
Sebeobrana
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jak to vlastně funguje se sebeobranou. Nedávno jsem se dostal do blízkosti paralyzéru a padla o sebeobraně řeč. Jako lajk. Příklad: Jdu podchodem a najednou se zamnou objeví neznámá osoba. Začne požadovat telefon a být sprostý a nevraživý, začne po mě řvát a vyhrožovat pěstí. Co když ve strachu o svůj život a majetek vytáhnu paralyzér a použiji ho.
Mé otázky zní:
1.Kdyby měl trvalé následky/smrt. Bylo by to považováno za trestný čin?
2.Mohu vůbec použít paralyzér ?
3.Co mám po použití dělat ?
4.Co kdyby to byl takový ten typ člověka co řekne "na co čumíš ? " a začne na vás vyskakovat (každý ví že i žena/člověk co se neumí bránit se bojí o svůj život) smí se použít paralyzér ?
Přece jen osoba která je cílem pozornosti agresora neví jak se agresor zareaguje. Má počkat až zaútočí, až na ní vytáhne nůž/pistoli nebo obušek. Přece jen i dneska je pěst smrtelná zbraň. Děkuji za odpovědi. Přemýšlel jsem že si jeden paralyzér pořídím jelikož jsem ten typ který je v ústraní a nemá rád problémy, proto ty otázky.
Tady platí především jedna základní zásada, na žádnou nutnou obranu nikdy nepomýšlej jako na prvořadou činnost proti ohrožujícímu útoku, ta činnost nastupuje teprve až v té druhé řadě, tedy když nemůžeš utéct.
Pane kolego, nezameňujte instut krajní nouze s nutnou obranou, a také zahoďte navyklé moresy z trestního zákona, ikdyž kauz nám běží dle starého ještě dosti, tak zde bych již aplikoval trestní zákoník...u nutné obrany, kde je útok - úmyslné protiprávní jednání osoby směřující na zájem chráněný trestním zákoník, tak zde se nutná obrana neaplikuje subsidiárně, to jest, že pokud není jiná možnost...vskutku zásadní rozdíl!
Hezký den :)
To je sice pravda, ale pro toho, který sice použije paralyzer v souladu s paragrafem nutné obrany, ale před tím třeba inkasuje několik ran, třeba i s pozdějšími následky, to asi nebude to pravé ořechové… Já osobně bych tedy raději vzal nohy na ramena, a to i s vědomím, že zákon by byl na mé straně. Takže pořadí akcí, kdy je na prvním místě útěk, a až na druhém použití zbraně, má svoji logiku, a myslím, že bude preferováno asi každým, rozumně uvažujícím, člověkem
.
To sice ano, ale vždy možnost útěku není. K použití "zbraně" obecně můžete například nahlédnout do judikatury, namátkou R 49/70, R 47/95 či dále Bulletin NS ČR 3/83-15. To pro znázornění posuzování přiměřenosti. Říct však, že použij "zbraň", vše bude čin jinak trestný za § 29 TZ, to jednoduše nelze, musí se posoudit veškeré skutkové okolnosti a také samotný subjekt, jak pachatel tak i osoba, která se dopouští činu jinak trestného. Zde si ale rozumíme, jen jsem chtěl poukázat, že tvrzení, že primárně musí člověk utéct, není znakem nutné obrany, nýbrž je znakem krajní nouze. :)
Jinak řečeno tenhle stát je na*****, protože i když se budu bránit, tak můžu být souzen jako kdybych já napadl jeho a nakonec by to ještě mohlo dopadnout tak, že bych mu platil za následky. A přitom by všem bylo úplně jedno že to byla sebeobrana. Totální ABSURDISTÁN.
Tak jste si postěžoval...
Tak jste mi odepsal... Stejně důležité jako moje diskuze a otázky. Už jen to že jste se podíval sem bylo zbytečné když vás to nezajimá vlastně.
Mýlíte se. Reagoval jsem tak proto, že je naprosto zbytečné tu řešit státní zřízení a pravidla státem nastavená.
je taky abyste psal že to je naprosto zbytečné
nebo to že
Samozřejmě že to je naprosto zbytečné jako plno dnešních diskuzí a řešení něčeho co nikam nevede. Jenže to už jsme tak zakódovaní že řešíme něco co je naprosto zbytečné a stěžujeme si.
Jsou dvě možnosti řešení (resp. diskuze).
1. Destruktivní
2. Konstruktivní
Destruktivní jste předvedl - viz. "tenhle stát je na*****, protože i když se budu bránit, tak můžu být souzen".
Konstruktivní je třeba:
Judikátem NS 8 Tdo 1438/2009 je dáno, že:
atd.
Ano, pokud se do takové situace dostanete, je možné, že budete souzen. Na druhou stranu, pokud půjde opravdu o život (ať váš, či blízkých), nebudete řešit, jestli vás za to odsoudí. Buď se poserete strachy, nebo uděláte všechno pro to, abyste zachránil to jediné, na čem záleží.
Na tomto místě bych rád uvedl větu, kterou použit TGM v souvislosti s hrozící okupací našeho státu nacistickým Německem:
"Mě osobně, kdyby někdo napadl; já bych ho snad utloukl cihlou. I kdybych ji měl ze zdi vyrvat".
No diskuze měla skončit mým příspěvkem na který jste reagoval já jsem se zde dozvěděl vše co jsem potřeboval a tak jsem to hodlal ukončit nadávkou na tenhle stát. Ještě neznám přesné zákony tak jsem se přišel právě poptat sem. Děkuji za váš příspěvek
a přeji příjemný zbytek dne.
To stale este riesis takuto pitomost? IMHO ziadny paralyzer nepotrebujes.
A ked uz, za tu cenu mozes mat super EDC noz (na obranu ho aj tak nikdy nepouzijes, ale aspon si budes mat cim, v case nudze, nakrajat salam).
A lepší je paralyzér než nůž. Je menší šance že někoho zabiju paralyzérem než nožem.
Zatím jsem se do podobné situace nedostal a doufám, že nedostanu a žádné podobné prostředky jsem si zatím nepořizoval. Ale pokud by mne něco takového postihlo, asi bych se řídil sloganem: "Lepší, když mne dvanáct soudí než aby mne šest neslo."
Daleko lepší slogan ovšem je: "Kdo uteče, vyhraje."