Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Moznosti v predpisu prispevku spolecenstvi vlastniku

Zdar,

prestehoval jsem se jinam do jineho bytoveho domu a stal se clenem spolecenstvi vlastniku v tom dome.

Predsednitctvo mi poslalo rozpis prispevku, ktere budu platit a v jejich stanoveni vyslo z prispevku predchoziho vlastnika toho bytu.

Problem mam s platbou za teplo, studenou a teplou vodu.

Predchozi vlastnik byla duchodkyne, ktera byla porad doma a porad topila. Ja jsem porad v praci a netopim temer vubec.
Kdyz jsem koukal na predpis na vodu, tak mela asi trikrat vetsi spotrebu nez ja v predchozim byte.
Neni teda zadny duvod se domnivat, ze budu mit spotrebu vody vetsi nez driv a tak jsem napsal predsednictvu spolecenstvi, aby mi to snizili adekvatne me spotrebe.

Jenze nechteji, vymluvy a ted nereaguji.

V podstate by se nemelo o mnoho jednat, co nespotrebuju, mi budou muset vratit, ale nechapu proc mam zbytecne neco platit a potom mi to budou vracet. Navic mi ty penize ted budou chybet.

Jsou nejake moznosti, jak je donutit, aby mi to stahli na adekvatni vysi prispevku vlastnika?

Idealne bych chtel hned, ale otazka muze byt ta, ze za rok treba budu mit vysoky preplatek a co kdyz ani potom nebudou chtit to sundat? Rikam si, ze preci musi existovat nejaka obrana predtim, aby nekdo disponoval myma penezma byt omezenou dobu?

Obávám se, že doba přítomnosti v bytě i tepelný komfort nejsou důvodem pro snížení záloh. Rozhoduje jen počet osob a jelikož mají byty měřáky tepla i vody, přeplatky budou vráceny při ročním vyúčtování. Jestli jsi napsal žádost, tak čekej na odpověď, ale nic víc nemůžeš dělat. I kdyby svolali nějakou schůzi, sousedi tě přehlasují a ještě budeš špatný, že děláš problémy a netopíš, takže jim ochlazuješ sousedící byty.

Přesně tak, včetně toho zaškatulkování jako "potížista" či "vychcánek".

Všechno jsou (snad i tam!) zúčtovatelné zálohy, asi bych to nehrotil, pokud bych tedy nebyl finančně úplně na suchu. Po vyúčtování by mohl mít zálohy upravené.

I kdyby v průběhu roku měsíčně přeplácel třeba 2500 Kč, tedy 30.000 za rok, průměrně by to tedy činilo 15.000 (při "úložce" měsíčně 2500). 15.000 krát nějaké 2,5% p.a. čistého, to jsou necelé čtyři stovky ročně, které by "ztratil", kdyby ty peníze místo do SVJ uložil do banky. Myslím, že to nestojí za to. Na druhé straně, jde o princip. V prvním roce držím hubu a krok, v dalších by ale snížení záloh bylo na místě.

Tohle povazuju za nesmysl.

Proc bych mel chtit neco vracet? To si radeji muzu ty penize sporit v te bance nebo investovat.

Ja chci platit presne tolik, kolik spotrebuju.

S tim teplem jsem se smiril, ale prijde mi nesmysl, abych platil zalohu na vodu na 60m3, kdyz vim, ze v predchozim bydleni jsem rocne spotreboval 20m3. Neexistuje zadny duvod si myslet, ze v jinem byte najednou nespotrebuju 20m3, ale 3x vic!

Takže ti jde o to, zda měsíčně na záloze zaplatíš 200 Kč (2 kubíky) nebo 500 Kč (5 kubíků). 300Kč navíc, průměr za rok necelé 2 tisíce, které bys mohl mít někde uložené. Ročně tě tedy okradou o celých 50 Kč! A ano, jak jsi psal na začátku, nebudeš mít měsíčně k dispozici těch 300 - budeš to asi muset vydržet do vyúčtování/vratky přeplatku. Opravdu si nemyslím, že tohle ti stojí za to, získat tam hned na začátku pověst problémového člena.

Ty 2 kubíky měsíčně, to si nedokážu představit. Bydlíme sami s manželkou a spotřebujeme ročně 50-60 kubíků jen v kuchyni a koupelce. Kromě toho máme vodu ze studny, která slouží na splachování a praní; nemám představu, kolik kubíků takto spotřebujeme. Ale jsme celý den doma, takže žádné sprchování a používání WC na pracovišti. A špinavého nádobí máme také více.

Ne, oni po me chteji mesicne za vodu 910 Kč a ja doted platil v tom puvodnim byte 250 Kč.

To je za rok skoro 8.000 Kč rozdil.

---

Debata tady ale nejak nedava smysl, ja chtel vedet, jestli s tim muze neco delat, jestli se mam moznost ohanet nejakym zakonem. Preci neni mozne, aby si mohli rict, kolik chteji. Predstav si, ze bys mel platit mesicne treba 10.000 Kč, ze by spolecenstvi vlastniku si udelalo na tom byznys a na konci roku by ti 9750 Kč / mesic vratili, to mi nerikej, ze to je podle zakona mozne?

Edit: Vem si, ze ty jses tam porad, ale ja jsem cely den v praci, obcas jezdim k nasim a jednou cca. za 6 tydnu na chalupu na cely tyden. Proste ten byt je takova zakladna na prespani a na vyprani, se te vody moc nespotrebuje.

Jistě ten dům má správce, který spravuje finance. Zajdi za ním a zjisti si kolik platí na zálohách obdobná domácnost (jeden člověk a velikost bytu). Měsíčně 910,-Kč je na jednoho člověka hodně při průměrné spotřebě vody v ČR mezi 90 až 100 litry denně, což odpovídá platbě okolo 300 až 400,-Kč měsíčně (nevím jaká je ve vašem domě cena vodného a stočného), dále je ještě nutné započítat měsíční platbu za vodoměr. Pokud máš svůj vodoměr, tak až se nastěhuješ udělej odečet a po měsíci další (prokazatelně - foto, svědek). To pak můžeš použít jako argument proti výši záloh.

Platit 10.000 měsíčně by asi bylo možné, pokud by s tím většina členů SJV souhlasila (a s radostí platila), čemuž moc nevěřím. A asi není možné, aby po někom chtěli zálohu na 5 kubíků měsíčně a po někom jiném 50.

Viz výše nerady. Poptej se správce, zjisti kdy bude vyúčtování, pak by se to mělo upravit.

Správce mi odmítá cokoli říct, ať si to řeším s představenstvem společenství vlastníků.

Zaklepal jsem okolo na pár bytů, nade mnou i pode mnou jsou stejně velké byty a platím z domu nejvíc. Třeba nade mnou platí třetinu toho co já. Jiný pak platí cca dve tretiny, prostě by mi to mělo představenstvo adekvátně snížit.

Co dál? Představenstvo nechce o snížení slyšet, přitom platím zdaleka nejvíc a když jsem to těm sousedům řekl, tak z toho byli v šoku, jak to po mně mohou chtít.

Tak jasne, ale to nebude zadarmo. Ja prave chtel vedet, jestli tu nekdo nezna pravni predpis, ktery by toto upravoval a kterym bych pred predstavenstvem zamachroval a dal jim tak moznost se leknout a poresit to k me spokojenosti. Jakmile se do toho zacnou tahat pravnici a pripadne soudy, bude to neco stat a to bud me jako jednotlivce nebo i me jako spolecenstvi vlastniku. :-/

Pořád platí moje původní odpověď - ač se ti nelíbí. Prostě to do vyúčtování vydrž, pak se zálohy upraví. Ale jestli chceš mermomocí bojovat za spravedlnost, klidně bojuj. Počítej ale s tím, že na tebe budou hledět jako na černou ovci a kdykoliv později se ti to může vrátit.

Ano, máš asi pravdu, ale pokud nahoře se tím nemíní zabývat, moc možností nemáš. Pokud si myslíš, že nejlepší to bude hnát přes soudy… nu, tvoje volba. Oni jsou páni, ty kmán - i když "vyhraješ", nic moc nezískáš (stovku na úrocích a pocit spravedlnosti?). Tedy kromě pověsti v domě do budoucna, a vem na to jed, že tohle tě bude stát mnohem víc.

Může se ti to nelíbit, ale to je tak všechno…

Já jsem v představenstvu bytového družstva.
Předpisy výše záloh řeší správce (správcovská firma) na základě předem stanoveného předpisu. A ty se odvíjí od spotřebované vody/energie za poslední rok. To mi přijde jako nejjednodušší a univerzální řešení a navíc je takové řešení zcela v souladu se zákonem. To, že se v bytě vystřídal nájemník/byt koupil někdo jiný a ten bude tvrdit, že tohle a tohle nespotřebuje, ať se mu dají zálohy jiné, tak na to bychom taky neslyšeli. Jestliže výši záloh zvládnul předchozí nájemník, tak ji musí zvládnout i nový a příští rok se vyúčtování na základě případného nedoplatku/přeplatku vždy adekvátně upraví.

Pokud bych měl mluvit za sebe, tak představenstvo fakt nemá čas ani náladu řešit konkrétní jeden předpis jednoho konkrétního člena...

Sorry, ale za tohle představenstvo bere prachy a pokud se tam někdo nastěhuje a oni ho bez zájmu osolí, jak se jim zlíbí, tak to ukazuje, jaký poměry tam panují - "my to tu vedeme a nestrkejte do toho rypák. Budeš poslouchat, co my řeknem a támhle jsou dveře".
Tak nějak bych čekal, že s každým novým členem SVJ tyto věci vyřeší idividuálně. Kdyby se Redmax nastěhovat po čtyřčlenné rodině, tak se asi nedoplatí.

Pokud se tam někdo nastěhuje po 4členné rodině, tak se to samozřejmě upraví adekvátně k jednomu člověku. O tom tento případ není. Tady jednoho nájemníka vystřídal jeden jiný nájemník. Fakt nevidím důvod k tomu, aby na základě toho, že dotyčný řekne "já skoro nic nespotřebuji" se mu dělal speciální vyúčtvání "na míru" navíc jen na základě jeh oprohlášení....

Tak je snad známa nějaká průměrná spotřeba na osobu, takže nastřelit to na 9 kil jen kvůli původnímu uživateli je přinejmenším lenost, zvláště když ho museli "zapsat" do evidence. Byla by přinejmenším slušnost se ho zeptat, jaký si představuje zálohy, tedy nějaká základní oboustranná komunikace. Někdo to má na přespání, někdo si tam bude tahat ženský každej druhej den, takže by sám měl vědět, kolik lidí tam průměrně bude mít a jak často.
Stačilo by se zeptat - "Budete tam bydlet sám? Na jednu osobu stačí obvykle xxx Kč měsíčně. Co vy na to?"
Nastavení plateb na fond oprav, výtahy, společnou elektriku... to je dané na schůzi. Ale někomu vnutit platbu za individuální spotřebu je arogance, nic jinýho. I dodavatelé elektriky a plynu mi upraví výši záloh, když o to požádám, ale u vody dostanu vztyčený prostředníček?

Správu financí dělá SVJ sami, nebo na to mají správcovskou firmu? To je třeba náš případ, máme na to firmu, alespoň tedy pokud jde o rozpočty záloh na vodu, elektriku a další věci okolo baráku. Pokud měním výši záloh na vodu, obrátím se na tu správcovskou firmu, oznámím, kolik chci platit, oni změní, pošlou předsedovi SVJ doklad k podepsání a hotovo.
910 Kč na jednu osobu je neskutečně hodně, tedy pokud jde jen o studenou vodu. Ta bába před tebou se musela denně cachtat v plné vaně.

Maji na to spravcovskou firmu, na tu jsem se obratil a ti mi rekli, ze tohle muzou provest jen na pokyn predstavenstva SVJ.

Myslim si to same, co tu pises i v dalsich prispevcich. Spravcovska firma, kterou platime my clenove SVJ, predstavenstvo platime my clenove SVJ, nikdo to nedela zadarmo, ale co vlastne delaji, kdyz maji problem i upravit i blby zalohy na vodu? :-/

Navic absolutne nesouhlasim s tim, co pise L-Core, ze si udelam mezi ostatnimi cleny SVJ blby jmeno. Komu jsem rekl, kolik platim, kazdy mi rekl, ze to nechape, proc mi to takhle napalili. Takze predstavenstvo si udelalo blby jmeno u me u clena SVJ hned na zacatku. Ze si ja udelam blbe jmeno u takovyhohle predstavenstva, to mi teda ani trochu nevadi, naopak.

Sice je to vyřešené, ale chci se zeptat. Byl vůbec dobrý nápad vstupovat do bandy lidí s takovým přístupem a nést společně s nimi právní zodpovědnost v rámci SVJ? To ani nepomohlo napsat prohlášení, že nehodlám spotřebovávat více než je na vyúčtováních za minulé období? Ty vyúčtování jim k tomu přiložit naskenované a zsala e-mailem? K tomu bych jim napsal, že čestně prohlašuji, že veškeré nedoplatky řádně a včas uhradím převodem.

otazka muze byt ta, ze za rok treba budu mit vysoky preplatek a co kdyz ani potom nebudou chtit to sundat?

Předseda je statutární orgán SVJ, musí to být právnická osoba, jinak by nešla zapsat do Obchodní rejstříku. Kdokoliv jde žalovat, a tahle právnická osoba má zákonem dané, že musí řádně spravovat majetek, takže je permanentně nohou v krimu jakmile se v účetnictví, v hospodaření objeví problém. A problémy někdo musí najít a konfrontovat s tím statutární orgán. :-) Roční zůčtování spotřeby vody musí +- sedět v součtu všech bytových jednotek v patě baráku kde bývá měřák vody pro dům, když to nesedí tak se řeší, aby měřáky měli všichni nové. Počítání tepla je alchymie je třeba sebrat metodiku od předsedy a dávat si bacha, aby člověk neměl blbé měřáky nebo měřáky nevědomě zakrývat. V každém případě si přečti stanovy, já tam mám, že si můžu přijít podívat do účetnictví, hospodaření s vodou a teplem v SVJ na písemnou žádost s mnou zvoleným termínem. Ta neochota sundat poplatky je možná neochota měnit pravidla hospodaření během roku mezi ročními vyúčtováními. Takhle bych to odhadl, že předseda jen řídí barák, všechny materiály podepisuje a pošle externí firmě, která to zpracovává do účetnictví a s nějakým snížením poplatků má mentální problém, možná je za tím hodně blbé matematické a logické práce. Good luck.

Jsme se dohodli na snizeni, takze nakonec ok.

Ikdyz teorie, co delat, kdybychom se nedohodli, zustala nezodpovezena.

---

Jinak na poradne Pravo mi nefunguje viditelnost souhlasu a nesouhlasu. Na ostatnich poradnach, kdyz na to najedu mysi, tak se ukaze, kdo se mnou souhlasil, tady se neukaze nic.