Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Tovar vrátený do 14 dní poškodili a nechcú vrátiť peniaze

Dobrý deň.
Kúpil som si spotrebič cez eshop, do 14 dní som ho vrátil. Samozrejme tovar bol ok, lenže prisla mi odpoveď že tovar prišiel poškodený a že mi nedajú peniaze. Potom som tam volal, ževraj sa na to ešte pozrú s kuriérom. 3 dni a zas nič.
Ide o známy obchod so zeleným pandrlakom.
Myslím že takto nemôžu postupovať.
Pozeral som nejaké zákony, ale niesom si istý ako postupovať. Za každú radu ďakujem.

Tovar som vracal do alza boxu čo mám 200 metrov od domu.
Nie, záznam nemám, mám rodinu čo mi to dosvedčí jedine.
Tovar som vracal do 14 dní s tým že som dobrovoľne uviedol že prečo ho vraciam. Oni to dali na reklamáciu( neviem z akeho dôvodu) a tam napísali že sa to zamieta, lebo vada sa neprejavila.
Tak som tam volal, že aká reklamácia a telefonicky mi ich pracovník oznámil, ze vraj bol tovar poškodený.
Nič mi však k tomu neposlali písomne, len reklamačný list, že sa vada neprejavila.
Poslal som ďalší mail, kde som teda uviedol, že vyrobok som poslal v poriadku. Odpoveď žiadna. Potom posledný telefonát a odpoveď ako to preveria s kuriérom.

Nuž - nemáš nič, čím by si podložil svoje tvrdenie. Naopak - u mimozemšťanov je to štandard - nechcú reklamácie, nechcú vrátenie tovaru, radšej to dajú ako reklamácia, alebo ako poškodenie užívateľom. Žiaľ - bežný ich postup.

Na toto doplatil sused - kúpil on line ako dar žehličku z Alzy, lenže aj niekto iný z rodiny kúpil žehličku (iný obchod - kamenný). takže sa ju rozhodol vrátiť bez uvedenia dôvodu. Dokonca ani rozbalená nebola. Alza neprijala, lebo vraj bola poškodená - dôkaz nepriložili, len ich tvrdenie. Alza - NIKDY nekupovať od nich.

Tak ale ani oni nemajú žiadne potvrdenie, že keď to tam prišlo a otvorili to, tak to bolo poškodené.
Pozeral som nejaké právne úpravy ale boli staršie takže neviem presne.
Oni mi poslali mail 2x že si mám tovar vyzdvihnúť. 🤦😃
Teraz neviem či to ozaj je polámané, ale asi ano. Je mi jasné, že klamú.

Já teda poslední dobou u zelenáče moc nenakupuju (on vychází většinou nejdráž), ale reklamace i vracení zboží u nich bývávalo bez problémů (ale to se ještě dávalo živému člověkovi a ne do nějakého boxu). Jak začne obchod dělat takové ofuky kolem toho, je to pro něj cesta do záhuby. Malý obchod na maloměstě na to skončí do roka (několik jich u nás ve městě takto skončilo), u velkých obchodů to může trvat déle, nebo se prostě nějak udrží na což zřejmě hřeší.
Ve škole nám nějaký obchodní ředitel nebo co to bylo říkal takové statistiky, ze kterých vyplynulo, že se prakticky obchodu vyplatí uznat reklamaci bez zbytečných průtahů, protože zákazník se k nim pak s důvěrou vrací. Za to po špatné zkušenosti se mu už víc nechce v takovém obchodě nakupovat, navíc tuhle zkušenost svěří dalším lidem. Ostatně pokud si v recenzích obchodu přečtu o problémech s reklamací, mám docela zábrany v takovém obchodě nakoupit cokoliv dražšího.

U Zelených mám naopak pozitívnu skúsenosť, a ešte sa mi nestalo že by mi reklamáciu odmietli, či vrátený tovar do 14 dní dali ako reklamáciu (dokonca počas Covidu keď som bol v karanténe som im napísal mail, tovar som označil na vrátenie deň po kúpe, ale vrátil som až po mesiaci a pol, a oni to zobrali bez problémov).

Inak každý Alzabox má aj kameru, takže si môžu pozrieť aspoň letmo či nie je poškodené balenie, alebo či to zákazníkovi pri vykladaní z auta nejeblo na zem. Inak je aj na zákazníkovi aby produkt zabalil dostatočne bezpečne proti poškodeniu. V dobe odovzdania ak nebol poškodený, ale ak pri doprave došlo k poškodeniu z dôvodu nesprávneho balenia, tak aj tak je to chyba zákazníka.

Pri nakupu jako spotrebitel plati vyvratitelna domnenka, ze zbozi bylo vadne jiz pri prevzeti. I kdybys to zbozi po obdrzeni rozbil a tvrdil, ze uz tak prislo, prokazovat opak musi prodejce. Ze zbozi vracis bez udani duvodu na veci nic nemeni. Takze bych se s nimi o stavu vubec nebavil a trval na vraceni penez. Maximalne bych jim poslal vyzvu s upozornenim, ze dalsi krok bude COI a pak pripadne pravnik a soud. Hrozba medializaci taky neni na skodu. Oni rychle vymeknou.

Jenze dukazni bremeno je v kazdem pripade na obchodu. Samotne vraceni na veci nic nemeni. Obchod bude muset nade vsi pochybnost prokazat, ze mu to poskozene uz prislo. Nade vsi pochybnost neznamena, ze nejaky lojza z reklamacniho neco prohlasi. Museli by mit minimalne video rozbalovani vraceneho baliku a jeste by z nej muselo byt jednoznacne poznat, ze to predtim neprebalili. Spotrebitel je slabsi strana a podle toho se postupuje.