Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Právo reklamovat maso v restaraci, když neodpovídá hmotnost

Jak to funguje v restauraci, když si objednám masové jídlo?
Účtují maso podle aktuální váhy (řízek, ryba)? nebo dělají nějaké normořízky?
A počítá se váha masa před zpracováním (vypařením vody smažením)? Jak to pak jako zákazník mohu reklamovat, když znám pouze váhu masa na talíři? Jsou tam nějaké tolerance daném zákonem ?

Nebo je to na daném podniku, jak účtuje? Případně musí upozornit předem, jak určuje hmotnost masa a z něj cenu?

Normy samozřejmě jsou, jmenují se Receptury teplých pokrmů. Řídit se normami není nijak povinné a je na dobrovolnosti. Uvádět váhu se také nemusí. Možná až na výjimky nikdo v kuchyni neváží porci řízku před přípravou, dělá se to od oka. Je bezpochyby, že spousty řízků 150 gramů má stěží 120. Udělejte si doma vážený kuřecí řízek a pak si vzpomeňte jak vypadal ten v hospodě. Dovolím si říct, že drtivá většina ten rozdíl pozná. Pokud se ti nelíbí velikost porce, poprosil bych o novou porci s tím aby kuchař maso před přípravou zvážil.

Runštuk není žádná norma, je úplně jedno, co je v té knize uvedeno. Jde o to, že pokud mám na balení rajčat v obchodě napsáno, že váží kilo, měla by +/- kilo mít. Pokud mám hospodě u masa napsáno, že váží 150 gramů, mělo by opět zhruba tolik mít.
S ostatním souhlas.