Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem predcasne splatenie hypoteky

dobry den,
mam teoreticku otazku ohladom predcasneho splatenia hypoteky.

priklad: clovek si zoberie hypoteku a postupne splaca. usetri ale viac penazi a zisti, ze by mohol hypoteku splatit.
otazka znie: ked ju splati predcasne, znizi sa mu vyska hypoteky o nejaky urok? alebo by aj tak musel splatit celu povodnu cast?

dakujem

ps: o poplatku pri predcasnom splateni neuvazujme.

nie, ja som to myslel tak, ze ci pri skorsom splateni nie je nejake zvyhodnenie - ze ked je clovek to schopny splatit skor, ze ci nemusi platit menej(lebo tie peniaze potreboval kratsie).

a aky vyznam ma teda mimoriadny vklad, ked clovek za to este dostane sankciu?

Sankciu dostat nemusis, bezne byva umoznene splatenie 25% vkladu rocne. Rozumiem naco sa pytas a odpoved na povodnu otazku znie ano aj nie. Hypoteku mat nizsiu mozes ale aj nemusis, zalezi od toho kedy zacnes s mimoriadnymi vkladmi.
Ide totizto o to, ze na zaciatku splacas len uroky a nie istinu. Inymi slovami po par rokoch splacania si este stale nezacal splacat pozicane peniaze, ale len uroky z pozicky.
Pokial mas dohodnutych 20-25% mimoriadneho vkladu rocne, tak je pravdepodobne vyhodnejsie a lacnejsie robit kazdy rok mimoriadny vklad, pretoze v konecnom dosledku zaplatis menej (ak by ti napriklad vychadzalo, ze uroky budes platit 10 rokov tak 5-6 rokov splacania urokov usetris).
Banky maju pokuty preto, ze predcasnym jednorazovym splatenim ich pripravis a podstatnu cast zisku, da sa povedat, ze ak splatis hypoteku uz o mesiac tak nic na nej nezarobili, a preto ma vacsina povlolenych len tych 20-25%.

Přímá odpověď na otázku je spíš splacení celého dluhu se sankcí - to je obecná odpověď. Je to třeba řešit individuálně.

Je to věc smlouvy jak se řeší předčasné splacení. S úrokovou sazbou se dá hejbat spíš při refixaci hypotéky (a změnou banky), v průběhu před refixací by to bylo něco speciálního a to řeší smlouva individuálně.
Předčasné splacení je zajímavý instrument pro toho kdo dává hypotéku, může mít formu sankce (kapitalista chce adekvátní náhradu za ušlý budoucí výnos, klient se víc prohne a dělá to z nějakého důvodu) - rozumný člověk se tomu vyhne, protože to bude na nákladech dražší než když hypotéka dojde ke lhůtě refixace, ve které se dá ze smlouvy zaplacením dluhu zcela vyvázat. :-)
Banky vymysleli instrumenty částečného splacení třeba každý rok nějakým %, ale za cenu malého nárůstu úrokové sazby hypotéky než kdyby to bylo bez toho.
Tak jako tak vše je to o scénářích a kalkulacích - peněžní toky a nákladech v čase (zjistit si všechny poplatky - jednorázové a pravidelné poplatky), je třeba si spočítat "kolik ta hypotéka bude člověka stát na samém konci, kolik se přeplatí původně půjčená částka".