Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zásah exekutora při splácení dluhů

Dobrý den,

dostala jsem se do krizové životní situace a bohužel jsem tím stáhla dolů i svého manžela, proto budu vděčná za jakoukoliv odbornou radu.

Během několika let se mé dluhy vyšplhaly až nad 400.000 Kč, v této částce je zahrnuto více věřitelů, ne jen jeden.

Jsem v částečném invalidním důchodu a zároveň zaměstnaná na DPP, přičemž je mi pravidelně před odesláním odměny na účet 4 až 5 tisíc Kč měsíčně v závislosti na výši mojí odměny.

Bohužel, zmíněný účet je však mého manžela a včera mu byl tento účet jedním z věřitelů (ex. Vrána) zastaven s tím, že mu jeho manželka dluží 80.000 Kč.

Všechny mé dluhy vznikly před uzavřením sňatku a nebyla sepsána žádná předmanželská smlouva.

Nyní se obávám návštěvy exekutora v místě, kde bydlíme, navíc můj manžel vlastní chatu a obávám se nejhoršího.

Mohli byste mi, prosím, poradit, co je možné v mé situaci dělat? Existuje způsob, jak chránit majetek? Pokud můžu doplnit nějaké informace, prosím, napište.

Děkuji za Váš čas.

prvně bych přepsal chalupu na "nějakého dobrého" známého-může být i tchýně,tchán, bratr,... je to prašť nebo uhoď ale jestli máte opravdu někoho komu věříte tuhle možnost bych zvážil než exekutor začne dělat soupis majetku.

Výhodou by bylo kdyby jste byla na HPP ale vzhledem k invaliditě to asi možné není.

ohledně vašich bloknutých účtů bych zvolil třeba možnost nechat si zasílat výplaty na účet tchýně, bratra,...-Rozdíl do životního minima o ten určitě příjdete ale nezůstanete úplně bez koruny-pokud vám je ta tchýně nezapře.Není to moc legální ale schopní účetní toto zařídí když jim situaci vysvětlíte.

Tady platí SJM, manžel může podat odpor, věc se zastaví a bude nařízený soud. Vy ho můžete podat taky ale jen to oddálíte.

Dobrý den,

nejdříve bych ráda poděkovala za odpověď.

Manžel už dříve přemýšlel o prodeji chaty a teď je jen otázka, zda se to stihne. Pokud exekutor zastavil účet, předpokládám, že soupis majetku a jeho návštěva u nás následuje. Důležité je poznamenat, že vlastnictví chaty nabyl před manželstvím.

Zajímalo by mě, jakou výhodou by bylo zaměstnání na HPP?

Dostala jsem radu, ať se sepíše čestné prohlášení o movitých věcech, které máme v bytě, že patří např. mému synovi. Je to účelné nebo zbytečné?

V případě, že podá manžel odpor, může ho i vyhrát?

Mockrát děkuji za rady.

HPP je výhoda v tom že pokud je to na dobu neurčitou exekutor půjde po té "stálé" výplatě a pokud není hajzl a spočítá si to ostatní majetek nechá být, takhle vás bude mít v moci dokud mu to nesplatíte a nebude mít náklady nebo ztrácet čas s hledáním realitky,dnes je to naopak, nemůže vám prodat něco za milion kvůli 400000,- aniž by nemohl brát jinde...

je to pro něj lukrativnější než DPP, nebo spolupráce s kdejakou další firmou-je to samozřejmě kus od kusu ale většina soudních exekutorů jsou "lidi" soukromý sektor je v tomhle horší, vyjímky se najdou..>jak jsem psal to se dá obejít tím že si necháte peníze zasílat na účet známého, počítat ale s tím že místo třeba ročního trápení těch roků bude 5.

Soupis majetku nemusí být hotový, možná ani nebude pokud bude exekutorovi stačit to co vám veme z výdělků, do nemovitostí a totální devastace všeho majetku chodí pokud ví že to jinak nejde, proto jak jsem psal základ je stabilní práce se "slušným výdělkem".

čestné prohlášení vám v tomhle bude k ničemu, pokud ví že tam žijete, předpokládá že tam máte i svůj majetek,kolikrát jsou tak drzí že obejdou sousedy a vaše známé a zeptají se na "vše cenné" myslím že to paragraf 66 Ex. řádu, který mu dává právo zabavit věškeré postižitelné věci ve vaší domácnosti, leda by jste podali vylučovací žalobu na konkrétní věci ale bez dokladů o koupi na jméno je zabaví stejně.

Odpor když podá věc se pozastaví nebo zruší, buď bude výkonem rozhodnutí pověřený jiný exekutor a vše pojede po čase od znova nebo bude soud kde budete muset dokazovat o tom co jsem psal výše, v tomhle se nedá říct že by ho měl "vyhrát" to je blbý slovo, jen se třeba domůže zachránění nějakých movitých nemovitých věcí, které soud vyřadí ze soupisu společného majetku.

Dluhy nevznikly při podnikání, nikdy jsem nepodnikala.

S mým zaměstnavatelem se dá hovořit, takže s ním lze i dohodnout HPP, na druhou stranu s jeho účetní ne, protože na ni nemá vliv a veškeré informace o účtu a datu výlaty šli od ní, proto to taky zablokovali těsně před výplatou a samozřejmě po odeslání.

Z tohoto popisu nelze dělat závěry. Dluhy vznikly z podnikání,nebo jako osobě fyzické ? Tady totiž hrozí,že věřitel (některý) podá žalobu k insolvenčnímu soudu. Jste podnikatelka ? Zkráceně řečeno,pokud bude zahájeno insolvenční řízení,tak může mít více výsledků. Povolí oddlužení,anebo konkurs.Soud by posoudil vaši možnost splácení dluhů věřitelům a v nejhorší variantě by byl navržen konkurs.

jo ale na tu insolvenci by museli mít a zároveň o všechno příjdou, zaručeně i o tu chatu. tady má má paní ještě možnost manévrovat a dohodnout se.

pokud dluh paní udělala jako podnikatelka tak je to jak píšeš ty, já to bral za situace kdy to jsou dluhy fyzické osoby.

edit? a když si to čtu znova a znova jedná se o dluh fyzické osoby

No já jsem se setkal s insolvencí u živnostníka,no zkráceně - měl 22 (!) věřitelů a insolvenční soud ho poslal do konkursu. Jestli paní má dluh jako fyzická osoba,tak jedině možnost požádat o oddlužení. Sice také tvrdé,ale je to o dohodě. Snad paní ví,co obnáší oddlužení. Mimo jiné,soudy zkoumají i tzv.účelové převody nemovitistí a majetku.Bez podrobností,jak dluhy vznikly,kdo je ručitelem a tak dále, je vždy potřeba vědět a potom může být věrohodnější odpověď.

Oddlužení, máte-li na mysli bankrot, jsem uvažovala, ale bohužel jsem čekala příliš dlouho, pořád jsem doufala, že něco změním, ve finále se to ale nepodařilo.

Nerada bych, abyste si mysleli, že jsem nějaký neplatič, ale bohužel jsem zůstala na děti sama a finančně jsem to jednoduše nezvládala, takže jsem stihla dvě půjčky, tři pokuty u MHD, pokuta u soudu, nezaplacené energie. Zní to špatně, já vím :-( Ale v dané situaci nešlo nic udělat.

ale číslo účtu ti nepřikážou. pak musí spočítat respektive rozpočítat nebo upřednostnit po popořadě jednu exekuci tu splatit z rozdílu a zbytek zaslat na daný účet, takže se blokace nekoná a k nějakým penězům se člověk dostane.

exekutor může zakázat vyplácení mezd na tvůj účet ne už na cizí a firma se pak řídí tím že ti minimum prostě nechat musí.oni ti odbourají jen tu postižitelnou částku.

princip konkurzu je stejný u obouch, poslat někoho do insolvence a požádat o ní z důvodu neschopnosti splácet pohledávky už ne.

podnikatel je k tomu donucen fyzická osoba o něj žádá ale jak jsem psal je lepší zatim dokud to jde jako fyzycká osoba o insolvenci nežádat.

kor zde kde tazatelka nechce svými pohledávkami připravit partnera i o jeho majetek.o peníze příjdou tak jako tak oba, ale zatím nemusí přicházet o ostatní, jen teda to trochu "ochcat" a snažit se to řešit bez insolvence.pro mě osobně 5 let žrát bramborový placky, kupovat dětem oblečení ve výprodeji po bůh ví kom, chodit do práce 20km pěšky místo toho si dovolit autobus, atd... to by nebylo asi pro hodně z nás.ať už dluhy vznikly jakkoliv a navíc když je chci splatit.

Podle mne manžel o chatu přijít nemůže.
Vaše dluhy vznikly před manželstvím
a chata byla jeho také před vznikem manželství.

Do SJM by spadaly pouze příjmy – např. z pronájmy chaty.

Soupis majetku Vám podle mne nepomůže,
ale nic jím neztratíte.

Odměnu z DPP si můžete nechat vyplácet v hotovosti,
nemusíte ji posílat na žádný účet.

___

DPP má tu nevýhodu, že na jejím základě můžete v kalendářním roce
odpracovat pro jednoho zaměstnavatele odpracovat maximálně 300 hodin.

S DPP nemůžete ani požádat o oddlužení…

Ja si to myslim tiez, ale z akeho dovodu mu bol potom zablokovany jeho ucet? Co ma manzel spolocne s dlhmi manzelky? Mne to pride nejake divne.
Pokial by pravna uprava v CR umoznovala zablokovat ucet manzela/manzelky pri exekucii toho druheho tak nevidim dovod preco by nemohla byt zabavena aj chata.
Ale v tom pripade je ten zakon schvaleny pekne blbo.
Logicke by bolo, ze za dlhy partnera zodpoveda ten druhy pri dedicstve, urcite nie v takomto pripade.
Ina vec je ak bol manzel pri nejakom dlhu ako rucitel, co tu vsak uvedene nebolo.

Tady nemůžete očekávat radu,která ke právně podložena,to by potom profesionální advokáti nic nevydělávali. Ve vašem popisu celého problému chybí mnoho důležitých deatilů,takže vše co tu proběhlo,jsou jen rady na to co je patrné z tendenčního popisu problému.Jeden příklad : uvádíte,že dluh vznikl před uzavřením manželství a níže je najednou zmiňovaná možnost zabavení chaty,kterou manžel měl před uzavřením manželství,i to odstavení těch účtů zní nevěrohodně.

K úhradě dluhů, jež nespadají do SJM (těch, které vznikly před uzavřením
manželství), lze použít majetek patřící výlučně dlužícímu manželovi a to,
co spadá do SJM. Majetek patřící výlučně druhému manželovi není součástí SJM.
Do SJM spadají pouze příjmy z takového majetku.

Podle mne exekutor manželův účet obstavil kvůli příjmům spadajícím do SJM
(protože na Vaše jméno žádný účet nenašel).
_______

Zarazil mne dluh na sociálním pojištění.
Nešlo o pojištění zdravotní např. v době, kdy jste byla bez zaměstnání?

Sociální pojištění je povinné pouze pro podnikatele a pro zaměstnance,
pro nepodnikající fyzické osoby povinné není. Za zaměstnance odvádí
sociální pojištění zaměstnavatel – neumím si představit, jak by mohl
nepodnikající fyzické osobě vzniknout dluh na sociálním pojištění.

__________

K oddlužení

Jestli máte možnost se dohodnout se zaměstnavatelem a pracovat na základě
pracovní smlouvy (tzv. HPP), doporučila bych to udělat a co nejdříve na sebe
podat insolvenční návrh spolu se žádostí o oddlužení.

Podáním insolvenčního návrhu a žádosti o oddlužení se zastaví i už probíhající exekuce.

Do žádosti o oddlužení byste musela uvést všechny dluhy a všechny věřitele,
kteří by pak měli možnost se o své pohledávky přihlásit v průběhu řízení.

Pokud soud žádost o oddlužení splátkovým kalendářem schválí, budete muset
v průběhu 5 let splatit alespoň 30 % dluhů (tj. necelých 135 tisíc Kč).
Kromě toho byste musela už při podání insolvenčního návrhu a žádosti
o oddlužení zaplatit odměnu insolvenčnímu správci (nevím teď přesnou částku,
ale mám dojem, že je to něco přes 50.000 Kč).
___

Pro splacení celých 400.000 Kč mi měsíční splátka vyšla na necelých 6.670 Kč,
pro splacení 30 % by splátka vyšla na cca 2.225 Kč měsíčně.

Více informací k oddlužení a insolvenční zákon najdete na portálu Justice.cz.

_________

Poznámky:

(1)
Pro relevantní odpovědi či rady bychom potřebovali více informací (viz mé
pozastavení nad dluhem za sociální pojištění). Odpovídáme-li na základě
částečných informací, nelze se na odpovědi plně spolehnout (naše
odpovědi vycházejí jen z toho, co známe).

(2)
Je jasné, že do internetu nebudete uvádět konkrétní informace, věřitele apod.
Mohla byste se zkusit obrátit na poradnu ve finanční tísni nebo na některou
občanskou poradnu ve svém okolí (v levém sloupci si vyberte podle bydliště).
K jednání vezměte všechny podklady, které máte k dispozici. Potřebovat budete
i seznam všech věřitelů a soupis dluhů.

(3)
Nedoporučuji obracet se na tzv. "oddlužovací společnosti". Těžko předem poznáte, která
opravdu pomůže. Lepší je obrátit se na advokáta, který má zkušenosti s oddlužovacími návrhy.
Cena bude ± stejná jako o těch společností, ale na advokáta se můžete spolehnout.
_____

Paní Kateřino, kdybyste se zde zaregistrovala, měla byste k dispozici vnitřní poštu,
jíž byste mohla svěřit informace, které nechcete psát veřejně.

Exekutor samozřejmě opět ten "nejlepší v naší zemi" VRANA se opírá na vyhlášku 139/15 Sb. když mu manžel invalida 3 stupně telefonoval o informace zastavení účtu jenž byl výlučně jeho a řekl mu že je invalida ve 3 stupni tento mu arogantně sdělil že ho to nezajímá Vrana opouští svůj post ovšem lidé kteří vykonávali exekuce mají jeho školu budou nadále arogantní drzí .Mají už tolik stížností a pokut že Vránovi nic jiného nezbývá než post opustit .Asi podá odpor a nechá to na soudu snad bude přihlédnuto i k jeho postavení invalidy.Přesto že je invalida pracuje a tak mu na tento účet byla zasílána mzda.Sňatek jsme uzavřeli jen proto,že mu byl přidělen obecní byt a bohužel při jeho úmrtí bych jako družka neměla na tento nárok jak nám sdělili na obci .Samozřejmě má své výdaje na léky atp.Děkuji vám za váš názor .

Invalidita exekutory nezajímá. Zatím jdou ---jen--- po penězích, respektive vašich příjmech, sňatek uzavřený v tomhle navíc hraje roli, protože určitě nebyla sepsána žádná předmanželská smlouva, takže exekutor zahrne do vašich pohledávek i manželovi zisky či majetek.

Doporučil bych taky navštívit nějakou o.p.s. kde to s vámi proberou do podrobna, věřím že na poprvé vám taky doporučí komunikovat s exekutorem a ne se pokoušet o oddlužení.

Několikrát tady psáno: Když už to je v týhle fázi, exekutor obstaví účty, dá se to-obejít-. i když by jste nic nechtěla obcházet jak manželovi, tak Vám, pokud máte navíc děti musí účtárna nějaké minimum nechat, je to cca 8000,- měsíčně/osoba bez ohledu na exekutora. Průser je v tom že pokud nemáte účtárnu, nebo si prostě neřeknete necháváte si posílat na účet svůj nebo manžela exekutor ho prostě obstaví a nedostanete se ani ke koruně dokud pohledávka nebude splacená, což při výši vaší pohledávky není možné najednou uhradit, leda by jste tam měla-i- něco našetřené.

O tom oddlužení už jsem psal několikrát jinde. Uvedu jen příklad ze kterého je zřejmé že při jeho schválení příjdete o majetek oba, ne jen Vy.

Je to případ, který není tak starý.
Člověk(55let) zde ve vsi, nepodnikatel,většinu života "nezaměstnaný", ženatý. Bral si celý život všelijaké půjčky i od soukromých osob(známí-lichváři atd.) Uvědomil si že jeho dluhy se dostali na 500000,- a nikdy je nesplatí, aby se chránil před nájezdy "věřitelů" šel a požádal o oddlužení.

Bylo mu povoleno, během nějaké doby, přišla jeho manželka o rodinný dům, který mu správce prodal-odhad 1500000,- za částku oněch 500000,- jednomu z věřitelů, který darovací smlouvou pohledávky uhradil zbývajícím.

Insolvence tedy zkončila, dluhy umořeny, věřitelé spokojeni ale přišli o milion.Jeho manželka nedávno dostala od onoho kupce 200000,- aspoň nějaké pozitivum pro ní, už ne tak pro ně pro oba, protože spolu musí žít v městském holobytě a nechtějí se rozvést(respektive manželka) aby se s ním nemusel dělit o ty peníze.

Takových případů různých podobných je a ukazují jen na to že oddlužení není pro každého, jak už psala ivzez určitě pogooglete, zkuste třeba nějakou stránku kde jsou termíny seminářů, adresy o.p.sz vašeho okolí, které se na tohle specializují, i na řešení exekucí - mají i podpůrné psychologické programy, dokáží zadarmo za Vás návrh podat, nebo navrhnout jiné řešení.

Vyhněte se rádoby oddlužovacím společnostem, neřikám že nepomůžou, ale oni opravdu nepomůžou, hledají jen lukrativní "dlužníky" a nechají si to zaplatit i když vám budou tvrdit že to budete mít zdarma(oni si totiž honorář většinou dávají také jako pohledávku).Vůbec s nimi nekomunikujte-telefony nezvedejte.

Nesouhlasím s Vámi ohledně insolvence/oddlužení, které
naopak považuji za rozumný způsob, jak situaci řešit.
Jak jsem to zhruba (nemám přesné podklady) počítala, měly by
paní Kateřině stačit ke splacení 30 (i více) % její příjmy.

Oddlužení znamená žít pět let s minimem, ale po pěti letech
se dá začít znovu (člověk má šanci po pěti letech normálně žít).

Exekuce člověku "visí na krku", dokud vše nesplatí, nebo do konce
života, v druhém případě se dluhy stanou součástí dědictví…
___

Dluhy paní Kateřiny vznikly před uzavřením sňatku,
manžel chatu vlastnil taktéž před uzavřením sňatku.
Tzn., že ani jedno nespadá do SJM.
___

Souhlasím s Vámi ohledně "oddlužovacích" společností,
ani já je nedoporučuji, dluhy často naopak narostou.

taky názor, uvádim co si pamatuju ze seminářů na který jsem chodil a částečně procesem oddlužení prošel.Tím se nechci říct že jsem nějaký fundovaný odborník. Je to opravdu zvážit pro a proti.

V současný situaci svoje podobné dluhy řeším již "úspěšně" třetím rokem formou exekuce z platu způsobem o kterém jsem tu psal a mám "pokoj".

Nevýhoda:nesmím si dovolit být třeba marod, nedej bůh ztratit práci.

Výhoda: oproti tazatelce je pravda že nejsem ženatý, mám jen dvě vyživovací povinnosti a víceméně nedávám např. velké částky na energie a bydlení.Správně bych měl pobírat z 15000,- necelých 8000,- ale díky té domluvě na účtárně to jest +/- 10000,- .