Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prodej virtuálního kreditu

Dobrý den,

jsem streamer na herní platformě Twitch, zároveň mám vlastní webové stránky, kde mám v plánu prodávat svůj vlastní merchendising a digitální produkty. Vyhotovení platební brány nebude problém, stejně tak vytvoření internetového eshopu na jednotlivé produkty. Chtěl bych realizovat myšlenku, že zákazník si u mě bude moct za peníze kupovat virtuální body / kredity na mém webovém portálu, které se budou později dát vyměnit za určité digitální produkty nebo přímo merchendising samotný (zde je problém, neboť se jedná o "nákup" fyzické věci za virtuální kredity, které vlastně nemají / nemohou mít hodnotu).

Uvedu příklad myšlenky, jak by to celé fungovalo.

Zákazník si koupí 5000 virtuálních bodů za 500 kč. Na ty dostane fakturu. 1000 bodů vymění za digitální produkt (software, hra, audiostopa...), za 3000 bodů si vyzvedne fyzickou věc (merchendising) a za zbylý počet bodů pošle donate / podporu do mého živého vysílání (podpora se ukáže na streamu jako upozornění pro diváky, kdo a jakou částku podpořil).

Problémy jsou tedy dva. Bude možné vyřešit poskytnutí fyzické věci na mém eshopu za virtuální body? Bude možné z určité části bodů poslat částku zpátky jako donate na živé vysílání? Zde je kámen úrazu, že by se podpora ukazovala v korunách, tudíž by porušila tu vlastnost, že body nemají reálnou peněžní hodnotu.

Rád bych našel řešení, které by bylo právně správné.

Předem děkuji za odpověď.

Předmět Autor Datum
S virtuálnymi bodmi si môžeš robiť čo chceš aj bez dane. Problém je len jeden, nie dva. A ten je vo…
ok 01.04.2019 02:37
ok
Děkuju za odpověď, každopádně mám starosti s tím, jak je to například potom s kupní smlouvou když bo…
Bluebull 01.04.2019 13:30
Bluebull
Ty své virtuální body můžeš brát stejně jako dárkový poukaz na zboží. V tom případě si zákazník také…
Jan Fiala 01.04.2019 06:23
Jan Fiala
Mám to brát tedy tak, že zákazník vlastně kupuje jen ty body a já mu za to už potom můžu poskytovat…
Bluebull 01.04.2019 14:19
Bluebull
Budeš mít 2 smlouvy (potvrzení pro zákazníka): 1. nákup bodů (poukazu) za reálné peníze 2. plnění, k…
Jan Fiala 01.04.2019 14:38
Jan Fiala
Děkuju moc za Vaši pomoc, moc mi pomohla! Ať se Vám daří :beer:
Bluebull 01.04.2019 14:44
Bluebull
Podle mne mají virtuální body či kredity tu hodnotu, kterou za ně zákazníci zaplatí. V případě 5.000…
ivzez 01.04.2019 16:39
ivzez
a jak to udělat, aby z toh odaň nebyla? poslední
SPOALO 03.04.2019 14:10
SPOALO

S virtuálnymi bodmi si môžeš robiť čo chceš aj bez dane. Problém je len jeden, nie dva. A ten je vo vete, ktorú si napísal v otázke: "Zákazník si koupí 5000 virtuálních bodů za 500 kč. Na ty dostane fakturu.". To je tvoj príjem a ten musíš zdaniť, nie nejaké virtuálne body. To čo poskytneš za body sa nedaní - sú to tvoje náklady a zo základu dane sa odpočítajú.

Děkuju za odpověď, každopádně mám starosti s tím, jak je to například potom s kupní smlouvou když body za něco vymění, na to se to už pak nevztahuje tedy? Když virtuální body vymění za fyzickou věc? Zároveň podle Vaší odpovědi, že s bodama pak můžu libovolně na portálu pokračovat, kdybych jim dal možnost přihlašovat se do různých soutěží (giveawayí) o virtuální / fyzické věci za ty dané body (zákazník by dal třeba 50 bodů a připojilo by ho to do soutěže). Vztahoval by se pak na to loterijní zákon? Nebo to mám opravdu brát tak, že vystavím fakturu na virtuální body které budu mít upřesněné v podmínkách a tím to pro mě hasne? Děkuju předem moc za odpověď a přeju Vám hezký den.

Mám to brát tedy tak, že zákazník vlastně kupuje jen ty body a já mu za to už potom můžu poskytovat z nabídky výměnou za digitální nebo fyzický produkt? Co kupní smlouva, ta bude tedy jen virtuální body? Případně reklamace fyzického produktu, ty mám v plánu individuálně řešit, vztahuje se na to ale nějaký zákon potom?

Podle mne mají virtuální body či kredity tu hodnotu, kterou za ně zákazníci
zaplatí. V případě 5.000 bodů za 500 Kč by měl jeden bod hodnotu 0,10 Kč.
Podobně lze na koruny převést všechno, co lze za body pořídit.
Podporu zákazníků můžete vyjádřit v bodech/kreditech nebo v korunách.

Ale zdá se mi to zbytečně komplikované,
digitální produkty i fyzické věci přece lze prodávat přímo za peníze.

Poznámka:
Merchandising je činnost. Věc nebo produkt → merch.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru