Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem ukončení pracovního poměru v 3 měsíční lhůtě a důsledky z toho plynoucí?

Hezký den, mám dotaz:
Člověk pracující v jedné firmě od začátku listopadu získal od ledna práci jinde. Smlouvu má na dobu neurčitou. Jaké dopady by na něho mělo podání výpovědi v polovině prosince?? Bude mu zaměstnavatelem zaplaceno zdravotní a sociální v plné výši? Nebo bude muset něco doplácet?
PS: Jak je to s dluhy na zdravotním a sociálním pojištění? Zdravotní je tuším povinné, takže může třeba hrozit i exekuce, nebo jak to chodí, mám známého (OSVČ) co takhle neplatil cca 10 měsíců, protože na to prostě neměl.
Prosím za citování případných norem, aby sem si to mohl sám dohledat a případně se o to opřít, pokud by se zaměstnavatel choval nějak nekorektně. Děkuji za odpověď

Když podá výpověď v polovině prosince 2013, pracovní poměr skončí posledního února 2014. Nevím, co to má být 3 měsíční lhůta. Pokud se má jednat o zkušební dobu, mohou během ní obě strany ukončit pracovní poměr kdykoli, nejedná se o výpověď.

Doplácet nic nemusíte, zaměstnavatel vám odvede zdravotní z minima, i kdybyste toho minima nedosáhl. Hlavně nepodávejte VÝPOVĚĎ, tam by vám běžela výpovědní lhůta (ta je teď myslím 2 měsíce?). To, co chcete udělat, je UKONČENÍ PRACOVNÍHO POMĚRU VE ZKUŠEBNÍ DOBĚ.

dnem odchodu ze zaměstnání se přihlásíš na sociálku a zdravotní pojišťovnu (mj. vhodné tak jako tak, aby sis ověřil, že předchozí zaměstnavatel nemá žádné resty) buď jako nezaměstnaný, nebo jako OSVČ, který přešel z vedlejšáku na hlavní poměr (pokud jsi už byl OSVČ). Tam ti taky poradí co a jak.

Tvůj známý byl OSVČ, ten si musí tyto věci hlídat sám.

Pokud v jednom měsíci ukončíte jedno zaměstnání a v dalším měsíci
nastoupíte do nového, nebudete doplácet nic.

Sociální pojištění je povinné pouze pro zaměstnance a pro OSVČ,
sám si je nikdo hradit nemůže.

Podle zákona o veřejném zdravotním pojištění hradí OBZP zdravotní pojištění
až za měsíc, kdy po celý měsíc nebyla ani zaměstnána ani evidována na ÚP.

Zaměstnání na sebe nemusí bezprostředně navazovat:

Kdybyste v jednom zaměstnání skončil 1. den v měsíci
a do dalšího nastoupil poslední den měsíce následujícího,
nedoplácel byste zdravotní pojištění.

Změny je ale potřeba zdravotní pojišťovně hlásit do 8 kalendářních dnů.

---
Pro OSVČ platí trochu jiná pravidla, to se Vás netýká.