Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Pracovní volno na odvoz manželky do nemocnice

Dobrý den
chci se zeptat jak je to s placeným volnem v zaměstnání když:
Ve středu jsem si vezl manželku z fakultní nemocnice na což jsem v práci dostal paragraf.
V pátek se její stav rapidně zhoršil,že jsem ji musel vést do nemocnice nejbližší našemu okolí,ale mám zrovna dovolenou...nemám nárok na paragraf i v ten pátek?Případně jak to bude pokud ji pustí tento týden domů a já si pro ni pojedu rovněž ve své dovolené?
Prostě mi jde o to kolikrát mohu manželku vést z a do nemocnice abych měl nárok na placené volno a jak je to v případě že zrovna čerpám dovolenou.Děkuji

ptát se vás nebudou - na ten paragraf máte právo a dovolenou si ušetříte, vyberete jindy, nebo ji prplatí - jen si o to říct, tohle není nějaký bolení v zádech nebo návštěva nemocnýho strejčka, každá normální firma i ta naše pokud toho nezneužíváte vám vyhoví.

otázka jest co prémie, nebo nějaký pracovní fond, musíte počítat i s tim že příjdete o peníze, ale lidský zdraví je fakt přednější, pokud neděláte v nějakým "renomovaným japonským podniku na knoflíky u pásu 16hodin denněů

Pokud jste o dovolenou požádal sám a nebyla vám nařízena, máte smůlu:

Přerušení dovolené

Zákoník práce uznává tři důvody přerušení dovolené, které se nezapočítávají do dovolené. Jsou to situace, kdy:

- nastoupí zaměstnanec v průběhu čerpání dovolené vojenské cvičení,
- byl uznán dočasně práce neschopným, nebo ošetřuje nemocného člena rodiny,
- nastoupí na mateřskou dovolenou.
Na přerušení dovolené v průběhu výkonu vojenského cvičení, či ošetřování člena rodiny se toto ustanovení vztahuje pouze tehdy, došlo-li k určení čerpání dovolené přímo zaměstnavatelem, tj. bez žádosti o čerpání dovolené samotným zaměstnancem. Požádá-li si o dovolenou sám zaměstnanec a zaměstnavatel jeho žádosti vyhoví, nelze pak zmíněné důvody, které nastanou v rámci čerpání dovolené uznat, jako přerušení dovolené.

Hmm tak to je mazec já myslel,že dovolená je na to ,aby si člověk odpočinul a načerpal novou energii a síly do práce.Bohužel se nám přihodilo co se přihodilo.Když jsem ji odvážel tak jsem strávil vyšetřením v nemocnici čas od 22.00 do 1.00 a ráno jsem se dozvěděl že manželka leží na JIP takže to jsou defakto každodenní cesty do nemocnice.Dovolená bude vyčerpaná a já jsem vycuclej jak citron.

u nás to je jak jsem psal - "normální firma" můžu si denně třeba odejít za dcerou o 2 hodiny dřív(podle vzdálenosti do špitálu), i když bych měl dovolenou nařízenou nebo svojí, nebo žádnou dostanu to proplacený nebo mi dovolenou nestrhnou, nesmím je ale ojebávat, navíc jak píše araneus mohl bych se hádat že tohle není nebo je ošetřování člena rodiny. jinak to je asi opravdu o benevolentnosti firem nebo výkladu.

Tak jestliže jeho manželka leží na JIP, tak ji evidentně neošetřuje...

Jak si napsal, je to o dohodě se zaměstnavatelem a ne o tom se ho snažit co nejvíc ojebat. Pak nikdo odchod o pár hodin dřív z práce , aby stihl návštěvní hodiny v nemocnici, řešit nebude (i kdyby to ve výsledku dělal třeba celý měsíc)...

Chápu, že prožíváte těžké období, není to nic příjemného. Ale tak nějak vůbec nerozumím té tézi, že by to měl všechno hradit váš zaměstnavatel. Já osobně bych toto řešil neplaceným volnem, kdy bych se se zaměstnavatelem dohodl a vzal si neplacené volno třeba na celý měsíc, abych s manželkou mohl být a postarat se o ni, a ne se snažit vycucat socialistiský zákoník práce "do mrtě". Protože on to pak může udělat i zaměstnavatel, i pro něj se v něm nachází spoustu zajímavých ustanovení, které se dají využít/zneužít ...

jak jsem psal je to i tom výkladu. nám to prostě proplácí, když bych ten jezdil třeba s dcerou do prahy tak se proplácí jen 4 hodiny i když to je na celý den a pokud je to přes jakouliv dovolenou neseberou jí.naoplátku za to zas maj a někdy to využívaj krátit pohyblivou složku mzdy ale zdraví s tim normální člověk nebude srovnávat. o tom dlouhodobým neplaceným volnu tam zas z praxe vim že ty hodiny co jsou neoddělané se sčítaj a pak dovolenou vemou, ale každý celý den a zbytek se nadělá, nebo se to nadělá všechno.

sdit. a vždycky o tom daj že dovolenou takhle vemou vědět písmně s tim kdy to bude.

Mě nejde o to,že by vše měl platit zaměstnavatel,ale u nás se striktně dodržuje zákoník na obě strany,přes to vlak nejede...dohodnout se asi dá,ale prostě na co mám nárok to zaplacené dostanu na co nárok ze zákona eventualně kolektivní smlouvy nemám tak je smůla.....proto jsem chtěl vědět jak je to v praxi.Pokud píšete že v dovolené mám smůlu beru to jako uzavřenou věc.O žádné vycucávání socialistického zákoníku mě nejde...i když by se o spoustě věcí co před rokem 1990 fungovala dalo polemizovat,ale to už je na delší a hlavně jinou debatu.Děkuji

Poptám se v práci a potom dám vědět jak vše dopadlo.Manža je už z Jipky převežena do vzdálenější léčebny,ale stejně za ní jezdím zatím každý den...jelikož na jipce jsem žádné věci pro ni nemohl nechat,ale v léčebně už osobní věci požadují no pendluji každý den ještě že tu dovolenou mám ...