Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výpověď

Dobrý den,Mám smlouvu na dobu neurčitou a včera mi šéf řekl že od nového roku se mnou nepočitá,na jak velké odstupné mám nárok?

Že šéf něco řekl, nic neznamená. Předal ti písemnou výpověď? Výpovědní lhůta začíná běžet od prvního následujícího měsíce po doručení výpovědi a trvá nejméně 2 měsíce.

Odstupné záleží na délce pracovního poměru. Do jednoho roku jednonásobek průměrného měsíčního výdělku, do dvou let dvojnásobek, nad dva roky trojnásobek.

Je možno uzavřít i dohodu o skončení PP s rizikem krácení případné podpory v nezaměstnanosti (záleží na uvedeném důvodu). Jedná-li se o důvody dle §52, odst a, b, c, (zjednodušeně situace, kdy je zaměstnanec nadbytečný) přísluší odstupné jako při výpovědi. Dohoda znamená "dohodnout se"; k jejímu podpisu nestačí přání šéfa.

Jak "nemám chodit"? :-? Zaměstnavatel je povinen ti přidělovat práci dle pracovní smlouvy, ne tě držet doma (pokud se nejedná o plánovanou dovolenou). Další možnost, neplacené volno - nemá šanci tě k jeho čerpání legálně donutit, o to musíš písemně požádat ty. Maximálně prostoj (za daných konkrétních podmínek!) by přicházel v úvahu.

Když nepodepíšeš dohodu, prostě ti musí přidělovat práci celý leden a únor. K 28.2.2013 skončíš a on ti vyplatí (dle legislativy teď platné) trojnásobek hrubé průměrné mzdy.

Můžeš se dohodnout na skončení PP dohodou k 31.12.2012. Tím dnem bys skončil a firma by ti měla vyplatit to tříměsíční odstupné.

Zaměstnavatel se třeba bude škubat, že ti nic nedá. Je na tobě, zda se sebou necháš vydrbat. Pokud budeš bojovat, doporučuji návštěvu ÚP a domluvit si schůzku s tamním právníkem.

Nastuduj Zákoník práce:
§ 48-52
§ 67

Můžeš se dohodnout na skončení PP dohodou k 31.12.2012. Tím dnem bys skončil a firma by ti měla vyplatit to tříměsíční odstupné

Pozor - tohle myslím že ne! Když by přistoupil na dohodu, tak ta mu nezakládá nárok na odstupné.
Ať se nechá vyhodit klasicky s dvouměsíční lhůtou, když pro něj šéf nebude mít práci, tak bude dva měsíce doma na tzv. překážkách.

Platí to pro případ, že dohoda bude uzavřena místo klasické výpovědi "z organizačních důvodů". Pokud se na tom takto dohodou, odejde zaměstnanec hned a ne až za dva měsíce, odstupné dostane. Pokud v dohodě nebude uveden důvod, má (nepozorný) zaměstnanec samozřejmě smolíka, nedostane nic.

Dobrý den,

odstupné náleží zaměstnanci v případě ukončení pracovní poměru ze strany zaměstnavatele z reorganizačních důvodů, ta jak uvedeno výše, výše odstupného se poskytuje v závislosti na délce pracovního poměru. Pracovní poměr může být ukončen dohodou z reorganizačních důvodů nebo výpovědí též z reorganizačních důvodu. Ve výpovědi i v dohodě bych trvala na ustanovení o vyplacení odstupného v zákonné výši. Důležité proto, aby výpověď byla platná je, že musí být vždy platně doručena.

Ústní oznámení zaměstnavatele nic neznamená.

K ukončení pracovního poměru by Vám musel dát písemnou výpověď,
případně byste mohli uzavřít písemnou (!) dohodu o rozvázání pracovního poměru.

V případě dohody trvejte na uvedení důvodu (nadbytečnost)
skončení pracovního poměru v písemné dohodě.

Nebude-li v písemné dohodě důvod uveden, nevznikne Vám nárok na odstupné.
Navíc by se Vám v případě následné registrace na úřadu práce krátila
podpora na 45 % průměrného čistého výdělku.

___
Pro úplnost:
Na návrh zaměstnavatele ohledně dohody nejste povinen přistoupit.