Předmět Autor Datum
Toto by měla hlídat organizace,ve které pracujete a je její povinností to pravidelně obnovovat. Jest…
kozakl 29.09.2017 07:27
kozakl
To já vím ale zajímá mě zda bez proskoleni mohu vykonavat onu práci nebo zda je to protizákonné . Do…
Rozor 29.09.2017 10:24
Rozor
Výpověď dohodou neexistuje. Oznámil jste zaměstnavateli, že tu práci nemůžete vykonávat?
karel 29.09.2017 11:02
karel
Dobrý den, pokud zaměstnanec pozbyl k určitému datu kvalifikační předpoklady k výkonu práce, neboť s…
www.BOZP.cz 02.10.2017 08:49
reklama
jako porušení pracovních povinností zaměstnance :-? To je sice hezké, ale školení a jeho termíny…
čumil_old 02.10.2017 10:52
čumil_old
Přesně .. na školeni jsem se nedostavil z důvodu nemoci. Ačkoliv by mi měl zaměstnavatel po navracen… poslední
Pretor 03.10.2017 23:37
Pretor
Nesouhlasím. Povinnost proškolit zaměstnance v oblasti BOZP má zaměstnavatel. (Nejde o porušení povi…
ivzez 03.10.2017 19:16
ivzez
Ano, můžete, upozorněte na situaci zaměstnavatele.
milan.cukrar 03.10.2017 19:04
milan.cukrar

Toto by měla hlídat organizace,ve které pracujete a je její povinností to pravidelně obnovovat. Jestli jste OSVČ,tak musíte sám se o to postarat. Pojišťovna by mohla při případném pracovním úrazu dělat potíže při odškodnění.

To já vím ale zajímá mě zda bez proskoleni mohu vykonavat onu práci nebo zda je to protizákonné . Dokonce jsem se dočetl v zákoníku práce ze zaměstnavatel muže být pokutován částkou až 2,000,000 Kč . Ale nevím zda jsem povinnen práci vykonavat bez bozp. Chtěl bych toto použit pro jednání o výpovědi dohodou

Dobrý den,
pokud zaměstnanec pozbyl k určitému datu kvalifikační předpoklady k výkonu práce, neboť se podle § 106, odst. 4 Zákoníku práce nepodrobil školení o BOZP, měl by to zaměstnavatel řešit jako porušení pracovních povinností zaměstnance vyplývajících z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci podle § 38, odst. 1, písm. b) Zákoníku práce. Jinými slovy nemusí Vás vůbec zaměstnat či pustit na pracovní pozici. Další info o školení BOZP najdete na Pokud máte zájem o reklamu, ceník je nahoře. O vaši způsobilosti k podobným radám si snad každý udělá závěr sám. (karel)

jako porušení pracovních povinností zaměstnance

:-?

To je sice hezké, ale školení a jeho termíny jsou plně v kompetenci firmy, resp. Hr příživníků.
Takže pokud zaměstnanec nemůže dělat svou práci z důvodu HR selhání, měl by to "volno" mít placené jako překážku ze strany zaměstnavatele.
Zaměstnanec mohl být nemocný, na dovolené ... ale pořád je to věc HR nebo bezpečáků (jak která firma), aby si to ohlídali.

Přesně .. na školeni jsem se nedostavil z důvodu nemoci. Ačkoliv by mi měl zaměstnavatel po navracení se do práce poskytnout další termín školení, neudělal tak. Tudíž dle mého bych neměl být
v uvozovkách způsobilý k dané práci.Avšak nevím zda by mi neměl zaměstnavatel dát volno jako překážku ze strany zaměstnavatele.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru