Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zápočtový list

Dobrý den, mám dotaz :-) zaměstnavatel mě nechce pustit dřív než po 2 měsících (výpovědní lhůta). Co se stane když už prostě nepřijdu? Počítám s tím ze mi nedá zápočtový list,je to velký problém? A k čemu mi vlastně je?

Tak nic.
Může tě zaměstnat i na dohodu (v "souběžném" prac. poměru k tomu současnému). A až skočíš u původního, zápočťák ti dát musí, pak uzavřeš normální PP.

Neriskoval bych to, bez znalostí o té původní firmě, kvůli té možnosti náhrady škody.

Jinak, záleží na firmě. Osobně jsem se s uplatněním náhrady škody nesetkal. Ale takového áčkaře jsem řešit nemusel, vždy se to vyřešilo jinak.

Stačí off record "chytře" "pohrozit" maroděním, s tím, že už stejně do práce nedojdeš (že budeš marodit 2 měsíce), záda jsou sfiňa. Aby ti firma nemusela platit prvních 14 dní dočasné prac. neschopnosti, třeba tě pustí.

-----
Samo, že tohle všecko je z hlediska legislativy "špatně".

Osobně jsem se s uplatněním náhrady škody nesetkal.

Přesně jak píše L-Core. Sice tu každý straší "náhradou škody", ale kolik lidí se s tím opravdu setkalo? U nás ve firmě, přímo u mě v partě, se to před koncem roku dost řešilo. Bylo dost lidí, co věděli, že jim po konci roku neprodlouží smlouvu. Dva to vyřešili prostě tak, že už do práce nepřišli. Dva měsíce nepřetržitých "áček". A nikoho z vedení ani nenapadlo po někom něco chtít. Osobně mě to přijde jako podpásovka, zvlášť kdy je to v kolektivu, kde se dělá kolektivně a ty lidi prostě chybí ( i když třeba dělají třetinu/polovinu práce co jiný), ale to je tak všechno. Třeba máme jen benevolentní vedení, ale myslím si, že spousta firem to bude řešit podobně. Nevím jakou to má dohru pro zúčastněné, když mají samé "áčka". Třeba kvůli pojištění/sociálnímu atd. ...

Ovšem pozor.Neprodloužení smlouvy je něco jiného než platná dvouměsíční výpověď. Opravdu končíš pracovní poměr výpovědí ? To jsou podle zákona dva měsíce,pokud není možný odchod na dohodu. Ti co nepřišli do práce,že jim končí smlouva je něco jiného.Na ty se vykadí.

Nový zaměstnavatel MŮŽE zaměstnat osobu bez ZL. Pokud je to známí, určitě si nebudete dělat problémy (případné exekuce na Vaší straně mu sdělíte). A on Vás může zaměstnat, na ZL už není nic podstatného, kromě těch exekucí. V případě, že nenastupujete k známému a on by trval na ZL se jedná o postup, který je v souladu se zákonem. SHRNUTÍ - MŮŽE ZAMĚSTNAT BEZ ZL, NENÍ ZAKÁZÁNO NEBO NEZAMĚSTNÁ BEZ ZL JE V ZÁKONĚ OPORA.