Zaměstnavatel nechce podepsat výpověď
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, když mám u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou, dám mu například k 31.7 výpověď, s dvouměsíční lhůtou, ale on mi ji prostě nepodepíše, jaké jsou mé možnosti? Mohu po těch dvou měsících odejít? Nebo musím počkat až ji podepíše?
Děkuji
To je nějaká teorie nebo se to skutečně stalo?
Výpověď jde poslat poštou s dodejkou, například.
Teď jde ukončit pracovní poměr výpovědí ze strany zaměstnance k 30.9.2016.
Jediné co může je, nesouhlasit s okamžitým ukončením. Jinak tady.
Do 31.7. je času dost.
Dej mu to zítra, když to nepodepíše, začni to řešit pak.
Výpověď je jednostranný právní akt, nepotřebuje tedy souhlas druhé strany. Pošli to poštou třebas.
Jednostranný akt, to jo. Ale nebyl bych si tak jistý, zda dopis (byť s doručenkou) bude stačit v případě naschválů ze strany zaměstnavatele.
Raději bych použil datovou schránku, jde je jednoznačný důkaz i o obsahu "dopisu". Nebo to poslat prostřednictvím notáře (stojí to peníze). Do 31.7. se jistě dá stihnout si ji pořídit - jako "občan". Jen zjistit, zda zaměstnavatel datovku má. Právnická osoba musí, FO s DPH ji mají většinou taky.
Firma může klidně tvrdit, žes poslal prázdnou obálku nebo cokoliv jiného. Jak dokážeš opak? Tvrzení proti tvrzení.
Osobně jsem se s takovým případem před léty setkal, řešili jsme to (po dohodě s ÚP) právě tím notářem.
Jo tak datovka by byla OK. Stejně nechápu, co by zaměstnavatele vedlo k tomu, aby to nepodepsal. Akorát si tím zadělá na problémy a místo toho, aby ten dotyčný odpracoval zbylé dva měsíce, skončí na marodní.
Tady se musím zeptat, právnické osoby (i zaměstnavatel) a FO s DPH mají datovou schránku. Jenže datová schránka hlavně slouží ke komunikaci mezi státními úřady a těmito osobami. Pak je zde služba "Poštovní datová zpráva", která ale pro právnické osoby (i zaměstnavatele) není povinná, nebo se mýlím? Já jako fyzická osoba, která má datovou schránku jak zjistím, že má např. zaměstnavatel povolenou "Poštovní datovou zprávu"? Tady v tom mám trochu chaos.
zdroj
Opravu se to stalo kolegini, která dávala výpověď k 30.6.2016 nadřízený si výpoveď vzal ale nic nepodepsal a pořád jen slibuje že to podepíše, já budu dávat výpověď také nejspíše právě k 31.07, tak mě právě zajímá jaké mám možnosti.
Takže nejlepší možnost je tedy zaslat ji poštou, abych měl doručenku.
Nemusí to podepisovat, ale ty nebudeš mít důkaz. Čili pošta je asi nejlepší řešení. Ty dva měsíce můžeš promarodit doma, ale počítej s kontrolou.
Dobře, to bude asi nejlepší řešení, díky moc.
Hlavně tam nepiš, že dáváš výpověď k 31.7.
Pokud ve vaší firmě máte osobní oddělení, útvar kádrové a personální práce nebo human resources, lejstro s výpovědí dej jim a nech si od nich potvrdit kopii. Někde na internetu najdeš vzor, jak by ta výpověď měla vypadat. IMHO slušnost by byla, abys to řekl svému nejbližšímu přímému nadřízenému (stačí per huba, ale lepší by bylo dát mu zkopírovanou kopii výpovědi co ti potvrdí v human resources, že to obdrželi a vzali na vědomí), aby se nedivil, proč za dva měsíce nepřijdeš do práce, pokud by ho z human resouces zapomněli informovat.
... útvar kádrové a personální práce ... takové oddělení bylo do roku 1989.
Třeba někde zapomněli přehodit ceduli
Cedule přehodili, kádrováci zůstali.
U nás si teď někteří říkají vyhledávači talentů.
Tam, kde dřív byli dva lidi pro cca 1500 zaměstnanců a stíhali, je teď 5 prolhaných HR pseudospecialistů na 500 lidí a musí se odlišit.
A pořád brečí, jak toho mají moc a nestíhají.
A ony vyhledané "talenty" bych nazval personálním odpadem s minimální životností.
BTW: Je nutné dávat výpověď jen k poslednímu dni v měsíci? Není ji možné podat i k libovolnému jinému datu, pokud mezi podáním výpovědi a ukončením pracovního poměru se dodrží podmínka dvouměsíční výpovědní lhůty?
Jde to,ale ta lhůta se začíná počítat od 1.dne následujícího měsíce.Takže při podání výpovědi teď v červenci od 1.srpna do 30.9.,ale skončit lze třeba až 10.10.To je třeba do výpovědi napsat.
Konec je posledního dne v měsíci. Nemůže si dávat další požadavky, jako že tam chce být ještě dalších 10 dní.
To pak není výpověď, ale dohoda o rozvázání pracovního poměru.
Ona ta lhůta začíná běžet prvním dnem následujícího měsíce, takže i když dáš výpověď třeba 15.7., tak lhůta bude běžet až od 1.8., a když zapomeneš, a podáš ji až 1.8., tak bude běžet od 1.9., tudíž si to trápení o měsíc prodloužíš…
Jestli má tazatel opravdu závažný důvod, proč chce odejít, tak bych opravdu zvážil tu marodní ve výpovědní lhůtě. Když doktor není úplnej debil, tak mu jí napíše.
Byl by úplnej debil kdyby psal marodky jen tak na požádání protože se někomu nechce do práce.
Důvod ?
Co mu to bude platné,stejně by po dobu pracovní neschopnosti musel být doma. Už není doba minulá.
Psal jsem pokud by měl vážný důvod. Je možné, že ho tam budou zbývající dva měsíce šikanovat apod.
Já ale nemluvím o tazateli. Teď mluvím o doktorovi. Pokud ti dá marodku a tobě nic není tak on z toho může mít problém. Né jen tazatel.
Za falešnou pracovní neschopnost může být pokuta, odejmutí nemocenských dávek zrušení pracovní neschopnosti a pokud se zjistí že za tím stojí i lékař tak i následky na jeho kariéru.
Jak zjistí, že mu nic není ? Některé diagnozy jsou jen těžko ověřitelné.
Navíc zamětnavatel se nemůže dozvědět s čím dotyčný marodí.
Tazatel nenapsal proč chce končit. Pouze to že se chystá podat výpověď. (nebo o tom jen přemýšlí a hledá co by kdyby)
To si myslíš že bude celé dva měsíce doma ?
Snad tazatel není nějaká trasořitka a dochodí práci nebo ať si vybere dovolenou.
Vycházky od 12:00 do 19:00 večer nemá kontrola u mě doma co dělat. To je myslím ok.
Nenutím, navrhuji, udělal bych to tak. Respektive už jsem si tím prošel, jelikož můj zaměstnavatel byl zmrd.
Diagnoza není zjistitelná, jelikož je to lékařské tajemství.
Nebo ty jsi byl špatný zaměstnanec a nechtělo se ti pracovat.
Pro takové lidi jsou všichni zmrdi protože jsou na ně ostatní zlý.
Pouze spekuluji.
Tak spekuluj. Někde jinde.
Ty taky budeš pěknej dárek... Sám tady spekuluješ jedna báseň, ostatním radíš zmrdoviny a když si někdo zaspekuluje, jaký jsi, vzhledem k tvému přístupu, byl asi zaměstnanec ty, tak si má "spekulovat někde jinde". Inu ty budeš sen každého majitele firmy
Vycházky nejsou vždy nárokovatelné,navíc takhle se vůbec nemusí spojovat. Kde jsi vzal,že večer kontroly nechodí ?
Ono je to trochu jinak, než si většina lidí myslí.
Občas se hodí informace od insiderů na konkrétním OSSZ
Chodit můžou, nemusím otevřít. Člověk musí taky někdy spát ne ?
Samozřejmě,nemusíš otevřít,ale sankce poneseš. Ty jsi musel hodně za komunistů pobrat zkušeností.
To zdaleka není jisté.
Nic se v tomhle nezměnilo. Řekl bych, že dnes to mají "nemocní" výrazně jednodušší.
Tohle asi na ně zkouší všichni,že "spali".Ovšem ukecáš to pak těžko.
Ale třeba jsi chytřejší než všichni kontroloři i my tady.
Vzpomněl jsem si, co se stalo jednomu kolegovi. Luplo mu v zádech, tak se dobelhal k doktorovi, pak s neschopenkou domů, opatrně se uložil do postele a v tom zvonek. Tak se vysoukal s postele, dobelhal se ke dveřím, koho to tam čerti nesou a on kontrolor (tehdy se tomu říkalo hezky "soudružská návštěva"). Prý kdyby ho ta záda tak nebolela, asi by se dopustil těžkého ublížení na zdraví.
Diagnóza je vždy uvedena na neschopence. Vidět,že se "vyznáš".
To sice je, ale mám dojem, že se nepropisuje do všech dílů, takže zaměstnavatel má zrovna ten "bez okénka"…
To určitě. Kde jsi takový nesmysl slyšel ?
Ale dozví,poněvadž první týdny platí zaměstnavatel nemocenskou,tak zrovna v takovémto případě si to pohlídá. Píšeš zkušenosti z let 80 tých,kdy bylo normální dělat na chatách a chalupách,míso v továrnách budovat světlé zítřky. To už dávno neplatí.
No..
Už vidím zaměstnavatele, který posílá někoho opakovaně na kontroly zaměstnance, který stejně odchází. A platí mu za to mzdu. Respektive nemocné sám objíždí.
Co se asi tak skutečně(!) stane, když kontrolor z OSSZ (po dvou týdnech, které platí zaměstnavatel) nenajde nemocného doma? Pokud "nemocný" nepředloží solidní zdůvodnění (které v mnoha případech není problém), bude zahájeno řízení. Nakonec možná dojde k nějakému krácení nemocenských dávek, spíše (z hlediska toho, kolik "nemocný" udělal práce na chalupě) zanedbatelné.
Představ si, že "nemocný" marodí třeba s nějakým rehabilitačním problémem. A v rámci nemoci/terapie pojede někam na "zdravotní dovolenou", "lázně", třeba někam do wellnesu s procedurami. I tohle lze "vychodit", nechat si změnit místo pobytu během nemoci. Místo týdne dovolené bude mít zaplacenou nemocenskou a dovolenou mu bude muset zaměstnavatel proplatit, nevybere-li si ji.
Možností na straně zaměstnance je spousta. V tomhle tahají zaměstnavatelé jednoznačně za kratší konec.
Kdo tady psal o nějakých chalupách ? Hergot lidi, přečěte si nejdřív příspěvek na který reagujete. Nehledě na to, že pravda je na mojí straně.
Tak se nerozčiluj, a zaměstnavateli to prostě pošli doporučeně s dodejkou, abys měl jó jistotu, že si to vyzvednul (vrátí se ti dodejka). A je po ftákách a nemusíš se čertit (když si projedeš víc vláken, tak zjistíš, že rada je obvykle v jednom z prvních příspěvků, a to ostatní je prostě kolorit).