Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Reklamace - Prodejce chce vrátit peníze, já chci opravu nebo slevu

Zdravím Vás a prosím výhradně a jen o HODNOTNÉ RADY. O bezobsažné komentáře typu "nemáš si kupovat šmejd zájem nemám.

Potýkám se s reklamací, která je trochu naruby, než je zvykem. Prodejce chce vrátit peníze, já však chci opravu nebo slevu.

Koupil jsem u prodejce (TESCO) nářadí (AKU řetězová pila PowerPlus POWDPG7570), kterou již nevedou. Jiné výrobky této značky ano.
Nářadí bylo koupeno za akční cenu (cca 2/3 ceny nového - 1299,-).

Reklamace byla uznána, ale chtějí mi vrátit peníze.
Jelikož já za ty peníze již nejsem schopný si nové identické nářadí obstarat (ceny nového od 2199,-), trvám na opravě, nebo přiměřené slevě z ceny, která by opravu pokryla.

Zákon na ochranu spotřebitele prý v tomto případě dává právo rozhodnout prodejci...
https://www.mesec.cz/clanky/reklamace-zbozi-a-sluzeb-co-vam-mohou-nabidnout-a-co-nemusite-prijmout/
[95657-capture-png]

Avšak reklamační řád TESCO (https://itesco.cz/reklamacni-rad/) uvádí, že kupující "může podle své volby požadovat"...
[95658-tesco-reklamacni-rad-png]

Mohu se, mimo přátelské dohody, právně opřít o reklamační řád, nebo mě mohou odpálkovat, že sice mohu požadovat, ale TESCO to nemusí respektovat?

Vhodné dodat, že:
Nářadí této značky TESCO nadále vede a prodává, ale minimálně k pile, případně celé značce nemají vůbec přiřazeno v jejich systému servisní pracoviště (z tohoto důvodu měli problém reklamaci toho produktu vůbec zadat do jejich systému).
Nakonec to poslali jejich přednostnímu servisu (https://www.novotnyelektronik.cz/), což jsou opraváři televizí, kteří, dle očekávání, si něco vymysleli, aby opravu mohli prvoplánově zamítnout, protože je to pro ně jako servis bez specializace na ruční nářadí nerentabilní, nicméně tímto ledabylým přístupem způsobují Tescu i mě ztrátu. (Již mám zjištěno z autorizovaného servisu, že cena jednoho z dílů pro opravu 1 ze dvou vad stojí 150,- bez DPH, žádám o vystavení komplentí nabídky na opravu).

P.S.: NEMÁM ZÁJEM O KOMENTÁŘE TYPU "NEMÁŠ SI KUPOVAT ŠMEJD"
Mám nakoupeno řadu dalšího nářadí a baterií od této značky (v TESCU i mimo něj), se kterým jsem víceméně spokojen pro mé občasné hobby využití. I komunikace s autorizovaným servisem (laser-cut.cz) mi přijde nadstandardní a ceny ND rozumné. Mám s nimi již pozitivní zkušenost z reklamace výkonnějšího modelu pily POWDPG7576 koupeného přes Alza.cz. Problém mám pouze, pokud je řešeno přes TESCO.

On je problém asi v tom, že to jsou jednorázově nakoupené výrobky z Číny a servis na ně prostě neexistuje, takže ti to ani nikdo neopraví. Náklady na opravu toho výrobku by přesáhly jeho cenu, proto tyto obchoďáky automaticky vrací peníze.

V tom problém není. Prosím, přečti si celý úvodní příspěvek.

P.S.: NEMÁM ZÁJEM O KOMENTÁŘE TYPU "NEMÁŠ SI KUPOVAT ŠMEJD"
Mám nakoupeno řadu dalšího nářadí a baterií od této značky (v TESCU i mimo něj), se kterým jsem víceméně spokojen pro mé občasné hobby využití. I komunikace s autorizovaným servisem (laser-cut.cz) mi přijde nadstandardní a ceny ND rozumné. Mám s nimi již pozitivní zkušenost z reklamace výkonnějšího modelu pily POWDPG7576 koupeného přes Alza.cz. Problém mám pouze, pokud je řešeno přes TESCO.

Tady nejde o to, zda je to šmejd nebo ne, ale že tyhle obchodní řetězce to takhle řeší vždy. Já kdysi v Tescu reklamoval čerpadlo. Sepsali reklamační protokol, že mi pak dají vědět. Za pár dní přišla SMS, že je reklamace vyřízená. Když jsem přišel na informace, v protokolu bylo, že je výrobek neopravitelný a vrátili mi peníze. Taky bylo levnější v akci a chtěl jsem raději opravu.Tebe čeká to samé, prostě odpoví, že oprava není dle jejich servisu možná a výměna taky ne, protože stejný typ už nevedou. S tím nic nenaděláš a argumenty jako že by to v jiném servisu spravit uměli je zajímat nebudou a nějakou ženskou na info se nemá cenu hádat, ta to nerozhoduje. Měl jsi to poslat do autorizovaného servisu hned, teď už to nezměníš. Nebo si můžeš najmout právníka a soudního znalce a zkusit se soudit, třeba těch pár stovek rozdílu cen i přes náklady dost tisícovek dostaneš zpět. A i kdybys na nějaké opravě trval, servis nemusí mít k dispozici náhradní díl a než ho sežene, uplyne celková zákonná lhůta 30 dní od podání reklamace a tak ti stejně ty peníze vrátí.

Tvá odpověď je mi k ničemu, je to off-topic, nebo spíš off-fórum rezignovaný žblept.
Pravděpodobně ani nechápeš celý smysl tohoto fóra, které je zaměřené na právní řešení problémů, nikoliv odrazování od ní.
Pokud sám nevíš, jak na to právně, a ani nemáš snahu mi v tom skutečně poradit, tak je slušnost tu zbytečně nezaplevelovat vlákno naprosto bezhodnotnými příspěvky.

P.S.: NEMÁM ZÁJEM O KOMENTÁŘE TYPU "NEMÁŠ SI KUPOVAT ŠMEJD"
Mám nakoupeno řadu dalšího nářadí a baterií od této značky (v TESCU i mimo něj), se kterým jsem víceméně spokojen pro mé občasné hobby využití. I komunikace s autorizovaným servisem (laser-cut.cz) mi přijde nadstandardní a ceny ND rozumné. Mám s nimi již pozitivní zkušenost z reklamace výkonnějšího modelu pily POWDPG7576 koupeného přes Alza.cz. Problém mám pouze, pokud je řešeno přes TESCO.

Ty mi pripominas nektere zakazniky. Vedi naproste hovno o podstate problemu, ktery maji, nedokazou ho ani popsat, ale budou mi radit, jak ho mam vyresit a jak rychle to ma byt. Co kdybys treba napsal, kdys to koupil?
Ty nechces slyset zadnou radu, ty chces utvrdit v dojmu, ze muzes prodejci diktovat, jestli to opravi nebo ne. Nemuzes. Vis jak se resi situace, kdy prodejce nevyridi reklamaci radne nebo vcas? Muzes odstoupit od kupni smlouvy, to je vsechno. Tesco ti to navrhlo samo a hned, bud rad. Reklamaci vyridili v souladu se zakonem. V obchodnich podminkach to samozrejme maji schvalne takhle, "muze pozadovat" neznamena "ma narok na". A mimochodem neopravitelna je v praxi ta vec, kterou prodejce prohlasi za neopravitelnou, pokud to neni zjevny nesmysl. Ze ty sis dokazal nekde poptat dily neznamena vubec nic. Dil sezenu vzdycky, i kdybych ho mel nechat za stonasobek ceny vyrobit v cine. Prodejce fakt nema povinnost shanet jiny nez svuj smluvni servis.

V zivote jsem nic neprodaval a tesco nesnasim, protoze to je hnusny obchod s mizernym sortimentem. Kazdopadne i mizerny advokat je lepsi, nez blbec kupujici cinsky smejd. Hrozne prekvapeni, ze prodejce se vykasle na nerentabilni opravu, kdyz zcela legalne muze vratit penize. Spravnou odpoved jsi dostal nekolikrat. Ze jsi socka a nelibi se ti to je tvuj problem.

Zapomínáš na to, že socky jsme tu všichni, když si nechceme zaplatit právníka, a řešit to zde na fóru.
Nicméně mě jde i o hledisko životního prostředí, neboť se mi nelíbí přístup, že Tesco prodává zboží tohoto typu bez snahy zajistit kvalitní servis. Šmejd to možná je, ale také levně opravitelný.
Přestože jasně deklarují, že udržitelnost je jednou z jejich priorit, tak zřejmě hromadně nakoupili nářadí za takovou cenu, kde už v tom momentě věděli, že reklamace nebudou řešit opravou.

Jakožto zákazník si zasloužím dle jejich etického kodexu si být jistý, že pokud si nakoupím řadu nářadí, ke kterému za další tisíce dokoupím baterie, bude i svěřeno do kvalifikovaného servisu pro opravu, pokud je alespoň trochu rentabilní.

veď zákon v cz platný jasne definuje,pokial je výrobok vadný a neopravitelný,zákazník môže požadovať výmenu za iný výrobok,alebo odstúpiť od kúpnej zmluvy,nikde mu v tomto prípade nevzniká nárok požadovať opravu alebo zlavu z ceny(zlavu zo zlavy obvykle nikto neposkytuje),takže tesco postupovalo naprosto správne v súlade so zákonom-ponúklo odstúpenie od kúpnej zmluvy a vrátenie peňazí,žiadna iná povinnosť mu zo zákona nevyplýva.........obdobné výrobky na výmenu momentálne nemá,takže výmena neprichádza do úvahy.......tesco nenesie žiadnu zodpovednosť za to,že nejaké terajšie podobné výrobky stoja viac a iní predajci nemajú dvojtretinové zlavy......

Tvůj příspěvek pouze papouškuje některá zjištění, která jsem publikoval již v úvodním příspěvku, ze kterého je zřejmé, že tento prvoplánový výklad zákona mi je jasný.
Přičemž, stejně jako předchozí přispěvatelé, zcela ignoruješ i mou jedinou jasně uvedenou otázku.
Zákon je zákon, nicméně je tu ještě reklamační řád TESCO, který se jeví tak, že právo rozhodovat o způsobu vyřízení je na straně spotřebitele... samozřejmě, pokud je možnost k dispozici.
Sleva možná je, a, jak jsem jasně popsal opět už v úvodním příspěvku, VÝROBEK JE OPRAVITELNÝ, což mám možnost doložit nabídkou na opravu z autorizovaného servisu, která zcela jistě zdaleka nepřesáhne nepřesáhne pořizovací cenu. Tedy nehodlám nést odpovědnost za odbornou nezpůsobilost servisu, který zvolilo TESCO pro posouzení reklamace. Naopak tímto prostřednictvím bych rád upozornil TESCO, že nemají nářadí posílat na posouzení opravářům televizí.

A jak mám reagovat jinak, když nikdo, až na jeden pokus, neodpověděl na mou základní otázku a akorát se tu vykecává přesně v tom stylu, o kterém mluvím v úvodním příspěvku. Pokud je někdo blbej, že to není schopen respektovat, tak si zalouží seznámit s úrovní jeho intelektuality. O urážce v tomto případě nemůže být řeč. To je konstatování faktu.

Ja ťa len upozorním na jeden fakt, ktorý si v prílohe vyznačil:
https://itesco.cz/reklamacni-rad/
článok V: Práva kupujúceho
ods.1 b):
[95658-tesco-reklamacni-rad-png]
"nemůže kupující zboží řádně užívat, může podle své volby požadovat:
-výměnu zboží nebo její součásti (a tu je práve to ALE - oni ti to už nemajú za čo VYMENIŤ, lebo to už nepredávajú!!!); nebo
- může od koupní smlouvy odstoupit a požadovat vrácení koupní ceny."
V celom tomto ich návode NIE JE žiadna zmienka o nejakej zľave - veď ty si to už so zľavou KÚPIL!
Tak buď rád, že ti vrátia prachy.
Takže nie my sme tu blbci, ale TY sám si blbec.

1) Možnost slevy je uvedena v bodu 1. a) odstavec 3
(A to může přehlédnout opravdu jen blbec nebo negramot.)

2) Pokud mám zájem o opravu nebo slevu, pak mne zcela logicky zajímá (a je to středobod tohoto vlákna), jak to uhrát tak, abych si tento způsob mohl vybrat já NEBO abych prodejci nějakým způsobem zúžil výběr na tyto dvě možnosti.

Tedy mým cílem pro dosažení slevy je...
1) Reklamovat zboží v záruční době.
2) Dokázat, že vada je odstranitelná
3) Dokázat, že oprava je "vzhledem k povaze vady úměrná".
4) Přesvědčit prodejce, že tím pádem je pro něj vrácení celé částky nevýhodné.

Pokud chci dosáhnout opravy, tak pak jedině prostřednictvím výměny vadné součásti, což už trochu komplikuje situaci.

Na zboží v akci lze při reklamaci požadovat slevu. Nelze to např. v případě slevy z důvodu závady, což není tento případ. Tedy irelevantní.

Pokud vím, tak i klasik řekl "nechci slevu zadarmo". Z toho pramení, že si nic nenabídl pro získání slevy a to je ten hlavní problém. V Česku dosáhneš úspěchu pouze: 1. Známostí, 2.Úplatkem a za 3. Otravováním. Jelikož už nemáš výrobek a známost tam také nemáš tak ti zbývá pouze varianta č.2 a jelikož ten výrobek nemají tak i ta je ti prd platná.:-D

Tipnu si, jak ten tvůj boj dopadne. Budeš naléhat na informacích, že to chceš vyřídit podle svého. Nějaká blondýna bude sice milá, ale moc to chápat nebude a pak stejně řekne, že ona to nerozhodne a tak to alespoň sepíše s tím, že to pošle dál a že dají vědět. Po pár dnech zřejmě přijde vyjádření, že by sice rádi vyhověli, ale neopravitelný výrobek už byl mezitím dle interních směrnic ekologicky zlikvidován a tak nelze reklamaci vyřídit jinak než vrácením peněz. A že velice litují, přejí mnoho radosti s jejich jiným zbožím a všech zákazníků si velmi váží.:-)

Tak hodně štěstí při dokazování tvých bodů 2 a 3.
A nemusíš mi psát, že jsem troll, že nezapadám do tvé představy o právní pomoci

----
Prostě to nepochopím. Oni to opravit nedokážou, takže vrací peníze. A sleva? To mi hlava nebere; sleva bude přece nižší než kompletní vrácení peněz a tobě zbude neopravený krám. Ale možná si myslíš, že dostaneš slevu 3 tisíce, to pak jo…

Nicméně mě jde i o hledisko životního prostředí, neboť se mi nelíbí přístup, že Tesco prodává zboží tohoto typu bez snahy zajistit kvalitní servis. Šmejd to možná je, ale také levně opravitelný.

Uvědomuješ si, že tvůj názor ani tvá nelibost nemají na zákonné řešení reklamace žádný vliv ?

Na svůj dotaz sis odpověděl sám, ale zřejmě se ti pravda nelíbí, tak ti to napíšu znovu.

Zákon (který stojí nad obchodními podmínkami v případě, že jsi fyzická osoba) jasně říká, že o způsobu vyřízení reklamace rozhoduje prodejce. Ty máš právo na to se způsobem vyřízení reklamace nesouhlasit. Jediná cesta řešení tohoto nesouhlasu je podání obč. právní žaloby k soudu. U soudu bude Tesco tvrdit, že daný výrobek, který si jim odevzdal již nemají a namohou ti tak vrátit nic jiného než cenu, kterou si za něj zaplatil. Soudkyně ti k tomu řekně, že můžeš být rád, protože ona by v ceně zohlednila i opotřebení výrobku a odškodnění by ti přisoudila nižší.... Ano, takhle soudy v ČR fungují, smiř se s tím.

V případě, že jsi právnická osoba, tak tak platí pro tebe jejich reklamační řád:
Všimni si o ovšem, že ve všech pasážích (vyjma odstoupení od smlouvy) používají termíny: "může požadovat", "může žádat". To, že něco můžeš žádat nebo požadovat neznamená v žádném případě to, že ti prodejce musí vyhovět... Výroková logika se vyučuje už na ZŠ.

Ostavec 1 bodu b) by se tě týkal pouze v případě, že by Tesco stále totožné zboží prodávalo. Argument typu: "Ale oni mají skoro to samé, tak chci to" neobstojí.