Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Může revizor zabavit OP?

Dobrý den,
předně předesílám, že já na černo nejezdím (pro rýpaly...), ale známý jel a při přepravní kontrole, kdy jel na černo ho chytl revizor.
Zabavil mu OP s tím, že ho bude mít "k vyzvednutí" na dopravním podniku, až tam přijde zaplatit uloženou pokutu.
Může si toto skutečně revizor dovolit? Chápal bych že si zapíše číslo OP, nebo při nesouhlasu přivolá policii k legitimaci apod., ale že někomu skutečně fyzicky zabaví OP?
Díky za odpovědi...

Vtipné, A jakou to má logiku nechat si ukradnout OP revizorem? (Tím myslím výpověď revizora, že mu dal OP utekl)? to by snad revizor si z policajtů dělal srandu jim podsouvat takovouhle výpověď. Jak je věrohodné někomu nechat OP a útect?

Výpověď je potřeba posuzovat ze vsech 3 stran (pan, revizor, policie). Ne an to čumět úzkym pohledem jak kůn

Je uplne jedno, ci mu ho zobral nasilim, nevratil mu ho, alebo pasazier utiekol.
Revizor mal takyto OP odovzdat na najblizsom oddeleni policie.
Logiku hladaj v zakone.
Napr u nas plati.

Občiansky preukaz sa nesmie odovzdať alebo prijať ako predmet záložného práva, nesmie sa odovzdať alebo odobrať pri vstupe do objektu alebo na pozemok a nesmie sa odovzdať alebo odobrať v súvislosti s poskytovaním služieb

Akým násilným spôsobom je oprávnený revízor zadržať "slepého pasažéra" na tvári miesta zločinu? Žiadnym. Bolo by to v rozpore s ústavou, obmedzovaním osobnej slobody a spol. zákonov. (Čo ak mám doklad, ale okolnosti mi nedovolili sa preukázať na tvári miesta?).

Nasleduje:
Jedna otočka s kopačkou okolo tyči a ľahne revízor, ako podťatý zmrd v prípade, ak by ma obmedzoval na osobnej slobode v mojej výstupnej stanici.

Je to podobné, ako zadržať potencionálneho zlodeja prichyteného pri krádeži v samoobsluhe. Je nutné zákazníka nežne, sladko zadržať a privolať PZ fízlov.
------------------------------------
Robil som takmer 28 rokov vedúceho v širokospektrálnej, samoobslužnej predajni potravín, ale ani jedna predavačka si netrúfla zadržať zlodeja liehovín, chlastu, 50g kávy za 8.5.-Kč, ak bol prichytený pri krádeži. Neidentifikoval sa, neukázal bundnu s našitými kapsami plných chlastu, ba práve drzo a fyzicky napadal personál predavačiek.

Stačilo pri mojej výške 193cm/110kg, za sebou roky bojového umenia za čias Šebeja a spol., pričom takýto geroj, zlodejský, útočný klient skončil s otrasom gebuli zviazaný v kozelci, za chrbtom zviazaný za ohryzok na krku, nohy a paprče spútané horolezeckým lanom, pričom privolaní fízli namiesto zlodeja riešili mňa, ako zločinca s americkými spôsobmi proti sociaľistickému, prevychovávanému spotrebiteľovi spútanému na zemi v sklade, prehnutý ako luk, aby sa nezadrhol.

Bez ohledu na pravdivost, o které si můžu také myslím své, je zde přirovnání k prodavačovi docela trefné. Tak jako když uteče zákazník bez placení případně s nakradeným zbožím (nebo je zde to podezření), je to stejná situace. Revizor je prakticky ve stejném postavení jako pracovník ostrahy, může maximálně "černocha" zadržet na místě do příjezdu policie pokud ovšem ten dobrovolně setrvá (revizoři chodí minimálně po dvou, takže jistá motivace zde je). Ale aby to neměli ti, co nechtějí platit tak jednoduché, tak na problematické směny rovnou vyráží s policajty. Jeden z mých bývalých spolužáků dělal (a možná ještě stále dělá) u policie a právě s revizory také chodíval - směny s revizory hodnotil jako to nejhorší co ho může v práci potkat.

Mne to vysvetlovat nemusis, zazil som to niekolkokrat na vyske, navyse na rozdiel ud Nudu som cital aj nase rozhodnutia Najvyssieho sudu, takze mam celkom dobre prehlad o tom, co revizor smie a co nie.
Zadrzat cierneho pasaziera na mieste do prichodu policie samozrejme smie a to aj v pripade jeho aktivnej obrany.
Revizorom ich pracu nezavidim.