Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nájemní smlouva chaty s roční výpovědní lhůtou

Dobrý den,chtěl bych nyní pronajmout rekreační objekt-chatu ale minimálně na rok.Je celoročně obyvatelná.Chtěl bych ,aby to bylo zakotveno do smlouvy ,aby si to někdo nepronajal jen na léto a potom odešel a na podzim a zimu si to nikdo nepronajme.Řikal jsem to realitní makléřce a ona mě tvrdí ,že to není možné ,že je to právně napadnutelné že výpovědní lhúta je ze zákona 3 měsíce a že neví ani jak by to formulovala.Tak jsem se chtěl zeptat jestli je to možné nebo není.děkuji

Maklérka má pravdu. Takáto klauzula v zmluve by bola protizákonná a ohrozila by platnosť celej zmluvy. Skús sa ale s nájomníkom dohodnúť napr. na prvý polrok vyššie nájomné a potom do konca len niečo symbolické. Mohol by si tak docieliť takmer to, čo chceš.

Citát z tvojho linku:
"Výpovědní doba je podle zákona tříměsíční, lze ji však dohodou zkrátit či prodloužit. Ve výpovědi musí být popsáno, o jakou konkrétní podstatnou změnu okolností se jedná."
Tá zmienka o konkrétnej a podstatnej zmene je podľa mňa dosť nekonkrétna a bez vysvetlenia. Tak predstavuje základ budúceho sporu. Ktovie ako by to dopadlo...

Nejsem právník a podobný problém jsem neřešil. Jen mne napadá, jestli to musí být zrovna nájemní smlouva. Pokud se oba chcete dohodnout a nebude to v rozporu s nějakým zákonem, dohodnout se třeba o umožnění přístupu nebo tak něco? Akorát by to asi bylo složitější, do té dohody zahrnout pokud možno všechno co by se mohlo stát a co právě řeší ta nájemní smlouva pokud byste ji uzavřeli.

no to je pravda...a minimální délka pronájmu je možná zakotvit do smlouvy?My máme třeba komerční objekt pronajatý a tam je výpovědní lhůta na 6 měsíců,ale to je na právnickou osobu ,takže tam jsou asi jiné právní možnosti...A tedy minimální délka pronájmu je možná?

To je možná pravda, ale pokud nájemník se smlouvou a podmínkami předem souhlasí, tak se asi soudit ani nebude.To by s tím musel kalkulovat předem, že skončí dřív a pak se mu část vrátí.Malá praděpodobnost, že by se chtěl soudit a cpát do toho další peníze za advokáta pro sepsání žaloby, soudní poplatky atd.