Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem DPP vs. zaměstnanec

Zdravím,
Je dohoda o provedení práce, defakto já jejím předmetem vázána stejnými pravidly jako zaměstnanecká smlouva?

Jde mi o proplácení příplatků za přesčasové hodiny, svátky, víkendy a příplatky za rizikovou práci . Zda na ně mám nárok či ne?

Dle DPP kterou mám podepsanou na dobu určitou (max. 300hod. paragraF 76) je mi přiznána hodinová odměna ve výši 60 kč. s pracovní dobou od 6.00-14.30.

Nikde už se tam ale nepíše že mám nárok na výše zmíněné příplatky.

Dále se chci zeptat zda mi může zaměstnavatel dát příkazem v rámci této DPP práci přesčas a pokud nepříjmu zda mi může krátit výdělek či mě nějak sankcionalizovat.

děkuji za odp.

DoPP není § 76, ale 75.
Mrkni na § 77, kde je napsáno, co v dohodě oproti klasickému pracovnímu poměru neplatí, mimo jiné odměňování (kromě minimální mzdy).

Mně to připadá (podle popisovaných znaků), že se fakticky nejedná o dohodu o provedení práce, ale o dohodu o pracovní činnosti. Že je vybrána DoPP, je důsledek snahy zaměstnavatele vyhnout se placení pojistného (které se na rozdíl od DoPP u DoPČ platí). S tím příkazem práce přesčas tomu nerozumím, u DoPP je to velmi nezvyklé. Bohužel je mi jasné, že zaměstnanec v tomhle případě musí držet hubu a krok, jinak bude bez práce/dohody.

DoPP by měla (podle mého názoru!) platit pouze pro případy "udělej to a to a dostaneš za to xxx Kč". Ale když legislativec dovolí, proč toho nevyužít, že?

Bylo mi řečeno že po dobu co zde budu pracovat musím držet pohotovost. tj být na telefonu pro případ potřeby a nedodělanou práci musím dodělat a pak teprv jít domů.

Pojistné se mi z přiznaného výdělku strhává.

Zde zasílám 758156751 rar soubor foto té DPP, nejdou mi přikládat obrázky.

píše se tam všude o zaměstnancích služebních cestách apod. tak logisky doufám že i příplatky za rizikovou práci, přesčasy, svátky a výkendy by mi náležet měli ale jak jste psal ještě se podívám do par. 77

To je celé nějaké divné. Z dohody o provedení práce se soc/zdrav pojištění platí až nad příjem 10.000 měsíčně. Ty tam máš max 180 hodin * 60 Kč = 10.800, ale tenhle čas prakticky nemůžeš odpracovat od 13.5. do konce měsíce (musel bys dělat 9,5 denně, včetně SO-NE, nebo 12 hodin denně po všechny pracovní dny). Takže když budeš mít za květen příjem pod 10.000, žádné pojistné se strhávat/platit nebude.

Samozřejmě, pokud dostaneš navíc odměnu, bude to třeba jinak.

Mrkni sem, celkem pěkný článek: http://www.epravo.cz/top/clanky/dohoda-o-provedeni -prace-nove-od-1-1-2012-79929.html

edit:

Pokud napíšeš podrobněji (odpracované hodiny, skutečně obdrženou hrubou mzdu, zda ještě někde jinde děláš..), dá se vše zodpovědět naprosto konkrétně.

z obrázku422446504 výplatnice je vidět že daň mi strhli. Je to z jejich strany tedy špatně?

není to za celý měsíc. V první chvíli jsem na to moc nekoukal, ale chybí mi tam rozpis prací přesčas so+ne a rizikové příplatky. Proto jsem se ptal na to všechno...

...Díky za ten odkaz. prošel jsem ho.něco mi to osvětlilo něco ne. Ještě jsem se nedostal k tý 77, tam snad budou všechny moje odpovědi.

nikde jinde nedělám, jsem v evidenci ÚP a pobíral/pobírám dávky v hmotné nouzi.

Už v tom mám jasněji. pletu si to pojištění z daněma zřejmě...
... spíš určitě.

Pravě že teď nevim jestli jsem uplatňoval nebo ne.Takže vlastně ani nemůžu říct kde je chyba.

Teď ještě počkám na zbytek peněz zda tam budu mít rozpis příplatků za svátky a přesčasy a rizikovou práci.

Prozatím děkuju. Ještě si všechny ty papíry vemu na pracák a zkusim nějakou tu radu dostat i z nich.