nepřetržitý provoz - fond pracovní doby
dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda je v pořádku, když mi zaměstnavatel určil pracovní fond za měsíc leden 2016 pro nepřetržitý provoz na 157,5 hodiny v situaci, kdy mi svátek nevyšel na směnu.
povinný fond je počítán z osmihodinových směn. co je rozpisem nad, který musím dodržet, je počítáno jako přesčas. za leden mají "osmičkáři" dvacet pracovních dnů plus svátek 150h + 7,5h.
mně ale svátek na směnu nevyšel, tudíž jsem bez nároku na jakékoliv úhrady. to je logické. co nechápu je, proč by se mi o ten svátek měl navýšit povinný pracovní fond. takhle bych si v podstatě musel svátek nadělat v jiných dnech.
podle mě bych měl mít povinný pracovní fond 150 hodin a co je nad, mít zahrnuté jako přesčas.
nepřipadá mi to v pořádku. při takovýchto počtech mi např. březen vychází na povinných 172,5h.
děkuji za jakoukoliv informaci. václav
Dle zákoníku je ve třísměnném provozu týdenní délka pracovní doby 37,5 hodiny.
Nic jako měsíční fond prac. doby zákoník nezná.
Pokud pracovní den/směna vyjde na svátek, nemusí zaměstnanec v daný den pracovat nebo je mu práce ve svátek proplacena extra.
To, co píšete vy, sice zní logicky, ale reálně to je přesně tak, jak vám sdělil zaměstnavatel. Pokud vám vadí to, že při práci ve směnném provozu můžete de facto přijít o svátky, tak nepracujte v práci se směnným provozem nebo si se zaměstnavatelem dohodněte extra podmínky ohledně svátků a ty nechte zanést do své prac. smlouvy.
Státní svátky se nenapracovávají.
Pracovní dobu a rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel. Pokud Vám zaměstnavatel
na den svátku nenaplánoval pracovní směnu, může ji naplánovat na jiný den.
V provozu s nerovnoměrně rozloženou pracovní dobou (ve směnném provozu)
nemusí souvislý odpočinek v týdnu vycházet na sobotu a neděli.
Připadne-li den svátku na dobu Vašeho souvislého volna v týdnu, je to stejné
jako u zaměstnanců pracujících od pondělka do pátku v případě, že svátek připadne
na sobotu či neděli. Ani oni v takovém případě nemají nárok na nic.
____
Zákoník práce žádný "fond pracovní doby" nezná (jde jen o pomůcku zaměstnavatele).
Pro zaměstnavatele i pro Vás je závazná týdenní pracovní doba – tak jak ji ZP stanoví
pro různé typy provozu. Pracujete-li v nepřetržitém provozu, jde o 37,5 hodin týdně.
Protože se počty dnů v měsíci liší, nemůžete mít ani žádný "pevný fond".
tak tedy jinak: mám smlouvu na 37,5 hodiny týdně. napálili mi dvanáctky (přesněji 11,5 hodiny na směnu) systém dlouhý krátký). počítejme leden 2016. nástup na dlouhý týden 4.1.16, pak krátký atd. = 14 dní v lednu = 161 hodin.
kolik hodin mám navíc?
Jenomže taky dost záleží, jestli máš v pracovní smlouvě, že budeš pracovat v nepřetržitém provozu - pak je pro tebe pracovním úvazkem rozpis směn (takže za leden 2016 je to 14 směn = 161 hodin), ale v jiném měsíci to zase může být méně… a teprve to, co je nad ten rozpis směn, spadá do "přesčasu". A navíc, jak už bylo uvedeno výše, i když bude státní svátek ve všední den, tak pokud budeš mít podle rozpisu směn volno, tak nemáš nárok na náhradu (pro tebe to bude jako svátek o víkendu, neboli v den pracovního volna).
Zákoník práce stanoví pro nepřetržitý provoz 37,5 hodiny týdně. (37,5 : 7 = 5,357 hodiny týdně x např. březen 31 dní = 166 hod v březnu). Záleží i jaké přepočítací období si zaměstnavatel stanoví. Mě se osvědčilo čtvrtletní, takže mohu naplánovat směny dle potřeby s tím, že do fondu dorovnávám ve 3 měsíci.