Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Může zákazník využívat internet, který zrušil?

Ahoj / dobrý den,

Říká se, co dva právníci to tři názory.
Na konkurenční poradně se rozhořela zajímavá plamenná diskuse.

Tazatel tam využívá internet, který u svého poskytovatele internetu (původně placený) zrušil.
Jenomže dodavatel mu nezrušil ve drátech v bytě internet, tak na něm klidně jede dál (používá jej).

V poradně jsou pak v podstatě dva tábory.
-Jedni tvrdí, že je to jako používat cizí auto se zapomenutými klíčky v zámku.
-Druzí zase tvrdí, že se užívaním vlastně neděje nic, a připodobňují to k pronajmuté reklamní ploše, kde vlastník neodlepil původní plakát pronajímatele.

Osobně bych to přirovnal ke zrušení energií (plyn či elektřina), kterou vlastník nemovitosti odhlásil, ale používá dál, protože společnost neodpojila dráty/přívod.
Rozhodující slovo by mělo být uvedeno už ve smlouvě (ošetření tohoto stavu).

Kde je pravda či jak se to má ? :-)

loading...

Odpověď je jasná:
Jedná se o bezdůvodné obohacení. V případě, že to poskytovatel zjistí, je oprávněn vám toto používání jeho služby zpětně účtovat. (pokud není blbý, může dotyčnému poslat třeba po roce fakturu spolu s penále za pozdní uhrazení ke každému měsíci, doložit to bude moci poměrně snadno tím, že z přípojky odcházely tam a zpět pakety, tutíž byla služba prokazatelně využívána a požadovaná úhrada za ni je tak oprávněná).

Je to stejné jako když se načerno připojíte na elektrické vedení s tvrzením, však co, elektrika jim tam vede jen tak, nechráněná, tak proč bych ji neodebíral. Nebo byste jezdil načerno s tvrzením, že vám nikdo nezabránil vstoupit do tramvaje/metra a že si to měli líp ohlídat.

Ano ale když nasednu do taxíku ta si ústně domluvím službu, uzavřu smlouvu/obchod, taxikář ví kam jedu já vím za kolik. Když v taxi usnu, a dojedu do cílové stanice tak mě taxikář vykopne. Nebude se mnou jezdit celou noc po městě s tím že mi to pak naúčtuje.
Může to vyzkoušet, ale dostal by zaplaceno jen to co bylo domluveno.

Tady v tom případě jde ale o to,že tazatel vědomě čerpal opakovaně a dlouhodobě data,což mu poskytovatel snadno prokáže podrobnými výpisy.Je to jako odběr elektřiny načerno.A myslím,že třeba ani tvrzení,že zapomněl/nevěděl o tom ukončení smlouvy,mu vůbec nepomůže.Naopak-odebíral data,musí zpětně zaplatit.

Tím myslím nějaké zařízení, které zůstalo připojené. Třeba herní konzole, automaticky se zapne, kontroluje aktualizace, využívá připojení. To, že jsem zrušil internet samozřejmě vím.
Nechci tady obhajovat neplatiče a vykuky, jen si lehce dovedu představit situaci kdy zruším internet a nějaké zařízení je stále připojené a občas si sosne a já bych následně, protože poskytovatel je lajdák, měl platit něco co jsem nechtěl.

Tak to by pak bylo na domluvě s providerem. Pokud by provider chtěl něco dokazovat, tak by musel mít log a z toho logu by měl vyčíst, co se kam připojovalo. Surfující a stahující uživatel bude mít jiný vzorec chování, než nějaké zařízení. Konzole se nebude připojovat na e-mail na seznamu. A tam by bylo na dokázání vědomého a nevědomého užití přípojky.

Nevím jak vy, ale já když sednu do taxíku, tak taxikáři jen řeknu, kam chci svézt. O domlouvání ceny nemůže být řeč. Taxikář má ceník napsaný na autě.
Zrovna tak poskytoval internetu má ceník napsaný na svém webu....

Co se týče soudního rozhodování, tak samozřejmě lze nalézt případy, které nejsou jednoznačné a rozhodnutí soudu není dost dobře možné předvídat. Toto ovšem není ten případ... Toto je naopak naprosto jednoznačný případ bez možnosti jakékoli rozumné argumentace.

Čo nie je zákonom explicitne zakázané, zmluvne ošetrené, to je dovolené.

Nemal si úmysel poškodiť imateriálne a materiálne spoločnosť tupých šlendriánov, iba si detto, ako opozičná strana v zhone pracovných povinností, rozháraného rodinného a spoločenského života zabudol, že už nejaká zmluva skončila.

Žiaden súd by bývalý provider nevyhral, lebo chýba dôkaz, znalecký posudok zo strany poskytovateľa, že si akurát ty zneužil pripojenia a hlavne máš pred sebou zmluvu s viazanosťou taxatívne uzatvorenú na dobu určitú. Prenos imaginárnych digitálnych paketov nie je zo strany providera priamy a hamtateľný dôkaz pred justičnou talármafiou. Ten si mohli dodatočne vymyslieť, vyšpekulovať, aby zakryli svoje manko na sklade hodnotného tovaru, ktorý nejaký nespoľahlivý IT zamestantnec prešustroval, nakradol sebe samému domov, ukryl ho smerom k sebe do špajze.

V každom prípade sa nesmieš k žiadnej nekalej činnosti priznať, zapírat, zapírat, zapírat, ako radí váš slávny sexuológ. Nech ti niekto z kompetentných preukáže tvoju vinu, hmatateľný a nespochybniteľný dôkaz naservírovaný na tanieri.

To čo opisuješ nie je nelegálna černota (ako vraví klasik "chytťe ho, je to slepý pasažér"), napríklad, ako by si sa po odmotovaní merača prepojil dušou na bicykel na zemný plyn do domácnosti, premostil šroubením potrubie na vodu v šachte u päty chalupy či prepojil sa káblami na elektrické rozvody v domácnosti. To sú neporávnené zásahy, neoprávnená fyzická manipulácia so zariadením za účelom získania prospechu.