Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pracuji .. nepracuji ...?

Ahoj vsem mam mensi problem a nevim jak ho vyresir respektive nevim co je pro me lepsi udelat:

Pracuji u znameho 2,5 roku ja jsem OBZP a vydelam si u nej v rozmezi 8-12 tisic mesicne.

(zdravotni si platim) chci se zeptat ma smysl to davat na nejakou smlouvu ? na jakou a proc ? nechci aby za me musel jeste neco platit protoze to by neudelal pak tu smlouvu.´

nechci tim ohrozit jeho nejak zpetne .

kdyby napsal ze u nej delam 2,5 roku bud na dpp nebo dpc kolik by musel odvest statu a nebo ja ? jak tohle funguje ? prosim o radu. dekuji vam.

DPP je omezené na 300 hodin za rok, takže to nejspíš padá.
DPČ je omezené na polovinu týdenní pracovní doby (tj. na 20 hodin v průměru za celou dobu trvání smlouvy - max. za rok). K tomu bude muset navíc platit pojištění.
Zpětně to těžko bude nějak hlásit, to by mu hrozila pokuta za zaměstnávání na černo.

Zdravotní a sociální pojištění platí jak zaměstnanec tak i zaměstnavatel (a to dokonce víc). Dejme tomu, že by hrubá mzda byla ve výši minimální mzdy tj. 14 600 Kč. Pak by čistá mzda byla 12 124 Kč, ale zaměstnavatele by to stálo na pojištění dalších 4 964 Kč, tedy celkem 19 564 Kč.
Při příjmu nižším než minimální mzda musí zaměstnanec doplácet zdravotní pojištění - 13,5 % z částky pod 14 600 Kč.

V tomto je krásně vidět, jak je zaměstnanec docela drahá záležitost. A pak se není co divit, že bují švarcsystém.
Na druhou stranu, při výdělku 8 - 12 tisíc za měsíc musí jít jen o přivýdělek za pár hodin denně, nikoliv v plným rozsahu. Při zaplacení základního zdravotního pojištění (to je teď něco přes 1300 Kč?) toho z výplaty moc nezůstane. Pokud tedy dotyčný není student, nebo důchodce, tak bych asi hledal jinou práci, tohle je jen brigáda.

Pochopím, že zaměstnavatel chce vydr*at se státem a zaměstnancem, aby pokud možno nic neplatil. Nepochopím ale zaměstnance, kteří se sebou takto vydr*ávat nechají. Vím, že mnoho takových má do důchodu daleko a "my stejně za třicet roků žádný důchod nedostaneme", ale tohle strpět je skoro vždy čirý nerozum. Výjimkou může být (hypotetický) stav, že mzda načerno je mimořádně vysoká a "zaměstnanec" je schopen si našetřit pořádný "polštář" (a to se prakticky nikdy neděje).

@tazatel: ten tvůj známý ti žádnou "rozumnou" smlouvu zpětně asi nedá, to by musel být padlý na hlavu, aby na sebe nahrnul problémy, doměrky a pokuty. Jediná možnost je DPP 25 hodin týdně, 400Kč/hodinu, pokud podepíšeš prohlášení, 10.000 hrubého = 10.000 čistého = 10.000 náklady zaměstnavatele. Tohle jsem zažil jen jedenkrát, kdy zaměstnanec/starobní důchodce = jediný společník a jediný jednatel firmy. A firma byla schopna "od stolu" "skoro bezpracně a za pár hodin" vydělat třeba 100k měsíčně (čisté zprostředkování). Žádný jiný zaměstnanec, tam to bylo opravdu obhajitelné.