Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem nepřetržitý provoz - fond pracovní doby

dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda je v pořádku, když mi zaměstnavatel určil pracovní fond za měsíc leden 2016 pro nepřetržitý provoz na 157,5 hodiny v situaci, kdy mi svátek nevyšel na směnu.
povinný fond je počítán z osmihodinových směn. co je rozpisem nad, který musím dodržet, je počítáno jako přesčas. za leden mají "osmičkáři" dvacet pracovních dnů plus svátek 150h + 7,5h.
mně ale svátek na směnu nevyšel, tudíž jsem bez nároku na jakékoliv úhrady. to je logické. co nechápu je, proč by se mi o ten svátek měl navýšit povinný pracovní fond. takhle bych si v podstatě musel svátek nadělat v jiných dnech.
podle mě bych měl mít povinný pracovní fond 150 hodin a co je nad, mít zahrnuté jako přesčas.
nepřipadá mi to v pořádku. při takovýchto počtech mi např. březen vychází na povinných 172,5h.
děkuji za jakoukoliv informaci. václav

Státní svátky se nenapracovávají.

Pracovní dobu a rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel. Pokud Vám zaměstnavatel
na den svátku nenaplánoval pracovní směnu, může ji naplánovat na jiný den.

V provozu s nerovnoměrně rozloženou pracovní dobou (ve směnném provozu)
nemusí souvislý odpočinek v týdnu vycházet na sobotu a neděli.

Připadne-li den svátku na dobu Vašeho souvislého volna v týdnu, je to stejné
jako u zaměstnanců pracujících od pondělka do pátku v případě, že svátek připadne
na sobotu či neděli. Ani oni v takovém případě nemají nárok na nic.

____

Zákoník práce žádný "fond pracovní doby" nezná (jde jen o pomůcku zaměstnavatele).
Pro zaměstnavatele i pro Vás je závazná týdenní pracovní doba – tak jak ji ZP stanoví
pro různé typy provozu. Pracujete-li v nepřetržitém provozu, jde o 37,5 hodin týdně.

Protože se počty dnů v měsíci liší, nemůžete mít ani žádný "pevný fond".

tak tedy jinak: mám smlouvu na 37,5 hodiny týdně. napálili mi dvanáctky (přesněji 11,5 hodiny na směnu) systém dlouhý krátký). počítejme leden 2016. nástup na dlouhý týden 4.1.16, pak krátký atd. = 14 dní v lednu = 161 hodin.
kolik hodin mám navíc?

Jenomže taky dost záleží, jestli máš v pracovní smlouvě, že budeš pracovat v nepřetržitém provozu - pak je pro tebe pracovním úvazkem rozpis směn (takže za leden 2016 je to 14 směn = 161 hodin), ale v jiném měsíci to zase může být méně… a teprve to, co je nad ten rozpis směn, spadá do "přesčasu". A navíc, jak už bylo uvedeno výše, i když bude státní svátek ve všední den, tak pokud budeš mít podle rozpisu směn volno, tak nemáš nárok na náhradu (pro tebe to bude jako svátek o víkendu, neboli v den pracovního volna).

Zákoník práce stanoví pro nepřetržitý provoz 37,5 hodiny týdně. (37,5 : 7 = 5,357 hodiny týdně x např. březen 31 dní = 166 hod v březnu). Záleží i jaké přepočítací období si zaměstnavatel stanoví. Mě se osvědčilo čtvrtletní, takže mohu naplánovat směny dle potřeby s tím, že do fondu dorovnávám ve 3 měsíci.