Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výpověď z nájmu

Dobrý den, potřebuji prosím poradit. Jsme v nájmu rok, jsem sama s dítětem. Při nastěhování nám pronajímatelé tvrdili, že nájem
jistě nebude po určitou dobu, že v bytě bydlela matka pronajímatelky, která (ročník 34) měla cévní mozkovou příhodu, po které je nesoběstačná a našli jí místo v domově s pečovatelskou službou. Smlouva je na dobu neurčitou. Měsíc po nastěhování nám začali zateplovat dům (bydlíme v paneláku) a skončili až letos v únoru. Takže 3/4 roku jsme před okny měli výtah a lešení, chodili nám kolem
oken dělníci. Bourali taky na balkonech azbest a 14 dní se nesměly otevřít okna (v létě), takže jsme byli nuceni byt opustit. Po pronajímatelích jsem chtěla 2000 Kč slevu nájmu alespoň na ten daný měsíc, což zamítli. Dál jsem to neřešila, říkala jsem si, že zateplením v následujících letech nám za ztráta bude kompenzovaná na ušetřené energii. Další věc pak byla, že jsem začátkem roku zjistila, že položky, které máme v poplatcích za služby nám pronajímatelé nesmí účtovat (poplatek za správu, pojistné bytu, provozní náklady, vrátnice) a že je možné po nich tyto zaplacené poplatky zpětně požadovat (je to necelých 200 Kč za měsíc, nájem platíme za 36m2 10 000 plus 2800 poplatky - včetně těch cca 200 Kč). Když jsem je na to upozornila, jednak, že potřebuji rozpis upravit, aby tam nebyly a pak jsem požadovala jejich vrácení zpětně (máme příspěvek na bydlení a tyto položky nám úřad nezapočítává, protože to není věcí nájemce, díky tomu jsme o ty peníze každý měsíc přicházeli), přišli mi donést výpověď s tím, že v bytě bude opět bydlet matka pronajímatelky...Jako zdravotník vím, že zázračné uzdravení rok po cévní mozkové příhodě se obvykle nekoná (tak se děje příp.týdny, max.nejblizší měsíce po), tak jsem se zeptala, jak se o sebe maminka bude starat. Pronajímatelka mi řekla, že mamince bude chodit nakupovat a že chodí s chodítkem. Bydlíme v domě, kde není výtah, ale schody, ty se s chodítkem opravdu sejít nedají, je to 5.patro. Takže podle mě je tento důvod jasný výmysl (pokud nemají v úmyslu maminku uvěznit v bytě s vanou a defakto pro ni nepřístupnou pro schody do okolí). V zákoně je, že pokud do jednoho měsíce ten dotyčný tam nebude bydlet, musí nám to zpět pronajmout. Jenže tam není uvedeno jak dlouho tam dotyčný má být. Oni jí vyhodili i nábytek, část nechali v bytě s tím, že není napsaný na seznamu o převzetí bytu (nádobí, peřiny, květináč, lampa, taburet atd. Defacto harampádí, které jak řekli nemají kam dát (mají obrovský rodinný dům s terasou a zahradou, garáží), takže mi to tam nechávají a mám si s tím udělat, co chci. K bytu náleží sklep, který kromě kola nevyužíváme, tak jsem jim tam vše dala, nebudu vyhazovat cizí věci...Teoreticky bych to ale asi vyhodit mohla, když to není v protokolu (otázka je, aby si pak nestrhli něco z kauce) a museli by pak kupovat mamince nový nábytek pro ten jeden den, co by v bytě byla, kdyby přišla kontrola...(to bych musela ovšem po vystěhování dát k soudu návrh na zjištění stavu?). Nebo jak dlouho by v bytě musela dotyčná bydlet? V zákoně je do jednoho měsíce, ale není tam na jako dlouho...Jako samoživitelka nemám peníze ani na stěhování, už vůbec ne na provizi realice...Máme životní minimum 4880 Kč, není přece možné, abychom se každý rok stěhovali a museli platit výdaje s tím spojené. Na tohle zákon nemyslí? Další věc je, že tito pronajímatelé chtěli kauci 26000 Kč, které jsem samozřejmě neměla a musela jsem si vzít pújčku, lhát bance o příjmu, aby mi ji dali a teď každý měsíc půjčku splácím včetně úroků, díky tomu jsem zadlužená i u známých...Když nás teda vyhodí, můžu po nich požadovat úroky z kauce ve výši úroků půjčky? Opravdu nevím, co dělat...V azylovém domě skončit nechci...Moc děkuji za odpověď. Katka

Váš dotaz je strašně dlouhý, ale zkusím odpovědi po jednotlivých bodech:

1. (za prvé!) ten nájem je moc drahý, rozhodně se přestěhujte jinam a musíte najít něco levnějšího (8 max. 9 tisíc komplet za to co popisujete). Co je to za město?
2. to že jste chytli zrovna zateplování, to se nedá nic dělat, zatepluje se obvykle jen jedenkrát za život.
3. nedokážu rozhodnout, zda majitel pochopil že nikdy nebudete mít pořádně peníze, a raděj se vás chce v klidu zbavit, než opravdu přestanete platit, nebo ten byt opravdu potřebuje. Zotavení po mozkové příhodě se běžně děje, na tom není nic divného. Zbytečně řešíte co bude pronajímatel dělat s maminkou a zbytečně lpíte na tom bytě s šíleně drahým nájmem IMHO).
3. do vašich poplatků nesmí majitel započítat pouze příspěvek do fondu oprav, ostatní může (je to jeho náklad, chápete, a kdyžtak to holt schová do nájmu) , a to že vám to neproplácí sociálka, to je věc sociálky. Já vím, že matky samoživitelky (aniž bych vás chtěl urážet) často počítají s tím že budou bydlet za náklady státu. Představte si, že ostatní lidé bydlí za svoje, tj. vydělají čistého třeba 20tis, a z toho dají 9tis. dají za podnájem, je spousta lidí kteří žádné dávky nedostávají ani nikdy nedostávali, a ti tyhle matky samoživitelky nesnáší, co se týče proplácení bydlení.
Celý váš příspěvek totiž směřujete směrem že potřebujete mít nejlépe celý nájem proplacený sociálkou (cituji "potřebuji rozpis upravit"..."díky tomu jsme každý měsíc o tyto peníze přicházeli"), ostatní pronajímatelovy náklady tam nechcete a platit ze svého je taky nechcete. Ať si je platí pronajímatel ze svého čistého zisku po zdanění, to je správně podle vás.
4. současné pronajímatele vidíte jako vykořisťovatele, možná tito takoví jsou, tak se nastěhujte jinam, všichni lidi nejsou stejní.
5. úroky z kauce by měly být stanovené ve smlouvě, na ty máte nárok. (mimochodem mi připadá šílené, že jste si vzala půjčku na kauci, to bylo nerozumné, takhle lidi začínají dluhovou spirálu)
6. nevím jak to máte s rodiči a sourozenci, ale hlavně ti by vám měli nějak pomoci v obtížné situaci, proč všechno dneska musí řešit sociálka?

Prostě a krátce, vyprdněte se na zákony, doplaťte případné svoje dluhy vůči pronajímateli a rychle si najděte levnější bydlení. K tomu si prosím najděte partnera se kterým se v životě budete protloukat lépe bez spoléhání se na sociálku.

Děkuji za Váš čas, který jste věnoval odpovědi, ale jste úplně mimo....Tak mimo, že kdybyste do problematiky viděl, styděl byste se za to, co jste napsal...
Ad 1) V Praze dnes ani ten nejmenší byt neseženete pod 12 tis. včetně poplatků. Možná garsonku s 25m2, ale to je pro dva lidi včetně nemálo věcí opravdu horší než králíkárna pro králíky..35m2 je dle mého pro dva minimum prostoru k žití...
Ad2) ano, ale to omezení bydlení je značné a když jsem se právníka ptala, rozhodně bych kvůli tomu měla mít nárok na slevu z nájmu, ale většinou se to neděje, neboť ten profit z toho se pak za ta omezení vrátí. Pokud nám ale ne, je to jiné.
Ad3)Zlepšení po CMP se děje v rozmezí několika málo týdnů. Co se nezlepší v této době, nenastane po roce či několika letech...
Ad4)Majitel dle zákona vyloženě NESMÍ do poplatků zahrnovat COKOLIV jiného než skutečné služby (vodné, stočné, elektřina, odpadky, výtah..) a rozhodně tam nepatří poplatek za správu ani pojistné domu...
Ti, co mají příjem čistého celkem (oba dohromady) 20 tisíc, dávají 9 tisíc na nájem a nežádají si o příspěvek na bydlení jsou neinformovaní a připravují se dobrovolně o peníze, protože nárok samozřejmě mají. Stejně jako každý jehož výdaje jsou větší než 30% (v Praze 35%) celkového příjmu domácnosti.
Nevím s čím počítají ostatní samoživitelky, ale pokud se staráte o dítě a vaše příjmy jsou 3800 Kč rodičák a 2000 Kč alimenty, pak prostě bez pomoci státu nemůžete existovat. Nebo byste všechny matky s dětma vyhnal na ulici, protože za 5800 Kč sehnat ubytování a uživit oba je sci-fi? Našla jsem nám bydlení za nejnizší možnou cenu, sociálka má na proplácení bydlení strop, takže z životního minima 4800 Kč ještě skoro 1800 na bydlení doplácím (i díky tomu, že těch 200 Kč nám do výpočtu vůbec nepočítají. Zbydou nám 3000 Kč na měsíc. To je k závidění? Jestli ano,tak je to smutné...nebýt toho, že pronajímatelé obchází zákon, protože pokud už jsou tak hamižní, že jim 10 000 nestačí za jednu místnost a mají pocit, že v tom už nejsou tyto poplatky, co mají platit oni zahrnuté, pak měli o to zvětšit nájem a platit i těch 200 kč navíc nájem. Mezitím oni ušetří a my máme místo 3200 Kč jen 3000 Kč.
(ve skutečnosti 2920, ale to je jedno). A pokud znáte ceny jídla atd. (třeba si nemůžu koupit měsíční na MHD, tak jezdím na černo a kupuju si jen občas lístky, ale i tak mě to vyjde cca na dvě stě měsíčně), pak si umíte představit, jak markantní je těch 200 mít a nemít.
Ad5) na úroky z kauce nárok mám, ale ve smlouvě o tom není ani zmínka. Dle právníka bych mohla požadovat 10%, ale to nám nedají...Pak by nezbývalo než se s nimi soudit...A že bylo nerozumné si půjčit? A jak byste to řešil vy, když vás pronajímatelé (ti předešlí) vyhazují kvůli rekonstrukci, vy nemůžete sehnat bydlení a když už jediný volný byt seženete (samoživitelce nikldo byt pronajmout nechce, byli jsme doskriminovaní snad víc než Romové), chtějí tak vysokou kauci...Zůstal byste raději s děckem na ulici?
Ad6)rodiče už z půlky nemám (maminka zemřela den předtím než se nám byt podařilo najít, byla zoufalá z toho, že nás nikde nechtějí a dostala mrtvici, za půl roku na to zemřela...). Sestra je zajištěná, v předrevoluční době dostali od bytového úřadu zadarmo byt, který má teď hodnotu 5 milionů, ale odmítá nám pomoci s tím, že má 3 děti, které musí zabezpečit...takže sestra nanic...
Dostačující vysvětlení?

Já to teda zkusím ještě jednou:
"Ti dva" se nepřipravují dobrovolně o peníze, oni prostě žijí za své, protože jsou tak dlouho zvyklí žít a jsou tak spokojení. Možná by se styděli pobírat dávky.
Musíte si uvědomit, že ty dávky co vy berete musel někdo jiný do systému vložit. Když vy (hypoteticky) každý měsíc dostanete 10tis. od státu, tak někdo jiný musel 10tis. státu nějak odevzdat (třeba váš pronajímatel, nebo váš soused v domě, nebo vaše dětská lékařka, nebo prodavačka v Lídlu kam chodíte nakupovat (a to každý měsíc!) atd.
Brát spokojeně dávky není normální přístup k životu. Každý by se měl snažit, aby takováhle situace byla přechodná a co nejkratší.
Za prvé by každý měl najít pomoc ve své rodině, to je taky normální. Více než na pronajímatele se zlobte na vaši sestru, že vám nepomůže ona když na to má. Právě by zřejmě bylo vhodné uzákonit pomoc rodinným příslušníkům, když už normální lidské vztahy neexistujou.

Rozhodně byste měla řešit co pronajímatel smí nebo nesmí teprve až ve chvíli kdy budete sama pronajímatel.
V současné době vy řešte abyste se co nejrychleji stala plátcem, aby ty další "nastávající" samoživitelky měly z čeho dostávat.
Nezávidím vám vaši situaci, ale já taky nemůžu co chci, kupuju si a bydlím tak, na co mám. Nebydlím holt v Praze u metra.

Uvědomte si že ty šílené nájmy "vyrábějí" pobírači dávek, normální zaměstnaný člověk s normálním příjmem si takto malé a současně drahé bydlení nevezme (nemá na něj).
Představte si, že by se třeba vyplácela dávka "příspěvek na nákup automobilu". Zase by autosalóny zvedly ceny, protože příjemci dávek by dostávali významnou část nákupní ceny od státu.
Hamižnost (některých) pronajímatelů je sice možná, ale ve chvíli kdyby se nikdo nenašel kdo by (třeba s pomocí státu) dal za mrňavý jednopokoják 12800 měsíčně, tak by majitel buď měl prázdno, nebo by snižoval nájem tak dlouho až by mu ho někdo chtěl dát.
Kdybyste vydělávala a platila nájem čistě z vašich vydělaných peněz (bez nároku na jakékoliv dávky), tak byste šla třeba do menšího města za Prahou, hlavně abyste platila míň.
A vaše "samoživitelce nikdo byt pronajmout nechce", to asi má nějaký důvod, co myslíte? Rozhodně bezpečnější (z hlediska placení) je úplná rodina.

Takže, snažit se udržet ve stávajícím bytě je nesmysl, když vás tam pronajímatel nechce/nemůže nechat.

Zákony nechte zákonama a raděj hledejte levnější bydlení a současně partnera, to je jediné co vás vybředne ze stávající situace.

Vám leží v žaludku nebohá samoživitelka, kterou byste ideálně přestěhovala do horní dolní, aby byla bez práce, protože jako samoživitelka by tam těžko něco našla, nechala ji jíst ideálně kořínky, příp, hladovět a kořínky dítěti, jen aby z Vaší kapsy nešlo nic a co tohle? To Vám v žaludku neleží?
https://ekonomika.idnes.cz/it-smlouvy-ministerstvo-prace-nku-michaela-marksova-pc8-/ekonomika.aspx?c=A180408_202621_ekonomika_amu
A co s tím uděláte? Nic. Tak je lepší si zchladit žáhu na samoživitelce, příště třeba na důchodci aj.

Když Vás tak žere, že nás živí stát (žere vás to taky u ostatních matek na rodičáku? Rodičák je taky od státu, nevidím v tom rozdíl. Rodičák mi skončil před pár měsíci. Vy asi děti nemáte, protože jinak byste nenapsal takovou kravinu. Koho ty matky za ty peníze od státu vychovávají? že by daňové poplatníky? A druhá věc, útočíte na nesprávném písečku, útočíte na velmi malé rybičky, ale ty skutečně velké necháte klidně odplout s Vašimi penězy a klidně jí ještě zamáváte na cestu :-).
https://ekonomika.idnes.cz/it-smlouvy-ministerstvo-prace-nku-michaela-marksova-pc8-/ekonomika.aspx?c=A180408_202621_ekonomika_amu
Není to ryzí pokrytectví?

Můžu se zeptat, kde bydlíte? Jsme totiž taky 15 minut od Kobylis, jen asi na jinou stranu...A práci hledám marně v Praze, ne tak jinde...Přesto že nejsou lidi...(mám gympl a kromě státnic VŠ, na ty už ale nedojde, takže jen gympl = dle zkušeností nezaměstnatelná. Snažím se alespoň doplnit PC základy a angličtinu (na gymplu němčina mizerné kvality) a editor T 602...Navíc netušíte, jak diskriminované jsou matky malých dětí...Ale pokud mi dáte i za těchto podmínek práci, díky :-), beru.

A má dítě a věk poněkud vyšší než po gymnáziu obvykle bývá? To je zásadní rozdíl. Nicméně, pokud hledám a nenacházím, ostatní můžou krčit rameny, divit se, nevěřit, ale ty neodpovědi nebo zamítavé odpovědi jsou to oč tu běží. Ne to, co by se asi tak dít snad asi třeba mělo a neděje...Nicméně děkuji za reakci, jako jedna z mála jste napsala celkem normální odpověď (viz níže). I když i tam mi tvrdíte, že je lepší a snad jednodušší se odstěhovat. Jednoduché to opravdu není, hledat na serverech, kde se nebude platit realitce, hledat nezařízený byt, když je 70% zařízených, mít na stěhováky, kteří budou chtít majlant, protože vše budou tahat po schodech..
Jestli jste se někdy stěhovala a neměla jednu tašku věcí, asi tušíte, že tohle byste absolvovat často nechtěla..
Jinak ač je to právní poradna, z mých pěti dotazů nebyly zodpovězeny žádné, snad na Vás, kdy píšete, že na slevu z nájemného máme nárok. Našla jsem paragraf 2223, který říká, že strana, co vypoví nájem poskytne druhé straně přiměřené odstupné. Nic blizšího ale neříká. Takže po pronajímateli můžu chtít náklady spojené se stěhováním? A co úroky z kauce? A ty neprávem zaplacené poplatky? Našla jsem, že je možné je požadovat zpětně. A co když to odmítají? odmítají dát slevu při zhoršeném bydlení, odmítají platit své poplatky, odmítají platit úroky...Pak je jediná možnost soud...

"Jako samoživitelka nemám peníze"
"Máme životní minimum 4880 Kč"

Tak předně vy NEJSTE samoživitelka. Vy NIKOHO neživíte. Vás i vaše díte živí evidentně stát, resp. my ostatní. Protože dle částky je jasné, že nepracujete.
Dle výše nájmu jste v Praze, i jako uklizečka byste si přišla na 15-20k.

Pronajímatel si může svůj byt pronajímat za kolik chce. Pokud za dotyčného nájem hradí stát, tak tím spíše vyšroubuje cenu nájmu nahoru (klasika), protože dotyčnému za kterého to zaplatí stát to pak může být šumák přesně jako vám. Kdybyste nájem platila ze svého, tak se vsadím, že by vás nikdy ani nenapadlo dávat 15k za 36 m2. Z cizího se dává snadno.

Pokud se nechcete každý rok stěhovat, trvejte na tom, aby bylo ve smlouvě ustanovení, že při výpovědi z jiného důvodu než neplacení nájmu v době do x let od nastěhování dostanete uhrazené náklady stěhování.

Hledejte si levnější nájem.

"Ad 1) V Praze dnes ani ten nejmenší byt neseženete pod 12 tis. včetně poplatků. Možná garsonku s 25m2, ale to je pro dva lidi včetně nemálo věcí opravdu horší než králíkárna pro králíky..35m2 je dle mého pro dva minimum prostoru k žití..."

Mimo jste vy. Rodiče koupili dva byty na Stodůlkách 3+1 (cca 90m2) a pronajímají je za 8k+ poplatky cca 4k, takže celkem za 12k. Takže lžete. Stačí hledat. Ale předpokládám, že jako nezaměstnaná máte času strašně málo.

"samoživitelce nikldo byt pronajmout nechce"
Vy se jim divíte ? Vy byste byt samoživitelce pronajala ? Jen po přečten vašich příspěvku zde je zřejmé, že k tomu má každý zcela rozumný důvod.

"V horní dolní bude sice nájem třeba i třetinový, ale jaký tam bude plat?"
Parádní argument. Takže předpokládám, že teda pracujete, když na vesnici byste nešla kvůli práci...

Z jaké planety pochází vaši rodiče, když pronajímají 3+1 za 12 včetně poplatků? Ono to spíš bude tak, že tuhle cenu dali někdy před pěti lety, kdy to byla snad cena obvyklá, jedou v tomhle schématu a nenapadlo je, že teď všichni za takový byt chtějí cca o 5 tis. víc...Nebo to ví a jsou to altruisté, kteří nemají důvod ždímat své bližní nehoráznými nájmy. Nebo je byt v dezolátním stavu. Každopádně pokud by se jim uvolnil nebo měli kamarády s byty k pronájmu podobného ražení, dejte vědět.

Prospělo by vám, kdyby jste se podívala na věc pronájmu někdy z druhé strany, ze strany pronajímatele:
On vám svěří za poměrně nízký měsíční poplatek svojí nemovitost, kterou možná koupil za 2-4milióny, pak zaplatil cca 50-100 tisíc za zateplení té dříve koupené nemovitosti, a vy chcete svojí slevu jako malé dítě protože vám tím zateplováním ubližoval.
Tím neříkám že jste o slevu neměla požádat, ale když vám jí nedal, tak třeba je taky rád za každou korunu, protože sám splácí úvěr za tu nemovitost ve které vy bydlíte. Oni i jiní lidé než vy řeší finanční věci, i pronajímatelé, představte si to.
Víte, jaký je ještě horší nájemník než samoživitelka s malým dítětem?
Samoživitelka s malým dítětem, která šermuje paragrafama.

Dobrý den, Katko,

máte pravdu v tom, že zmíněných ± 200 Kč měsíčně by po Vás majitelka
neměla chtít, to je její starost. Ovšem, pokud těch 200 Kč ze smlouvy vyhodí
a nájemné zvýší o 500, bude to podle mne horší.

Na slevu na nájemném za zhoršené podmínky jste podle mne měla nárok,
seriózní majitel by Vám slevu poskytl. → O důvod víc, hledat jiného pronajímatele.

Pokud jde o posouzení zdravotního stavu, to nelze přes internet
a posoudit jej „na dálku“ nedokáže ani génius.

Oprávněnost výpovědi:
K čemu Vám bude dobré zjistit, že majitelka do bytu nenastěhovala osobu,
kterou Vám uvedla? Může tam nastěhovat jiného člena rodiny apod.
Povinnost znovu uzavřít nájemní smlouvu s Vámi by sice mohla vzniknout,
ale co s tím? Budete se s majitelkou soudit a mezitím bydlet pod mostem?

Nerozumím tomu, proč chcete zůstat bydlet v bytě, jehož majitelé
Vás tam nechtějí. To přece nemůže dělat dobrotu.

Navíc vím, že lze i v Praze sehnat levnější bydlení.
Chce to trpělivost, hledat, sama si dávat inzeráty, …