Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lhůta na zaslání dobropisu

Ahoj, nestíhají mi vyreklamovat notebook, za 3 dny to bude 30 dní a podle servisu (Lenovo) se to nestihne. Ptal jsem se tedy, jak postupovat dále; dali mi nějaký polský email, na který mám třicátý den zaslat potvrzení o zaslání, které mi dali na poště, fakturu z obchodu a žádat o vrácení peněz.
Mluvil jsem s nějakou slovenskou slečnou, která mlela pátý přes devátý rychlostí, jak kdyby jí ujížděl vlak a nebylo jí rozumět ani fň. Zněla, že je v callcentru nová a nechtěl jsem ji nějak pohoršovat, tak jsem ji všechno odsouhlasil a volat tam znovu mi přišlo blbý, aby mi to nevzala zase ona.
Z těch nesmyslů co spletla dohromady jsem pochopil, že podle zákona je úplně jedno, kdy mi dobropis vystaví a že to bude trvat pravděpodobně až dalších 30 dní. To se mi nějak nezdá a navíc se mi nechce čekat, jsem na Lenovo značně nasranej. Po 20 dnech na reklamaci jsem tam totiž volal, abych se zeptal, jak to vypadá a dozvěděl jsem se jen to, že notebooku v servise prorazili displej a jestli to chci spravit, budu muset počkat další měsíc a ještě k tomu si to budu muset zaplatit. Samozřejmě jsem jim okamžitě řekl, že mám notebook nafocený 10 minut před tím, než jsem jej dal na poštu a posílal jsem ho v původní krabici s původním polstrováním. Bylo mi řečeno, že se pán poradí s manažerem a dá mi vědět do druhého dne - už se nikdy neozval.
Takže mi jde o toto; na Lenovo jsem vytočenej a chci dobropis 30 den co je na reklamaci. Mám na to právo?
Díky

Nejprve musíš provést formální odstoupení od kupní smlouvy. T.j. dohodnutou formou komunikace pronést kouzelnou formuli Odstupuji od kupní smlouvy. Ze zákona máš nárok na bezodkladné vrácení peněz, nejvýše pak 14 dnů od doručení odstoupení od kupní smlouvy.

Pokud už mají měsíc zboží u sebe, tak se to řeší jak? Pravděpodobně mi nic posílat ani nebudou, teď už na to mají jen dva dny a je to v Německu. Nemá to šanci přijít, určitě to nebudou posílat jen tak. Pokud je zboží u nich, tak je stále u řeči ta 14 doba od 30 dne?

Písemně to být nemusí. To zákon nenařizuje, samozřejmě že pro odstupujícího je výhodou možnost prokázat fakt kdy, a že fakticky od smlouvy odstoupil. Lze to provést i sepsáním v prodejně.

Připomínám, že plnění proběhlo vůči prodejci (předpokládám T.S. Bohemia), nikoliv vůči fy Lenovo. Podnikatel může servisem pověřit 3. osobu, to jej ale nevyvazuje z plnění smluvních povinností. Odstoupení od smlouvy můžeš provést pouze vůči subjektu, s kterým jsi smlouvu uzavřel. A to servisní organizace není.

Co se formy vrácení peněz týče, zákon jasně říká, že má jít o stejný způsob, jakým peníze podnikatel přijal při uzavření smlouvy. Jiný způsob vrácení je možný pouze s souhlasem spotřebitele (§ 1832.1).

Písemně to být nemusí.

To je jasné,že to odstoupení jde i ústně na prodejně.Tam ale asi tazatel nepojede.Jen jsem tím myslel,že obyčejný mail se zatím nepovažuje za závaznou korespondenci.Prodejce vždycky může tvrdit,že to nedošlo,že není povinen číst denně poštu atd.Takže předběžně informovat mailem a než stačí třeba vymyslet nějakou výmluvu,přijde mu to doporučeně poštou.Tohle asi ale u TS Bohemia nehrozí,aby to doručení zapírali.
A pro Rainy:na nějaký polský mail se vykašli a rozhodně nikam neposílej originál faktury z obchodu.Vyžádej si od servisu jen informaci,že NB není (od-do)dosud opravený a pošli to i s odstoupením od smlouvy na prodejnu.

Ono je to složitější. Já jsem ten notebook kupoval od chlapa, co jsem od něj měl poskládaný PC. Bral jsem jej na "upgrade", vzal si zpět můj počítač a z notebooku mi odečetl nějakejch 13 000 korun. On ten notebook koupil u T.S. Bohemia.
Volal jsem první mu, aby ho reklamoval, načež on mi řekl, že to mám reklamovat přímo na Lenovu, že mě to vyjde lépe, protože to bude rychlejší a mě to připadalo lepší taktéž, protože jsem za ním nemusel jezdit. Z Lenova mi poslali nějakej voucher na poštu od firmy MEDION AG; ten jsem nalepil na krabici s notebookem a poslal(abych ještě doplnil předchozí dotaz, včetně veškerého příslušenství, dokonce včetně manuálů) českou poštou. Nic jsem neplatil, byl to nějaký "obchodní balík do zahraničí". Zpátky jsem dostal jen vytištěný lístek a paní mi odmítla ho orazítkovat a podepsat, že to "takto stačí" (to se mi moc nelíbilo).
Takže co mám dělat teď, jsem zmatenej jak maďar v kukuřici.

edit: že mám poslat odstoupení od smlouvy s těmi všemi papíry mi řekli přímo na lince Lenovo.

Tak maďara v kukuřici jsem ještě neviděl.Asi proto,že je vysoká a tak tam není vidět nikdo.A pokud tam má i maďarku,tak jsou asi i dost nízko.:-)
Ale k věci:jestli Tě k tomu odstoupení vyzývají přímo na lince Lenovo,tak to asi už uznali a zřejmě bez problémů to sami vyřídí z prodejnou,přes kterou vrátí peníze.Jen si vše před odesláním okopíruj nebo vytiskni,ať máš kopie.Jen je asi nesmíš moc honit s tou lhůtou na vrácení,když čekání na ty papíry a pak to budou postupovat dál,asi to pár dní či týdnů může trvat.Jen bych se tak po týdnu informoval,jak je to daleko a jestli už to poslali na vyplacení.Nebo se zeptej napřed v prodejně,jestli to máš udělat takto nebo přímo u nich a oni se se servisem třeba domluví sami.

UPDATE:
11/8/14 na polský email "j.bosak@teleperformance.pl" zasláno odstoupení od smlouvy, dnes jsem tam volal, abych se ujistil, zda je vše ok... to tak
Email panu Bosákovi "nepřišel", takže se nic opět neděje. Pan Bosák je záhadný polský mężczyzna, jehož telefonní číslo je moderní obdoba mýtické Medusiny hlavy.
Poučen o pravidlech provozu v callcentru Lenovo jsem zůstal v úžasu. Jak lze kontaktovat polského zaměstnance, který má snad v dnešní době plnou emailovou schránku a telefon na něj je zakázáno zveřejnit? Nijak.
V marné snaze pomoci si operátor začal pročítat výpis z reklamace.
Servis, jenž měl opravu v řežii, profesionálním svižným tempem zařízení s německou precizností opravil a po pěti týdnech promptně zaslal zpět na mou adresu, kde je během šestého týdne reklamace vřele očekáván.
Ostřílen předešlými radami profesionálů linky Lenovo pěvně svírajícími manuál Reklamačního řádu jsem věděl, že jakmile notebook přeberu, právo na odstoupení od smlouvy zaniká.
Operátor, se kterým jsem záležitost vyřizoval měl ale jiné plány. Účastník každoroční firemní soutěže "Zaměstnanec roku v kategorii Poraď si sám" s muškou na první příčku vymyslel zcela nový systém postupu při reklamaci a poradil, abych notebook přebral a odnesl prodejci, který po jednom krátkém hovoru na Lenovo linku vypíše dobropis. Vyhlídka na rychlé vyřízení mě zrahřála jak čaj rumem za studeného dne, srdce zaplesalo a spokojen s odpovědí jsem kontaktoval T.S. Bohemii. Všechna radost opadla. Nikdo nevěděl, o čem to sakra mluvím.
Volám tedy znovu na Lenovo. Nechápajíc předešlých rad mi specialista na pozáruční opravy nabídl jeho pomoc.
Bylo mi řečeno, abych email odeslal znovu, samozřejmě opět nedošel. Ptáte se proč? Email musí být zaslán, jak jsem dobře věděl, se sériovým číslem v předmětu. Co už mi ale nikdo neřekl, jest, že jediný akceptovaný tvar předmětu jest SNXXXXXX. Nakonec byla celá záležitost otočena proti mě (nebo si to alespoň nebojácný operátor myslel) a bylo mi vynadáno, že číslo musím psát přesně, jak je vyobrazeno na zařízení. To ovšem nevěděl, s kým se baví. Mít tak více kilo, trochu šedé barvy, nějaké to kopýtko, rohovitou kůži, větší uši a podstatně větší chobot, snadno by si mne mohli lidé splést se slonem. Pamatuju si úplně všechno, včetně toho, jak je "sériové číslo napsáno na zařízení." Ponížený operátor kontaktoval Polsko.
Pan Bosák to dokázal. Email objevil a slíbil, že mne během dnešního dne bude kontaktovat.
Dá se dobropis zaslat urgentně? Ne. Pokud nepovažujete 2-4 týdny za urgentní vyřízení.
A balík přebírat? Jistě, jinak to ani nejde. Peníze lze vydat pouze po předání prodejci jak zařízení, tak dobropisu. Nebo ne?
Bůh ví.
Pomalu na situaci začínám nahlížet poněkud skepticky.

Tak už je to opravdu trochu zamotané.Na tohle se raději zeptej přímo na ČOI nebo SOS,jak postupovat.Balík bych zatím nepřebíral,on se jim vrátí nevyzvednutý do servisu.Jelikož jsi už mezitím odstoupil od smlouvy,tak Ti vlastně už ani nepatří.Ještě zavolej na tu infolinku a zeptej se,kdy to konečně vyřídí podle zákona, že to jinak hned zítra předáváš ČOI,která jim tam asi brzy udělá kontrolu.A kde tedy mají hlavní sídlo kvůli té kontrole.Třeba se zaleknou a najednou začnou konat.Třeba ale ne.

Teď mi ten polák napsal email, že mu mám poslat ty fotky (pro ty, co čtou až odsud, notebooku v servise rozbili display a žadonili peníze po mě, naštěstí mám notebook nafocen a to jsem jim i řekl). Co po mě má co chtít fotky po 5 týdnech na reklamaci?

"Dobrý den pane ********,

omlouvám se, že jsem se k Vašemu případu
dostal až nyní. Poprosím Vás o zaslání
zmiňovaných fotografií z pošty před
odesláním a na jejich základě požádám
servis ihned o vystavení dobropisu pro Vaše
zařízení. Děkuji"

Teď už jsem dočista nasrán, povězte mi. Můžu narukovat s tím, že mám všechny hovory nahrané a že s tímto emailem a nahrávkami vše postoupím ČOIce? Nebo nemůžu jen tak nahrávat, bez toho, aniž bych informoval přímo Lenovo? Respektive, nahrávat si určitě můžu co chci, ale můžu to předat ČOIce? Vím, že na soudě bych z toho měl problémy, někde jsem něco takového četl.
Jak si může vůbec dovolit se mě na toto zeptat, po tom, co čekám 4 týdny na vrácení zboží z reklamace a už v pondělí jsou odstoupil od smlouvy? "Na základě fotografií požádám servis". To se mi snad zdá.

edit: z pracovních důvodů si nahrávám všechny hovory, takže to myslím vážně, asi to z toho nevyplynulo

Moc nechápu co řešíš s servisem, když jsi byl, jak píšeš, odstoupil od smlouvy. Držel bych se linie do 30 dnů nevyřešená reklamace, odstoupení od smlouvy. Jak jsem pochopil, poškozený displej jsi nereklamoval. Tvým partnerem není Lenovo, vztahy mezi prodejcem a servisem jsou jejich interní záležitostí a tebe se netýkají. Ty postupuješ dle zákona a ten jasně říká, že lhůta pro vyřešení reklamace je 30 dnů a při odstoupení od smlovy do 14 dnů musí prodejce vrátit peníze stejným způsobem, jakým byla provedena platba (pokud se nedohodnete jinak).

Pokud máš potřebu, klidně napiš v tomto duchu dopis prodejci, že dobropis (ať je to co chce, protože žádný platný zákon takový termín nezná), tě nezajímá a že očekáváš do 14 dnů peníze, neboť jsi odstoupil od kupní smlovy z důvodu podstatného porušení smlouvy. Marné uplynutí lhůty pro odstranění vad se za podstatné porušení smlouvy považuje.

Pokud jsou jiného názoru, rád se s příslušnou dokumentací obrátiš na ČOI, která je v této věci oprávněna.

Když jsem se ptal na hlavní sídlo firmy, abych ho mohl nahlásit na ČOI, bylo mi řečeno, že je to důvěrná informace a že mi není možné ji sdělit. To stejné jsem následně slyšel i od vedení.
A co mám dělat s tím notebookem, co mi poslali zpět? Mám ho přebrat? Oni fungují takto: zaslat odstoupení od smlouvy, zaměstnanec, který toto řeší se zpravidla za 5 dní ozve s tím, že celou situaci postoupil servisu. Servisu to potom trvá několik týdnů, zpravidla 2, než zašle zpět dobropis, který je na Lenovu zkontrolován a zaslán koncovému zákazníkovi. Ten dobropis vytiskne z emailu, převezme zboží na poště a spolu to jde odnést prodejci, který vystaví peníze. Jak mi bylo několikrát zopakováno, dobropis mi můžou vystavit klidně i za půl roku, protože v zákoně žádná daná lhůta není. Napíšu to takhle prodejci a vysvětlím mu, že to celé předám na ČOI, protože nevím, co mám dělat. At si vybere, jestli chce být podroben kontrole taky.

Je to pěkná pitomost. Sídlo firmy je zapsáno ve veřejné listině, v tomto případě třeba v obchodním rejstříku. Adresa je T.S.BOHEMIA a.s. Sladovní 103/3, Pavlovičky, 779 00 Olomouc.

Druhá pitomost je, že v zákoně není lhůta k odstoupení od kupní smlouvy. Je to 14 dnů od doručení odstoupení. Navíc, nikde není psáno, že musíš notebook nejdříve předat. V zákoně je uvedeno, že neprodleně, nejpozději do 14 dnů, máš poslat notebook. Není ale nikde uvedeno, že podmínkou vrácení peněz je vrácení notebooku. Jsou to 2 nezávislé procesy.

Popravdě, říct kde přesně v řetězci prodejce-sevis-zákazník je nyní notebook teď, si netroufám. Mimochodem, o vyřízení reklamace je dle výkladu Ústavního soudu a Nejvyššího soudu povinen podnikatel spotřebitele vyrozumět. Respektive pokud tak do 30 dnů neučiní (30 dne musí zpráva doručena spotřebiteli), vrací peníze (spis. zn. 33 Cdo 3228/2009).

Sídlo firmy Lenovo, ne T.S. Bohemia, to vím, kde jsou. A nevím, jestli bych se tím ubránil. Odstoupení od smlouvy po emailu je normální? Aby mi neřekli, že jsem jim neposlal žádnou listinu a čágo belo. Každopádně mi bylo řečeno, že mám takto postupovat. Ba jsem se i ptal, jestli mám odstoupení i posílat poštou, odpovědi stále stejné - odstupuje se emailem "panu Bosákovi".
A aby mi neřekli, že mi notebook nevydají, nebot stále leží na poště a můžu si ho přebrat po tom, co dostanu peníze. Fakt s něma už do prdele, nemám na ně nervy.
Možná se podvolím a udělám, co chtějí.

Co furt meleš o tom odstoupení a nějakém Bosákovi?Odstupuje se u prodávajícího,čili v prodejně!Na nějaké zastoupení v Polsku a mailem se vykašli ,to pak nikdo neuzná.Prostě jim to odstoupení pošli doporučeně s dodejkou na tu prodejnu nebo to tam vyřiď a sepište osobně.Nevím,proč jsi to neposlal už 5.8.,jak jsem Ti to radil.S panem Bosákem ať si to pak vyřídí sami.