Předmět Autor Datum
Na půjčku není právní nárok, závisí to na tom, kdo půjčky poskytuje. Někteří jsou nepoučitelní. http…
karel 12.02.2020 19:48
karel
To znamená, když někdo půjčí a šmudla dlužník dosáhne na osobní bankrot, tak věřitel většinu peněz c…
Yarda 12.02.2020 23:35
Yarda
Jo, je to tak. A pokud dlužník vyhlásí úpadek a věřitel se v určité lhůtě nepřihlásí do úpadkového ř…
Prasak 13.02.2020 16:20
Prasak
Když mě zavřou za krádež, jak dlouho po vyjití z vězení mohu krást znovu ? Osobně si myslím, že veze…
Araneus84 13.02.2020 14:01
Araneus84
Jeden vysoce postavený šéf od finančáků mi nedávno popisoval reálie z Francie. Známý herec byl na št…
L-Core 23.02.2020 19:52
L-Core
Jediná možnost je, aby to bylo jako v Rusku gulag. Vězni přijdou do lesa a všechno si musí sami vybu…
nerady 23.02.2020 20:04
nerady
Snad to tady nečte ILO a Středula. Jinak se z tvé odpovědi musí osypat. Když se osypou, vadit mi to…
L-Core 23.02.2020 20:34
L-Core
Průšvih je někde jinde. Je to v tom zda jsi dělal dluhy úmyslně či jsi padl do nastražené pasti nebo…
nerady 23.02.2020 22:13
nerady
Jaro: Všechno se nalévá, všechno pučí jenom já se nenalévám, mně už nikdo nepučí. Vzpomněl jsem si,…
Yarda 24.02.2020 12:52
Yarda
Jen nechápu tvůj koment o padnutí do nastražené pasti ?? Myslím si, že NIKDO se nemůže nevědomky dos…
Schizo 26.02.2020 13:05
Schizo
Asi nemáš moc zkušeností. Do dluhů se můžeš dostat ani o tom nevíš. Jen pro příklad. Dělám předsedu…
nerady 26.02.2020 18:19
nerady
Typickým dluhem lidí kteří o ničem nevědí jsou dluhy u zdravotních pojišťoven a na sociálním pojiště…
L-Core 29.02.2020 15:21
L-Core
Není pokud prokážeš že si máš na danou dobu pracovní smlouvu nebo výplatní pásky. Pokud ani jedno ne…
nerady 29.02.2020 23:21
nerady
Pokud někdo nemá pracovní smlouvu a chodí do práce, je idiot. Dnes ještě nemáme krizi, že by se zamě…
L-Core 01.03.2020 10:46
L-Core
NE, zkušeností mám na rozdávání a to co ty popisuješ, je zase tvá chyba . Označenou schránku máš mít…
Schizo 13.11.2020 08:04
Schizo
Mně chodí složenky se zelenou kartou na pojištění auta, obvykle někdy o prázdninách, tak je dávám na… poslední
Yarda 13.11.2020 09:21
Yarda
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/pravnik-nechal-rodine-zablokovat-majetek-i-kdyz-zadny-dluh-neme…
nerady 26.02.2020 18:41
nerady
No me se ti stala takova vec, ze jsem cosi potreboval na financaku a tak tam zasel a jak mluvim s to…
Henonee 26.02.2020 19:44
Henonee
https://debaty.net/discussions/2867884-byl-jsem-postizen-jednanim-na-ouradech 3-[
Yarda 28.02.2020 13:44
Yarda
Yardo za ty šachy ohledně remízků a zvýšení daně z nemovitostí většinou může obec potažmo obecní úřa…
nerady 28.02.2020 19:50
nerady
Mám dojem, že jsem teď někdy někde četl, že obec bude moci vytipovat části svého území, kde se bude…
L-Core 01.03.2020 10:50
L-Core
Asi to bude problém. Pokud má obec víc katastrů tak to nyní jde jen za celý jednotlivý katastr a ost…
nerady 02.03.2020 12:33
nerady
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=2ahUKEwit0uT33fvnAhWxQEEAHeR4DA8…
L-Core 02.03.2020 13:00
L-Core
Takže možné to je, jak je vidět z výkladu ministerstva a ženský na finančáku budou tu obec "milovat"…
nerady 02.03.2020 13:10
nerady

Jeden vysoce postavený šéf od finančáků mi nedávno popisoval reálie z Francie. Známý herec byl na štíru s placením daní, tak ho prostě normálně šupli do báně. A rodina vzápětí sehnala prašule, aby byl dluh vyrovnán - a pan herec propuštěn.

Jasně, dluh vůči státu je (z pohledu státu) vždy skoro hrdelní zločin. Kdyby dlužil nějaké fyzické osobě, třeba by se to takhle radikálně neřešilo..

-----
Vězení pro (nezodpovědné) dlužníky, to by náš stát brzy zkrachoval. Vydělaly by akorát stavební firmy, které by věznice stavěly.
Bohužel.

Jediná možnost je, aby to bylo jako v Rusku gulag. Vězni přijdou do lesa a všechno si musí sami vybudovat. Dokonce v 70 letech minulého století (za Brežněva) se někde na Sibiři dohodl šéf policie s okresním tajemníkem a předsedou soudu a vybudovali si svoje soukromé vězení kde na ně makalo kolem 200 vězňů.

Průšvih je někde jinde. Je to v tom zda jsi dělal dluhy úmyslně či jsi padl do nastražené pasti nebo ti penále vyšponoval nějakej exekutor. Dalším problémem je, že se nyní dělá vše složitě a komplikovaně. Když budeš ve vězení tak ti dluh ještě naroste. Měl jsem známého, který seděl (alimenty, alkohol za volantem a neplnění zákazu řízení). Ve vězení mu jenom narůstal dluh za alimenty. Když chtěl pracovat tak to musí schválit chodbař, psycholog, ředitel věznice a další lidé. Když po půl roce konečně bylo schváleno, že může pracovat, tak byl přemístěn do jiného zařízení a tam to začalo nanovo. Když to bylo schváleno po další době tak Klaus vyhlásil amnestii. Za ten rok mu dluh zase narostl. Vyšel z vězení ale měl zákaz řízení. Při jeho zaměstnání řidičák však potřeboval. Nakonec skončil někde v cizině a ani nevím jak to s ním dopadlo. Naši zákonodárci schválí takovou blbost jako je uzavírání smluv po telefonu. Ten kdo pro to zvedl ruku by měl být okamžitě uvězněn, jelikož jen podporuje všechny podvodníky. To samé se dělo v poslanecké sněmovně při schvalování zákona o solárních elektrárnách kdy v tom jela třetina poslanců skrytě, třetina otevřeně a třetina nevěděla co schvaluje. Politiky máme schopný, neschopný a všehoschopný. Těch prvních je ale žalostně málo.

Jaro:
Všechno se nalévá, všechno pučí
jenom já se nenalévám,
mně už nikdo nepučí.

Vzpomněl jsem si, někde se psalo, ještě před plyšákem, že řízek si půjčil kolo, dostal povolávací rozkaz, splnil nejčestnější povinnost a když šel vrátit kolo, tak půjčovné mu narostlo na pěknou sumičku. Ale snad se to řešilo a vyřešilo, že půjčovné nemá být neúměrné hodnotě půjčené věci.
Možná by nebylo od věci uzákonit něco podobného u dluhů, že vymáhaná částka by neměla přesáhnout určitou sumu odpovídající x-násobku dlužné částky.

Jen nechápu tvůj koment o padnutí do nastražené pasti ?? Myslím si, že NIKDO se nemůže nevědomky dostat do nějakého dluhu...NE . Že nezaplatil pokutu a po letech mu přijde exekuce.. ? Že dědil a souhlasil i s dluhem a teď se mu to nelíbí ? Že neplatí výživný a spoléhá na postHavlovskou dobrotu sociálního státu ?...Ne nevěřím...

Ano stane se i to, že pokud usiluje o zaměstnanost ve vězení , nemusí být zaměstnán, ( ikdyž valná většina jen vymejšlí jak nemakat ), ale do toho vězení NIKDY nikoho nezavřou za nedopatření...vidím to denně, bohužel, kolikrát se ještě vymyslí peněžitý trest, podmínka v podmínce, nebo nekonečný přidávání OPP..z toho se mi chce blejt...takže panáček toho musel mít hafo a pak se rozčiluje že mu narostl dluh ?

A dnešní vězni mají pobyt fakt jako na táboře, to je samá vyvážená strava, přesně normovaná, antibakteriální a antialergický hadry...všichni vědí jaký mají ve výkonu práva ale za co tam jsou jim uniká...A ono vyjednat práci mimo objekt věznice, zajistit odvoz, střežení a cestu zpět není jako si skočit na melouch, to snad chápeš, takže tak jednoduchý to není, bohužel.

Že mu vzali papíry za chlast a za porušení zákazu řízení ? WTF ? A co by jako doprdele chtěl ? Já osobně bych takový hovada střílel, ano, jedinné spravedlivé řešení, které nezatíží ani státní kasu..

Asi nemáš moc zkušeností. Do dluhů se můžeš dostat ani o tom nevíš. Jen pro příklad. Dělám předsedu sdružení SVJ a nebydlím v místě sdružení. Dopisy pro sdružení mi však doručovatel neházel do schránky i když jsme tam pouze tři vlastníci. Někdo strhl jmenovku a já to hned neřešil. Doručovatelé se mění jak ponožky a nový vracel dopisy s upomínkami za nezaplacené pojistné zpět. Po třech měsících jsem to zjistil, pojistka ale už byla zrušená a pojišťovna požadovala penále. Naštěstí to byla pouze krátká doba a penále vyskočilo na 600,-Kč. Nebo jsem potřeboval na finančáku potvrzení o bezdlužnosti (pro žádost o dotaci), a bylo mi sděleno, že tam máme dluh. Říkám jim, že si nejsem vědom ničeho a že jsem nedostal žádnou výzvu či upozornění. Bylo mi sděleno, že dluh je 5 korun a že na malé částky neposílají upozornění. Ptám se jak dluh vznikl a bylo mi řečeno, že to vzniklo při zaokrouhlování. Typickým dluhem lidí kteří o ničem nevědí jsou dluhy u zdravotních pojišťoven a na sociálním pojištění. Buď za tebe neplatí zaměstnavatel, i když ti to ztrhává z platu a nebo to vznikne tím, že hned nenastoupíš do nového zaměstnání a neodvedeš za dobu kdy nepracuješ příslušné částky. Také se mi podařilo změnit zdravotní pojišťovnu a zaměstnavatel, jelikož jsem mu to zapomněl oznámit odváděl pojistné po 6 let původní pojišťovně. Penále 80000,- mi vyfrkli během pár dnů. Naštěstí je tam možnost zažádat o snížení penále a nakonec mě ta sranda stála 8000,- Kč. Myslíš že v těchto případech byl vždy úmysl?

Pokud někdo nemá pracovní smlouvu a chodí do práce, je idiot. Dnes ještě nemáme krizi, že by se zaměstnanci museli podbízet, aby sehnali jakoukoliv práci, za jakkoliv nevýhodných podmínek.

Že dělá někde načerno, to ČSSZ tak jednoduše akceptovat nebude. V takovém případě zaměstnanec oficiálně neexistuje, sociálka po zaměstnavateli nic vymáhat nebude, neví o tom, že někoho zaměstnává načerno. To by ten člověk musel prokázat - a pokud to prokáže, opět, budou vše vymáhat po tom zaměstnavateli. Pokud je tak hloupý, že dělá bez smlouvy, nevěřím ale, že by se dal do soudního sporu.

A sociální nemusíš platit ani v takovém případě, že do práce nechodíš "legálně" (nechce se ti, máš peněz dost). Akorát ta doba se ti nepočítá do odpracovaných dob pro potřeby výpočtu důchodu. Pár lidí, kteří mají spoustu roků a neodpracované skoro nic (ani nejsou na ÚP) znám. O důchod nestojí, zabezpečeni jsou jinak. Socko platit nemusí, akorát zdravotní je povinné, od 1.1.2020 necelé 2 tisíce ročně, https://www.vzp.cz/platci/informace/obzp

NE, zkušeností mám na rozdávání a to co ty popisuješ, je zase tvá chyba . Označenou schránku máš mít už jen z principu předsedy SVJ = nemáš = tvůj boj .
A jak píše Prasak, to že ti zaměstnavatel strhává a neodvádí, není tvůj problém = jinej příklad prosím.
A to že jsi zaměstnavateli neuvedl změnu pojišťovny je zase a jenom tvůj problém o kterém jsi věděl a zase nic neudělal = takže, kde jsou ty příklady , kdy se do dluhů dostaneš ani o tom nevíš ( neplést si se slovem NECHCI vědět )

Mně chodí složenky se zelenou kartou na pojištění auta, obvykle někdy o prázdninách, tak je dávám na místo, kde silážuji složenky k zaplacení a když se blíží jejich čas, zaplatím je a novou zelenou kartu si uložím do futrálu co ho s sebou vozím v autě. Jednou jsem chtěl dát auto do opravy, shromažďoval jsem k tomu doklady a zjistil jsem, že už čtrnáct dní jezdím se starou zelenou kartou a nezaplaceným pojištěním - holt se ta nová zelená karta někam zatoulala a do mé poštovní schránky nedorazila. Nebo se mi taky stalo, že jsem rok neměl zaplacené pojištění na motorku - manželka si usmyslela, že mi ve věcech udělá pořádek a tu složenku co jsem měl připravenou k zaplacení někam zabordelila.
Jistě, je to má chyba, mám si to kontrolovat.
Naštěstí to nemělo žádné následky, akorát mne upomínali, ten rok jsem snad motorku nevytáhnul z kůlny.

No me se ti stala takova vec, ze jsem cosi potreboval na financaku a tak tam zasel a jak mluvim s tou urednici, tak si najednou vzpomene, ze ji jsem nejaky povedomy, protoze me zrovna rano dala do exekuce. Tak jsem se vyjevil, co jak a proc, nejak nakonec vypatrala, ze se ji nejaka platba blbe sparovala a tak ji soupla do dalsiho obdobi, kde mi vzniknul preplatek na zalohach, coz nevadi, ale v predchozim obdobi mi tim vzniknul nedoplatek a to vadi a zpetne to prevest nejde a ze mi teda poslala dopis na nejakou adresu, co ji vyplyvnul system (a ja tam nikdy nebydlel, ani v okoli) a ten se vratil jako nedorucitelny (pritom na kazdem z tech papiru byla jak moje platna adresa, tak telefonni cislo, oboji asi 10 let beze zmen), takze kdyz me nemohla zkontaktovat, tak to hodila do exekuce. A ze prej maji novy system a obcas z nej holt vypadnou nesmysly, ze se to proste stava ...

Nastesti to jeste neprenesla na podatelnu, tak to zase z toho baliku exekuci vytahla, ja vybehnul k nejblizsimu bankomatu, vybral dotycnou castku, slozil dole na pokladne a prinesl nahoru potvrzeni o zaplaceni, takze to nakonec zrusila v tom systemu a misto pokuty za opozdenou platbu to "vyresila domluvou". Dali rok mi preplatek na zaloze poslali postou.

No, nebyt te nahody, ze jsem zrovna ten den tam zasel a celkem brzo dopoledne, tak jsem v exekuci a fakt nevim jak, protoze "holt maji novy system ..."

A ted mi vyloz, jak to vsechno byla moje chyba a jak jsem o tom prece MUSEL VEDET ... ta urednice sama nechapala jak a proc se to nesparovalo (ze asi nejaka chyba v tom novem systemu) a nenapadlo ji mi zavolat, nebo napsat na adresu, ktera byla v papirech (ve VSECH papirech za poslednich 10 let), kdyz ji ten system neco vyjel (a zjevne jsem nebyl zdaleka prvni, u koho vyjel nejakou kravinu)...

Yardo za ty šachy ohledně remízků a zvýšení daně z nemovitostí většinou může obec potažmo obecní úřad. Daň z nemovitostí je 100% příjmem obce a stát z ní nemá ani halíř. Starostové mohou požádat finanční úřad o prověření výběrů daní u určitých pozemků (plošně to nejde). Dále může obecní zastupitelstvo schválit zvýšení daně z nemovitostí ale jen u zastavěných ploch (netýká se to polí, luk, lesů a zahrad). Většinou se to dělá když mají na katastru nějakou továrnu, tak to zvednou (musí všem) a lidem to pak nějak kompenzují (vracení peněz je na hraně zákona). Vyplácí to jako nějaký příspěvek. Obce nemají zpětnou vazbu od finančáku (finančák jim nesdělí kdo platí a kdo neplatí). Pak je tu ještě taková věc o které spousta starostů neví. Do obce se přistěhuje např. v lednu nějaký velký podnikatel. V březnu požádá o vratku daní za minulý rok a finančák mu to vrátí z daňových příjmů nové obce jelikož tam má nyní trvalé bydliště, no a starosta najednou zjistí, že mu nechodí peníze z daní od finančáku a jde tam. Ti mu ale nic neřeknou jelikož nesmí. Obecní příjmy jsou tvořeny z cca 90 % příjmy z různých daní.

Mám dojem, že jsem teď někdy někde četl, že obec bude moci vytipovat části svého území, kde se bude daň počítat jinak (vyšší koeficienty). Ale jestli je to něčí návrh, nebo to už běží ve schvalovacím procesu, netuším. Hledat to nebudu, osobně je mi to jedno (naše obec nic takového - aby si navíc pohněvali lidi/voliče - nepotřebuje, peněz má dost) :-)

Asi to bude problém. Pokud má obec víc katastrů tak to nyní jde jen za celý jednotlivý katastr a ostatní katastry mohou zůstat na svém. Vytipování části katastru asi nepůjde. Finančák na to nemá IT programy aby to mohly zpracovávat na základě jen čísel pozemků. Dále by to zavánělo s šikanou určitého území či osob.

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=2ahUKEwit0uT33fvnAhWxQEEAHeR4DA8QFjAAegQIBRAB&url=http%3A%2F%2Fwww.mvcr.cz%2Fodk2%2FSCRIPT%2FViewFile.aspx%3Fdocid%3D21363743&usg=AOvVaw3_9bz18L-mcCXmyRI51FCv

Na základě ust. § 6 odst. 4) písm. b) zákona o dani z nemovitých věcí může
obec pro jednotlivé části obce koeficient, který je pro ni stanoven v ustanovení
písmene a), zvýšit obecně závaznou vyhláškou o jednu kategorii, nebo naopak snížit
o jednu až tři kategorie podle členění koeficientů v ustanovení písmene a); koeficient
4,5 lze zvýšit na koeficient 5,0.
Zákon o dani z nemovitých věcí v tomto případě hovoří o možnosti úpravy
koeficientů pro jednotlivé části obce, ale blíže pojem část obce nespecifikuje. Určení
jednotlivé části obce však musí být naprosto jednoznačné. Pokud část obce
nezahrnuje celé příslušné katastrální území, je nutné část obce vyspecifikovat
naprosto přesně.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru