Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vytopení sousedů v panelovém domě

Dobrý den,
máme dotaz, prasknutím přípojky k umyvadlu se nám podařilo vytopit sebe a několik sousedů, sousedi jsou všichni pojištěny. My máme pojistku domácnosti (Nemáme uzavřenou odpovědnost za škody ) a pojišťovna nám řekla, že se to nevztahuje na cizí byty.
Nevím jak to funguje. Předpokládám, že pojišťovny sousedů jim vyplatí škody a po nás budou chtít pojišťovny vymáhat škodu ??

Děkuji Pekr

Jako vytopený soused bych požadoval náhradu škody po vás, či po vaší pojišťovně.
Pojišťovna sousedů nemůže nemůže svým pojistníkům vyplatit náhradu škody, kterou jejich pojistník nezpůsobil. Jedině, že by jejich pojistník (tedy váš soused) měl nějakou hodně drahou nadstandardní pojistku.
Takže to jde vše na váš vrub.

takhle jak je to psaný pojišťovny sousedů jim škodu podle odhadů uhradí,nějaký rozdíly pokud budou si pak už můžou sousedi nárokovat soudně, na vás zbude pokud nemáte pojistku "na blbost", což nemáte ale jen pojištěnou svojí domácnost, tak vám z týhle pojistky dle odhadu zaplatí vaše pojišťovna škody a dál by po vás nikdo nic neměl nic chtít. tyhle pojištění jsou založený na solidaritě, jinak by byly velice nepraktické pro koncové zákazníky. udělal jste chybu, stala se vám nehoda, řádně platíte, s nějakou nebo žádnou spoluúčastí se škoda z pojistky vaší i protistrany pokryje.

Záleží na sousedech, jak se k tomu postaví.
Třeba já bych s tím svou pojišťovnu, coby vytopený, neotravoval a náhradu požadoval jednoznačně po tom, kdo mě vytopil.
Když tě totiž párktát někdo vytopí a budeš to krýt z vlastní pojistky, jednoho dne ti pojišťovna pojistku vypoví a budeš zbytečně muset uzavírat jinou a třeba dražší.... Vlastní pojistku mám na škody, které mi vzniknou poruchou/havárií, živelní katastrofou,nebo nějakou mojí chybou atd. Je nesmysl z takovéto pojistky krýt škodu jasně způsobenou konkrétním vyníkem, který mi tu škodu musí nahradit. Jestli má na to pojistku on, nebo bude cálovat ze svého, je mi docela fuk.

A co by jste dělal,když by ti sousedé pojistku neměli? Což byl náš příklad.Vytopili nás 24x,to je,co? Řeč s nimi nebyla,pak jsem se dozvěděla,že pojistku mají,neotvírali nám,ani policii,kterou jsme několikrát volali.V pojišťovně mi tenkrát řekli,že nám to můžou zaplatit jen 3x.Nyní nám to zaplatili potřetí a současně mi oznámili,že jsem to měla pojišťovně hlásit pokaždé,že by jim sami pojistku zrušili.To jsou služby obyvatelstvu.Podotýkám,že byt byl jejích rodičů,kde ona byla "prý abstinující" feťačka a on bezdomovec,trvalý pobyt na MÚ. Nakonec jsme se odstěhovali.

V tom případě je třeba se obrátit na soud s žalobou o náhradu škody. Pro začátek není ani třeba soud, stačí nechat u soudu dát platební příkaz na částku odpovídající škodě. Pokud nepodá odpor, tak tím uzná příkaz a lze se obrátit na exekutora. Určitě je dobrý se obrátit na advokáta.

Škoda,že jsem to nevěděla dříve,to mně nenapadlo se obrátit na Vaši poradnu.Svědky,včetně sousedů a policie jsem měla.Oni pak dělali rekonstrukci,tj.zděné bytové jádro,teklo jim to při sprchování.Teď už s tím nic neudělám,jsem se odstěhovala.naposledy nás vytopili v březnu 2013.Hezký den.

Jejich pojistka mě, jako poškozeného, nezajímá. Já vymáhám škodu od nich, jestli to za ně zaplatí pojišťovna je už jejich problém.
A samozřejmě je třeba tu škodu oznámit a vymáhat od majitele bytu. Jeho další případné podnájemní vztahy mne nemusí zajímat, to už je na něm, jak to má ošetřené.

Mýlíš se. Za škodu je zodpovědný ten, kdo ji způsobil, tedy soused. Máli pojištění zodpovědnosti na způsobené škody v občanském životě, kontaktuje svou pojišťovnu, její likvidátor přijde vyřídit škodní událost. Když budu spokojen s částkou, kterou navrhnou vyplatit, není co řešit a vše končí. Když nebudu s částkou spokojen, informuji onu pojišťovnu a buď se dohodneme a zaplatí mi více nebo ne. Když ne, obrátím se opět na souseda a budu požadovat náhradu škody v patřičné výši a on to buďto doplatí k částce od pojišťovny ze svého dobrovolně, nebo ho mohu dát k soudu, kde svůj nárok musím prokázat. Když ho prokáži, soused mi to musí zaplatit. On sám si to pak dále může řešit se svou pojišťovnou.
Takže to, že platit nic nemusí, když je pojišťěný, není tak úplně pravda.
Jeho smluvní vztah s pojišťovnou ho nijak nezbavuje odpovědnosti za způsobenou škodu, jen je tím pojištěním ošetřeno to, že pojišťovna za něj zaplatí škodu, za kterou on zodpovídá, dle smluvních podmínek, a to zdaleka ne vždy musí opravdovou škodu pokrýt. Dnes už lze totiž nárokovat mimo škod materiálních i škody nemateriální v daleko větší výši než dříve.
Já, jako poškozený, nemám žádný vztah k jeho pojišťovně, ale jen a pouze k němu, takže o případnou náhradu škody nemohu v žádném případě u soudu žalovat jeho pojišťovnu, ale vždy jen toho, kdo je za škodu zodpovědný.

Pokud příjde likvidátor pojišťovny v situaci po události,škodu odhadne a ty nebudeš souhlasit,tak v žádném případě vytopitel ti nebude nic doplácet. To by jsi se musel soudit. Přeci nemyslíš vážně,že způsobenou škodou třeba 1500.- se na sousedovi zahojíš půl milionem ?

Ale ano, likvidátor odhaduje jen majetkovou újmu. Ovšem dle nového obč. zákona je možné vymáhat veškerou odůvodněnou škodu včetně např. nemajetkové újmy.
Například vás soused vytopí a vám to zničí album s vzácnými známkami, které jsou součástí vaší kompletní sbírky.
Likvidátor pojišťovny odhadne pouze reálnou cenu známek (katalogovou), ovšem vy můžete (a celkem snadno prokážete), že zničením daného alba se vaše sbírka stala neúplnou a tím výrazně klesla cena celé vaší sbírky, tedy po něm můžete vymáhat i tuto škodu (zvláště, když vzácnější kousky prakticky není možné sehnat).
Navíc jste ke sbírce měl citový vztah a to, že vaše životní dílo je nyní takto znehodnoceno vám znemožňuje dobře spát, máte z toho deprese, obvodní lékař vám kvůli tomu musel předepsat antidepresiva, apod. Kvalita vašeho života tedy šla na základě této události rapidně dolů a tady už se pohybujeme v částkách řádově klidně statisícových.
To, jakou měl viník s pojišťovnou smlouvu, popř. jak likvidátor zhodnotil škody je naprosto irelevantní.
A ano, v případě, že viník odmítne zaplatit způsobenou škodu, je třeba se škody domáhat soudní cestou. Ale to by bylo třeba i v případě, že by vám viník nezaplatil nic. Vytopení souseda není trestným činem a policie to řešit nijak nebude. Stejně jako například při nezaplacené pohledávce nebo neuhrazené dlužné částce.

Nechť si každý pojistitel raději sám u své pojišťovny zkontroluje, zda jeho pojistka pokrývá i případnou nemajetkovou újmu jím způsobenou, apod. V opačném případě se pak budete hodně divit. S argumentem ve smyslu: Neměl jste v bytě mít nic cenného, abych vás mohl vytápět od rána do večera, popř. že s vytopením se musí počítat, u soudu moc neuspějete....

Přesně tak. A nemusí jít ani o nic tak hodnotného.
Ona i představa, že někoho vytopím a spláchnu to pár stovkama za barvu je už dnes hodně mimo realitu.
Já bych i za takové "malé" vytopení žádal jistě daleko více....cena materiálu, 3 dny práce s úklidem, malování atd., no 5000,- bych si představoval zcela jistě. Kdyby se mu to nelíbilo, najmu na vše, včetně úklidu, firmu a z faktury se mu pak protočí panenky.
Každý je zodpovědný za své činy a je elementární lidská slušnost, v těchto případech uhradit veškeré škody bez reptání. Uplně stačí, že poškozeným tím "otravuje" život, natož aby na to dopláceli ještě finančně.

Odpověď pro pedrosso.Vás asi nikdo nevytopil,co? Kdyby Vás někdo vytopil,nebo Vám způsobil škodu,tak by jste z toho asi taky chtěl"vytřískat" co nejvíc.Pokud by s tím viník nesouhlasil,tak se můžete též obrátit na soud.Bylo by Vám to při malé škodě na prd.Tím chci jen říci,že se z toho každý snaží "vytřískat" co nejvíc.Soud pak posoudí.To jen my byli tak "blbí",když nás "verbež zezhora vytopila 24 krát,že jsme si to nechali líbit.Teď toho lituji,že jsem po tom nešla dost důkladně a nechala jsem si vše líbit,Zaplatili nám to jen třikrát.Odstěhovala jsem se a už je asi pozdě nějakou škodu chtít zaplatit,mám škodu natočenou na CD,na foťáku,všude.Hezký den.

Vidíš a sám jsi se chytl. Ten vytopitel má taky pojištění,jenže ty ho chceš natáhnout i tak. Tak to samé,poviné ručení ? Zraněný bude chtít náhradu i s chlupama.On tě taky nevytopil pod drogama.Ta úsměvná otázka byla na tebe a já ji jen zopakuji. ........

Vůbec se v té problematice neorientuješ :-/
V principu fungují obě tato pojištění obdobně. Pojišťovna za tebe hradí škodu dle pojistné smlouvy, kterou způsobíš, ale vždy jen do výše pojistky a podle také podle svých "tabulek", které vůbec nemusí odpovídat realitě.
Cokoliv, co bude nad rámec pojištění, zaplatíš ty, jako ten kdo škodu způsobil, už ze svého. Například ta nedávná nehoda na přejezdu ve Studénce. Dopravce má pojištění na 35 mil., škoda je 150 mil., takže 115 mil doplatí dopravce ze svého.
A navíc, i když pojišťovna vyplatí částku, která je daleko pod limitem pojistné částky, víc platit chtít nebude a já jako poškozený nebudu spokojen, obrátím se se svým nárokem na soud a žalovat budu samozřejmě tebe, nikoliv pojišťovnu. Poškozený je vždy ve vztahu zásadně s tím, kdo mu škodu způsobil.
Jestli žiješ v domění, že když jsi pojištěn, nebudeš už nikdy muste nic doplácet ze svého, jsi na velikém omylu. I případy, kdy majitel vozu/řidič doplácí další část škody ze svého, protože pojišťovna vyplatila "málo" podle tabulek a poškozený se obrátil na soud se svým nárokem na úhradu škody vyšší, nejsou nikterak zřídkavé. Je potom jen na tobě, aby jsi to, co jsi musel doplatit sám, vymohl třeba soudně od své pojišťovny.

Ten vytopitel má taky pojištění

Jestli ale myslíš toho vytopitele z titulního dotazu, tak jsi vedle. Ten má pojištěnou svoji domácnost proti škodám na ni vzniklých. Nemá pojištění (nebo to neuvedl) odpovědnosti, to jest toho, co on způsobí někomu dalšímu na majetku či zdraví.
Tak tady nedělej chytrýho.

Doteď jsem si myslel, že uhradit někomu způsobenou škodu, by měla být samozřejmost pro každého.
Ale teď vidím, že jsem opravdu amorální "hajzlík", že mě to jen vůbec mohlo napadnout.
Ale zkusím se polepšit....až mě někdo vytopí, zajdu o patro výš a poptám se, jestli bych za něj nemohl zaplatit tu vodu, když už ji napustil do mého bytu.....je to tak správně pedrosoo? Bude to tak stačit?
Pedrosoo....ty jsi opravdu vymaštěnej ja forma na bábovku :-D:-D:-D

Pedrosso v tom případě pokud si viník myslí,že je úhrada za škodu vysoká,může se obrátit na soud,ať posoudí.Má na to každý právo.To jen my byli tak blbí,když nás verbež zezhora vytopila 24 krát,že jsme si to nechali líbit-vypadly i zásuvky,Policie,to vše fotila,sousedé též byli svědci,s tím nic neudělala.Manžel se s nimi nechtěl handrkovat,byl nemocný.Teď toho lituji,že jsem po tom nešla.Česká pojišťovna mi to zaplatila pouze třikrát.Mám vše nafoceno,několik CD.Naposledy nás vytopily v roce 2012,pak dělali rekonstr.Manžel již není a já se odstěhovala.Teď je asi na něco pozdě,co? Hezký den.

To, že jsou sousedi pojištěni je irelevantní. Škodu jste jim nedbalostí způsobili vy, tudíž sousedi jsou oprávněni po vás požadovat úhradu vzniklé škody.
K tomu, aby to platila pojišťovna a ne vy, je potřeba pojištění odpovědnosti. To asi nemáte, takže dost pravděpodobně to půjde z vaší kapsy.