Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ukončení pracovního poměru a odstupné

Zdravím. V současné chvíli jsem zaměstnaný u jedné personální agentury a studuji prezenční formu studia. I přesto, že jsem se ze zaměstnavatelem dohodli, že studovat budu a budu tím tak prohlubovat své profesní kvality, tak po měsíci mi sdělil, že mám odpracovaných pouze 140 hodin, namísto 180 a že budeme muset snížit úvazek na polovinu - tedy 80 hodin měsíčně. S tím samozřejmě nesouhlasím, protože naše dohoda byla jiná...

Chci se zeptat, jaké by bylo v současné době nejlepší řešení? Mít stále HPP a každý měsíc zažádat zaměstnavatele dejme tomu o 40 hodin neplaceného volna, nebo přistoupit na jejich požadavek - poloviční pracovní doba a poloviční plat?

V této firmě jsem již rok a čtvrt a několika lidmi mi bylo řečeno, že se mám nechat vyhodit a vzít si odstupné. Nezdá se mi ovšem, že na to bych měl nárok... V pracovní smlouvě mám určeno od kolika do kolika musím do práce chodit a teď se školou se mi ta doba posunula.... někdy dělám přes den, někdy večer a v noci.

Díky, hezký den.

Možná jste se dohodli na tom studiu, ale určitě jste se nedohodli, že by nebylo potřeba odpracovat všechny hodiny. Za mě vidím částečný úvazek jak nejlepší řešení. Nebo v čem by měla být výhoda plného úvazku s neplaceným volnem?

V tom, že částečný úvazek znamenají částečné peníze a když budu mít odpracováno více, než 80 hodin, tak mi to nikdo nezaplatí.... Dohodli jsme se i na těch odpracovaných hodinách, jen prostě s první výplatou jim asi došlo, že to není košér.

Spíš by mě zajímala varianta s odstupným... měl bych na něj nárok?

Při zkráceném úvazku by šlo o práci nad rámec sjednaného úvazku, ale nešlo by o práci přesčas.
I v případě kratšího úvazku je prací přesčas práce nad stanovenou týdenní pracovní dobu (nad 40 hodin týdně).

Zaměstnavatel mu bude muset za práci zaplatit, ale bez příplatku za práci přesčas.

Takže ty seš 40 hodin měsíčně v mínusu a chceš odstupný? Buď rád, že ti navrhnul poloviční úvazek a nedal ti rovnou neomluvenou absenci, za tu by tě mohl vyrazit z fleku bez odstupnýho.
Navíc s mínusovýma hodinama obvykle zaměstnavatelé odebírají veškeré benefity, jako třeba výkonostní bonusy, pokud je nabízí.

Na odstupné vzniká nárok zaměstnanci, který od zaměstnavatele obdržel výpověď podle § 52 písm. a) až d).
U Vás by podle mne přicházela v úvahu spíše výpověď „pro nedostatky v práci“ bez nároku na odstupné.

Nemáte-li v pracovní smlouvě sjednán kratší úvazek, jste povinen odpracovat celou pracovní
dobu (musíte si studium zorganizovat tak, aby Vám nebránilo v plnění pracovních povinností.

V této situaci bych poradila přistoupit na návrh zaměstnavatele a sjednat s ním kratší úvazek.
Písemně!

Příště nevěřte ústním dohodám ani slibům a trvejte na písemném sjednání.