Prosím o radu ohledně odstupného
Dobrý den
Potřeboval bych poradit ,budu končit v zaměstnání (ne mojí chybou),mám dohodu o provedenní činnosti s tříměsiční zkušební lhůtou,mám nárok na odstupné ???A do kolika dní po výpovědi musím jít na pracák??
Děkuji moc Petr
DPČ dle mého názoru a zkušeností nezakládá nárok na odstupné. Na pracák jděte ihned po skončení práce, už jen kvůli zdravotnímu a sociálnímu pojištění.
no jedná se o normální pracovní smlouvu ,akorát je s tříměsiční pracovní lhůtou,takže nárok na odstupné tam teda nebude chápu to dobře??Na pracák bych mohl až dostanu zápočtovej list ,nebo papír o ukončení smlouvy ,bez papíru je to myslím zbytečné ne??(akorát nevím kolik dní tam je ta lhůta)
Ak si v skusobnej dobe, tak urcite odstupne nedostanes.
Psal jste, že máte dohodu o pracovní činnosti. Máte tedy normální pracovní poměr? Nebo jak tomu rozumět?
Pokud máte pracovní poměr a tento byl ukončen ve zkušební lhůtě (lhostejno, zda ze strany zaměstnance nebo zaměstnavatele), tak nárok na odstupné není. Takto lze pracovní poměr ukončit okamžitě, od toho je zkušební lhůta.
děkuji a na pracák jít jedině s potvrzením o ukončení smlouvy , hned druhej den po datu po výpovědi??nebo to je do 7 dnů ??
Jestli vám dají výpověď, lze předpokládat, že vám dají papír který budou chtít i podepsat. Takže s tím jděte na pracák; není radno otálet a spoléhat na nějaké lhůty.
Ve zkušební době nejde o výpověď, nýbrž o zrušení pracovního poměru ve zkušební době,
jež se řídí jinými pravidly než výpověď.
Registrace na ÚP není pro nikoho povinná.
Jde o právo, nikoliv o povinnost nezaměstnaných.
Pokud byste se chtěl registrovat jenom kvůli zdravotnímu pojištění
(sociální pojištění stát za uchazeče o zaměstnání neplatí),
stačí Vám se zaregistrovat až poslední pracovní den měsíce následujícího po skončení zaměstnání.
___
Chcete-li přesnou odpověď, bývá dobré v dotazu uvést přesné informace.
Dohoda o provedení práce (DPP) je něco jiného než dohoda o pracovní činnosti (DPČ)
a obě dohody se uzavírají na práce konané mimo pracovní poměr.
Pracovní poměr se uzavírá pracovní smlouvou.
Nárok na odstupné by vznikl až po skončení zkušební doby -
v případě výpovědi od zaměstnavatele - podle § 52 písm. a) až c).
Ukončení DPP nebo DPČ nezakládá nárok na odstupné.
no mám DPČ s tříměsiční zkušební lhutou.Bylo řečeno že semnou na dánem místě nepočítají,že jestli nemám zájem být převelen ale to se mi už nevyplatí.Takže sem nucen odejít.Rikal sem jím at mi pošlou vypoved a oni řekli že nepošlou že jí mám poslat já.Jen by mě ted zajímalo jak to dále je s prácekem jestli se tam mužu přihlasit,Když dám vypoved?????(kvůli placení zdravotního).(dnešní zaměstnavatelé rádi vyhazují takzvanými tichými odchody a nutí vás dávat potom vypovedi)
hlavně sám žádnou výpověď neposílej. Pokud jsi ve smlouvě podepsal pracovní místo v městě X na určité pozici, nemůžou tě převelet na místo Y nebo na jinou pozici bez tvého souhlasu.
to je skvělý oni mi najednou nechcou dát vypoved a já nemužu dát vypoved kvůlu uřadu práce nevíte to jak řešit?chtěli mě vyhodit a chcou takzvaným tichým odchodem,nevím jak se bránit.Asi zajdu na pracák řeknu jim co jsou zač ty soukromé společnosti.
Co bys řešil? Normálně choď dál do práce, i když je to opruz.
pokial nemas vypoved, tak ti normalne dalej bezi zmluva, takze len pekne dalej dochadzaj do prace.
nechce se mi tam chodit,udělali mi první měsíce u nich smlouvu na černo aniž bych o tom vědel a ted když mi udělali normální tak mi neplatí co mají ,takže nikam do práce chodit nebudu se zhnusením.Navíc mě chtěli vyšoupnout po tichu.
mám dojem, že na pracák se musíte nahlásit do 3 dnů po ukončení pracovního poměru
no mám DPČ s tříměsiční zkušební lhutou.Bylo řečeno že semnou na dánem místě nepočítají,že jestli nemám zájem být převelen ale to se mi už nevyplatí.Takže sem nucen odejít.Rikal sem jím at mi pošlou vypoved a oni řekli že nepošlou že jí mám poslat já.Jen by mě ted zajímalo jak to dále je s prácekem jestli se tam mužu přihlasit,Když dám vypoved?????(kvůli placení zdravotního).(dnešní zaměstnavatelé rádi vyhazují takzvanými tichými odchody a nutí vás dávat potom vypovedi)
Obecně:
Když dostaneš výpověď pro nadbytečnost, máš následně z ÚP vyšší podporu, než když odejdeš bezdůvodně sám. Navíc pro zaměstnavatele při výpovědi z org. důvodů "hrozí", že by ti musel vyplácet odstupné.
Proto se občas firmy chovají "racionálně" a snaží se zaměstnance donutit, aby odešel ze svého popudu. Případně, pokud se "šprajcuješ", si budou hledat záminku, aby tě mohli vyhodit třeba kvůli porušení pracovní kázně (vůbec to není těžké). Holt moderní kapitalismus v českém pojetí (nedělám si ale iluze, že jinde je to o moc lepší).
Teorie (zákoník práce a související předpisy) a praxe se v téhle oblasti výrazně rozchází. Smutné je, že ti pravděpodobně nikdo (úřady) nepomůže. A pokud si něco nakonec vydupeš, zase to možná odskáčeš jinde, kdy se ti bude bývalý zaměstnavatel třeba "mstít" jinak (třeba referencemi o tvém přístupu u potenciálního zaměstnavatele, který se jej třeba zeptá, co jsi zač). Jsi-li nepostradatelný expert, pochopitelně tohle ti vadit nemusí, protože po tobě všude hrábnou všemi deseti.
svátá pravda ještě že nemám nárok na podporu,není co řešit a jdu podat výpověd(kdybych měl nárok bylo by to horší).Děkuji za radu
Ukončení DPČ se řídí jinými pravidly
než skončení pracovního poměru.
DPČ mohou obě strany vypovědět z jakéhokoliv důvodu,
Ukončí-li DPČ zaměstnavatel, nevzniká nárok na odstupné.
Není-li způsob ukončení sjednán přímo v DPČ, činí výpovědní doba 15 dnů
a začíná běžet dnem doručení výpovědi.
Případně lze DPČ ukončit dohodou obou stran.
Zaráží mne jen "zkušební doba" v souvislosti s DPČ.
___
Viz DPČ v zákoníku práce:
http://business.center.cz/business/pravo/zakony/za konik-prace/cast3.aspx#par76