tu tv neviděl aby mohl zkontrolovat její stav.

Napsali mu
Pokud bude zjištěna manipulace s tv a výslovně napsali ze do toho se počítá i montáž podstavce tak bude strzena % z ceny tv. Taky napsali ze tv pošlou samsungu (vyrobci) aby zjistili kolik hodin byla v provozu.

Tak cos stim. Co byste mi poradil.

Kolega tvrdí ze tv vybalil,zmontoval, vložil kartu k satelitu, naladil, zkoušel zabudované aplikace.

Nevím zda je někde sepsán co je a není používání nad ramec vyzkoušení.

Edit. Když jsme vracel tv ja v roce 2015 v alze tak hsme jen došel do obchodu tam si tv na místě zkontrolovalia peníze vratily.

Ono je sice hezké, že si obchod takto jednorázově sníží náklady (vrácené zboží většinou neprodá za plnou cenu, i když...), ale vůbec si neuvědomuje, že zákazník si napříště může nákup u nich důkladně rozmyslet. Nehledě na to, že nespokojený zákazník se svěří svým známým (statistika říká, že nespokojený prý sedmnácti, spokojený jen sedmi, pokud si ta čísla dobře pamatuju), takže obchod neztratí jen jednoho zákazníka ale daleko víc.

pokial by strhli čiastku aj len čiste za rozbalenie,tak konajú protiprávne,bez rozbalenia nieje možné pri objednaní výrobku cez internet skontrolovať vlastnosti a funkčnosť výrobku,strhnúť niečo by mohli v prípade,že manipulácia spôsobí to,že na výrobku zostanú jasne definované stopy používania,až vtedy môže obchod pri vrátení výrobku v 14 dňovej lehote stiahnuť adekvátnu čiastku ako kompenzáciu za to,že výrobok nesie stopy používania-napr. pri montáži na stojan by sa televízor poškrabal a podobne.....alebo by dotyčný vrátil nekompletný výrobok,kde by chýbalo nejaké príslušenstvo,káble,obaly,manuály etc,ale neplatí to napr. pre strhnutie nejakých nálepiek alebo podobných ochranných prvkov,ktoré by nejako zakrývali alebo bránili použitiu bežných ovládacích prvkov prístroja...

Prodejce si může strhnout náklady, které mu vrácením televize ve 14 denní lhůtě vzniknou.
Jinými slovy rozdíl mezi cenou originálně zabalené televize a používané televize, může naúčtovat zákazníkovi.
Nic nenormálního nebo nemorálního mi na tom nepřijde. Zvláště pokud vrací zákazník televizi funkční a ne z důvodu poruchy na straně televize...