Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zákon o silniční přepravě - přepravní řád v linkové autobusové dopravě

Předem chci upozornit že bych rád právní pohled z pozice zaměstnance řidiče autobusu, jestli má někdo problém že jsem autobusák tak ať to dál radši nečte, prosím.

Tak kde začít:

Jako každý den se setkávám v práci s různými lidmi.
Moje práce a její výkon je jasně daný zákonem a přepravním řádem.

Stala se mi situace kdy se dožadoval přepravy člověk podle mého názoru pod vlivem nějaké návykové látky, protože alkohol z něj nebyl cítit ale nevěděl kam se mnou chce ani jet a byl docela hlučný při určování cíle své cesty, ani ne sprostý, nebo agresivní ale prostě mimo.

Řekl jsem mu že stejně v tomhle stavu se mnou nikam nepojede, po chvíli to pochopil a odešel neznámo kam...

Druhý den přišel znova, už věděl kam chce jet ale táhlo to z něj jak kdyby vyhulil celý zásoby marihuany na zeměkouli. Opět jsem ho odmítl přepravit a on po mě hodil peníze a šel si sednout jak v MHD dál do autobusu, otevřel jsem mu zadní dveře a žádal ho, potom i důrazně ať vypadne.

Opustit vozidlo nechtěl naopak si stoupl do uličky a začal pohádku o tom že nejsem taxikář abych si vybíral koho povezu, že z pozice robota za volantem ho nemůžu vyhodit, že to má zjištěný od policie, ...a spousty dalších hlášek, prostě zdržoval...

Tak jsem tu policii zavolal aby si ho vyvedli a já mohl pokračovat dál. Policie přijela, hodinu se s nim vybavovali a já čekal jen na chvíli až si ho vemou ven, tak se po tý hodině zpoždění stalo, rychle jsem poděkoval za spolupráci a zavřel dveře a jel dál. Co se dělo dál tam nevim.

Třetí den přišel znova, to už jsem ho varoval ať do toho autobusu ani neleze že nikam nejede, zase po mě hodil peníze a opakovala se minulá situace, akorát že už policie byla rychlejší a zdržení bylo jen 8 minut.

4.den opět známá tvář, už to zkoušel tal že si kupoval společný lístek s důchodcem kterému nesl nějakou krabici, měl smůlu, starého pána jsem odbavil jeho ne a on si tam zase sednul a nechtěl ven.

Tentokrát už přijela státní policie a vzali si mě ven, kde jsem dostal kázání že pokud se ten člověk chová slušně musím ho odbavit, to jsem odmítl, dle přepravního řádu na to mám prostě právo. Došli si do autobusu i pro toho hříšníka, po nějaké rozmluvě kdy chtěli abych ho odvezl, jsem si stál za svým a on také, že chce jet nás vzali si jít dýchnout, u mě 0,00 u něj 0,15, upozornil jsem je na skutečnost že tady mají další důvod že se mnou nikam nejede, testy na drogy odmítl a policie je ani dělat nechtěla a tlačili na mě ať ho odvezu, to jsem odmítl...

A teď teda ke znalým, nebo si k tomu řekněte svý ale policie mi řekla že jestli ho neodbavim půjdu ke komisi, už ve stresu ze spoždění jsem jim zopakoval že on se mnou nikam nejede a že teda k tý komisi půjdeme a chtěl jsem odjet, protože neznám princip komise doteď co to vlastně je, ale oni mě nepustili.

Po zjištění obouch totožností, mojí a jeho se mě zeptali ještě na důvod proč ho nechci přepravit, odpověděl jsem že jsem ho vyloučil dle přepravního řádu a že to nebylo poprvé, to prý není důvod ho nepřepravit, tak jsem jim řekl že mám podezření na požití návykové látky a s tim co nadýchal má smůlu.

Jsem poděkoval za spolupráci a konečně odjel a zajímalo by mě co bude?

1)proč když dle přepravního řádu vyloučim osobu, tak mě dávájí k nějaký komisi.
2) co je to ta komise?

loading...

jsi to nečetl celý, že? bych ti přál aby se ti vyblil za krk nebo ti tam oblézal třeba manželku,já bych třeba osobně ve vytopený krabici kde je třeba 40 lidí nerad čuchal nějaký smrad z hulení nebo bh ví z čeho a doufal že se nic nestane dokud ho nedovezu kam chce.

zaměstnavatel může řešit jen věci kolem přepravního řádu a u něj jsem udělal podle něj vše naprosto správně. že nás police dala ke komisi je prý náš osobní spor.

Jestliže jste aplikoval přepravní řád, který jste si nevymyslel Vy ale zaměstnavatel (nebo kraj nebo co já vim), neni to jen Váš osobní spor. Jo něco jiného by bylo, kdybyste byl jen řidič.
Tady totiž dochází ke sporu, kdy podle zaměstnavatele takové osoby přinejmenším můžete (a v zájmu zachování komfortu asi i musíte) vyloučit z přepravy, ale podle policie ne. Zřejmě je teda přepravní řád v rozporu s nějakým zákonem, který říká, že musíte vozit i zfetované hulváty (však nebylo by to poprvé, kdy by nějaké ustanovení přepravního řádu bylo v rozporu se zákony, dost dlouho se třeba řešilo jak je to s černými pasažéry, hlavně s jejich legitimováním, a ani dneska to snad neni úplně čisté). Řekla Vám alespoň ta policie na základě čeho musíte takového člověka svézt, protože Vy máte jasno proč ho nesvézt, přepravní řád určitě visí v autobuse, stačí tedy ukázat prstem.

Ml1, ty uz jsi tady krome tazatele druhy jasnovidec. Precti si ten prepravni rad, to za prve. A za druhe se zamysli, jestli je normalni, aby ridic mel pravo nekoho neobslouzit jen protoze se mu nezda. Presne tak to totiz podle popisu bylo. Nejake ohaneni alkoholem (0,15 je neprukazna hodnota, navic nikomu nic neni do toho co kdo pil, pokud nedela bordel), zfetovanymi hulvaty (coz sis vycucal z prstu, navic totez, nikomu do toho nic neni a agresivni nikdo nebyl), zapachem cehosi (co ridic ani nevi co bylo) je uplne mimo. Ono se taky totiz muze stat, ze priste ridic nesveze treba tebe nebo si vybere jen ty kdo se mu budou dost hluboko klanet. Pravo na to ma ne? Jestli je nekdo "zjevne pod vlivem" posuzuje on.

Když to rozšíříme na tuhle rovinu mého úsudku. Tak je pravda jasnovidec nejsem, vim že kolikrát jedou i horší lidi než tenhle člověk. IMHO kdyby to udělal jednou dvakrát budiž ale u něj je předpoklad že když ho odbavim, dám lístek, tedy uzavřu nějaký smluvní vztah a ten člověk se v tu chvíli chová slušně sebevíc a pak se tam někomu vzadu stane nebo s celým autobusem tak po mě půjdou a budou mi vyčitat a dávat za vinu proč jsem ho bral, když dělal několikrát problémy a věřim tomu že i on sám potom a i ty lidi co se ho zastávají budou mezi prvníma kdo se na mě bude chtít hojit.

proto to rozebírám tu a ne třeba s ostatními řidiči protože nechci aby to vypadalo jako nějaká šikana či co podobnýho.

zaměstnavatel může řešit jen věci kolem přepravního řádu a u něj jsem udělal podle něj vše naprosto správně. že nás police dala ke komisi je prý náš osobní spor.

To je samozřejmě nesmysl, vy jste tam v roli zástupce provozovatele toho autobusu, čili tím, kdo dohlíží na dodržování smluvních podmínek přepravy. Pokud někoho vyloučíte z přepravy na základě porušení podmínek, které stanovil váš zaměstnavatel, nejednáte z vlastní vůle a tedy nejde o žádný "osobní spor".
Pokud to tak zaměstnavatel prezentuje, počítejte s tím, že se za vás v případě řešení sporu před správním orgánem nepostaví - a u takového zaměstnavatele bych já tedy pracovat nechtěl.

ne zaměstnavatel to ví, chtěl vyjádření, to dostal. Dle jeho slov jsem udělal dobře. ono se spíš čeká na stížnosti od ostatních lidí, které zatím nejsou anebo už to rovnou řeší dopravce na základě mého vyjádření a mě nechají dělat mojí práci a nezatěžují mě s tim, nevim hádám. primárně jsem se ptal na tu komisi, protože jsem se byl u příslušného úřadu ptát na princip a důvod a nedostal jsem žádnou odpověď, jo vlastně dostal, že komise se ještě nesešla a do té doby mi nemůžou poskytnout žádné informace, ale že přestupek na mé jméno je zde k projednání.

ještě dodám že se to může týkat kohokoliv že problém podobného rázu mi dělalo už několik lidí ale jim stačili říct něco ve smyslu

bohužel v tomhle stavu se mnou nepojedete

,

zkuzte to jiným spojem, jestli vás veme

, tak se vždycky otočili a šli a nikoho nezdržovali.

1), protože na to mají právo, zjistit podrobnosti, které nezjistili na místě. Rozebrat situaci, popřípadě ochránit zájmy obou stran sporu.
2) to je komise při obecmím úřadě, kde se řeší přestupky.

Chcete slyšet jen to co se Vám líbí, páč osočujete jiné s jiným názorem.
Já jsem situaci neviděl, neznám podrobnosti, ale asi bych se přikláněl k názoru policie.

" ještě to tam podhodím balíkem slámy, nastěhuju tam automat na plechovky a jídlo, přidáme popelníky" z této Vaší věty cítím aroganci.

V cestovnom poriadku mas toto:

3. Pověřená osoba je oprávněna vyloučit z přepravy:
a) cestujícího, který se na výzvu pověřené osoby neprokáže platným jízdním dokladem a nesplní povinnost zaplatit
jízdné,
b) cestujícího pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek a cestujícího, který pro mimořádné znečištění oděvu
nebo obuvi nebo z jiných důvodů (např. výtržnictví, poškozování zařízení vozidla) může být spolucestujícím na
obtíž,
c) vyloučením z přepravy nesmí být ohrožena bezpečnost a zdraví cestujícího.

Ako citam tak citam nevidim tam dovod, aby si postupoval tak ako si postupoval.
Aha ty sa budes branit tym alkoholom...sam si pisal, ze alkohol tam najprv nebol podla teba, na druhy krat 0.15 (to je jedno pivo), aha ty povies, ze bol pod vplyvom omamnych latok...a to si vedel odkial? Lebo smrdel po trave? To je fakt dokaz. Bud rad, ze sa to nestalo v USA, tvoj zamestnavatel by mal na krku uz zalobu a ty tiez. A prehral by si u kazdeho sudu.
Btw dost sa divim, ze ho ti policajti vobec z autobusu vyviedli, pretoze pokial sa chcel len odviezt a neobtazoval nikoho tak na to pravo nemali ani oni.

Já mám za to, že za bezpečnost osob v dopravním prostředku je zodpovědný řidič.
Pokud dotyčný test na omamné látky odmítl, tak nemůže argumentovat tím, že pod vlivem nebyl, že ?
Komise s tebou nemá co řešit. Jediný, komu se ty zodpovídáš za to, že si někoho odmítl převézt je tvůj zaměstnavatel. Nikdo jiný ti nařizovat přepravu osob nemůže.

Nějak si flegu opomněl:
"nebo z jiných důvodů (např. výtržnictví, poškozování zařízení vozidla) může být spolucestujícím na obtíž,"

Pokud by řidič způsobil nehodu např. proto, že by dotyčný na něj zezadu hlasitě zařval, bude to jen a pouze vina toho řidiče a ten si to odsere.

Z popisu si, kde cital nieco o inych dovodov? To, ze odmietnes test na drogy (policii) nie je trestne.
Cele je to totizto zalozene na domnienkach vodica....mne sa zdalo, ze je opity, mne sa zdalo, ze je pod vplyvom drog...takze vodicovi sa nieco zazda a vyhodi ta z autobusu, ci ako?
Podla popisu sa cestujuci nicoho nedopustil a jedinym jeho previnenim bolo, ze sa vodicovi zdalo nieco.
Ok ten prvy den, ked bol cestujuci mimo a nevedel ani kam chce ist by som este bral, ale ostatne dni su to len domnienky vodica. Navyse proti nemu svedci aj fakt, ze mal podozrenie na alkohol a nafukal len 0.15, co je naznacuje, ze vodic bol silne zaujaty voci cestujucemu ak mu vycital 0.15 a vadilo mu to.

"Cele je to totizto zalozene na domnienkach vodica..."

Ano, máš pravdu. Jenže stejně jako není trestné odmítnout test na drogy, tak není trestné rozhodnutí řidiče nevpustit tě do vozidla, které řídí a za jehož provoz je tím pádem zodpovědný.
Proto ani nemohli policisté řidiči udělit výzvu, aby dotyčného odvezl. Protože NIKDO nemůže řidiči nařizovat, koho má vpustit do vozidla a koho ne. Je to jeho zodpovědnost a tím pádem musí být i jeho rozhodnutí. Toť vše.
Pokud má cestující pocit, že mu bylo ukřivděno, musí to řešit s provozovatelem daného autobusu případně se zřizovatelem.

Obdobně tě může odmítnout převézt řidič taxislužby a to rovněž jen na základě svých domněnek. Nepotřebuje ti nic dokazovat.

Dokud neobtěžuje špína řidiče, nemá řidič důvod volat policii. Jestli obtěžuje špína cestující, ať si zavolají cestující policajty. Kolik z těch obtěžovaných cestujících pak bude ochotno jít dosvědčit na komisi, že byli obtěžováni špínou? Žádný, nemají čas se tím zabývat. Tak musí holt v MHD držet hubu a krok se špínou.

Aha, zbytecna existence. Pan je asi moc nobl a kdo nespluje jeho standardy by mel byt utracen, ne? Mhd jsem jezdil leta, ted uz jen autem. Castecne kvuli cestujicim, castecne kvuli arogantnim ridicum. A obtezuje me leccos, kupodivu damy zlite nechutnou vonavkou a rvouci decka vic nez lecjaky priopily strejda, ktery se mota a nic nikomu nedela. Ale v zivote by me nenapadlo komukoliv zakazovat nekam jet, pokud zaplati a neni vyvalen v hnoji. Oni jsou totiz na svete ruzni lide a vetsina z nich na tu slavnou verejnou dopravu prispiva, i kdyz nechce, bez dotaci by totiz pulka vesnic byla bez spojeni a zbytek mnohem drazsi. Ale ne, ridic je staven do pozice soudce a bude si vybirat. Kdo byl jednou zmateny, at si jde pesky. Jen by me zajimalo, jestli si ridic pujde sednout, az mu v tom autobuse neco provede slusne obleceny a nezmateny clovek, kdyz ma takovou odpovednost a pravomoc. Asi ne, ze. Ony totiz uvahy "co kdyby neco provedl, ten vypada divne" jsou totalni kravina, kdyby to tak fungovalo, mohli bychom rovnou zavirat lidi preventivne a ne az neco provedou.

Já ale mluvím o obtěžujících ostatní, opilý strejda ať se motá, pokud na mě nebude pořád vrážet, slovně mě napadat a blít všude okolo a smrdět chcánkama a potem na celý autobus. Téměř "vyválené v hnoji" jsem právě potkal mnohokrát a čuchat toto i přes délku celého autobusu fakt nebudu, takový tam opravdu nemá co dělat.

Vůni bych sem nepletl. Když jsem dělal v kravíně a i když jsem byl po šichtě čistě oblečen tak jsem jezdil v přeplněném autobuse sám, buď v první polovině nebo v druhé. Bylo to v 70 letech minulého století a nepomůže ti ani sprcha, jelikož jsem opravoval oběžné škrabáky (je to to zařízení, které posunuje kravská lejna směrem ven z kravína), to ale dnešní omladina nechápe a myslí si že mléko se vyrábí v továrně.

To nikdo neříká, vyhazuje je řidič. Případně by jim neměl dovolit vstup, to už jsem viděl mnohokrát. Otevřel jen přední dveře, když bezďák čekal u zadních a říkal "poďte rychle předem já tu toho smradlavce nechci". A tramvají a trolejbusů to, ale ohlídat nejde.

Jak vyhodí? Přestupková komise přece nemá do zaměstnaneckého vztahu co kecat, maximálně mu hrozí pokuta do 20000 Kč za přestupek proti občanskému soužití. Je to přece schválnost, odmítl ho bezdůvodně převést i když chtěl zaplatit a byl střízlivý.

§ 7 zák.č. 251/2016 Sb.
Přestupky proti občanskému soužití
(1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že
a) jinému ublíží na cti tím, že ho zesměšní nebo ho jiným způsobem hrubě urazí,
b) jinému ublíží na zdraví, nebo
c) úmyslně naruší občanské soužití tak, že
1. jinému vyhrožuje újmou na zdraví,
2. jiného nepravdivě obviní z přestupku,
3. se vůči jinému dopustí schválnosti, nebo
4. se vůči jinému dopustí jiného hrubého jednání.
(2) Právnická osoba se dopustí přestupku tím, že
a) jinému ublíží na cti tím, že ho zesměšní nebo ho jiným způsobem hrubě urazí,
b) naruší občanské soužití tak, že
1. jiného nepravdivě obviní z přestupku,
2. se vůči jinému dopustí schválnosti, nebo
3. se vůči jinému dopustí jiného hrubého jednání.
(3) Fyzická, právnická nebo podnikající fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že
a) omezuje nebo znemožňuje příslušníku národnostní menšiny výkon práv příslušníků národnostních menšin, nebo
b) způsobí jinému újmu pro jeho příslušnost k národnostní menšině nebo pro jeho etnický původ, pro jeho rasu, barvu pleti, pohlaví, sexuální orientaci, jazyk, víru nebo náboženství, věk, zdravotní postižení, pro jeho politické nebo jiné smýšlení, členství nebo činnost v politických stranách nebo politických hnutích, odborových organizacích nebo jiných sdruženích, pro jeho sociální původ, majetek, rod, zdravotní stav anebo pro jeho rodinný stav.
(4) Za přestupek lze uložit pokutu do
a) 10000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. a) nebo odstavce 2 písm. a), nebo
b) 20000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. b) nebo c), odstavce 2 písm. b) nebo odstavce 3.
(5) Je-li přestupek podle odstavců 1 až 3 spáchán opakovaně po nabytí právní moci rozhodnutí o přestupku podle stejného odstavce, uloží se pokuta do
a) 15000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. a) nebo odstavce 2 písm. a), nebo
b) 30000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. b) nebo c), odstavce 2 písm. b) nebo odstavce 3.
(6) Za přestupek podle odstavce 1 lze uložit omezující opatření. Dopustí-li se přestupku podle odstavce 3 fyzická osoba, lze jí uložit omezující opatření.

Nedopustil se žádného přestupku. Řidič motorového vozidla má plné právo nepřevézt kohokoli o kom se jen domnívá, že by ho mohl např. rozrušovat natolik, že by mohl způsobit dopravní nehodu. Zabránění dopravní nehodě je společensky vyšší zájem než nepřevezení vandráka.

Cestujuci, ktory nijako nevykazuje znamky, zeby moho narusovat prepravu ma naopak narok na to zviest sa po zaplateni cestovneho.
Domnienka vodica (podla popisu) vycucana z prstu ho o toto pravo nepripravuje.
Ktore pravo je vacsie?
Ak by bolo to tvoje nemusi ma zviest nikto komu sa nebudem pacit, co ty na to?

Tak jinak ještě. Motáme se v divným kruhu. Odmítl jsem ho přepravit, ať už pro to nebo támhleto. NEDAL JSEM MU LÍSTEK=uzavření smluvního vztahu mezi dopracem a jím. Neměl právo službu využívat, natož se jí dožadovat zdržováním ostatních cestujících. Měl si jít stěžovat klasickou cestou dopravci nebo zřizovateli, to neudělal a pokaždé službu využíval i když nebyl uzavřený žádný smluvní vztah, i když se snažil zaplatit.

Oni je to vcelku jedno ale dokázal si na mě najit jak kontakt na sociální síti tak telefonický a nebál se mi tam nadávat do robotů za volantem, cestujícím do rukojmích a podobných nesmyslů, jako je můj zaručený vyhazov a likvidace od jeho známých...i když na to nemá a nějak mě to nebere, protože mám za sebou tem přepravní řád, určený Krajem, ale to jen tak mimochodem aby se sem už netahali nějaký občanský soužití a podobně, nikdy jsem ho neuřážel, vždycky jsem ho prostě slušně odmítl přepravit.

Zašli jsme někam daleko mě primárně zajímala ta komise, proč za co, už tu částečně bylo odpovězeno ale princip mi furt nějak uniká za co? Aplikoval jsem řád, zákon, správně a nevím proč by mi měla hrozit nějaká pokuta nebo nějaká komise. která mě bude zdržovat z práce a bůh ví kde to bude zapsaný.

Komise je přestupková a bude se to řešit na obecním úřadu v místě kde se stal přestupek. Je možné, že pokud se to stalo v nějaké malé vesnici tak její obecní úřad má smlouvu s nějakým městem či větší vesnicí v okolí. Předseda komise musí mít právní vzdělání nebo měsíční školení v Benešově. Komise je tříčlenná a každého z vás vyslechne následně po tom rozhodne. Asi to bude tvrzení proti tvrzení a tak si sebou na jednání vezmi přepravní řád a poukaž na možnost vyloučení z přepravy na základě podezření z návykových látek. Osobně si myslím, že pokud se protistrana bude chovat jak naznačuješ dají mu buď napomenutí nebo 1000,- Kč pokuty a zaplacení výloh řízení což bývá také tisícovka. Také je možné, že to shodí ze stolu a nebudou to řešit. Pokud by se ti nelíbil verdikt komise tak se můžeš odvolat ke krajskému úřadu (oni tě ale musí poučit).

jo to jsem tušil něco takovýho, ale tam bylo svědků víc než dost ať už zjištěných policíí nebo ne. Jsem se právě byl na příslušným úřadě ptát, protože už to trvá strašně dlouho a pracovnice mi řekla jen že přestupek na moje jméno tu je ale víc že mi říct nemůže, protože se ještě komise nesešla, nechtěla mi říct ani za co a proč, jen že to přišlo od policie.

Oni na to mají roční lhůtu. Pokud jim policie poslala spis i se svědky tak je taky pozvou a vyslechnou. Je to něco jako u soudu. Většinou by to nejradši shodili ze stolu ale je tam problém, že se každoročně sepisuje stav přestupků a krajský úřad to důsledně kontroluje jak je komise vyřešila.

Chyba je na tvé straně, problém je jen v tom, že to nechápeš. Třikrát ti tam přišel cestující, který byl zjevně pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek a ty jsi ho vyloučil z přepravy, OK. Počtvrté ti tam přišel ten samý člověk, ale už nebyl zjevně pod vlivem alkoholu nebo návykových látek a ty jsi ho přesto opět vyloučil z přepravy. To je prostě schválnost, pomsta. U přestupkové komise ti za to střihnou nejspíš pokutu a pak to možná konečně pochopíš. Znění paragrafu jsem už citoval v předchozím příspěvku, hrozí ti to, co jsem tam tučně zvýraznil.

Pokud bude trvat na svém, že dotyčný byl pod vlivem drog a zkoušky na drogy odmítl, nemá protistrana šanci toto tvrzení jakkoli rozporovat. Pokud nebyl proveden test, tak tvrzení řidiče, že dotyčný byl pod vlivem drog a je/byl sprostý vůči osobě řidiče (doloženo např. vytištěnou diskuzí z oné soc. sítě), tak má řidič vše potřebné k vyloučení dotyčného z přepravy.

Já nechápu, co na tom nechápete.

V okamžiku, kdy řidič nebude mít jakoukoli zodpovědnost za vůz a cestující v něm, bude od cestujících oddělen v zabezpečené kabině (jako je v nových tramvajích), pak nechť má klidně povinnost převážet kohokoli. Do té doby i jedna jediná kontrola podezřelého zda například neničí zařízení vozu zpětným zrcátkem může vést k dopravní nehodě.

Na vás když někdo mávne u silnice, tak mu stavíte a ochotně ho berete do auta ? Tipnul bych, že ani jeden z diskutujících toto nedělá.

Ano mozem a toto sa stavalo uz za cias, ked som studoval v MHD bezne. A prezili sme to vsetci.
Ale fakt, ze autobusak mi povie, ze vykazujem znamky pozitia alkoholu a on ma proste nevezme domov ma desi...hlavne, ked som v minulosti obcas autobus vyuzival na prepravu z krcmy domov.