Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Právo na umiestnenie závory

Zdravím, potreboval by som si objasniť niektoré veci o zákonoch, aby som sa nedostal do nejakých problémov. Jedná sa o odstavené letisko, už odjakživa bolo verejne dostupné, mladý vodiči sa tam učili jazdiť na autách keďže nikoho neohrozovali. Hneď vedľa letiska je planetárium. Z dňa na deň tam planetárium namontovalo závoru ktorú následne zamkli kladkou. Jednoducho nám znemožnili vstup na letisko. Moja otázka znie. Majú právo tam umiestniť tu závoru a následne ju uzamknúť ?
Amatérsky som skúmal a podľa katastra máp tá parcela kde sa nachádza závora a staré letisko nemá žiadneho vlastníka, takže to nepatrí nikomu. (viď. priložený súbor)
Mam 100 chutí tam dôjsť a kladku jednoducho precvaknúť, no obávam sa že poruším nejaký zákon.
Vopred ďakujem za odpoveď.

Jde o to, na co se ve skutečnosti chce ptát tazatel. Jestli oni mají právo na pozemku co (údajně) nikomu nepatří blbnout s autama (asi se tam nikdo nechodí učit, jak se rozjíždět a řadit rychlosti :-D nebo někdo jiný má právo tam postavit závoru.
Řekl bych že v takovém případu je právo na obou stranách.
Ale vzpomínám si, jak nás ještě před plyšákem školil soudruh Barták blahé paměti:

...paragraf je, soudruzi, klikatej a kdyby bylo všechno jasný, tak na co bysme měli právníci...

Fakt by to chtělo začít se ptát v observatoři a na obci v jejímž katastru to letiště je. Případně pokud je poblíž nějaký aeroklub, jestli to není nějaká nouzová přistávací plocha a neplatí tam nějaké zvláštní předpisy.
A teprve pak se zajímat o nějaká práva.
Tak třeba na téhle mapě na Seznamu je to označené jako letiště nebo co tam to letadélko znamená.
[93530-letiste1-jpg]

I podle open street map je tam letadlo. Ale možná je to tím, že mapy seznamu vychází ze stejných dat. Tak asi by nebylo dobré, kdyby letadlo v nouzi přistálo na projíždějící se auta (a že se něco takového už i málem stalo, případ známý jako kluzák z gimli https://www.ceskatelevize.cz/porady/10158090296-letecke-katastrofy/209382545080020-kluzak-z-gimli/).

Ta observatoř je tam umístěna záměrně jelikož je tam co nejmenší světelné znečištění. Asi ježdění během dne by bylo bez problémů ale v podvečer a v noci to bude střet zájmů. Observatoř je asi státní zařízení, pozemek bez známého vlastníka také bude spravovat stát. Jste tam na konci světa a určitě se tam neučí mladí řidiči řadit ale pořádají se tam rychlostní závody. Jelikož to není tvůj majetek tak cokoliv uděláš bude v rozporu se zákonem. S největší pravděpodobností závora byla osazena po tom co díky světelnému znečištění od projíždějících vozů byl zmařen nějaký výzkumný úkol, či pozorování.

Oni by to klidně mohli být i vibrace, ať už ty šířené zemí nebo ty šířené vzduchem (tedy hluk). Na observatoři můžou být klidně přístroje citlivé i na takové zdánlivé drobnosti aby neměli rozmazaný obraz.
Astronomické observatoře se umisťují co nejdál od civilizace (kvůli rušení, světelnému, elektromagnetickému a co já vim) a do co největší nadmořské výšky (aby byly co nejblíž obloze a nepřekážela jim atmosféra; poblíž jsem viděl kóty kolem 500 metrů, to neni na slovenské poměry moc, ale požadavek na odlehlost je myslím splněný, když tak koukám na široké okolí zahrnující i místa popsaná azbukou).

Keby aj to pravo nemali co budes robit?
Pojdes na staveny urad a ohlasis nelegalnu stavbu?
Poslu ta do pecka (si myslim), podla mna s tym, ze sa nejedna o ciernu stavbu.
Pojdes na dopravnu policiu a ohlasis nelegalne prerusenie cestnej komunikacie?
Poslu ta do pecka, ze to nie je cestna komunikacia.
Takze jedina sanca je zaloba na sude, ktoru vsak musis dat dokopy s pravnikom (najst vobec nieco co tym je porusene).
Chce sa ti ist do toho?

Sám píšeš, že vraj to "odstavené" letisko je verejne dostupné a že podľa výpisu z katastra nemá vlastníka. Omyl! Vlastníka MÁ - je ním štát. Že si tam planetárium postavilo závoru? Ani nevieš, ako ju postavil, či to nemajú povolené. V tom planetáriu nie sú hlupáci - isto si zistili, ako na to a požiadali štát o nainštalovanie závory - na to stavebné povolenie nepotrebujú. A keď uviedli dôvod, že v dobe, kedy vykonávajú pozorovania po letisku jazdia auta (mimochodom - ty mi uveď zákon, ktorý povoľuje neobmedzene jazdiť po verejnom priestranstve! Môžeš tak len po vlastnom pozemku!) - tak to povolenie na 100% dostali. A tiež nie je isté, že to urobilo samotné planetárium - stačil od nich podnet, prišli z PSK, namontovali a im dali kľúč, aby sa dostali na SVOJ pozemok.
Okrem toho - pokiaľ je to vedené ako letisko - po letisku, letiskovej dráhe nemajú právo bez povolenia jazdiť akékoľvek vozidlá, ktoré nemajú súvis s prevádzkou letiska. Okrem toho - toto letisko je možno vedené ako záložne pre núdzové pristávanie. Podľa sat. záberov je tam regulérna dráha s asfaltovým povrchom. Toto letisko je regulérne letisko - je vedené ako letisko https://www.airliners.sk/mapa-neregistrovanych-a-polnych-letisk-slovenska/
Takže to vyzerá, že vykrikuješ o nejakých zákonoch a pritom TY si ešte väčší porušovateľ zákonov.

Keďže som si pozrel katastrálnu mapu - objekty a plochy pod planetáriom vlastní PSK. Dokonca v prvej tretine vzletovej dráhy majú asi nejaké zariadenie na meranie (1051/14). Inak - všetko je to pod E a patrí to viacerým.