Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dovolená po skončení pracovního poměru

Zdravím vás, rád bych se zeptal zeptal jak je to s čerpáním dovolené po skončení pracovního poměru. Povoláním jsem pedagog a mám tudíž 40 dní dovolené ročně. Přemýšlím nad skončením pracovního poměru u zaměstnavatele u něhož pracuji několik let. Dostal jsem (a vygooglil) rozporuplné odpovědi na to, jak je to s vybíráním dovolené. Pokud bych v tomto kalendářním roce odporacoval více než 60 pracovních dní (u stejného zaměstnavatele) a výpověď podal třeba v průběhu dubna, náleží mi celá letošní dovolená, nebo jen poměrná část? Po skončení pracovního poměru bych byl asi pár měsíců na "pracáku"... Díky.

Dovolenou na zotavení lze čerpat jenom v době trvání pracovního poměru.
Po jeho skončení už zaměstnavatel může nevyčerpanou část dovolené jen proplatit.

Dáte-li výpověď v průběhu dubna, skončí zaměstnání 30. června. Vzhledem k tomu,
že Vás zaměstnavatel pravděpodobně bude potřebovat až do konce června, by Vám
nevyčerpanou část dovolené musel po skončení zaměstnání proplatit.
__

V tom odstavci, který jste sem zkopíroval, jste přehlédl jednu podmínku
„…přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část,
jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku.

Váš pracovní poměr by trval do konce června,
proto byste měl nárok na polovinu roční výměry dovolené.
__

Pracovní poměr většinou končí posledním dne měsíce. Tedy 31. srpna, nikoliv 1. září. Pokud by učitel byl ve škole zaměstnán
od 1. ledna do 31. srpna, měl by nárok na 8 dvanáctin roční výměry dovolené. (40 : 12) × 8 = 26,5 dne dovolené.
Na zbytek prázdnin by musel požádat o neplacené volno nebo by mu zaměstnavatel musel přidělit nějakou náhradní práci.