Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Kamera v bytě

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat co dělat v případě že si matka myslí že ju někdo sleduje v pronajatém bytě.
Abych se vyjádřil přesněji stalo se mi to, že bratr chodí do práce kde pracuje soused, který o nich vykládá, že doma v pokoji uklízely adtahli skříně a uklízely pavučiny a toto dotyčná osoba vykládá v práci.
Jak by to věděl?

Matka si myslí, že jsou v bytě dané nějaké kamery a že u nich v bytě někdo byl.

Ale nemůže to nijak dokázat.
Dnes si dali na chodbu kameru, kterou si koupily, aby věděli zda tam někdo když nikdo nebude dona vleze.

Hlásit to na policii nechtějí protože nemají důkaz, že to tak je a kdyby to třeba nebyla pravda tak aby zase matka nebyla nějak potahovaná policii.

Na druhou stranu si nedovedu představit jak by mohla dotyčná osoba vědět ty detajle.
Že ometali pavučiny ze zdí.

Teď se bojiju i koupat.

Poradí mi někdo jak se zachovat v také situaci.
Nebo jak zjistit zda jsou v bytě kamery.
Nějakým přístrojem nebo rušičku.
Některé mohou být malinké téměř nejsou vidět.

Moc vám všem děkuji.

Pověste na tu skříň velkou ceduli, že soused je paroháč, notorik a impotent. Jestli je tam kamera, tak se to přes bratra rychle dozvíte.:-D
Ale podle mě tam žádná kamera není, těžko si někdo dovolí nějakou špionáž v cizím bytě. Ale vyměnit ten zámek neuškodí.

Tahání skříní nadělá rámus, to je slyšet minimálně ob jedno patro, v tom bych problém neviděl.
Ne vždy je ta identifikace zvuků úspěšná, rodiče se třeba dozvídaly, jak doma vyvádíme, později jsme zjistili, že to, co sousedka pod náma slyší je "tatramatky ródeo" a ne my (mimochodem od nich se ozýval daleko větší kravál, ale my si na šíření drbů nepotrpíme).
My, co jsme v paneláku zvyklí od mala s tím problém nemáme.
Jinak takové první opatření bych viděl ve výměně vložky zámku vstupních dveří, náklady na to jsou mnohem menší než na nákup kamery (spíš je otázkou, jestli se dá taková věc v dnešní době protiepidemických opatření koupit). Přecejenom nevíte, kolik lidí má od té staré klíče. A ta stará se tam může po skončení nájmu klidně vrátit, pokud nebude do té doby ztracená.

Příbuzná jednoho známého měla podobné problémy, ale o něco větší. K nám se to dostalo tím, že policie tehdy nemohla sehnat nikoho jiného, kdo jí zná kromě mého otce. Taky to začínalo nenápadně tím, že slyšela různé zvuky (celý život žila ve starém domě a na stará kolena se přestěhovala do paneláku), ale nenechala si vysvětlit, že je to v paneláku normální že jsou slyšet různé zvuky a nemá cenu nad nima přemýšlet (ne neni, to po ní jdou jehovisti, nebo kdo to měl bejt a sledujou jí dírama v zásuvce...). Policie tam byla pečená, vařená, nechala dokonce otevřít sousední neobývaný byt, aby zjistila, že tam opravdu minimálně půl roku nikdo nebyl. Jednou tak zbláznila ve tři ráno celý barák, že hoří. Skončilo to hospitalizací v blázinci (psychiatrické nemocnici, nebo jak se tomu dnes říká). Tam zjistili, že se to dá léčit ambulantně, teda kdyby se léčila (od té doby jsme o ní neslyšeli, takže asi se to zklidnilo). Z toho plyne poučení, že pokud se člověk na stará kolena přestěhuje do paneláku, může se z toho i zbláznit. Tím nechci nic naznačovat, toto je něco jiného, jen jsem si na to vzpomněl.

Přítomnost nějakých sledovacích prostředků se dá vyloučit dost těžko. Kamera musí vidět, takže se hledá o něco lépe (i když stačí malá štěrbinka a pochybuju, že někdo proleze všechny spáry), ale najít ukrytý mikrofon je pro běžné lidi naprosto nemožné. Navíc jednu potenciální štěnici v podobě telefonu si běžně nosíme při sobě. Pokud je opravdu podezření, existují specializované firmy na vyhledávání štěnic, ale to je myslím pro domácnost zbytečné.

Ty opravdu malé (špendlíkové) kamery jsou docela hodně drahé a i ty musejí mít nějaký zdroj energie a řešení pro přenos dat. Každopádně můžete dát nějakou kameru nebo fotopast s online přístupem - pak už tam kameru mít ale budete doopravdy. ::)

...Ty opravdu malé (špendlíkové) kamery jsou docela hodně drahé...

Ze zvědavosti jsem zadal do vyhledávače "miniaturní kamery". Ty co se tam nabízely byly velké spíš jako malá krabička sirek, špendlíková hlavička byl jen objektiv od nich. Tak pokud byste v bytě nějakou takovou měli a ještě si jí nevšimli, tak nejspíš zadělanou pod omítkou. Případně v nějakém jiném předmětu, například v digitálních stolních hodinách, meteostanici, v lustru, elektroinstalační krabici (tam by mohla být napojena na vedení, tak by měla zajištěné napájení i odesílání signálu).
Nemáte něco takového v bytě, třeba jako dar od někoho nebo nedělal vám nedávno nějaký elektrikář něco s elektrikou aby tam jen tak pro (_!_) něco takového mohl namontovat?
Případně nepoužíváte něco takového?
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ku%C5%99imsk%C3%A1_kauza

Zase tak velke jako krabicka od sirek byt nemusi. Pokud chces i nocni vidění, pak třeba tohle:
https://alexnld.com/product/wifi-1080p-hd-night-vision-ir-cut-camera-mini-micro-wireless-camera-home-security/
Pokud noční vidění nepotřebuješ, pořídíš kameru v podstatě ve velikosti objektivu. To, že zbytek zařízení - napájení, vysílání nebo ukládání je větší, už tě pak netrápí, protože je někde zastrčené a z toho vedou jen dráty a objektiv kamery s průměrem třeba 2mm.

Také se dá energeticky zužitkovat rádiové spektrum (něco jako wireless nabíjení telefonu) nebo světlo nebo zvuk. I kdyby tam nějaký ten rádiový pulz měl vyslat ten, kdo kameru provozuje. Je pravdou, že zdroj energie je dost limitující. Ale pořád se bavíme o technice, která je příliš specifická a drahá na to, aby tím někdo sledoval "obyčejného" člověka jen tak pro šíření drbů. Jo kdyby pracovala u tajné služby nebo někde, kde má někdo jiný (konkurence) potřebu se něco dozvědět (ovšem takoví lidé si nenosí práci domů, předpokládám, že se jich ani netýká home office) chápal bych ty obavy.
Poměrně často je zmiňovaný ruský odposlech na americké ambasádě umístěný v pečeti, který z odposlouchávaného zvuku dokázal vyrobit elektřinu a vysílal jen když ho aktivovali rádiem, takže pro jakékoliv analýzy to byl jen velký kus dřeva (vysílač uvnitř byl normálně neaktivní). Teda podle záběrů, kde to otvírali a byly tam panty to celkem nechápu, buď je to dobrý hoax, nebo tam ty panty daly pro předvádění poté co to rozlepili. Pochybuju že by prohlásili za kus dřeva něco so má v sobě kovové panty a jde to otevřít, a je v tom vidět štěnice to by byl ohromný šlendrián.

Jistě že kamera skrytá v broukovi ať už přirozeném nebo umělém by žádné podezření nezpůsobila, že s námi sdílí obydlí různý neškodný hmyz jsme zvyklí a pokud ho neni moc, nikoho to nepobuřuje.