Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nevyplacení odstupného

Zdravím,

prosím, jak postupovat v případě, že zaměstnavatel nevyplatil odstupné po skončení pracovního poměru, na které mám nárok?

Nyní jsem jako osvč, takže nejsem na ÚP.

Díky.

Klíčová otázka - jestli máš skutečně právní nárok (ze smlouvy) na vyplacení odstupného nebo si jen myslíš, že máš na odstupné nárok.

Jinak asi takto:

Váš nárok na zaplacení odstupného je z právního hlediska standardní pohledávkou, navíc z dotazu usuzuji, jde o pohledávku vůči fyzické osobě (Vašemu bývalému zaměstnavateli). Nic Vám tedy nebrání uplatnit tuto pohledávku soudně, přičemž s ohledem na skutečnost, že dlužníkem je fyzická osoba, je pravděpodobnost její skutečné úhrady o něco vyšší, než kdyby šlo o právnickou osobu (ty zpravidla v důsledku konkursního řízení zaniknou a zaniknou tak i jejich dluhy). Nehledě na skutečnost, že není vyloučeno, že Váš bývalý zaměstnavatel vlastní majetek, který by bylo možné zpeněžit a Vaši pohledávku uspokojit.
Navrhuji tedy písemně bývalého zaměstnavatele vyzvat k úhradě dlužné částky pod pohrůžkou zahájení soudního řízení a současně urgovat reakci na Váš podnět u inspektorátu práce.

https://www.monster.cz/rady-a-tipy/clanek/nevyplaceni-odstupneho

Díky moc. Ve výpovědi je to přímo uvedeno.

"S ohledem na důvod rozvázání pracovního poměru výpovědí dané zaměstnavatelem Vám náleží při skončení pracovního poměru odstupné v zákonné výši. Odstupné Vám bude vyplaceno po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu určeném pro výplatu mzdy."

V pracovním poměru jsem byl cca 3,5 roku a výpověď byla pro "nadbytečným".

Výplata už mi právě přišla před týdnem bez odstupného. Nevím, jestli bude vyplaceno zvlášť? Bývalý zaměstnavatel nereaguje...

Spíš se ptám zatím na možnosti. Samozřejmě budu čekat ještě během března na jeho vyjádření nebo jestli nepošle zvlášť.