Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Aliexpres uhrazené DPH chce celní úřad znova.

Zdravím koupil sem nůž v Číně kde si naůčtovali rovnou DPH 132 Kč ,no a teď koukám na sledování balíku a v celním řízení si naůčtovala pošta DPH znova,navíc si ho vypočítali z celkové částky nože + DPH uhrazneýho prodejci v číně + něco navíc.Co s tím? Reklamovat u pošty nebo u Číňana kdo si účtuje to DPH neoprávněně?

[93357-lklk-jpg]

[93358-ffff-jpg]

Řešení:

No ok s tímhle každej počítá už a osobně bych DPH zaplatil tak jako tak,pořád se to vyplatí pokud vše probíhá hladce,teď mě dorazilo očekávaný pouzdro pro známého Xiaomi Redmi 9A,cena ca 90Kč s DPH uhrazeno rovnou v Číně,to samé pouzdro tady kolem 300 a vejš takže dobrá nenažraost zdejších obchodníků který volali nejvíc pro zavedení DPH.

Teď k zdvojenému DPH ,Česká pošta // můžete poslat plnou moc (nic se nakonec neplatí to spadá pod těch 150Kč co sem už zaplatil) podáte na poště spolu s doklady faktura apod a my podáme žádost,kde vyřízení může trvat od týdne až několik měsíců.Nejdřív k zastupování plnou moc nepotřebujou a pak zase jo divné.:-) Výsledek nejistej to je k pláči,oni se neoprávněně obohatí a nic se asi neděje.Abych jim dával plnou moc a někde si tisknul doklady za to by mě to nestálo na to bych se vykašlal, poslal bych to na ČOI akorát,tam to stejně možná pošlu protože zákon porušili.

Reklamoval sem u Aliexpres/prodejce ,nejdřív teda jako že nemám nárok Aliexpres zamítnul (jenže to kvůli tomu že podklady jsou v Cz a to je problém asi) ,tak sme si chvilku dopisovali jenom s Aliexpresem a ten nakonec odpověděl že prodejce DPH vrátí a bude ho chtít nazpět tam kde ho prokazatelně odvedli. (dle mého toto nebude ojedinělej případ a budou jim toho vracet víc).Takže ve finále se člověk normálně domluví během dvou dní s číňanem než s podělanou Českou poštou za dva měsíce,kde ani neodpoví v zákonné lhůtě.

Můj názor pokud něco z Číny dneska tak pouze AliExpress Standard Shipping / AliExpress Premium Shipping ,tam všechno zatím chodí jak má bez problémů.Jiná doprava je sázka do loterie a kdyby víše zmíněné pouzdro skončilo na celnici tak by vyšlo dráž než tady.Nůž byl taky jiná doprava přes Holandsko a už neprošel.Otázka jestli nakonec nepůjde přes celnici všechno v zastoupení pošty 150Kč ke zboží kde už je prokazatelně DPH uhrazený.Taky mě tam napočítali dopravu což je zákon debility ,pokud možno brát něco s nějakým min poplatkem než to kde je free,bo pak se na tom ty paraziti tady přiživěj pěkně.]:)

Edit,teď sem zkušebně hodil pár věcí k zaplacení a položka VAT zmizela a už tam není,takže pak bude DPH vyměřovat asi celnice to se rovná + 150 za zastoupení pošty u každého balíku,jestli to VAT nevymazali teda jenom u mě kvůli reklamaci.:-)

Když to čtu, tak fakt nevím, jestli se můžu odvážit objednat něco z Číny. Nevadí mi zaplatit DPH, případně i to clo, ale abych to zaplatil najednou a netahal se s celníkama a poštou.
Na Wishi je u cenovek napsáno, že je to i s DPH, ale jak můžu vědět, při tom současným bordelu, že mi zboží za 50 Kč přijde domů, nebo to bude chodit celním řízením, což si můžou strčit do řiti?!

No mám ještě pro známého objednané pouzdro na mobil v hodnotě 90Kč kde DPH bylo uhrazeno číňanem tak sem zvědavej jestli dorazí nebo bude stejná komedie jako s tímhle.Ono to stejně půjde přes tu celnici a pošta si bude účtovat zřejmě nějakej obnos (někde zmíněno v článku) takže nějaký levný věci už asi o ničem.

Jediný co to vyřeší sklady v EU a objednat to tam pak,jenže to má menší problém že tam toho dost nemaj a to poštovný je v základě takový momentálně že už se to ani nevyplatí kupovat.Navíc v tom maj teď taky bordel protože jsou případy kdy si účtujou neoprávněně DPH a chtěj peníze i když to bylo zakoupeno ve skladu EU.Osobně si dám teď taky pauzu s tím něco tam kupovat.

No pak dám vědět jak sem dopadnul až se ozvou.Je tam ještě nějaká kravina že když je doprava zdarma tak ty hajzlové u nás si to prostě nějak připočítaj z nějaký tabulky to tvrdil celník se kterým sem po telefonu mluvil (což teda nechápu prodejce si tu dopravu nějak zajistil na svoje náklady tak jak tu můžou oni něco chtít od příjemce zásilky) takže lepší volit to kde je nějakej minimální poplatek za dopravu.Snažej se to nakupování tam zarazit jak to tak vypadá,pokud číňan pořeší to že bude všechno dostupný v skladech EU i s rozumnou dopravou tak ok vyplatí se i s DPH,ale jestli to bude jak to je ( s tím že to půjde přes celnici všechno mimo EU a pošta si udělá nějakej paušální poplatek za služby)tak plno lidí to zabalí něco tam kupovat.

Před 3 týdny jsem si objednal z ALI kratasy.Jen ale ze skladu v Belgii. Automaticky při objednání a zaplacení mi tam naskočí faktura a v ní už uvedené DPH. Zboží mi před 2dny došlo do schránky bez jakýchkoliv problémů a nikdo nic, ani pošta a ani celníci. No věc druhá je, že kratasy sice měly správnou visačku, ale neodpovídaly tabulkově velikosti, tak jsem to na ALI reklamoval, kratasy mi zůstaly a vrátili mi celé peníze i s DPH. 8-)

S tou tabulkou na dopravu mám osobní zkušenost už před pár lety. Objednal jsem si balíček, přišel, chytili mi ho celníci. Dopočítali mi DPH kvůli ceně nad 22 eur, zaplatil jsem poště zastupování a doplatil jsem jim cca cenu toho balíčku za dopravu "opačným směrem". Několik stovek to bylo. Taky jsem argumentoval, že když mají ten balíček v ruce v ČR, tak už přece to poštovný musel někdo zaplatit, jinak by nic nepřišlo. Úplně zbytečná snaha, mají za úkol vybrat, tak vyberou a rozumný argumenty je nezajímají.
Tehdy mi bylo řečeno, že rozlišují "free shipping" a "shipping included" i když je to jen odlišná formulace stejné situace s "0" v ceně dopravy. To první znamená, že jsi to neplatil, tak tě pořádně oškubou, to druhý, že součástí ceny byla i doprava, takže mají smůlu.

No něco o spolupráci z českou poštou bylo zmíněno už dřív,ovšem realita vypadá krapek jinak.Článek o ničem a je vidět že nějaká spolupráce nefunguje v reálu vůbec.Na reklamaci zatím neodpověděli nijak defakto ani podle starejch pravidel se neobtěžovali mě kontaktovat jestli od nich chci zastupovat v celním řízení, nápálili si znova DPH + ty jejich poštovní služby 150.Teď otázka jestli mám potvrdit už převzetí zásilky a zahájit spor i u číňana o to DPH ať si to ni vyříděj s naší poštou,nebo si počkat až doběhne doba doručení a počkat si i jak to dopadne tady s tou reklamací na kterou maj 30 dní.

A zatím si dopisujem jak u blbejch....

Vážený pane xxxxx,
k Vaší reakci na zaslané vyjádření uvádíme, že u předmětné obyčejné zásilky ze zahraničí se sledovacím číslem LT815182010NL byly vyměřeny poplatky z celního a daňového řízení v celkové výši 337,53 Kč. Z toho DPH činí 187,53 Kč a poplatek za služby pošty činí 150,- Kč.
Na základě Vaší přijaté reakce na stížnost byl Váš nesouhlas s vyměřenými poplatky předán oddělení Mezinárodní provoz – celní deklarace k vyřízení. Odpověď obdržíte prostřednictvím elektronické zprávy (e-mail).
Dále pro informaci uvádíme, že podmínky pro celní řízení a DPH naleznete na webových stránkách České pošty, s.p. – Celní řízení - Česká pošta (ceskaposta.cz), příp. na webových stránkách celní správy www.celnicka.cz.
K dané záležitosti se již nelze bohužel více vyjádřit, proto pokud nepředložíte k předmětné záležitosti nové skutečnosti, je toto považováno ze strany oddělení podpory Regionu Severní Čechy za konečné.
Podáváme Vám tuto zprávu spolu s pozdravem

Odpověz jim:

1) Prosím o informace na základě jaké zákonné skutečnosti jste mě zastupovali v celním řízení. K tomuto jste ode mě nikdy neměli udělené oprávnění a toto Vaše zastupování před celním úřadem vnímám jako protizákonné. Prosím tedy opětovné o zaslání podkladů či informací, na základě čeho proběhlo zastoupení mé osoby v celním řízení Vaší stranou.

2) Prosím o informace na základě jakého zákona bylo doměřeno za zásilku DPH podruhé, když toto DPH již bylo zákonnou cestou odvedeno odesilatelem správci daně v ČR.

Děkuji za odpověď

Rovnou jim to pošli i datovkou, aby museli odpovědět.

No to sem jim psal a doložil jak fakturu z Aliexpresu tak to co sem platil tady + IOSS co mě prodejce poslal,takže podklady maj všechny,otázka kdy odpoví a jak maj na to 30 dní.(z toho už uplynula ca polovina) Když se nedomluvíme na celnici radili poslat stížnost na Telekomunikační úřad a ČOI pro porušení zákona ze strany pošty.

Dík za info ale nic novýho co se píše viz dole,sice maj nějakou smlouvu ale je vidět jak to funguje v reálu,zatím čekám na odpověď co s tím hodlaj dělat,maj do 18.9 čas ještě tak sem zvědavej.

Mimochodem, ani u AliExpressu nemusíte balíky danit sami. Obchod po nástupu nových podmínek, které ještě v Česku nejsou oficiálně schváleny, protože Senát novelu vrátil Poslanecké sněmovně, začal do zboží při evropské adrese DPH automaticky připočítat a danění provádí skrze své evropské daňové partnery.

No jestli jsem správně pochopil https://i.postimg.cc/LXmSvrjY/Sn-mek-obrazovky-2021-09-08-09-28-28.png z webu https://www.svetandroida.cz/5-tipu-na-zbozi-z-ciny-lepsi-adapter-k-vasemu-mobilu/ , pak pro mne, jako nakupujícího kolikrát cetky, tak stačí si ohlídat, abych měl větu “Price includes VAT” a pokud zboží nepřesáhne 150 Euro, pak nemusím nic řešit, protože DPH je odvedena. 8-)
P.S.: Jen je otázkou, či to budou naše úřady respektovat.

Tentokrát jsem neměl na mysli sklad v EU, ale normální nákup v ALI z Číny s free dopravou. V tom odkazu výše ze svět androida nic o skladu v EU taky nepíšou, jen o "zdanění v evropském hospodářském prostoru" a přece ta daň se může zaplatit kdekoliv na světě, nejen v prostorách EHS. Jak to chápu já, tak “Price includes VAT” funguje i při přímém nákupu v Číně. 8-)

No pošta v 30 denní lhůtě neodpověděla asi to chtěj zamést pod koberec,tak sem napsal znova k tomu co sem psal dřív že jestli nedostanu odpověď do konce příštího tejdne tak to házím na ČOI s veškerýma podkladama,koukal sem na Telekomunikační úřad a tam chtěj šmejdi stovku za podání stížnosti.Ještě mě pak zbyde podat spor u číňana ať si to vyříděj oni s poštou když maj tak dobrý vztah s těma zlodějema.

Takže Česká pošta nebo spíš mafie se konečně vyjádřila,stručně k zastupování žádnej souhlas nepotřebujou a když tě zastupujou a pohnojej to tak je to už nezajímá.By mě zajímalo za co ty šmejdi účtujou prachy,doložený to maj že DPH bylo zaplacený znova a jaksi je to vůbec nezajímá.No pošlu to na ČOI a zkusím to ještě u číňana,jde mě spíš jak to dopadne pro nějaký kupování tam do budoucna,ty prachy vem čert a počítám že už je neuvidím,takže kupovat teď něco v Číně dost nedoporučuju.Tohle nemám jenom já a je otázka kdo to riskne pak jestli to dojde normálně nebo bude problém.Pro Českou poštu zákony EU jaksi neplatěj jak je vidět, kdo si to chce pročíst viz zkopírovaná odpověď.:-)

Dobrý den,

k Vašemu požadavku ohledně vrácení vyměřené a zaplacené částky DPH ve výši 187,53 Kč u zásilky podací č. LT815182010NL sdělujeme následující:

Ohledně vystupování České pošty (dále jen jako „ČP“) v kontextu problematiky zmocnění. Dle Akt Světové poštovní unie je ČP, coby určený provozovatel země určení, oprávněna předkládat zásilky k celnímu řízení. Současně, dle PROVÁDĚCÍHO NAŘÍZENÍ RADY (EU) 2019/2026 ze dne 21. listopadu 2019, nemusí pro účely předložení zboží k proclení jménem adresáta disponovat zmocněním, pokud tak bude učiněno prostřednictvím zvláštního režimu a osoba předkládající, tedy ČP, vybere DPH od osoby, pro kterou je zboží určeno, tedy adresáta.

Celní prohlášení bylo předloženo na celní úřad dne 4. 8. 2021, a to na základě odesílatelem deklarovaných údajů uvedených na poštovní průvodce, spolu s údaji uvedenými v elektronické zprávě ITMATT (prostřednictvím které odesílatel zasílá přísl. poštovnímu operátorovi, např. České poště, údaje o zásilce). Nově platí povinnosti zasílat datové zprávy ITMATT u všech zásilek.

Na poštovní průvodce u zásilky nebylo uvedeno číslo IOSS, které by prokazovalo, že prodejce odvedl DPH do rozpočtu EU. Do elektronické zprávy ITMATT odesílatel informace o platbě VAT (číslo IOSS) nezadal.

Zásilka naopak obsahovala na svém průvodním dokladu informaci v anglické mutaci formou žluté nálepky.: "Goods not fulfilling the conditions laid down in Articles 28 and 29 of the Treaty on the functioning of the European Union".., což je v překladu do češtiny ..." Zboží nesplňující podmínky stanovené v článcích 28 a 29 Smlouvy o založení EU"..... tzn. má se za to, že zásilka byla dovezena z území mimo EU, které není osvobozeným celním a daňovým územím, a pro účely českého zákona č. 235/2004 Sb., o DPH se považuje za zásilku ze třetí země (tj. země mimo EU) a tedy podléhá celnímu řízení. Tuto nálepku připevňují nebo zajišťují připevnit celní orgány členského státu země odeslání, dle čl. 462 Nařízení Komise č.2454/93 – prováděcí předpis k celnímu kodexu.

Celní prohlášení bylo předloženo na celní úřad na deklarovanou hodnotu za zboží ve výši 27,99 USD/611,- Kč a za poštovné dle poštovního sazebníku 132,- Kč.

Osvobození od DPH se řídí zákonem č.235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších úprav, osvobození od daně při dovozu zboží je upraveno v § 71 zákona - od daně je osvobozen dovoz zboží, jehož úhrnná hodnota nepřesahuje 22 EUR, a proto bylo celním úřadem vyměřeno DPH podle sazeb daných zákonem č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty.

Limit pro nevyměření DPH v měsíci srpen 2021 činil 27,22 USD - což tato zásilka nesplňovala.

Zásilky zboží, jejichž vlastní hodnota nepřevyšuje částku 150 EUR, jsou za podmínek stanovených v čl. 23-24 NR 1186/2009 osvobozeny od dovozního cla.

Limit pro nevyměření cla v měsíci srpen 2021 činil 185,68 USD - což tato zásilka splňovala.

Přepočty jsou stanoveny na základě NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) č. 952/2013 ze dne 9. října 2013, kterým se stanoví celní kodex Unie).

Celní prohlášení Celní úřad přijal a zboží propustil do režimu volný oběh.

Do základu pro vyměření cla, tzn. do celní hodnoty zboží se od 1. 5. 2016 zahrnuje poštovné a to v souvislosti s nabytím účinnosti PROVÁDĚCÍHO NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) 2015/2447 ze dne 24. listopadu 2015, kterým se stanoví prováděcí pravidla k některým ustanovením nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 952/2013, kterým se stanoví celní kodex Unie, tzv. Implementačního aktu k celnímu kodexu Unie, dle čl. 139.

Viz příloha z Generálního ředitelství cel.

Pokud je na objednávce/faktuře poštovné nulové (Shipping: 0 USD, Free Shipping), pak dle stanoviska Generálního ředitelství cel (viz. příloha) je-li doprava poskytována zdarma, nebo si ji zajišťuje kupující, vypočítají se náklady na dopravu, které mají být zahrnuty do celní hodnoty zboží, podle přepravních sazeb obvykle používaných pro stejný druh dopravy. Poštovné Vám bylo napočítáno na základě druhu zásilky, hmotnosti a země odeslání dle sazby z poštovního ceníku. U Vaší zásilky toto poštovné činilo dle poštovních sazeb 132,- Kč.

CLO:

Clo nebylo vyměřeno, jelikož hodnota zboží nebyla vyšší než 150 EUR.

DPH:

Zboží dovezené ze třetí země podléhá vyměření DPH, pokud není od daně osvobozeno.

Dle § 38 odst. 1 zákona o DPH je základ DPH při dovozu zboží stanoven jako součet těchto položek: základ pro vyměření cla (hodnota zboží), včetně cla a vedlejší výdaje vzniklé do prvního místa určení v tuzemsku (poštovné, doprava apod.). Mezi vedlejší výdaje patří mimo jiné i náklady na přepravu a poplatek za služby celní deklarace ve výši 150 Kč, dle platných poštovních podmínek ceníku základních poštovních služeb.

Základ pro vyměření DPH byl ve Vašem případě na základě údajů poskytnutých odesílatelem stanoven takto:

27,99 USD (hodnota zboží) + 132 CZK (hodnota poštovného) + 0 CZK (clo) + 150 CZK (poplatek za službu celní deklarace České pošty).

Po přepočtu platným kurzem (1 USD = 21,828 CZK): 611 CZK (hodnota zboží) + 132 CZK (hodnota poštovného) + 0 CZK (clo) + 150 CZK (poplatek za službu celní deklarace České pošty - předložení jedné zásilky celnímu úřadu ve zvláštním režimu).

Základ pro vyměření DPH se pak rovná 893 CZK.

21% DPH ze základu 893 CZK pak činí 187,53 CZK.

K vyměřenému poplatku DPH ve výši 187,53 CZK byl dle poplatkového lístku připočten poplatek za služby celní deklarace (předložení celního prohlášení (JSD) celnímu úřadu) ve výši 150 CZK. Celkem k úhradě pak bylo po zaokrouhlení vyúčtováno 338 CZK.

V emailu zaslaném dne 10. 9. 2021 na sklad.praha120@cpost.cz uvádíte číslo IOSS IM5280002556. Na základě Vašeho požadavku můžeme podat celnímu úřadu žádost ohledně vrácení DPH, ale k podání bude potřeba doložit vyplněný formulář plné moci s datem zmocnění totožným jako datum podání celního prohlášení – 4. 8. 2021. Dále je možné, že celní úřad bude vyžadovat konkrétní doklad s uvedeným číslem IOSS (faktura, zpráva od odesílatele, doklad od odesílatele). Pokud takovým dokladem disponujete (faktura či objednávka s uvedeným číslem IOSS), zašlete ho spolu s formulářem plné moci v odpovědi na tento email.

Zda celní úřad v daném případě částku DPH vrátí, je na jeho rozhodnutí.

Pokud z Vaší strany došlo k uhrazení DPH již při platbě za zboží, lze také případně kontaktovat prodejce s žádostí o vrácení účtované částky daně s ohledem na skutečnost, že zboží bylo zdaněno v rámci celního řízení při vstupu zboží na území Unie.

Předem děkuji za zaslané doklady a přeji hezký den.

No ona mě poslala ta nádhera viz dole že mám poslat plnou moc a oni zažádaj celnici o vrácení DPH.Takže dobrý jednou plnou moc potřebujou a jindy ne,stáhnul sem si ten formulář a jak jinak je tam že seš seznámen s aktuálním cenníkem,takže zaplatím 150Kč aby mě dali nazpátek ukradenejch 135Kč,dobrá logika.:-D

No ok s tímhle každej počítá už a osobně bych DPH zaplatil tak jako tak,pořád se to vyplatí pokud vše probíhá hladce,teď mě dorazilo očekávaný pouzdro pro známého Xiaomi Redmi 9A,cena ca 90Kč s DPH uhrazeno rovnou v Číně,to samé pouzdro tady kolem 300 a vejš takže dobrá nenažraost zdejších obchodníků který volali nejvíc pro zavedení DPH.

Teď k zdvojenému DPH ,Česká pošta // můžete poslat plnou moc (nic se nakonec neplatí to spadá pod těch 150Kč co sem už zaplatil) podáte na poště spolu s doklady faktura apod a my podáme žádost,kde vyřízení může trvat od týdne až několik měsíců.Nejdřív k zastupování plnou moc nepotřebujou a pak zase jo divné.:-) Výsledek nejistej to je k pláči,oni se neoprávněně obohatí a nic se asi neděje.Abych jim dával plnou moc a někde si tisknul doklady za to by mě to nestálo na to bych se vykašlal, poslal bych to na ČOI akorát,tam to stejně možná pošlu protože zákon porušili.

Reklamoval sem u Aliexpres/prodejce ,nejdřív teda jako že nemám nárok Aliexpres zamítnul (jenže to kvůli tomu že podklady jsou v Cz a to je problém asi) ,tak sme si chvilku dopisovali jenom s Aliexpresem a ten nakonec odpověděl že prodejce DPH vrátí a bude ho chtít nazpět tam kde ho prokazatelně odvedli. (dle mého toto nebude ojedinělej případ a budou jim toho vracet víc).Takže ve finále se člověk normálně domluví během dvou dní s číňanem než s podělanou Českou poštou za dva měsíce,kde ani neodpoví v zákonné lhůtě.

Můj názor pokud něco z Číny dneska tak pouze AliExpress Standard Shipping / AliExpress Premium Shipping ,tam všechno zatím chodí jak má bez problémů.Jiná doprava je sázka do loterie a kdyby víše zmíněné pouzdro skončilo na celnici tak by vyšlo dráž než tady.Nůž byl taky jiná doprava přes Holandsko a už neprošel.Otázka jestli nakonec nepůjde přes celnici všechno v zastoupení pošty 150Kč ke zboží kde už je prokazatelně DPH uhrazený.Taky mě tam napočítali dopravu což je zákon debility ,pokud možno brát něco s nějakým min poplatkem než to kde je free,bo pak se na tom ty paraziti tady přiživěj pěkně.]:)

Edit,teď sem zkušebně hodil pár věcí k zaplacení a položka VAT zmizela a už tam není,takže pak bude DPH vyměřovat asi celnice to se rovná + 150 za zastoupení pošty u každého balíku,jestli to VAT nevymazali teda jenom u mě kvůli reklamaci.:-)

Tak to je u položek za dolar (takové věci jsem kupoval nejčastěji) v pideli. Myslel jsem si, že se to nakonec usadí, že prostě DPH zaplatím přímo u Ali (že oni si nějak zařídí DIČ někde v EU… vím, Ali není prodejce, ale zprostředkovatel, musel by to řešit s tím bambiliónem malých dodavatelů) a kromě +21% k ceně se nic nezmění, tedy u zásilek do 150 eur, ke které se ani náhodou nepřiblížím. 150 kaček poště platit nemíním.

Nějakými blbostmi, co jsem kupoval, předzásoben jsem, do nových objednávek se nehrnu.

Musel by to dovézt do skladu v EU, který by nebyl jen "průběžný sklad", ale odváděl by při naskladnění rovnou DPH. Nevím, jestli něco takového bude, protože tím by si Aliexpress zkomplikoval život.

Co se týká zastupování pošty, pořád by měla existovat možnost, kdy si celní řízení uděláš sám bez nutnosti zastupování pošty. Měl by k tomu sloužit zjednodušený formulář na stránkách celní správy.
Zatím je jen https://celnicka.cz/
Pokud to bude fungovat vše, jak mělo, pak navíc by bylo v ceně jen to DPH.

Tak pokud se k tomu člověk nějak dostane si vyřídit ten formulář tak to taky není zadarmo ale za 100kč údajně co mě tvrdil známej co tam už nakupoval takhle a docela komplikace to i vyplnit a odeslat,píšu pokud protože si člověk bude muset ohlídat aby už náhodou neproběhlo celní řízení a pošta si to nevzala sama,je to docela rychlí to řízení den dva.

Sklad v EU no jak sem psal hore,maj tam minimum věcí v tom objemnu zboží k mání a účtujou si tam momentálně za dopravu tolik že se to kupovat už nevyplatí u levnějších věcí.

Už včera co sem koukal tak položka VAT z košíku Aliexpres zmizela ,takže články o dopravě kdy uhradí VAT číňan vzali asi za své zřejmě zatím.Pokud půjde všechno přes celnici tak věci tam kupovat už se nevyplatí vůbec.Aliexpres momentálně skomplikovanou cestu k prodávání v EU už má pod 150Eur ,jediný co to spasí jsou sklady tady kde dostanou nějak všechno co si člověk objedná s tím že něco udělaj i s tou drahou dopravou.Jinak je pro mě nakupování na Aliexpres už mrtvola,co sem chtěl i kraviny sem objednal dřív a to už teď riskovat nevudu,blbost za stovku může vyjít ve finále na 400 třeba pak.

Já sem taky koupil co se dalo tohle byla poslední várka,všechno kde bylo uhrazeno VAT v Číně došlo jako dřív normálně na poštu nebo do schránky i dražší sluchátka třeba,jenže s tím nožem to dopadlo jak dopadlo.Za mě konečná zatím s nějakým nakupováním tam,než se to jasně dořeší a to může trvat dlouho,navíc jestli bude v zastoupení pošty 150 nebo ve vlastním 100Kč ? přičteno k balíku a z toho vypočítaná pak následně cena už se třeba pouzdro na mobil za 50Kč atd už nevyplatí.

Aliexpres s tím VAT to měl udělaný super vše by bylo při starém a DPH zas tolik nebylo objednáno zaplaceno doručeno,jenže to by tu nesměla bejt naše parazitující pošta kterou už fakuje čím dál víc lidí a asi si neuvědomujou že přijdou o prachy taky až lidi přestanou v Číně nakupovat,což už se děje psali někde.

No to by bylo super,jenže otázka jestli půjde nějak objednat všechno nebo jenom běžný věci co jsou v každým eshopu tam,potažmo všude v jejich skladech co jsou teď už v EU.

Takovej dotaz pro toho kdo má na Aliexpres účet,máte tam při vložení do košíku/placení souhrn položku VAT nebo už ne?Jenom sem to zkoušel a položka VAT mě zmizela u všeho i když tam předtím byla,ovšem kolega z práce mě tvrdí že jí tam má pořád,jako divný že by to odstranili akorát u mě když sem s tím měl problém....

Aktuální zkušenost.
Objednávka z Číny 26.11.
5.12. Budapešť (zdravím Orbána, který nechal v Maďarsku vybudovat moderní překladiště a třídírnu)
8.12 převzala pošta v třídícím centru v Ústi n.Labem a odsud se to 13.12. dostalo ke mě. Tedy podle webu pošty.
To, že to pošta nedoručila a uložila bez toho, že by nechala info o uložení je věc druhá.

Na Celnicka.cz jsem se pokusil 8.12. provést celní řízení (to už byl balík sledovatelný přes poštu)
Když jsem se pokusil zadat číslo balíku, tak jsem se dozvěděl, že pošta žádnou takovou zásilku neeviduje a odkázalo mě to na sledování zásilek na poště, kde to sledovat šlo.
Až někde ve vysvětlivkách jsem se dočetl, že balíky, končící na "F" není třeba proclívat.

Kdyby to debil programátor napsal po potvrzení čísla zásilky, ušetřil by spoustu času spoustě lidí. Místo toho se dozvím, že pošta zásilku neeviduje, i když ji eviduje. Zdravím autory celničky. Ona vlastně komunikace s celní správou po datové stránce je tragédie už od začátku, takže se není čemu divit.

Já už na to taky zatím kašlu. Koncem srpna jsem na Alliexpressu koupil zboží s údajným odesláním z ČR, dodací doba 5-7 dní, DPH obsaženo, doprava zdarma, bez cla. Po dvou týdnech čekání jsem v půlce září zjistil, že to stejně jde z Číny a navíc nejde sledovat, prostě tracking nefunkční. Nedošlo ani do konce garanční doby, tj. asi 60-70 dní, tak jsem to reklamoval a prodejce poslal peníze zpátky.
Od té doby to nezkouším, nemám chuť vyřizovat nějaké formality nebo platit poplatky a čekat, až to pošta konečně doručí.

Já jsem jako věrný zákazník jedné britské služby dostal jako dárek tričko. Vůbec jsem se nedozvěděl, že už přišlo a jen náhodou když jsem šel na poštu pro jinou zásilku, dozvěděl jsem se, že tam mám i tento dárek. Udaná hodnota zásilky odesílatelem 2 GBP. Pošta po mě chtěla zaplatit přes 217 Kč (clo 67 a 150 za ty super služby po tajnu na poště uloženého trička).

Tak se mi dárek pěkně prodražil. Co s tím? Dá se to nějak dostat zpět?