Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stočné - neuhradenie faktúr

Môže s.r.o-čka so 100 % účasťou našej obce , s ktorou máme podpísanú zmluvu za odvedenie odpadovej vody verejnou kanalizáciou / stočné/,požadovať úhradu neuhradených faktúr , ktoré sme odmietli uhradiť po zistení , že predmetná s.r.o.-očka, na základe výpisu zo živnostenského registra nemá oprávnenie na prevádzkovanie verejnej kanalizácie ?

/Oprávnenie prevádzkovať verejný vodovod alebo verejnú kanalizáciu má len fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorej bolo udelené živnostenské oprávnenie na prevádzkovanie verejných vodovodov alebo verejných kanalizácií. Podmienkou na udelenie živnostenského oprávnenia je splnenie požiadaviek na odbornú spôsobilosť. /
Vychádzam z domnienky, že nedostatok spôsobilosti na právne úkony – právnej subjektivity, je dôvodom absolútnej neplatnosti právneho úkonu.

Vopred ďakujem za Vaše názory .

Mohou to myslím požadovat. Službu, na kterou jste jistě sepsali smlouvu, poskytli a jejich pohledávka je IMHO naprosto oprávněná a vymahatelná.
To, zda mají či nemají oprávnění provozovat kanalizaci s tím až tak nemusí souviset - mohou mít tzv. outsourcing. Ona s.r.o. uzavře smlouvu s koncovými uživateli, ale kanalizace jako taková může být provozována (vůči úřadům, vodárnám...) úplně někým jiným. To už nemusíte vědět, máte smlouvu s onou s.r.o.
Rozhodně bych nedělal mrtvého brouka a neplatil - mohou pohledávku přeprodat dál a bude jí vymáhat někdo úplně jiný a nemusí jít o práci v rukavičkách. Platební příkaz, exekuce...

Ty nemozes na zaklade svojho subjektivneho nazoru prestat platit faktury a vyhlasit jednostranne zmluvu za neplatnu. Mozes napadnut sro na sude a sud moze vyhlasit zmluvu za neplatnu a nasledne sa mozes skusit retrospektivne domahat svojich penazi. Teoreticky je mozne, ze uz povodny sud zaviaze sro vyplatit peniaze neopravnene ziskavane od klientov za sluzbu, ktoru poskytovalo neopravnene.

Ďakujem všetkým za názory. Je mi jasné ,že o tom musí rozhodnúť súd. Ide mi o to ,či sa má význam do toho pustiť. Zopakujem ,že vychádzam z domnienky, že nedostatok spôsobilosti na právne úkony – právnej subjektivity, je dôvodom absolútnej neplatnosti právneho úkonu.Dôsledkom absolútnej neplatnosti právneho úkonu (čiže našej zmluvy ) je, že právny úkon nemá žiadne právne účinky. Ak ide napríklad o našu zmluvu, absolútne neplatná zmluva nikoho nezaväzuje.

Ešte raz vďaka za príspevky.

Ja si napriklad predstavujem plast.chirurga ,u ktoreho si dam na zaklade zmluvy urobit chirurg.zakrok, on vyzaduje platbu ale my sme zistili , ze onen chirurg ma len rychlokurz Cerveneho kriza.

Predstav si pekara u ktoreho nakupis rozky, z ktorych budes mat cely tyzden crevne potiaze a zistis, ze dotycny pekar nema licenciu ani zivnost.

Este raz skopirujem co som uz napisal :
Oprávnenie prevádzkovať verejný vodovod alebo verejnú kanalizáciu má len fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorej bolo udelené živnostenské oprávnenie na prevádzkovanie verejných vodovodov alebo verejných kanalizácií. Podmienkou na udelenie živnostenského oprávnenia je splnenie požiadaviek na odbornú spôsobilosť.
Cize je potrebna specialna licencia.

Dalej citujem § 39 občianskeho zákonníka: neplatný je právny úkon, ktorý svojím obsahom alebo účelom odporuje zákonu alebo ho obchádza alebo sa prieči dobrým mravom.
- právny úkon urobila osoba, ktorá nebola oprávnená ho urobiť ....... atd

OK, tak už len posledný komentár - Váš právny názor budete musieť preukázať. Pravdepodobne na súdnom pojednávaní. Takisto, pravdepodobne budete musieť znášať trovy súdneho konania (a uhradiť nazaplatené faktúry + príslušenstvo).

V ďalšom súdnom konaní sa môžete pokúsiť preukázať, že Vám vznikla škoda a pokúsiť sa "vysúdiť" jej náhradu.

na základě toho, že jsem u pekaře ty rohlíky KOUPIL jej zažaluji za ušlou mzdu a zdravotní potíže.

Navíc (a to už tady zaznělo), provozovatel a vystavitel faktury mohou být dvě rozdílné firmy (subjekty). Ty tedy tvrdíš, že ta firma nemá právo vystavovat faktury? :-)

edit: z této "diskuse" se odpojuju, nemá to smysl ani cenu.

Je dotycna sro vyhlasena sudom ako subjekt ,ktoremu bola odobrata svojpravnost ? pokial nie,je sposobila na pravne ukony a podpisana zmluva je platna....zbytok uz bol napisany predtym...co mozete na pripadnom sudnom konani namietat je skutocnost,ze dotycna firma nema potrebne opravnenia na vykonavanie cinnosti a uviedli vas do omylu,ovsem obvykle pravnik poradi uhradit poplatky podla zmluvy a potom sudnou cestou vymahat....vy nemusite vediet,ci dotycna firma nema na takuto cinnost poverene osoby,ktore potrebne povolenia maju,aj ked firma ako celok to nema uvedene....vychadzat s domnienky je jedna vec,realita moze byt ina.....

"vy nemusite vediet,ci dotycna firma nema na takuto cinnost poverene osoby,ktore potrebne povolenia maju,aj ked firma ako celok to nema uvedene" doplnim len tolko, ze by to malo byt uvedene v zivnost.registri napr. obec Krajne a jej s.r.o ICO 36290815 .

ukazka vypisu
Prevádzkovanie verejných kanalizácií I. kategórie
Deň vzniku oprávnenia: 5.4.2006

Zodpovedný zástupca
Ing. Ľubomír ............

Zbezne som si prezrel zopar vypisov z OR spravcovskych spolocnosti, ktore poznam a viem, ze si uctuje rovnake poplatky.
Vysledok? Ani jedna z nich nema v predmete podnikania prevadzkovanie verejnej kanalizacie.
Takze to vyzera tak, ze to vsetky firmy riesia cez subdodavatelov a konecnemu zakaznikovi len refakturuju naklady + nejaku marzu.
Toto naozaj nema zmysel riesit na sude, pretoze velmi pravdepodobne prehras. A neplatenim schytas takmer naisto exekuciu casom.

Mrzi ma ,ked niektori diskutujuci maju dojem , ze som sa sem prisiel hadat. Opak je pravdou.Mesta a obce od nas vyzaduju plnenie si povinnosti voci nim, preco my ,ako obcania nemozeme vyzadovat to iste.

U nas to cele odstartovalo tak , ze sme nahodou narazili na narozhodnutie Uradu pre regulaciu sietovych odvetvi, volne dostupne na internete /http://www.urso.gov.sk/sk/regulacia/vodarenstvo/cr / , v ktorom navrh ceny za odvedenie a cistenie odpadovej vody pre nasu obec
zamietol s odovodnenim , citujem :
"Na základe dokladov predložených v cenovom návrhu na rok 2... subjekt, ktorý
požiadal o stanovenie ceny pre obec ....., resp. predložil úradu cenový návrh
na rok 2..., nie je vo vztahu k úradu regulovaným subjektom a tým nesplna právne
požiadavky na vydanie cenového rozhodnutia (na základe výpisu zo živnostenského registra
a zmluvy o prevádzkovaní verejnej kanalizácie nie je subjekt prevádzkovatelom verejnej
kanalizácie). "

ale MŮŽEŠ požadovat totéž, ale rozhodně ne tak, že přestaneš platit.

Pokud službu odebíráš, MUSÍŠ platit, a ZÁROVEŇ můžeš začít rozporovat (ne)legální stav věci.

Dále: pokud je vlastníkem SRO vaše obec (město), tak správný adresát jakéhokoli problému je vaše místní samospráva a její politici. V podstatě stačí začít tyto politiky "terorizovat" tím, že se budete chovat jako občani (a ne jako Albánci, co za služby neplatí) a začnete jim do té jejich "politiky" kecat. U nás to funguje výborně, takový místní politik konsternovaně hledící do sálu plného nasraných občanů velmi rychle dokáže změnit názor. :-)

Protože vedení té SROčky je možná papírově v nějakém kanclu, ale rozhoduje se reálně na obci.

My sme sa chovali ako obcania, za sluzbu sme platili,kym sme nezistili , ze predmetna s.r.o sa chova jak ,,Albanci,,.Prevadzkuje a pyta uhradu za sluzby bez prislusneho opravnenia,pricom tyzdnovi kurz vodohospodara stoji 260 euro /http://www.vuvh.sk/index.php/sk_SK/kurzy/kurz-vodo hospodarov-I/ a rozsirenie zivnnosti par eur.
Je pravda ,ze najlepsie je sa postavit a povedat im to priamo do oci,prave preto som rozvinul tuto debatu, aby som , kvoli argumentacii,zistil pravny stav veci. Cize este raz zjednodusene:
a/ je zmluva pravoplatna? ked citujem :" § 39
Neplatný je právny úkon, ktorý svojím obsahom alebo účelom odporuje zákonu alebo ho obchádza alebo sa prieči dobrým mravom."
b/ je nepravoplatná zmluva zavazna ?

je mi jasne , ze " právny úkon sa považuje za platný, pokiaľ sa ten, kto je takým úkonom dotknutý, neplatnosti právneho úkonu nedovolá

1. smlouva JE platná, protože neexistuje žádný důvod pro její neplatnost
2. neprávoplatná smlouva je samozřejmě neplatná, ale toto není ten případ.

Dám ti ještě jeden příklad (dovedený ad absurdum): kdyby to bylo jak se ty domníváš, tak bys mohl přestat platit za vodu třeba jen proto, že dodavatel vody, resp. jeho zaměstnanec překročil povolenou rychlost v obci - a to jen na základě toho, že jsi ho viděl ty osobně, jako soukromá osoba.

Pochop jednu zakladnu vec. Zmluve je platna pokial o jej neplatnosti nerozhodne sud. Sud, nie ty. Rozumies? Ty nemozes prejudikovat rozhodnutie sudu, ze zmluva je neplatna, ani keby neskor sud uznal jej neplatnost.
Takze ano dajme tomu, ze zmluva je neplatna, ale platit musis dalej nech by odporovala akemukolvek zakonu.

Ale ja som to uz dvakrat v tejto diskusii napisal , naposledy : "je mi jasne , ze " právny úkon sa považuje za platný, pokiaľ sa ten, kto je takým úkonom dotknutý, neplatnosti právneho úkonu nedovolá "
Sud ale tiez musi brat do uvahy platnost dotknutnych zakonov a o to mi cely cas v tejto diskusii ide . Je zmluva podla dotknutych zakonov platna alebo nie. Potom by to bolo cele velmi jednoduche, kazdy by mohol uzatvarat zmluvy bez prislusneho zivn.opravnenia .

Vidim , ze sa musim vyjadrit presnejsie : Je sanca uspechu ,pokial bude zmluva napadnuta ako neplatna ?

Uz mi to tu pripada ,ako vystrihnute s toho filmu ,kde sa B.Polivku spytali ci veri v boha.

Poprosim ta ako aktivneho diskutera na dve kratke odpovede , na otazky ,ktore som tu uz polozil,
a to iba "ano" alebo "nie".

1. Je zmluva pravny ukon ?

2. Obchádza alebo odporuje obsahom alebo účelom § 5 "Zákona č. 442/2002 Z.z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách " /2002-442 ?

Inac dakujem za aktivitu

Ještě může nastat krajní případ, že soud s.r.o. zakáže nelegální činnost (nepravděpodobné) a nařídí vrácení poskytnutých plnění. Ty nemůžeš vrátit vodu, tak ji budeš muset zaplatit se všemi navýšeními, pokud před tím společnost na tebe nepošle exekutora, protože si je vědoma, jak to dopadne.

Na zaver chcem vsetkym ucastnikom tejto diskusie podakovat za cas a snahu zamysliet sa nad problemom. Aj tebe touchwood ,ale iba za cas / s teba musia mat doma velku radost /.

Koho by zaujimalo , ako mi odpovedal v tejto veci renomovany pravnik, tak tu je link :
http://www.pravneforum.sk/forum/obchodne-pravo-vse obecne/484-Sto%C4%8Dn%C3%A9-neuhradenie-fakt%C3%BA r.html

"Ak je zmluva v rozpore so zákonom, je to absolútne neplatný právny úkon podľa § 39 Občianskeho zákonníka. Na druhej strane Vám tá služba bola poskytnutá a poskytovateľ vynaložil náklady na jej poskytnutie, takže by vám zrejme vzniklo bezdôvodné obohatenie podľa § 451 Občianskeho zákonníka ak by ste za službu nezaplatili. "

Dovi v dalsej diskusii.

Uz som sa rozlucil , ale este naposledy, mily Karel. Ukaz prosim ta prstom na miesto v tejo diskusii , kde by som dostal jasnu odpoved na otazku , ktora ma od zaciatku zaujimala najviac .
"Je alebo nie je zmluva platna ?"
A takto si jasnu odpoved predstavujem : Ak je zmluva v rozpore so zákonom, je to absolútne neplatný právny úkon podľa § 39 Občianskeho zákonníka.
Bodka.

Najasnejsie odpovedal touchwood , citujem ho : "1. smlouva JE platná, protože neexistuje žádný důvod pro její neplatnost " , ale to bol touchwood

Pochop jednu zakladnu vec. Zmluve je platna pokial o jej neplatnosti nerozhodne sud. Sud, nie ty. Rozumies? Ty nemozes prejudikovat rozhodnutie sudu, ze zmluva je neplatna, ani keby neskor sud uznal jej neplatnost.
Takze ano dajme tomu, ze zmluva je neplatna, ale platit musis dalej nech by odporovala akemukolvek zakonu.

Asi som neviditelny alebo si moju odpoved zamerne prehliadol? Co na tom stale nechapes?

Takze este raz...o neplatnosti zmluvy rozhoduje sud. Uz to chapes? Sud rozhodne, ci zmluva odporuje nejakmu zakonu, nie ty, ani nikto iny.
Ty si odpovede na svoje otazky dostal, len neboli take ake si chcel pocut, a preto si ich ignoroval.

Ale ty nerozhoduješ o tom, jestli ta smlouva je nebo není platná. Tvoje domněnky nikoho nezajímají, rozumíš? O neplatnosti rozhodne soud. A ty služby ti byly poskytnuté, takže je stejně budeš muset zaplatit, přesně jak ti psal ten právník (a všichni tady).

Ak s takouto spoločnosťou máte uzatvorenú zmluvu, nemôžte odmietnuť uhrádzať faktúry z dôvodu, že spoločnosť nemá oprávnenie na prevádzkovanie verejnej kanalizácie. V zmysle ustanovenia §3 Obchodného zákonníka platnosť zmluvy nie je dotknutá tým, že spoločnosť nie je oprávnená na podnikanie.

Ak by Vám činnosťou tejto spoločnosti vznikla škoda, v zmysle ustanovenia §3 ods. 2 Obchodného zákonníka, za škodu nezodpovedá iba táto spoločnosť, ale aj osoby, ktoré činnosť uskutočňovali v jej mene a na jej účet, čo môže byť v určitých prípadoch výhoda, keďže za škodu zodpovedá širší okruh osôb.