Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zaměstnavatel vědomě porušuje zákoník práce

Dobrý den můj zaměstnavatel naprosto ignoruje bezpečností přestávky a to vědomě. Dělám ve velmi rizikovém prostředí-práce s chemikáliemi a toxickým materiálem. Jelikož jsem chtěl dodržovat zákoník práce tak jsem tuto přestávku čerpal bez svolení zaměstnavatele a ten mi udělil napomenutí za porušení pracovních předpisů. Je tohle normální? Má na to právo? Jak se mohu bránit? Mohu dat okamžitou výpověd? Děkuji za odpovědi.

Ano zaměstnavatel nám umožní čerpat přestávku na oběd, ale bezpečností přestávky, které ze zákona musíme mít, nemáme a ignoruje to. Po tom co jsem zkusil čerpat bezp.přestávku bez jeho svolení mi udělil dutku za porušení pracovních předpisů. V zak.práce se uvádí, že mi musí poskytnout už po 2 hod nepřetržité práce bezp přestávku o délce 10-15 min. To neudělal a tyto přestávky u nás neexistují. Mužu podat okamžitou výpověd pokud zaměstnavatel hrubě porušuje zákoník práce?

Co by jste chtěl konretnějšího??? Řekl jsem, že můj zaměstnavatel vědomě porušuje zákoník práce, jelikož v mé práci nemáme bezpečností přestávky, ale nárok na ní máme(ověřeno inspektorátem práce). Ptal jsem se, jestli můžu podat okamžitou výpověd. Zaměstnavatel porušuje zákoník práce-tím defacto ohrožuje moje zdraví, což už je dobrý důvod na okamžité ukončení pracovního poměru ne? Je nějaké jiné řešení?
A ještě jedna věc: ano rozhodl jsem se, že mám nárok na bezpečností přestávku protože ji opravdu ze zákona mám mít po 2 hodinách neptřetržité práce, to jsem udělal, ale zaměstnavatel to nerespektoval a udělil mi dutku. Jak se proti tomu bránit.

Klidně to oznam na inspektorát bezpečnosti práce ( můžeš i anonymně). Určitě se o to budou zajímat. Pár kontrol jsem zažil před rokem 1990, kdy jsem byl firemní bezpečák a po roce 1990 jsem byl kontrolován jako zaměstnavatel, kdy jsem musel dokládat zda pracovníci dostali mýdlo, solvinu, rukavice, ochranné brýle, montérky atd. IBP se s tím moc nemaže a pokud zjistí porušení předpisů tak do firmy rád zajíždí i opakovaně.