Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem majitel bytu zemřel, má družka nějaké užívací právo

Dobrý večer, chtěla bych Vás požádat o radu.
Zemřel mi otec a žil se svou družkou v bytě který byl v jeho vlastnictví. Jeho družka tam má pouze trvalý pobyt. Ve společné domácnosti spolu žily 12let. Takže se chci zeptat :
1, Má jeho družka nějaká práva k bytu?
2, Pokud nemá, musím jí tam nechat bydlet až do dědického řízení, nebo jí mohu dát výpověď z bytu?
3, Pokud jí mohu dát výpověď z bytu, kolik měsíců ji musím dát na vystěhování?
4, Je povinná hradit po dobu obývání bytu veškeré náklady, co když je hradit nebude?

Mnohokrát Vám děkuji za rychlou odpověď na mé dotazy.
S pozdravem Hokufová M.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
1. Má práva asi ako má nájomník na dobu neurčitú. 2. Výpoveď môžeš dať až ako právoplatná majiteľka…
ok 07.03.2021 07:03
ok
Dobrý den, mohu Vás ještě poprosit o radu? S tátovou družkou nejsme kontaktu, tudíž jí můžeme kontak…
hokufka 08.03.2021 09:47
hokufka
1. Skontroluj list vlastníctva (majiteľ, vecné bremeno) - mohlo by sa stať, že pani tam má právo dož…
ok 08.03.2021 14:28
ok
3.Přesně tohle jsem chtěl taky napsat. Upozornit paní, že pokud si všechny zálohy nebude platit a ne… nový
Karel04 08.03.2021 15:18
Karel04
S elektřinou a plynem bych počkal. Pokud se potáhne dědické řízení, může také dojít k tomu, že při o… nový
nerady 08.03.2021 18:48
nerady
To je vec názoru a osobnej "odvahy". Pokiaľ by som mal pochybnosti o inštaláciách plynu a elektriny,… nový
ok 08.03.2021 19:26
ok
Řeknu to jinak. Moje matka bydlela v bytě kde byla elektřina z roku 1928 a přívod plynu byl pomocí š… nový
nerady 09.03.2021 15:34
nerady
Všem moooc děkuji za rady. Hokufová M. nový
hokufka 08.03.2021 23:00
hokufka
K výpovědi: Výpověď smlouvy předpokládá existenci nějaké smlouvy. (Jestli paní žila s pozůstalým ve… nový
ivzez 09.03.2021 15:12
ivzez
Odpojení energií nedoporučuji > mohla byste s tím mít problémy Vy. A to už prečo? Ona predsa nie je… nový
ok 10.03.2021 12:58
ok
Paní, která v bytě bydlí, měla minimálně po dobu života svého partnera důvod a právo v bytě bydlet.… nový
ivzez 10.03.2021 14:03
ivzez
...ale kdyby ano, měla by paní právo bydlet v bytě dál. Naprostý súhlas. Ale okrem toho práva by ma… nový
ok 10.03.2021 17:12
ok
To je samozřejmé, že ten, kdo v bytě bydlí, je povinen hradit energie, vodu a služby spojené s užívá… poslední
ivzez 11.03.2021 18:40
ivzez

1. Má práva asi ako má nájomník na dobu neurčitú.
2. Výpoveď môžeš dať až ako právoplatná majiteľka bytu. Rozhodne teda nie pred tým, ako dedičské konanie nadobudne právnu moc.
3. https://www.pravniprostor.cz/clanky/obcanske-pravo/moznosti-pronajimatele-vypovedet-najem-na-dobu-neurcitou
4. To je naprosto samozrejmé, zabezpeč si ale podklady o výške týchto nákladov a informuj sa o stave bytu u správcu.
Bolo by namieste kontaktovať sa s ňou s predstihom a dohodnúť ďalší postup - ja by som doporučil ústretovosť - dohodnúť úhradu nákladov na byt a energie dovtedy, kým sa nestaneš majiteľkou a potom už z hľadiska vlastníka dohodnúť nájom na dobu určitú.

Dobrý den, mohu Vás ještě poprosit o radu? S tátovou družkou nejsme kontaktu, tudíž jí můžeme kontaktovat pouze písemně. Otec zemřel 2.3.2021 a je dluh na bytě už od ledna 2021. Veškeré náklady na bydlení platím teď já s bratrem, ale ona v tom bytě dál žije. Jak jí máme donutit, když byt opustit nechce aby byla povinná veškeré náklady s bydlením platit? Nechceme to řešit soudně, ona má pouze důchod a i kdyby jsme dosáhly exekuce, není jí to z čeho strhávat, protože nezabavitelné minimum je větší než její důchod. Jak jí donutit aby to platit musela? Jestli měla s otcem sepsanou nějakou dohodu se bohužel dozvíme až u notářky až bude dědické řízení. V případě že byt bude do té doby obývat, ale nebude platit náklady za bydlení, je možnost jí z bytu vykázat dříve???A jak??? Moc děkuji Hokufová M.

1. Skontroluj list vlastníctva (majiteľ, vecné bremeno) - mohlo by sa stať, že pani tam má právo doživotného užívania?
2. Dohodni u správcu bytov dočasné (od úmrtia do ukončenia dedičského konania) hradenie platieb za byt tebou a bratom. Na to by mal stačiť okrem tvojich osobných dokladov, úmrtný list. Všetko písomne a všetky platby adresné a dokladovateľné.
3. Zruš odbery energií (plyn, elektrina), telefón, káblovka atď. Na všetko by dodávateľom mal stačiť úmrtný list, počítaj však s tým, že všetky podĺžnosti k dodávateľom až do odpojenia zaplatíš ty s bratom.
4. Bod 3 sa môže ukázať ako dosť tvrdé opatrenie, preto pred jeho realizáciou sa skús dohodnúť s tátovou družkou - možno ju to donúti zaplatiť tie dlhy. Je pravdepodobné, že po odpojení až do dedičského konania energie nikto nezapojí, lebo nebude právoplatný majiteľ, čo by to mohol objednať.
5. Poskytni s predstihom tieto finančné doklady notárke, urýchliš tým dedičské konanie.

S elektřinou a plynem bych počkal. Pokud se potáhne dědické řízení, může také dojít k tomu, že při opětovném připojení bude potřeba revize. Pokud je byt po renovaci či novější, tak nebude problém. Pokud se bude jednat o něco staršího tak je pak nutné počítat s náklady na odstranění závad z revize.

Řeknu to jinak. Moje matka bydlela v bytě kde byla elektřina z roku 1928 a přívod plynu byl pomocí šroubovaných fitinků. Vše fungovalo minimálně 50 let. Jelikož bydlela v pronajatém bytě s výměnou jsem začal až když byl byt v jejím vlastnictví. Z dotazu není jasné zda tam chtějí bydlet, či mají v úmyslu byt prodat. Také není jasné zda mají dost financí na rekonstrukci rozvodů. Samozřejmě to jde prodat ale pokud bude odpojená elektřina a plyn a k tomu negativní revize bude to větší problém. Pokud v tom budou chtít bydlet tak můžou nějaký pátek vydržet než našetří na rekonstrukci ale to jde za předpokladu připojení elektřiny a plynu pokud tam je. Také půjde byt pronajmout bez vstupních nákladů. I když vím, že píchnu do vosího hnízda domnívám se po tom co jsem vyhodil revizáka z domu, můžou i elektrické rozvody, které nemají příslušné barvičky sloužit bezpečně.

K výpovědi:
Výpověď smlouvy předpokládá existenci nějaké smlouvy. (Jestli paní žila s pozůstalým ve společné domácnosti, neměla s ním asi uzavřenu nájemní smlouvu.)
Vypovedět nájemní smlouvu může majitel bytu (pronajímatel). Výpovědní lhůta činí 3 měsíce. Pozor! Změna majitele bytu není důvodem k výpovědi.

K nákladům:
Paní je samozřejmě povinna své náklady hradit. Jestli je ale hradit nebude, nezbyde než se obrátit na soud (nemáte ji jak/čím přinutit).
Odpojení energií nedoporučuji > mohla byste s tím mít problémy Vy.

Závěrem:
Poradila bych paní písemně vyzvat (nežádat, ale vyzvat), aby dluh zaplatila/doplatila a aby se z bytu vystěhovala (dala bych jí ty tři měsíce > tolik by činila výpovědní doba).
Až bude byt patřit Vám, budete mít trochu víc možností, ale vystěhování neplatiče se přesto může táhnout i několik let.

Odpojení energií nedoporučuji > mohla byste s tím mít problémy Vy.

A to už prečo? Ona predsa nie je majiteľkou a preto ani nemôže požiadať o odpojenie. Ona len ukáže dodávateľovi úmrtný list, aby pochopil, že odteraz mu nebude mať kto platiť za odber a zároveň oznámi, že je ochotná zaplatiť len k dátumu oznámenia týchto faktov. Za tento úkon jej nikto problém nebude robiť. Samotné odpojenie, resp. dohoda o zmene odberateľa je potom už v réžii dodávateľa energie a ten má dostatok skúseností, ako to má riešiť.
Samozrejme, dedičia by si mali zabezpečiť písomnú stopu čo a kedy v tejto veci urobili, budú to potrebovať pri konečnom zúčtovaní.

Paní, která v bytě bydlí, měla minimálně po dobu života svého partnera důvod a právo v bytě bydlet. Nevíme, jestli
s ní majitel bytu uzavřel nějakou smlouvu. Není to sice moc pravděpodobné, ale kdyby ano, měla by paní právo bydlet v bytě dál.

Změna majitele není sama o sobě důvodem k výpovědi nájemní smlouvy ale i kdyby byla, musel by byt být
po celou výpovědní dobu obyvatelný. Po odpojení energií by byt buď nebyl obyvatelný, nebo by se jeho užívání ztížilo…

K „razantnějším“ krokům bych proto radila přistupovat opatrně.

...ale kdyby ano, měla by paní právo bydlet v bytě dál.

Naprostý súhlas. Ale okrem toho práva by mala aj povinnosť platiť náklady na byt a energie - predpokladám, že to platil zosnulý a nie jeho dedičia. A podľa charakteru otázky tie platby jeho družka nemieni platiť, ale miesto toho zadlžuje byt. Teda ukázať úmrtný list dodávateľovi energií nie je žiaden "razantný" krok, ale nutné a slušné upozornenie dodávateľa na nastávajúce problémy. On si už poriadok so svojim odberným miestom urobí a ako som už naznačil, nemusí to byť hneď razantné odpojenie - predpokladám, že dotyčnú osobu najprv osloví za účelom dohody. A vec dotiahne do konca. Ale to nás nemusí zaujímať, nám ide o to, že dedičia sa zbavia povinnosti platiť za energie.
A len tak mimochodom, napraviť vzťahy s dodávateľom energií (predložiť úmrtný list a upraviť dohodu o dodávkach a platbách za energiu) bolo povinnosťou osoby čo tam býva, dedičia takýmto postupom len naprávajú jej zlyhanie.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru