Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak se vypořádat při rozchodu?

Mám vnučku která s přítelem před 10-ti roky koupily byt 1+3 za 1,250.000,-Kč v okresním městě. Oba se podílely na koupi následovně:
Vnučka...........částkou 430.000,-Kč v hotovosti - Přítel............částkou 125.000,-Kč v hotovosti
Podle smlouvy poskytla banka vnučce meziúvěr do výše 855.000,- Kč. Úvěr z důvodu mateřské dovolené splácí přítel. Vzhledem k ukončení družského vztahu přítelem, který již v tomto vztahu nechce a nehodlá pokračovat, mám následující dotaz:
V jakém poměru či procentech má přítel nárok na vyplacení z částky již umořeného úvěru, po převedení bytu do výlučného vlastnicví vnučky, s tím že zbytek dluhu bude za pomocí rodičů i sama umořovat?

Podle mne by měl mít nárok na 125.000 Kč + na polovinu splátek, které do bytu vložil.
Nepovažuji za fér bydlet někde 10 let zdarma, proto bych navrhla polovinu splátek, nikoliv vše.
Ale bude samozřejmě záležet na tom, na čem se oba dohodnou.

Co to znamená ".....aby se na nákladech za dobu, kdy v bytě bydleli oba, podíleli oba" ???
Na nákladech s bydlením spojených, jako jsou energie, případně fond oprav atp., se samozřejmě oba podíleli. Ale nájem neplatili, tu nemovitost (byt) si koupili.
Situace je přece úplně jednoduchá: dva lidé si koupili společně byt, aby ho společně užívali, cenu za byt zaplatili v určitém poměru,tedy to, co dosud zaplatili, úvěr ještě z části zbývá doplatit. Nyní se dohodli, že
už nechtějí vlastnit byt společně a ani tam už nechtějí společně bydlet, byt si ponechá už jen ona.Je tedy normální/spravedlivé, že ona jemu vyplatí částku, kterou on do bytu investoval. Nesmyslé je, že by on ze svého podílu měl dostat podle vás jen část a nikoliv celý svůj podíl. To je ten nesmysl. Za co by jí on měl podle vás zaplatit? Jako že by jí zpětně zaplatil nájemné?

Jediné spravedlivé řešení je takové, že on dostane vyplacen svůj podíl z toho bytu.
A aby to bylo opravdu spravedlivé, neměla by to být částka, kterou on do bytu investoval, ale procentuální podíl ze současné ceny toho bytu, protože dnes už může mít ten byt úplně jinou cenu, než v době nákupu. Byt měl při koupi určitou hodnotu, on se podílel investicí v hodnotě např. 60% z tehdejší ceny, takže nyní ten byt znovu ohodnotí a měl by dostat opět těch 60% ze současné ceny.
To je jediné spravedlivé řešení pro oba bývalé partnery.

Nejedná se o nějaké kdyby-nevím o jaké investici 60% píšeš? Dle D O H O D Y o budoucím majetkovém vypořádání v případě zaniklého podílového spoluvlastnictví , na splátkách úvěru se podílely stejným dílem. Vzhledem k plánovanému rodičovství splátky uvěru byly prováděny z platu přítele. Tudíž mu náleží polovina splaceného úvěru. Jinak pokud by získal více jak polovinu splaceného úvěru, jednalo by se o nezákonné obohacení. Nerozumím tomu proč by přítel měl dostat celou část splaceného úvěru a proč by se měl byt znovu ohodnocovat???

"na splátkách úvěru se podílely stejným dílem."

Píšeš nesmysly. Nahoře je jasně napsáno, že splátky splácel CELÉ muž. Tedy se na splátkách úvěru NEPODÍLELY stejným dílem.

"Vzhledem k plánovanému rodičovství splátky uvěru byly prováděny z platu přítele. "
Ale nepovídej. Takže veškeré příjmy ženy šly tedy na účet toho muže a z nich byla prováděna splátka ? Jaksi zapomínáš, že když nebyly manželé, tak účet muže je pouze účet muže a ženská nad ním může tak maximálně slintat, ale na peníze z něj nárok nemá ani omylem.

Být tím mužem a právnička ženy by na mě vyrukovala s podobným nesmyslem jako ivzez, tak trvám na prodeji bytu a procentuálním vypořádání prostředků do bytu vložených.

Pro upřesnění mého dotazu výše a zmíněné Dohodě sepsané právníkem mimo jiné v odst.:
3)se oba účastníci dohodli, že majetkové vypořádání resp.cena spoluvlastnického podílu, který bude převeden na druhého ze spoluvlastníků, bude v tomto případě odpovídat skutečně vynaloženým finančním prostředkům , které účastník (přítel-125000Kč) poskytl v hotovosti na zakoupení bytu dle této dohody, jedné polovině společně placených měsíčních splátek úvěru a jedné polovině případného zhodnocení bytu. K velikosti spoluvlastnického podílu se přitom nebude přihlížet a nebude mít tedy žádný vliv na vzájemné vypořádání.
4)Nabyvatel spoluvlastnického podílu druhého z účastníků se zavazuje, že zcela převezme splácení úvěru dle této dohody.
5) Skutečná tržní cena bytu a spoluvlastnického podílu ke společným částem domu a pozemku v případě zrušení podílového spoluvlastnictví účastníků nemá vliv na ujednání o majetkovém vypořádání zaniklého spoluvlastnictví mezi nimi. Přítel dohodu respektuje po včerejší konzultaci.
Pokud tomu dobře rozumím IVZEZ má pravdu. Některé úvahy pokládám za spekulativní.

" jedné polovině společně placených měsíčních splátek úvěru "

Není mi moc jasné, proč jste to vytučnila, protože pokud peníze odcházely výhradně z účtu muže a dotyční nebyli manželé, tak ty splátky NEBYLY SPLÁCENY SPOLEČNĚ. Dokážete to pochopit ?
Možnost argumentovat proti tomuto by bylo možné JEN A POUZE tehdy, pokud by žena mohla prokázat, že účet muže používali jako účet společný a ona tam posílala své peníze. Jinak ty peníze na splátky jsou stále výlučným vlastnictvím toho muže a ona mu je musí vrátit všechny. Nic nelogického mi na tom nepřijde. V opačném případě by došlo k bezdůvodnému obohacení ženy.

Pokud se chce zařídit dle této dohody, tak nechť laskavě dodatečně pošle tu polovinu splátek, které měla platit ona na mužův účet. A poté je možné aby následovalo to, co je napsáno v té dohodě.
Muž dostane poč. vklad a polovinu zaplacených splátek (až poté, co žena reálně zaplatí tu polovinu splátek ! což dosud neučinila !) + zhodnocení domu (proc. zhodnocení investice).

Úvěr byl poskytnut vnučce ze stavebního spoření. V dohodě odst. 2) Nejpozději do dvou měsíců od data ukončení svého vztahu uzavřou dohodu, jejímž předmětem bude zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví včetně uhrazení poloviny zaplacených splátek + 125000Kč složených v hotovosti. Splátky probíhaly přes stavební spoření vnučky, tudíž je na místě se finančně vyrovnat což mi nebylo zcela jasné při zadání dotazu v jaké výši. Tím bych pokládal celou záležitost za uzavřenou.

No paráda, takže oproti původnímu dotazu už víme, že byla uzavřena dohoda o vypořádání podílového spoluvlastnictví - to je docela podstatná informace, protože ve finále stejně bude platit to, co je v té dohodě (bez ohledu na nějakou pomyslnou "spravedlnost").
Araneus84 - pokud bylo podílové spoluvlastnictví a společná domácnost, tak i zákon (obecně, neberu v potaz eventuální smluvní úpravy) na příjmy a výdaje nahlíží jako na společné (tomu se říká selský rozum, jakkoliv to je v naší justici jev ojedinělý).
Jediné, co by mohlo způsobit eventuální třenice, je podle mého názor na zhodnocení nemovitosti za dobu společného užívání, ale to už je zase na případné posouzení soudním znalcem, pokud se strany nedohodnou jinak.

Vůbec nechápu smysl vašeho dotazu, když tu z vás nakonec vypadlo, že mají sepsanou dohodu o vypořádání. Pak není o čem spekulovat, vypořádání proběhne podle té smlouvy.

Jak mohl ten muž podepsat pro něj tak nevýhodnou smlouvu, absolutně nechápu. To, že i když splácel úvěr on, se dohodli, že se to bude považovat za "společné" platby, bych ještě pochopil....žili spolu.....hospodařili spolu. Ale to, že jako vypořádání svého podílu dostane jen peněžní částku, kterou on za byt zaplatil (125kkč a polovinu splátek), je z jeho strany nepochopitelná chyba...to je tedy s prominutím pěknej vůl. Dobrovolně se tak ve vztahu k tomu bytu postavil do daleko nevýhodnější pozice, než kdyby uzavřeli manželství, v tom případě by měl totiž samozřejmě nárok na % podíl ze současné ceny bytu, která je podstatně vyšší, než jeho cena v době zakoupení před 10 lety. Počítám, že jediný, kdo se tehdy "u právníka poradil", byla vaše vnučka a ten "vůl" se nechal obalamutit.

Po přečtení Dohody mi nebylo vše jasné položil jsem dotaz. Asi jste jej nečetl až do konce, uvádím znovu položenou otázku: V jakém poměru či procentech má přítel nárok na vyplacení z částky již umořeného úvěru, po převedení bytu do výlučného vlastnicví vnučky, s tím že zbytek dluhu bude za pomocí rodičů i sama umořovat? Poněvadž se rozjela řada různých spekulaci a žádného zůčastněných nenapadlo, že taková společná koupě bývá ošetřena oboustranou DOHODOU, abych uvedl dohady zdejších účastníků na správnou míru, doplnil jsem postupně některé odst. v ní uvedené. Já v té oboustrané dohodě nevidím výhodnější pozici ani jednoho účastníka, oba mají stejné podmínky! Co se týče jejich manželství které neuzavřeli bylo jejich rozhodnutí, určitě si ušetřili nemalé peníze za svatbu následně za rozvod!