Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Namátkové kontroly tašek při odchodu ze zaměstnání

Dobrý večer, chtěl bych se zaptat, zda podnikem najatá ochranka (externí firma), může provádět namátkové kontroly zaměstnanců při odchodu z práce. Prohlídky jsou prováděny tak, že člen ochranky si vybere náhodně zaměstnance,jenž prochází turniketem z podniku a odvede ho na vrátnicí a tam zaměstnanec musí vyndat veškerý obsah z tažky, batohu nebo i kabelky. Je toto z právního hlediska možné? A ještě jak je to s kamerama, nedávno nám instalovali několik kamer směřujících do venkovní odpočinkové plochy (zastřešené místo opatřené lavičkami) a další směřující i na pracoviště.

loading...

Je to možné. Samozřejmě - ten šimpanz by neměl do té tašky a na nic z ní vyndaného hrabat. Je možná i kontrola skříňky.
Kamery směřovat na odpočinkovou plochu mohou, jistě to má podnik dobře právně ošetřené a zaměstnanci jsou o kamerách informováni.

Jestli je ta otázka na mě, tak mě na tom nic nevadí a nikde v diskuzi jsem nenašel, že bych napsal, že mi to vadí, jsem na poradně tak se ptám, jen mě zajímá jak to je. O mě tolik třeba nejde, ale třeba ženským (v podniku je jich daleko více než mužů) vadí pravě to vystavování věcí osobní hygieny a jiných předmětů nějakýmu pochybnýmu sekuriťákoj.

Je špatné se na to dívat takhle. Ti sekuriťáci v podstatě nemají jiné pravomoci,než jiný zaměstnanec firmy. Jsou tam na zvedání závory a evidenci vozidel a podobně.Nemůžou a nesmějí suplovat pravomoce policie,maximálně ji při podezření na krádež zavolat. Pokud nějak schvalujete porušování zákona s tím,že vám prohlídka nevadí,je to špatně. Firma musí zajistit opatření proti krádežím jinak,než osobní prohlídkou tašek a kapes nějakými .... šerify. Dobrý způsob má třeba Kaufland a žádné černé ani jiné šerify nepotřebuje.

Já neříkám že to schvaluji, ale jak zde někteří píší, tak ty sekuriťáci na to ty pravomoce mají, tak teď nevím jak to mám chápat. Firma to má zajištěno právě tak, že mají kamery naprosto všude jen na WC ne. To potom chápu, že když uvidí podezřelé chování konkrétního zaměstnance, tak provedou prohlídku. A do teď jsem si myslel, že na prohlížení věcí má pravomoce jen policie.

Zákoník práce:

Zaměstnavatel je z důvodu ochrany majetku oprávněn v nezbytném rozsahu provádět kontrolu věcí, které zaměstnanci k němu vnášejí nebo od něho odnášejí, popřípadě provádět prohlídky zaměstnanců. Při kontrole a prohlídce podle věty první musí být dodržena ochrana osobnosti. Osobní prohlídku může provádět pouze fyzická osoba stejného pohlaví.

Já myslel, že tady je poradna, tak jsem tedy podal dotaz a jestli se Vám nelíbí, tak si nechte zbytečné řeči od cesty. Prostě jsem se zeptal na něco, co mě zajímá a zdá se mi to třeba od sekuriťáků (všichni muži) vůdči ženám nedůstojný. Tak jestli na tom něco nechápete, tak nevím proč sem něco píšete.

Já jsem pracoval ve firmě, kde prohlídka (propísknutí minohledačkou a nahlédnutí do zavazadel) nejen při odchodu ze zaměstnání ale i při přechodu mezi budovami firmy byla samozřejmostí (myslím, že z toho byli vyjmuti vyšší vedoucí). A agenturní pracovníci (a pracovnice) si museli osobní zavazadla (kabelky) odkládat do uzamykatelných skříněk mimo výrobní prostory (a pak jim je nemuseli sekuriťáci kontrolovat). Ale minohledačkou byli propísknuti taky. A když pískali, museli vyndat kovový předmět co to způsobil.

Asi má firma s poctivostí některých zaměstnanců špatné zkušenosti.Kontroly má možná zahrnuté i v provozním řádu a zákon tím neporušuje.Když si někdo bude stěžovat,bude hned podezřelý,proč se kontrol bojí a určitě bude pak víc sledovaný.Krást v práci bylo normální naposledy v socialismu,nyní to nikdo trpět nebude.

osobnú prehliadku a prehladávať osobné veci majú právo výlučne orgány činné v trestnom konaní,sbs-ky majú právo podozrivého zadržať,ale nemajú právo ho podrobovať osobnej prehliadke a podobne,k tomu musia podozrivého odovzdať orgánom činným v trestnom konaní,môžu vykonať skúšku na požitie alkoholu/omamných látok,môžu zakročiť ak sa jedná o úkon,ktorý priamo zabráni poškodeniu/ohrozeniu zdravia,života,majetku,ale nemajú právo vykonávať osobné prehliadky a podobné záležitosti,to môžu výlučne orgány činné v trestnom konaní-štátna polícia,prokuratúra a súdy....

Vsak nikdo netvdi, ze tu prohlidku vykonavaji ze sve pravomoci. Mohou pozadat o kontrolu za zavazadla a pokud dotycny odmitne, nemohou ho nutit. Mohou ale zavolat PCR a dotycneho do jejiho prichodu "zadrzet" pokud by nechtel pockat.
Otazka je jak dlouho by dotycny zamestnavatel trpel takoveho zamestnance.
Cely problem ale stoji trochu jinak... Asi si nebudeme nic nalhavat o (nejen) ceskem narode a jeho tradici v okradani zamestnavatele, tak se, svete div se, zameatnavatele brani jak to jde... V obchodaku mam docela problem s tim mit respekt k ochrance (chtit treba videt tasku i kdyz nic nesignalizuje, ze bych byl podezrely), ale v praci to beru, mam totiz oci a vidim :-(

Takze pro zadavatele: vec se na tak, muzete odmitnout, neni problem. Bude privolana PCR. Az to udelate potreti jsem zvedav, co na to zamestnavatel. Mozna by to chtelo trochu pochopeni pro nekoho, kdo si chrani svuj majetek!

Nemáš úplně pravdu, viz § 248 OZ. Ale prohlídky může provádět pouze zaměstnavatel, nikoliv sekuriťáci z cizí firmy. Chtěli jsme to ošetřit tak, že je pověříme, ale to se u právníků nesetkalo s nadšením. Nyní se to provádí tak, že sekuriťák vyzve zaměstnance k předložení věcí ke kontrole. Když to zaměstnanec splní, je vše v pořádku a pokračuje. Pokud odmítne, je zadržen a ke kontrole je přizván jeho nadřízený vedoucí a je jedno jestli je vedoucí ve firmě nebo je doma. To si dokážete představit, jak to později dopadne. Problémy byly jen první dva měsíce. :)

Největší nevoli vzbudily prohlídky automobilů. Zaměstnanci mají možnost parkovat v areálu firmy (ale nemusí), kde parkoviště hlídají sekuriťáci, ale při každém odjezdu musejí ukázat kufr a namátkově i kabinu. Výkřiky "zničíte mi zámek na kufru a pod." byly na denním pořádku skoro půl roku. Dnes si na to zaměstnanci natolik zvykli, že při příjezdu k závoře ani nevystupují, z kabiny odjistí zámek kufru a sekuriťák provede prohlídku a zavře jim víko kufru.
Zaměstnanci mají možnost si ve firmě udělat pro sebe drobné práce téměř zadarmo (do 50,-Kč se neúčtuje nic), přesto se tak 2x do roka najde někdo, kdo nějakou hloupost potřebuje ukrást.

No ona je tu i tradice okrádat zaměstnance a mzda 8000 (donedávna minimálka a ani ta nová) opravdu nedostačuje ani na jídlo a nájem, natož na splátky koupě pračky, bundy nebo obuvi, takže prostě zlodějnou je. Zaměstnavatel okrádá rodinu dotyčného, která mu musí příjem dorovnat, aby přežil, případně to zaměstnanec může řešit zmrzačením si zdraví za tyto peníze nakoupenými zlevněnými shity místo jídla, jedy nasáklými levnými hadrami od vietnamců apod. nedůstojným bydlením po několika lidech v místnosti apod. českými zvrácenostmi.

Moje zkušenost je zase taková, že se nejvíce krade tam, kde zaměstnavatel zaměstnance okrádá. A tu mám i z pohledu zaměstnavatele, srovnám-li naše zkušenosti s konkurencí, která si na krádeže neustále stěžuje, zatímco u nás se objevily jen 2x a ihned byly nahlášeny (prásknuty) loajálními zaměstnanci. Ono totiž do značné míry platí, že jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.

Takze pro zadavatele: vec se na tak, muzete odmitnout, neni problem. Bude privolana PCR. Az to udelate potreti jsem zvedav, co na to zamestnavatel.

No já hlavně jsem zvědav, co na taková falešná ničím neopodstatněná volání řekne policie. Myslím, že nejpozději po tom třetím už by výjezd mohla firmě přeúčtovat. Nemluvím samozřejmě o situacích, kdy je důvodné konkrétní podezření, že dotyčný něco opravdu ukradl.

Jo, tyhle kontroly jsou vsude mozne a i kamery jsou vsude mozne. Pravne to je vyreseny a v poradku. Me osobne to jako zamestnanci nevadi. jak nekdo uz tady podotkl, nedustojne je krast, ne byt kontrolovan. Bohuzel, kdyby cesi tak radi nevykradali sve zamestnavatele, nemuselo se to nikdy dostat az sem. Ale zkus si predstavit, ze podnikas, koupis tuny materialu a surovin (dokud je neprodas, je to tvuj majetek, za ktery si musel ty zaplatit) a neustale ti nekdo neco krade. 50 zamestnancu, kazdej veci za blbou stovku mesicne (a to je fakt dost minimum) a hned to mas 60 tisic rocne, co ti nekdo pokrade...

A tak jsem smiren se situaci a chapu, proc to tak je. Kde jsem kdy byl, tam se nekdo snazil krast. Argumenty jako "stejne by se to vyhodilo, nebo z toho mnozstvi to nic neni, nebo dokonce ze je to v poradku, protoze ma maly plat", jsem slysel uz milionkrat. A protoze mam ciste svedomi a jasny nazor na tyhle oblibene a velmi caste kradeze z fabrik, tak me prohlidka naprosto nevadi a nasi sekuritaci uz me ani prakticky neprohlizi. Dokud to je samozrejme v norme, rektalni prohlidky apod. uz by me asi presvedcily o opaku :D

Kontroly nejsou všude možné,ale jen podle zákona. Nemůže do soukromých zavazadel vniknout kdejaký černý jouda. Ten maximálně při podezření na krádež má právo i povinnost volat policii ČR. Ostatní omáčka v článku patří tak do občanské výchovy na ZŠ a ne do právní poradny.

Mám. Ono kontrola a kontrola je obrovský rozdíl. Nikdo,kromě policie nemá právo OTVÍRAT a HRABAT se ve věcech jiné osoby. Co ten černý tvor může,tak je úplně stejné jako otázka paní pokladní v marketu,ukažte tašku. Na nic jiného nemají právo. Tito lidé NEDISPONUJÍ žádnou jinou pravomocí jako vy nebo já. Ano, ať se obojí podívají,ale jen vizuálně. Pokud mají podezření,že byla spáchána krádež,musí volat policii. Už jsem to tu psal několikrát. Je dobré v tom mít opravdu jasno.

Pride mi to, ze places na nespravnom hrobe a ze to uz bolo vysvetlene vyssie.
Oni sa v nicom nehrabu a uz vobec nie proti tvojej voli. Poziadaju ta a ked suhlasis spravia prehliadku/obhliadku, nazvi si to ako chces.
Samozrejme ak odmietnes nikto ti nasilim nebude nic prehrabavat, sekuritak ustupi a postupuje sa dalej podla vnutornych smernic firmy. Napriklad zavolanim tvojho nadriadeneho. V takom pripade tam dlho, ale pracovat nebudes.
Takze nie je pravda, ze musia volat policiu, zavolaju tomu komu maju nariadene a ty ak sa budes cukat mas vypoved a mozes ist pracovat tam, kde ta kontrolovat nikto nebude.
Kedze montujem kamerove systemy viem z praxe, ze majitelia firiem si ich nemontuju preto, ze by ich bavilo kukat na monitor, co robia zamestnanci a co sa deje v areali firmy. Mozno prvy mesiac sa z z toho vytresuju ako z novej hracky. Pre nich su to len zbytocne velke vydaje, ktore sa vsak okamzite rentuju v pripade, ze pomozu odhalit kradez, ci objasnit nehodu na pracovisku alebo zvysit efektivitu prace.

Jestli na to má právo. Protože takový vyhazov jen těch zaměstnanců, kteří odmítnou něco na co zaměstnavatel nemá právo, by byl celkem snadno soudně nejen zneplatněn a v ČR sice asi málo, západním směrem mnohem tučněji, finančně satisfakován. I vyhazov ze zaměstnaní má svá pravidla a kdo někdy zaměstnával ví, že zase tak snadné zaměstnance vyhodit není (4 napomenutí nebo závažné porušení pracovních předpisů atd.). Účelové zrušení a obnovení pracovní pozice také jen tak neprojde.

Vsak to nikdo nerozporuje.
Prvni odmitnuti a nutnost privolat nadrizeneho = vytykaci dopis (zamestnavatel ma pravo kontrolovat, tecka)
Druhe odmitnuti, druhe privolani vedouciho = vypoved v souladu se zakonem. (A ja dodavam, jako radovy zamestnanec, i v souladu s moralkou!)

Kdyz tady ctu vas, vyse zmineny fnuk na zpusob " zamestnavatel plati malo, tak chudaci vykoristovani zamestnanci jsou nuceni krast" tak je to dalsim dukazem, jak na tom nase spolecnost je. Muzete mi prosim napsat nominalni castku (sam jste s nimi zacal operovat - tedy s temi castkami, ktere "nestaci") od ktere uz zamestnanec krast "nemusi" a uz je v jeho pripade kradez moralne odsouzenihodnou (tedy aspon ve vasich ocich)?

Ne,zákon nesmí porušovat ani vedoucí. Jen policie může zaměstnance donutit ukázat osobní věci. Pokud každému moulovi ukazujete své věci,tak jste pokakaní vy a ne ten co tu kontrolu nepřipustí.Černidlo ti akorát může nakouknout do tašky a do auta přes sklo.Pokud chce vidět co je v kufru pod rezervou,tak nemá právo. Třeba ať za den zavolá 10x polici,tak věřte,že on tam dlouho pracovat nebude.

Ty jsi dobrý komik.
Takže podle tebe vyhodí kontrolora, který musí kvůli problémovému člověku volat při každém jeho odchodu z podniku policii (a hezky na ní čekat, protože zadržet ho do příjezdu policie má právo) namísto vyhazovu toho jednoho problémisty ? Předpokládám, že ty jsi firmu nevedl nikdy ani ve snu (a ani si nikdy neměl pod sebou jakéhokoli zaměstnance, nebo minimálně ne dlouho...) ...
Taky pro zaměstnavatele není problém zakázat parkování v areálu podniku všem, kteří nejsou ochotní nechat si auto při výjezdu dopodrobna zkontrolovat. Zaměstnavatel nemá povinnost zaměstnancům zařizovat parkovací místa v areálu firmy.
Pokud si myslíš jak si z tebe v jakékoli firmě všichni sednou na p*del když jim zamáváš před obličejem zákoníkem práce, tak jsi na velkém omylu.

Tobě bych přál,abys nastoupil někam na nové místo a začal tam vysvětlovat své názory,jak to mají dělat správně a co oni smí.Myslím,že bys nevydržel ani zkušební dobu.A když začne dělat problémy starý zaměstnanec,najde si vždycky zaměstnavatel důvody,aby se ho zbavil.Prostě špatné plnění úkolů,neplnění pokynů vnitropodnikových směrnic(třeba ty kontroly při odchodu).Když si na Tebe někdo zasedne,bude si zapisovat i kolikrát jdeš na záchod,kdy jsi přišel o minutu dýl než jsi měl,který úkol jsi splnil pozdě,kolik jsi udělal chyb a mnoho dalšího.A věř,že za pár měsíců máš tolik problémů a upozornění na neschopnost,že to na výpověď stačí.
Ale když si myslíš,že máš pravdu,zkus někde na vrátnici podniku nebo u východu ze supermarketu vykřikovat na jejich zaměstnance,ať se nenechají kontrolovat a zavolají na to ihned policii.Vím předem o kom si budou myslet,že se zbláznil.

Dost přispěvatelů s názorem - na to májí právo - se spíš bojí a proto odkývou jakoukoliv kontrolu kýmkoliv čehokoliv. Protě jste posratí. Žádný mormální zaměstnavatel nevyhodí zaměstnance za to,že požadoval dodržení zákona. Ano,ochranka má právo nahlédnout,požádat a to je tak asi vše. Pokud má podezření na krádež,tak volá POUZE policii. Žádný nadřízený v tomto nemá víc pravomocí než ty,já,nebo ten šerif. Je to jen o strachu. Ano pokud je zaměstnanec lempl,tak ho vyhodí,pokud je chytrý,tak vysoudí i tučnou náhradu škody za neplatnou výpověď. Ovšem musí být jasně uveden důvod výpovědi.

Víš, vtip je v tom, že inteligentního a schopného zaměstnance vůbec nenapadne odmítnout ukázat obsah zavazadla při kontrole při odchodu ze zaměstnání. Takový zaměstnanec myslí totiž dále než na špičku svého nosu a je si více než dobře vědom faktu, že škody způsobené krádežemi v konečném důsledku zaplatí on sám... Jinými slovy byl by sám proti sobě, kdyby dělal při kontrolách jakékoli obstrukce.
To jen takoví ti, které nikdo nechce zaměstnat (logicky) mají plné huby keců o tom, jak práce není, jak je zaměstnavatel vykořisťuje, jak by měli mít právo si přilepšit ze zásob zaměstnavatele, atd. Když jim člověk řekne, ať tedy nepracují jako zaměstnanci, ale ať podnikají a ideálně zaměstnávají jiné, tak jen odvětí, že to nejde a že na to člověk musí mít miliony (čímž opět hezky prokážou svou skutečnou inteligenci a schopnosti).

Jak říka Roker. Já sice nejsem nejstarší, ale už jsem dávno zjistil, že nikdo není nepostradatelný. Kdo si myslí opak, tak žije ve světě iluzí. Dělám ve firmě, která vyloženě lidi nešikanuje a hodně toleruje, ale když se chce někoho opravdu zbavit jde to poměrně rychle a snadno i bez porušení zákonů. Samozřejmě nikoho nevyhodí za neukazování tašek, nebo ohánění zákoníkem práce. Ale takový problémový pracovník najednou zjistí, že nedostává prémie, má minimální mzdu, co máme ve smlouvě. Každý prohřešek je pokutovaný, každý pozdní příchod/brzký odchod zapsaný, každý zmetek taktéž apod. A ono když člověk má najednou třeba o třetinu méně než byl zvyklý tak většinou odejde sám. Pro úplnost musím dodat, že většina lidí v kolektivu, kteří se pořád ohání zákoníkem práce jsou naprostí lemplové a netáhla, kteří ( s prominutím ) hledají kde jakou příležitost jak práci "ojebat" a někde se zašít a nic nedělat. O tom, že mají plnou pusu řečí co jim umožňuje zákoník práce, ale už né o tom, jaké povinosti jim ten stejný zákoník ukládá nemá smysl mluvit. To jako by neexistovalo.

Mám podobnou zkušenost (jako nynější zaměstnanec a předchozí zaměstnavatel) a vidím u nás ve firmě co jsou tam mnohdy za "zaměstnance" a pravda, že ti nejhlasitější, jsou největší ojebávači, tak to prostě je. Ale vysvětluj to "proletářům" a odborářům :-/ Jsi kapitalista, vydřiduch, vykořisťovatel a já nevím co (byť jsi s nimi na stejné lodi)... Pak z toho vznikají takovéto dotazy a hádky kolem nich. Nikam to prostě nevede. :-/

Nikam to prostě nevede. :-/

Tak tohle je svatá pravda .. jak už jsem psal, tak nejsem nejstarší, ale byl jsem vždycky veden k tomu, že když si chci vydělat musím dělat a tak to prostě je .. a ty co křičí,že si nevidělají, málokdy dělají .. A pak se divý, že tichý Franta, který si málokdy postěžuje, udělá si své má větší výplatu. Já dodržuji heslo, že je jedno co dělám, ale když mě mistr požádá o jakoukoliv práci v rámci firmy tak to udělám. A je jedno jestli je to přímo v náplni mojí práce nebo ne. Zatím se mi to vyplácí. I když mě pošle třeba uklízet, vím, že když bez řečí půjdu dostanu to zaplacenou normální částkou tak proč bych to nedělal. Jednou je to můj nadřízený a když mi to zaplatí tak je práce jako práce ...

K tematu toho tu bylo napsano neurekom, bohuzel ty si tak nejak jedes porad "tu svou". Takze reseni to asi nema. Chovej se jak uznas za vhodne a myslim, ze zivot te jaksi sam nauci zac je toho loket. Jaky jsi zrovna ty pracant se asi nedozvim (mohu si jen na zaklade tvych vysoce odbornych rad zde domyslet), takze co bys jeste vecneho chtel krome faktu ktere popiras?

Lézt někam někomu není asi IN.

Tím chceš říct, že když v práci pracuji tak je to řitní alpinismus? Že se nehádám s nadřízeným když mě požádá o jakoukoliv práci? Pro mě je to normální stav. Chce něco udělat, tak jdu a udělám to. Nevidím v tom problém a nepříjde mi to jako podlézání ... Tvoje názory mě připomínají jednoho mého kolegy. Pořád plnou pusu řečí o tom, že tohle dělat nebude, že to není v náplni jeho práce. Ego až do nebe a pořád si myslel, že bez něho to nepůjde. Teď přišel s tím, že když mu nikdo nepůjde pomoc půjde na neschopenku. Pomoc mu nikdo nešel, na neschopenku odešel a světe div se ono to jde i bez něho a lépe ... a najednou je vidět, že tam je navíc, že v práci vůbec nechybí ...

mohou vás kontrolovat,kdekoliv na pozemku firmy,klidně i za pracovní doby... pokud odmítnete, máte na to právo ale počítejte minimálně s personálními důsledky.
Naše firma to má řešeno tak že na vrátnici jsou instalovány turnikety,když hlásíte kartou odchod z práce nějaký záhadný algoritmus vás místo zelené hodí do režimu oranžová---diody na otoči--- příjde ostraha a paní z personálního a odvedou vás do kumbálu, kde vás a vaše zavazadla zkontrolují...pokud odmítnete, nějaká debata proběhne a můžete jít pro tento den spokojeně domů.příští bych tam ani nechodil.

ty instalované kamery na kdejaké odpočinkové místo jsou taky v pořádku,monitoring pracovní vytíženosti zaměstnanců spojený s ostrahou pozemku firmy není na závadu.